Uk \o. 51- Woensdag28 September 1921.57e ianr<L 11 E C\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit. blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post l Gulden. Afzonderlijke Nos, 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 56. - Postbox S. ADVERTENTIE» van 1 tot 5 regels 60 Cent; voer eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrijdagYOormiddag ELF ure. Al De millioencnnota. evenmin als de Troonrede ziet de Millieenennota, de Nota betreffende deu toestand van 's lands financiën, welke de staatsbegrooting voor 1922 vergezelt, er byster opwekkend uit. We zitten er krap voor, de armee ataat voor de deur. Er zijn geweldige uitgaven gedaan en te doen en met de immer sterker verrassende stijgiBg der inkomsten, waardoor ieder geraamd tekort ten slotte zoowat verdween, is het afgeloopen de belasting-epbreugst heeft meer neiging tet achteruitgang dan tot vooruitgang. Het leopende dienstjaar (1921) valt nog niet heelemaal tegen. Er werd op den gewonen dienst een tekort ge raamd van ruim 90 millioendoch Minister de Geer meent te mogen ver trouwen dat door verhoogde belasting opbrengst het tekort niet onbelangrijk lager zal zijn dan oorspronkelijk werd verwacht. Maar 1922. 't Is om van te schrikken. De uitgaven worden in totaal ge raamd op 85473 millioen, waarvan buitengewoon ruioi 207 millioen, blijft ruim 647 millioen, waarvan nog bijna 87s millioen voor crisisuitgaven zoodat de gewone uitgaveu worden begroot op bijna 639 millioen ot 4y, millioen meer dan voor 1921. Daartegenover worden de inkomsten geraamd op 6061/i millioen, waarvan aan buitengewone ontvangsten 15\2 millioen, dus aan gewone ontvangsten 591 millioen, ot ruim 4673 mill'ioea meer dan aanvankelijk voor 1921 werd geraamd. Verwacnt wordt dus op ae buitengewonen dienst (waarvan mag worden geleend ornaat het productieve uitgaven betrettl een tekort van 19!7* miilioen en - wat erger is op aen gewonen dienst een tekort van ruim 48 mnlioeu. Nu niet bepaald een peulschilletje En dan is men nog wei alleen tot slectits 1 48 mllioen kunnen komen, door ingrijpende besparing op tal van aanvankelijk uitgetrokken nuttige uit gaven, ,Met tientallen millioen is d® oorspronkelijke raming verminderd zegt Minister de Geer in de Nota. Wy staan dan ook, wordt in de Nota betoogd, voor het onloochenbare feit, dat wy als volk boven onze kracht leven. We moeten gaan bekrimpen Te meer daar van opvoering der be lastingen wel nauwelijks meer sprake kan zyn, nu reeds ongeveer 35 pCi. van het nationaal inkomen betaald wordt van heffingen voor Ryk, provin ciën en gemeenten. Daarom bestaat bij de Regeering het voornemen van de indiening van nieuwe wetsontwerpen, die geld kosten, anders dan bij uiterste noodzaak af te zien deu inhoud van reeds aanhangige wetsontwerpen, die vermeerdering van uitgaven meebrengen, voorzoover ze daarvoor eenigszins in aanmerkiug komen, aanmerkelijk te besnoeien acor herziening van organisaties en instelligen en door versobering van den Staatsdienst in alle diensttakken beperking te brengen in de vaste uit gaven. En als dan door die versobering ge wonnen wordt wat voor nieuwe wetten toch nog noodig zal zijn, dan is de toestand toch nog weer niet hopeloos. Tot dekking van de 48 millioen tekort dan kan vooreerst worden afgezien van de extra-aflossingen op de crisis- leenigea, waardoor 157» gewonnen wordtverder wordt van de nog aan hangige wijziging der zegelbelasting 5 millioen verwacht en van de wijziging der grondbelasting 20 millioen de Posterijen zullen een tekort van 5 mil lioen moeten inhalen. En de 21/s mil lioen die dan nog overblijven van het tekort komen dan misschien nog wel terecht door meevallertjes. Maar dan moeten de belastingen niet verder dalen dan waarop tbans reeds wordt gerekend. ot dat het geval zal zijn moet eenvoudig worden afgewacht. Laten we het dan althans hopen. We moeten anders te zwartgallig worden. Kameroverzicht. De Eerste Kamer heeft volgens oud gebruik de Troonrede met een adres van antwoord beantwoord. Was de rede zelf, niets zeggend, het door de Eerste Kamer hierop gegeven antwoord was nog onbeduidender. Er staat niets anders in dan dat men alles wat in de Troonrede opgemerkt wordt, zeer juist en mooi vindt. De senaat nam het zonder discussie en zonder stemming aan. Nadat een reeks kleine wetsentwerpen waren af gehamerd, ging de Eerste Kamer weer tot 11 October a.s. uiteen. lutusschen moest de Tweede Kamer opnieuw haar voordraent tot benoeming van een Voorzitter opmakeD. Van de utt 3 personen bestaande voordracht wordt steeds no. 1 door de Koningin tot Voorzitter benoemd, terwyl de de beide andere candidaten in volgorde van hunne rangschikking als le eD 2e ondervoorzitter optreden. Zooals verwacht kou worden, werd de heer Kooien als le candidaat op de voordracht geplaatst. In de reae, waarmede hij het Voor zitterscbap aanvaardde, wees Mr. Ko® Ier» op de buitengewoon belangrijke taak, die de Kamer wacht. Zij zal straits doorloopend tot Kortsmis bijeen blijven. Er zal veel worden afgeüaau dus is allereerst noodig zelfbeperking van ieden. Terecht deed de voorzitter hierop een beroep. Als men ook maar eens ophield over allerlei zaken, di® met een eenvoudige vraag konaen wor afgedaan, te interpelleeren De wetsontwerpen tot herziening van de Kieswet, de provinciale en de gemeentewet werdeD door de Kamer aangenom n, terwijl ook het wetsont werp betreffende de Rijksuitkeering aan de gemeenten werd goedgekeurd. Na de regeling van werkzaamheden, ging de Kamer tot 12 October uiteen. Zeenwsche begrootingsposten. Op.de Staatsbegrooting voer 1922 is uitgetrokken oe post van 21.000 voor aaDkoop op voorstel van de ge meente Hulst, van het .Landhuis" waarin sedert tal van jaren het kan tongerecht te Hulst is gehuisvest. Een behoorlijke huisvesting van het kan tongerecht te Hulst blijft aldus, zegt de Minister van Justitie in zyu Memorie van Toelichting te dezer zake, voor weinig kosten verzekerd, terwyl het gebouw bovendien nog ruimte biedt voor eventuoel daariu te huisvesten andere administratiën. Voorgesteld wordt een verhooging van subsidie voor de handelsdagscnool te Hulst met 4800. Voor verbetering oeververdediging van de Oostbuitenhaven te Terneuzen 8000voor voorzieningen boorden Rijks waterleiding bewesten kanaal van Terneuzen 6000 voor verbete ring weg langs de Westzijde van het kanaal van Terneuzen 25000voor verbetering en uitbreiding bestrating op de losplaats van de Axelsche Sas sing 12.000. Voor bestrating op Oostelijken dijk van Oostkanaalarm te Terneuzen 5000; voor vernieuwing dekken van Oostdraaibrug te Sas van Gent en van Westdraaibrug te Ter Neuzen 20.000voor het maken van een kaaimuur laugs de Oostzijde vau deu Middenkanaalarm, te Terneuzen (2de gedeelte) J 40.000 voor versterking van de rolbrug over de Middenschutsluis te Terneuzeu sn brug over den benedenmond der lin kei waterleiding te Sas Gent 20.000 voor het maken van nieuwe deuren reservedeuren en een schuil voor de uitwateringssluis in deu Oostberm te Terneuzen 5000. De actie ran den Bond van Belasting betalers. Door bet Hoofdbestuur van d#n Ned. Boud van Betalers is een request ge stuurd aan aen min. vau Binnen). Zasen, waarin verzoent wordt, ae ver dubbelieg van het inkomen van de Kroon en andere leden van het Konin klijk Huis niet in de Grondwet vast te leggen. Het hoofdbestuur erkent de historische rechten vau de Kroon op hooger inkomen. Het meent eenter, dat door in deze duro tyden het in komen grondwettelijk te fixoeren, in den lanae het denkbeeld wordt gevoed, dat de duurte blijveuo zal zyu. Er is echter, aldus het hoofdbestuur, een breede schare die vuriglijk naar net einde van de duurte verlangt en dit einde verwacht, nu in andere ian den de koopkracht van het geld weer begint toe te nemen. Daarom dient de wedde van de Kroon bij speciale Rijkswet te worden geregeld, oie, in verband met de varieenng vau de koopkracht van het geld, periodiek moet worden herzien, terwyl de Grond wet in dezen geest moet worden ge wijzigd, desnoods met vermelding van eeu mmimam-iukomen van de Kroon Vervolgens wyst het H. B. er op dat het niet aangaat, de scaadeloostel- ling voor de leden van de Tweede Kamer te verhoogon. OorsproDkélijk was de schadeloosstelling 2000, thans bedraagt zy, inclusief het abonnement eerste klas op de Ned. Spoorwegen 3850. De Tweede Kamer beeft het voorbeeld van zuinigheid te geveü met de daad. Zou de schadeloosstelling nu, nadat de duurte haar hootepunt heeft bereikt nog meer worden verhoogd, dan zou hiervan het noodzakelijk ge volg zijn, dat het ambtenarencorps ook weer om nieuwe dépréciatie van den gulden en nieuwe belastingen niet zouden kunnen uitblijven. Maar, aldus eindigt bet request, meent de min. van Binnenl. Zaken, toch, dat verhooging van die schade loosstelling niet achterwege mag blijven, dan mag in geen geval deze verhooging in een maximum in de Grondwet, zoo dat bij iedere teeneming van de koop kracht van het geld, het de Kamer gemakkelijk valt, de schadeloosstelling telkenmale in verhouding te vermin deren. Onderselieiden. H. M. de Koningin heeft graaf de Kerckhove de Denterghem, Gouverneur der Belgische provincie Oost-Vlaan deren, die de vorige week H. M. de Koningin ie Ter Neuzen namens de Koaing van België begroette, het Groot officierskruis in ae Oranje-Nassauorde verleend. Te kort Kolen distributie. Naar de Tel. meldt is op bet centraal verzekerkanroor voor brandstoften een verlies geconstateerd van 33.540.000, zegge ruim drie en dertig en een halt millioen gulden. Had je ze maar! AlEL, 27 September 1921. Op een door den voorzitter der .Oranjevereeniging", den heer F. Dek ker Bz alhier, gezonden telegram aan H M. de Koningin, naar aanleiding van het Kon bezoek alhier, is het volgende antwoord ontvangen ,'s Gravenhage, 22 September 1921. Hare Majesteit de Koningin heeft my opgedragen het Bestuur der Oranje vereniging van Axel te berichten, dat Hare Majesteit zeer gevoelig is voor het Haar door die vereeniging op 16 September jl toegezonden telegram en mij heeft opgedragen die vereeniging daarvoor Haar welgemeenden dank over te brengen. Zoowel tiare Majesteit als Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins en de Prinses denken met veel genoegdoening terug aan de onvergetelijke, uren in Zeeuwsch Vlaanderen en in Axel door gebracht. De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, (get.) Van Geen." Voorzeker is het een bijzonderheid, dat nog zoo kort geleden opgericht, de Oranjevereeniging al vereerd is gewgr- den met een Koninklijk schrijven en zal dit als een merkwaardig stuk in het te vormen archief der vereeniging w-orden bewaard.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1