Binnenland. 11. Toelichting rekening Levens- middelen bedrijf. Door den boekhouder was schriftelijk medegedeeld, dat voor één post 2kwi- tantiën waren, omdat de rekening bloem en meel steeds gesplitst werd. 12. Voorlnopige vaststelling van de gemeente rekening 1920 Bij monde van dhr. Kruysse wordt rapport uitgebracht over da rekening en opgemerkt, dat de bedragen, die bij den betaalmeester worden behandeld, steeds per giro kunnen gaan, wat veel voordeeliger is, ais mea ziet, dat ar 37,50 staat voor dienstreizen van dan Gem. óutvaogar naar Ter Neuzen. De schrijflooneu zijn zoo hoog, dat eraan leiding is om een ambtenaar te be noemen (wat intusschen ook is gebeurd) Na eenige discussie omtrent de be- teekenis van de gemaakte opmerkingen tusscheu den heer Kroysse en den Voorz. wordt de rekening voorioopig m. a. s. goedgekeurd. 13. Begrooting Armbestuur 1922 Dhr. Koster ziet een post voor me dicijnen staan; hij dacht dat die gratis verstrekt werden. Dhr. De Feyter wil als voorz. van het Armbestuur den raad geven om eventueele opmerkingen voorat schriftelijk in te dienen het is niet mogelijk die uit het bootd te weerleg gen zonder cijfers bij zich te heben. Dhr. Dielemau acht dat niet juist. We maken geen opmerkingen, maar stellen slechts enkele vragen. Zoo b.v. ot 100, die uitgetrokken zijn voor kolou, voldoende is V Dhr. de Feijter kan daarop antwoor den, dat besloten is zoo min mogelijk giften in uatura te geven, maar hoofd zakelijk in geld. Dhr. Van de Bilt kan omtrent den post voor medicijnen mededeelen, dat als een patiënt naar een ziekenhuis moet, dan de daar gebruikte medicijnen ook in rekening worden gebracht. Hierna wordt de begrooting m. a. s. goedgekeurd. 14. Verzoek van de gemeente Zaamslag om verhooging salaris van den lantaarnopsteker te Spul. Gevraagd wordt 20 per lantaarn. Dhr. Weijus iicht toe, dat nu het daar gasoline-licht is, er meer werk aan het ontsteken is en daarom is hij voor verhooging. Dhr. Kruijsse weet niet, wanneer de gemeente Zaamslag gevraagd heelt die lantaarns te veranderen. De Voorz.: Daar is bij de begroeting over gesproken. M. a. s. wordt het verzoek ingewilligd. 15. Verzoek om aansluiting van den Oudenwetï aan liet buizennet der Gasfabriek. M. a. s. wordt dit verzoek toege staan en zal naar aanleiding van een vraag van dhr. Koster getracnt worden nog voor dezen winter aan te sluiten. 10 Wijziging verordening Brand weer. B. en W. stellen voor de volgende wijzigingen aan te brengen in art. 2 aan te vallen alsmede een billijke vergoeding voor het gebruik der Brandbluschmiüdelen. Art. 3 zoo te wijzigen, dat er twee onderbrandmee3ters zijn. Art. 5 Ia plaats van 45a to lezen 40e jaar. Het 2e lid vervalt eu daar voor komtBij loting zal jaarlijks wor den aangevuld het getal manschappen dat wegens overlijden, vertrek, onge schiktheid en ouderdom de brandweer verlaat. Mocht dat aantal nist voldoende kunnen woraen aangevuld, dan zullen daarvoor bij loting personen der vorige jaarklasse, die vrij waren, worden aangewezen. Art. 7 In alinea a vervallen de worden op eigen verzoek. In art. 16 vervallen de woorden sigaren en tabak. Art. 18 vervalt en wordt: Bij brand genieten zij, die daarbij dienst ver richten, eene schadelloosteliing van 0 40 per uur van vm. 6 tot nam. 10 uur eu f 0.60 voor elk uur tusschen nm. 10 en vm. 6 uur. Wanneer de brandspuit voor eon andere gemeente optreedt, wordeu bovengenoemde uurloouen resp. 50 en 70 ct. M. a. s. wordt hiertoe besloten. 17. Voorstel wijziging van de ver ordening op het verkeer met motorrijtuigen. B. en W. stollen voor do maximum snelheid te bepalen op 20 K.M. De Voorz. zegt, dat dit weinig zal kosten. De letters wordeu van de bordjes gebnv d of gebakt en nieuwe worden eroD geschilderd. Dhr. Weijns wil de verordening liever zoo laten. Dhr. Oggel vindt het ook wel be zwaarlijk du weer zoo gauw de veror dening te wijzigen. De Vporz. zegt, dat het op advies van Ged. Staten overal zoo bepaald wordt en het ook wenscbelijk is daarin uniformiteit te brengen. Vóór stemmen de h.h. Van de Bilt, Kruijsse, Baert, Dieleman eu De Feijter tegen de h-.h. Weijns, Kraker, Oggel, Dekker en Koster zoodat de siemmen staken. 18. Verordening vervolgonderwijs. Wordt m. a. s. aangenomen. 19. Verordening secretarie perso neel. Wordt uitgesteld. 20. Verordening heffing schoolgeld. M. a. s. aangenomen. 21. Verordening op de afkondiging van gemeente verordeningen. Met 9 tegen stem, van dhr. Kruijsse, aangenomen. 22. Commissie reclames Uoold. Omslag. Aangewezen worden door den Voorz. de h.b. Koster, Baert en De Kraker. 23. Verzoek van dhr. Briining te Bergen op Zoom om ontheffing iloufd Omslag. Daar dhr. Brüning gedurende da 4 maanden, waarover hij is aangeslagen, alhier beeft gewoond, wordt op diens verzoek met aig. st. afwijzend beschikt. 24. Reclames hondenbelasting. Dit punt wordt aangehouden. 25. Benaming nieuwe straat. B. eu W. stellen voor de zijstraat van de Oosterstraat, waatin de wonin gen de'r bouwvereenigiug staan, den taam te geven van Verbindingss raat Dhr. Dieleman ziet echter liever een anderen naam. We hebben nog geen straten die ons doen aenkeu aan het Oranjehuis en omdat nu juist deze week de Kouingin onze stad komt be zoeken, zou ik ter herinnering daaraan üan naam .Oranjestraat' mooier vinden. Dhr. Koster vindt dan beter nog de naam „Juiiauastraat". Dhr. De Kraker herinnert aan hetgeen de Burgemeester voor die straat gedaan heelt en omdat deze nu juist vertrekt, zou hij ziju naam in Axel willen vereeuwigen en de straat rDen Uollaudemraat" willen noemen. Dhr. Kruijsse merkt op, dat de Raad nog niet het recht heeft over die straat te beschikken en er een naam aau te geven. De straat benoort nog in eigendom aan de bouwvereenigiag eu moet nog aau de gemeente overge dragen worden. Eerst dan is het de tyd. Maar als de Raad over dat bezwaar heenstapt, aan zou spr. ter Ivrinnering aan de eerste komst van Prinses Juliana alhier, de straat ook Julianastraat willen noemen. Dir. Kruijsse zou zich ook kunnen vereenigen met den naam Den Hol lander, maar hy vindt dat aio naam ook door een marmeren plaat in een der gevels, voldoende verbonden is aan de gemeente Axel, dan dat bij ooit vergeten zou worden, zoodat spr. de noodzakelijkheid ervan niet inziet. De Voorz. is het eens met dhr. Kruijsse, ofschoon het op meer plaatsen de gewoonte is, om straten te noemen naar vroegere burgemeesters. Wat betreft de tijd tot het benamen van de straat, dit is noodig, want er komen reeds vreemdelingen, die naar de straat zooken en dan niet kunnen zeggen, hoe die heet. M. a. st. wordt besloten de straat „Juiianastraat" te noemen. Rondvraag. Dhr. Oggel neemt het woord en zegt het volgende Waar dit de laatste vergadering is die onder uw presidium wordt gehouden en u binnen 2 dagen deze Gemeente als Burgemeester en onze Gemeenteraad al3 haar Voorzitter sraat verlaten is het ons een behoefte UEAchtbare van deze plaats dank te betuigen voor alles wat aoor U in het belang onzer ge meente is verricht, U hulde te bren gen voor de eminente leiding onzer vergaderingen, U onze waardeering uit te spreken voor den goeden toon, die mede door Uw leiding, in onze vergaderingen, zoowel vau gemeente raad ais van het college van B en W. heeft geheerscht. En waar H. M. onze geëerbiedigde Vorstin U tot ruimer werkkring riep, daar paren wij. by onzen gelukweusch met ueze ouderscheiding, onzen wensch dat de Heere U tot dien arbeid sterke en bekwame, evenals we ook van Hem den zegen afbidden over hetgeen U tydens uw 9jarige ambtsvervulling voor onze» geliefde gemeente mocht verrichten. Hooggeachte Burgemeester! Het ga U en de Uwen onder Godes Zegen steeds in ieder opzicht wel. Dhr. Baebt sluit zich hierbij als oudste raadslid aan en hoopt evenais de eerste Wethouder, dat de Burge meester nog vele jaren, in denzeltden geest met zijn medeburgers zal mogen samenwerken als hier. Hierna neemt de Voorz. afscheid van allen, die met bem in zijn kwali teit als Burgemeester samen werkten, met de rede reeds in een vroeger nummer vermeld. Daarna wordt de vergadering ge sloten. De troonrede. Dinsdagmiddag te een uur is de zitting der Staten Generaal geopend aoor H. M. de Koningin met het uit spreken van de volgende rede My wederom in Uw midden bevinden de, leden der Staten Generaal, mag ik niet verheleD. dat zelfs thans, nu de wereldoorlog welhaast drie jaren tot het verleden behoort, zijne gevol gen zich nog in hevige mate doen gevoelen. Schoon God ons voor zware rampen spaarde, lijdt ook het vaderhand onder de algfemeeue ontwrichting der economische vernouaingen. Met noesten yver aan het herstel van de welvaart te arbeiden, angst vallig de spaarzaamheid te betrachten, is ons aiier plicht. Zorgwekkend is de toestand der schatkist. De sterke groei der uitga ven in de laatste verioopen jaren heeft den verrassendeu aaowas der middelen nog ver overtroffen, terwijl de laatste thans tot stand gekomen is, en teruggang reeds plaats vindt. Aan belangrijke opvoeding van de reeds zwaar drukkende neliiugen valt, wegeus de daaruit dreigende schade voor het algemeen beiang wei nauwelijks te deuken. Het pubiieke leven op meer bescheiden voet ttan tot dusver in te richten zal noodzakelijk blijken. Ook in de Overieeache deelefi van den Staat is een zuinig beheer gebo den vooral de scherpe daling der prijzen van de producten van land-en mijnbouw baart zoowel in Oostludië als in Suriname ernstige zorgen. De internationale toestand blijft ernstige aandacht vorderen. Intusschen geett mij de ontwikkeling van de betrekkingen die met vreemde mogend heden worden onderhouden, in velerlei opzicht reden tot voldoening. Met waardeeriog en ingenomenheid maak ik gewag van het door de in den Volkenbond vereeuigde mogendheden genomen besluit tot vestiging van het permanent hof van internationale jus titie te 's-Gravenbage. De afdoening van de in het alge- sloten tijdvak voorbereide wettelijke maatregelen, allereerst da herziening vau de Grondwet, zal Uwe volle toewyding vorderen. Met partieele herzieningen vau verschillende onzer wetboeken zal wordeu voortgegaan. Een wetsontwerp tot regeling van het levensverzeke- ringbedrijf zal U zeer spoedig bereiken. Ter versterking van de zei macht, vooral met het oog op de verdediging van Nederlandsch Indië, zal een voorstel worden ingediend. Ia voorbereiding is een wetsontwerp dat beoogt de mogelijkheid te openen om vrijstelling van militairen dienst te verleeuen aan hen die daartegen ernstige gewetensbezwaren koesteren. Voorstellen tot wettelyke regeling van de ruilverkaveling en tot herzie ning van de bepalingen betreffende de pachtovereenkomst zullen wordeu ingediend. Ontwerpen tot wijziging en aanvul ling van de Aroeidswet, de Invalidi teitswet en de Ouderdomswet zullen U weldra bereiken. In afwachting vao da totstandkoming der voorgesteld j wijzigingen van de Grondwet wordt een daarbij aanslui tende herziening van het regeerings- reglement voor Nederlandsch Indië voorbereid. Moge op Uwen arbeid Guds zegen rusten Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal geopend. AI?EL. 23 September 1921. De voordracht, voor onderwijzerfes) aan de openbare school alhier is aldus samengesteld: 1. mej. J H. Abrahamse te Vlissingen, 2. de heer C. J. Over- beeke, Herwen en Aerdt (N.-Br.en 3. mej M. E. Leenhouts, Biervliet Gisteren werd alhier aanbesteed het maken van 2 plafonds in de open bare school, waarvoor werd ingeschre ven als volgtC. Deij 385, H. van Luijk f 449, A. van 't Hoff f 450 en A. P. Butler 472. De levering werd gegund aan den laagsten inschrijver. Gisteren werd ten postkantore alh er weer een valsch bankbiljet van f 25 ontvangen De serieletters waren B X. De uitslag van de Woensdag alhier gehouden loting voor de nationale militie, lichting 1922 was als volgt: 1. Cornells Adr. Wiemes. 2. Jacobus Koster 3. Jacob Willem Simons. 4. Jan den Hamer. 5. Adriaan Sander Wijua. 6. Jan Hamelink. 7. Jan Dieleman. 8. Jan Schuitvlot. 9. Jacobus Koster. 10. Jan de Feyter. 11. Abraham Maas. 12. Hendrik Jacob van 't Hoff. 13. Frans van Hoeve. 14. Marinus Florussen, 15. Johannes Geelhoedt. 16. Frederik M. den Engelsman. 17. Cornells Hendrik Overdulvo. 18. Bastiaan Cornelis van Sluis. 19. Arthur Joseph Antheunis.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2