49, Woensdag 21 September 19*21» Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Het Koninklijk bezoek. FEUILLETON. ANT. Dit blad verschijnt eiken Dmsdae- en VrlJdHSsvond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5®. - Postbox aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regel» 60 Oent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franc* ingewacht, uiterlijk tet Dinsdag- en Vrijdag voormiddag ELF nre. Rare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen, aan de Zeeuwsche bevol king modedeeling te doen van Rare gevoelens en diepgeveelden dank voor ea van groete ingenomenheid met de allerhartelijkste ontvangst, wolke aan Hoogstdezelve en aan het Koninklijk gezin op 15 en 16 September j.l. in Zeeland is bereid. De talrijke bewijzen van aanhanke lijkheid en lietde, welke allerwege op zoo spontane en ondubbelzinnige wijze tot uiting kwamen, zoomede da alge- meene hulde en geestdrift der bevolking hebben Rare Majesteit ten diepste ge roerd en getroffen. Middelburg, 19 September 1921. De Comm. der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft weer eens kunnen toonen, wat het voor onze Koninklijke familie gevoelt en heeft thans het voorrecht en het genoegen gebad, dat niet alleen de Koningin, maar ook haar Gemaal en Raar Konink lijke dochter net .eigen landje'' door kruisten. Voortaan zal Prinses Juliana: als ze „Van d'Ee tot Hontenisse, van Rulst tot aan Cadsand" zingt, niet aileen weten van de kaart welk stukje grond daarmede bedoeld wordt, maar Zjj zal zich herinneren, welke schooae landouwen daarmede bedoeld worden en hoe daar een volkje woont, dat vol geesdrift laett voor Haar Ouders ea ook voer Haar zelve, een volkje dat niet alleen zong, maar ook zweer Wy worden nimmer Belgen". Prinses Juliana heeft duizenden by duizenden Daenschen zien jubelen ia dat landje en we zyn ervan overtuigd, dat de indruk dien onza Prinses van Zeeuwsch Vlaanderen in Haar kinderjaren heeft meegeaemen, nooit zal worden ver geten. Maar ook voor ons Zeeuwsch-Vlamin- gen had het bezoek van de Koninklijke Familie een byzendere beteekeais Op verschillende plaatsen en tyden was do wensch te kennen gegeven, dat we 9 M. de Koningin zoo gaarne eens zagen kem9n met Haar Gemaal ea de Prinsos en al gelooven we nu niet aan brieven, die aan H. M. zouden zyn geschreven van sommige particulieren of dat H.M. die reis zou maken naar aanleiding van dese of gene die dat sens gevraagd heeft, wy zyn er toch van overtuigd dat onze Koningin hestt begrepen, dat het een a 1 g e m e e b verlangen was van de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen en van geheel Zeeland, om perseonlyk onze Prinses te mogen zien. We voelden daarin het gemeenschappelijk verlangen om te deelen in de liefde, die H. M. voor Haar Dochter heefi, om to getuigen dat wy die Moederlijke zorgen voor de opvoeding van onze Prinsos meevoe len, evenals onze ouders de tegenwoor dige Koningin zalve van jaar tot jaar vol belangstelling en vreugde zagen Eod familieschets uit het Eogelsch vertaald door O. 6) (Slot.) Jacknon schudde ontkennend het hoofd. >Der woont geen mensch van aien Latum hier in de buurl,* zeide hij ba slist. Der is wei een juffiouw Mayes een arme weduwvrouw, die in Crescent Row woont, heeft het nog al krap, zoover ik weet.* »ln Crescent Row,* antwoordde Peter verschrikt. »Maar daar woonde ze «even jaar geledeD ai »L)aar woont ze nou nog,« zei de oma met een nieuwsgierigen blik op Peter. »Maar ik dacht, dat ze een groote erfenis had gehad U riep Peter Mayes uit »Lk geloof niet, dat dat veel zaaks is geweest,merkte de man op. »'k Heb er nooit het rechte van gehooro, maai ik dena, dat het grootste deei van 't geta in waardeiooze papiereu was belegd. In elk geval woont ze der nog, met der dochters. En ae zoon ook, wat dat aangaat. Eu ze zijne me nog drie shilling schuldig, die ik maar niet van ze te pakken kan krygen en ik neb zooveel as gehoord, as dat er beslag op groeien en geestelyk ontwikkelen tot wat Zy is gewordeneene vorstin, waarop iedere Staat in Europa jaloersch kan wezen. En als we nu zien, dat onze Konin gin aan zee'n verlangen voldoet, is dat dan niet oen groote beteekenis voor ons, Hare onderdanen Geen wonder dan ook, dat ieder een byzonder plaatsje koos om zoo dicht mogelyk by de Kon nuto te komen, om van zijn dank baarheid to getuigen. Om te bereiken dat glanspunt, het eegenblik, waarop wo op oen paar passen afstand H.M. ds Koningin, Z. K. H. den Prins en H. K. H. do Prinses konden toejuichen. Hoe vertrouwelijk, zeuder machtsver toon van politie of militairen, reden Ze daar weer stapvoets, en nóg langzamer, tus- scbeu door dien galmenden drom van m»nschen, die verstomden als H. M. heu vriendelijk toelachte ea velen in tranen van vreugde deed losbarsten. Dat zyn van dia onvergetelijke oogen- bliüken, waarin we ons zeil geen meester zyn en ons overmand gevoelen door do werkelijkheid, die ons als eea droom toescheen vóór de gebeurtenis en ons nog al» een droom toeschijnt, als we er ©enige uren later op terug zien. In enkel# minuten toch werden daar duizenden menschen overweldigd doer de vervulling van een wensek, die allen koesterden, en aan allen te gelijk wordt bevredigd. Kan ket anders, of we worden zoodanig aangegrepen, dat we op het eogenbiik dat we juist onze Koningin Wilhnlmina zouden wil lea toejuichen, verplet staan, als die vriendelijke, van hartelijkheid stralende der goed zou worden gelegd, derék na Kerstmis.* Peter Mayes keerde om en liep met min of aieer onzekeren tred naar Crescent Row. Dit was iets dat hem Dooit in de gedachten was gekomen. Een plotseling gev'oel van schuld vervulde hem. Hy zag nu zichzelf uit een heel ander oogpunt. Hy was weggeloopen Misschien... Hy snakte even naar lucht en liep wat harder door. Toen hy aan No. 7 van de modelhuizen gekomen was, vond hy de deur op eeD kier, en zachtjes stapte hij naar binnen, en de voorkamer in. Weer boorde bij stemmen in de achterkamer. Het her innerde hem sterk aan zeven jaar ge leden, maar er was een groot onder scheid tusschen toen en nu. Er was geen enkele prent aan den wand te zien en van de meubels was maar heel weinig over, en de stemmen die waren ook totaal veranderd. Hij keek tusschen het verschoten gordyn door Kon oht Maria zyn 1 Ze was nu mager heur haar was vergrijsd, en er was etn vreemde trek van leed om haar mond. Belinda zag er in zyn oog knapper oit dan ooit, maar ze had geen enkel sieraad aan en zag bleeken om den mond bad ze deozeildeu lyuenstrek van haar moeder. Maria was bezig met de uaaimacrine en Belinda zat over 't een of ander naaiwerk heengebogen. Amy zal ineengedoken voor het vaur, zoodat eogen, vol vertrsuwelijken blik ónze oogen ontmoeten niet alleen, maar ons treffan tot in het hart, dat dan alleen, maar in stilte wil juichen? Niemand die niet tintelt van oranjeliefde kan den geestestoestand verklaren, waarin men verkeert, alB men oog in eeg met H. M. staat te beluisteren de hartelijke woorden van wederzydsche gevoelen» van genogenkoid, dia enzo Vorstin zoo gul uitspreekt en waarin zo zich zoo beschermend en troostvol weet uit do drukken in dagen van smart en zoo blijmoedig in dagen van feest als doe lend in de vreugde die on» aller gemond vervult. 1» een sprookje, dat wo in oan rustig middaguurtje lazon, is het alles ons voorbijgevlogen, maar ent nooit te vergeten en we kunnen gerust zeggen, dat waar het noodig mocht zijn, de banden van aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis weer nauwer zijn toege trokken. We hebben weer gezien en gevoeld: Oranje en Nederland zyn één. Na den korten tjjd van voorbereiding waren in onze gemeente nog zoodanige versieringen aangebracht, dat wo do Koninklijke tamilie in ons stedeke op waardige wjjze konden ontvangen. Reeds op Spui stond een eerepeert opgesteld en waren versieringen aan gebracht. Toen de auto's in zicht kwamen, begonnen daar de school kinderen to zingen en was de bevolking zoodanig opgesteld, dat H. M. het sein tot stoppon gaf. De heer J. C. de Koning, hoofd der school aldaar trad Daar voren en boog voor H. M., waarna hij haar gezicht niet kon zien, maar 't was duidelijk, dat ze zat te schreien. »lk ben benieuwd, hoeveel Jim er voor krygen zal,* zei juffrouw Mayes met een vermoeide stem. »Niet meer dan vyf shilling, denk ik, antwoordde Belinda. »Dat helpt een boel, niet? ais je drie pond betalen moeten morgen is het Kerstmis en we hebben niemendal in huis !c »We zullen er ons zoo goed mogelijk in moeten schikken,zei juffrouw Mayes eu baar stem klonk heelemaal niet scnerp meer, maar byna zoo zacht als een meisjesstem. »Misschien krygt Jim ook wel dadelijk na Kerstmis weer werk.* Het meisje, dat had zitten schreien keek om zich heen haar moeder had zich naar haar toegekeerd en haar op den schouder geklopt. »Ik kan er niets aan doen, moeder, zei ze. »'t Is vaodaag zeveu jaar gele den, dat die nare notaris hier kwam en ons van tante Jane's erfenis vertelde, Een mooie erfenis ook »We hebben toch twee duizend pond gekregen,* zei haar moeder zich over haar werk heen buigend. Wat hadden we aan zoo'n klein beetje,* riep het meisje uit, »terwijl we een groot fortuin verwachtten Het was immers allemaal al op, voordat we er goed beset van hadden. Juffrouw Mayes zuchtte. »lk vrees, dat we wel een beetje verkwistend zyn geweest*, gat ze toe, »en Jim's reisje naar Parijs heeft een heop geld gekost.* >lk wou, dat vader maar terug kwam,* zei Amy, in het vnur staiend. »Vreeger hadden we tenminste altyd volop te eten en u en Belinda waren toen ook anders.* »Hier ben ik,« zei Peter Mayes, ter- wyl hij de kamer binnenstapte. Juffrouw Mayes legde haar bril neer en keek hem aan. Tevens begonnen haar vingers te trillen, Z6 greep met ééoe hand het tafelkleed vast en klemde zich met de andere aau haar stoel. Belinda sperde mond en oogen wijd open. Amy uitte eeu luiden kreet »'t Is vader,* riep ze. »Hij heeft zyn bakkebaarden afgeschoren.* Zy was de eerste die hem omarmde. De anderen schenen geen woord te kunnen uitbrengen. Peter Mayes kwam een stap nader en lei één band op zijn vrouws schouder. >Ik ben heelemaal ontdaan,* zei hy. Zeven jaar geleden zat ik in die kamer en hoorde de notaris van de erfenis van je zuster vertellen. Ik hoorde elles wat je van plan was met mij en voor jullie zelf te doen, en toen nou toen ging ik op de vlucht,* zei hy met zyn onweerstaanbaar glimlachje. »Ik giug naar Amerika, al dien tijd meenende, dat jullie in weelde leefden en mjj

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1