i\o. 46. Zaterdag 10 September 1921. 37e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De vredesprijs voor Koningin Wilhelmina. Binnenland. 4XELSC COURANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdaa- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr. 56. - Postbox 0. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrfydagvoermiddag ELF nre. B\] dit blad behoort een bijvoegsel. Oalaugs vermelden we in een arti kei aai van uit Hongarije stemmen opgaan om den Nobelprijs voer den vrede uit te reiken aan de Koningin van Nederland, onze Koningin Wil helmina. mmm^. Mevrouw Bela van Csila'-y geeft thans in een uitgebreid artikel de re denen aaD, waarom zfj in Hongarije een actie begonnen is, om aau onze Koningin die eer te geven. Zij begint met te zeggen, dat het Hollansche volk voor de vredesidee wonderlijk gevoelig is en de menschen ervan doordrongen zijn als van hunne wetten. Nederland is de bakermat der vredesidee. De schrijfster wijst op de geschiedenis van Nederland en toont aan hoeveel werken des vredes hun oorsprong von den in Nederland en welke vereeni- gingen sedert 1901 reeds samenwerk ten ter bevordering der vredesconferen ties. Ook herinnert zij aan de werken van Hugo de Groot en Prot. Van Vol lenhoven. Ten tijde van de inwjjding van het Vredespaleis in 1913 is Holland 't mid delpunt van het internationale leven. Met de beste verwachtingen bezield, maakten de Hollandsche pacitisten zich op naar het 20ste Internationale Wereldcongres voor den vrede, dat in 1914 in Weenen zou plaats hebben. Toen de wereldoorlog uitbrak be greep men, dat een sterkere concen tratie van alle krachten teu gunste van den vrede nooüzakelijk was en zoo onstond in 1914 op initiatiel van Vrede door Rjcht" de „Neder- landscne Anti Oorlog-Raad", die perso nen uit alle politieke, godsdienstige en maatschappelijke kringen in zich sloot. Lichamen van gelijken aard ia de verschillende neutrale landen werden in April 1915 uitgenoodigd tet een een- lerenue, waar toen op initiatief van den N.A.O.R. de .Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede" tot stand kwam. Spoedig vormden zich aldee- lingen in Denemarken, Spanje, Noor wegen, Zwitserland, Zweden en de Vereenigde Staten. 27—30 April kwam in Den Haag samenhet internationaal vrouwen congres, dat de velgende beginselen aannam: de strijdvragen tusschen staten en volken moeten op vreedzame wyze worden beslechtnet Kiesrecnt voor de Volksvertegenwoordiging moet worden uitgebreid tot de vrouwen. Toen eindelijk de ongelukkigste vrede kwam, waarmede ooit de menschheid werd dezocht, en de economische nood overwinnaars, zoowel als overwonnenen begon te bedreigen, waren het wederom üoilandscae financiers en nationaal economen, die dit gevaar ontdekten. Het resultaat van tiun besprekingen met buitenlaudscde deskundigen was dc Bruaselache Cuotereuiie. Van welk een buitengewone beteekenis deze was blijkt hieruit, dat te Brussel de verte genwoordigers der elkaar vijandige staten voor het eerst na den oorlog weer ontmoeten. Van het allergrootste belang uit algemeen menschelijk oogpunt is echter wat Holland in den eigeïfjken zin van het woord deed voor de goede ver standhouding tusschen de volkeren. De wetenschap wijst er met trots op, dat het haar gelukt is, de besmet telijke ziekten, die het noodzakelijk gevolg heeten van eiken oorlog, verre te houden. De wetenschap was echter niet in staat Europa te redden van die verschrikkelijkste aller epidemieën de sociale pest, die geheel Europa, ja de geheele wereld bedreigde en Middel en Oost-Europa reeds bereikt bad. De wereld-ellende steeg ten toppunttoen snelde Holland toe met een zeer eigen aardige, taktvolle wijze van hulpver leening. Het breidde zijn armen uit; nam duizenden en honderdduizenden kinderen der noodlijdende volkeren tot zich en redde daardoor de werald van onuitsprekelijkea nood ea leed, redde de toekomst van. MiddeE-Eurepa in zijn kinderen en tegelfjkertfjd opende het nieuwe, grootsche perspectieven voor de vredesbeweging. Wanneer we zien, hoe in Holland de kinderen van vreemde naties in de gezinnen als familieleden werden op genomen, verzorgd opgevoed en geliefd, als een eigen kind, hoe in het hart van het vreemde kind en in die van de pleegouders en hun kinderen, wederzijdsche liefde ontstond, dan is dit alles niet alleen voor de betreffen de kinderen en ouders, maar ook van algemeen menschelijk standpunt van zeer groot belang. Kinderen van vreemde volken, geheele generaties groeien hier op in wederkeerige lieide, waardeering en begrijpen. Het is dan ook niet twijfelachtig, ot dit is een van de belangrijkste dingen die ten behoeve van.de ouderlinge goede verstandhou ding der volken geschiedden. De be langrijke resultaten van dit Hollandsche werk zijn nog hierdoor vergroot, dat ze levendigen weerklank vonden bij de andere neutrale ja soms zelfs bfj de oorlogvoerende naties. Dat de bizonder tactvolle, uit de diepte van een lietdevai hart voort spruitende arbeid van Holland reeds nu zeer veelzijdige resultaten oplevert, daarvan zien wy dagelfjks wonderen. Bij het noemen van den naam .Hol land" openen zich de meest gesloten harten, het somberste oog verheldert en glimlacht. Dagelfjks ziet men door ondragelijke zorgen gebogen vaders, door den oorlog verweesde kinderen, tot weduwen geworden vrouwenzij allen vergeten hun zorg en smart, als men Hollands naam noemt. En dan al die andere wonderen Ik heb kinderen gekend, door de omstan digheden, door den tijdgeest slecht be ïnvloed, bfj a op een verkeerden weg geraakt. Uit Holland kwamen ze beter, ik zou willen zeggen genezen naar buit terug. Arbeiden zie ik glimlachen en bidden, die in de laatste jaren slechts vloeken en dreigen konden ook dat heeft Heiland bewerkt. Niet slechts materieele, ook mereele hulp is het die op deze arme verbitterde gemoederen zoo diep en heilzaam in werkt. De geest van begtijpen, van vrede is het, dien de kinderen in Hol land inademen en met zich naar huis nemen, die al deze wonderen werkt. Allen die met Holland in aanraking komen, nemen iets van den Holllamd- schen geest over, bun gezichtskring wordt breeder, hun gemoederen zachter, meer teegangkelijk voor mildere gevoe lens, zij worden meer menschlievend, beter en geschikter voor de gedachte van internationale samenwerking. Dat echter dit zegenrijke werk plaats kon vinden en zich ontwikkelen kon op Hollands bodem, dat Holland te midden der oorlogsvlammen neutraal bleet en daardoor een rustpunt, een eiland, van waaruit de vredesgedachte zich over de wereld kon verbreiden, dat daDkt Holland en de menschheid aan de Koningin der Nederlanden. De Koningin is het geweest, gelijk ook de Hollanders dankbaar erkennen, die den vrede in menig kritiek oogenblik, wanneer de regeering scheen te zullen toegeven aan den van alle zijden ge oefende druk, door haar kroon en troon op het spel te zetten, heelt gered. Volkomen terecht verzoekt daarom Europa aau het Nobel Comité, om dit maal het Hollandsche volk in de per soen van zfjn Koningin met de hoogste moreele belooning, die op bet oogenblik bestaat, te beloonen. Terwijl het om de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede aan de Koningin der Neder landen vraagt, verziekt het daarmee tevens de waardeering en vereering van den meest onzelfzuchtigeD, edelen en in haar resultaten verstrekkenden vredesarbeid. Avp. Mr. Treub. Naar het Ned. Corr.-bureau meldt, zal prof. Mr. M. W. Treub zeer bin nenkort uit het dagelijgsck bestuur van den Vrijheidsbond treden en voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bedanken. Hij treedt dus uit de politiek. Het gister verschenen eerste nummer van „de Vrijheid", weekblad van den Vrijheidsbond, bevat een door Mr. Treub aangekondigde artikel „Mijn afscheid aan de politiek". Hij geeft daarom een uiteenzetting van 't doel van den Nedelandschen en Indischen Ondernemersraad, waar van hem het voorzitterschap is aange boden. Deze betrekking breDgt mee, dat bij aan het politieke leven niet meer deel kan nemen, daar bfj zich dan in dienst stelt van een bepaalde belangengroep. De Volkenbond. De tweede algemeene bijeenkomst van den volkenboud te Genève heeft Nederland de aangename verrassing gebracht van de benoeming van Mi nister Jhr. Van Karnebeek tot voorzit ter. De verkiezieg geschiedde met 21 stemmen tegen 14 op da Cunha, het Braziliaansche lid van den raad van den volkenbond. Balfour had Van Karnebeek candidaat gesteld en Roe menië had da Cunha voorgesteld. Van Karnebeek heeft het voorzitter schap aanvaard met een langdurig toegejuichte toespraak, waariH hij huldo bracht aan Paul Hijmaus zijn voorganger. Naar aanleiding van de verkiezing van den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, tot voorzitter van den Volkenbond, constateert „Le Matin", dat de niewe president een allereerste kracht is, die zich met ge zag van zijn taak zal kwijten. ,Le Petit Parisien" legt er den na druk op, dat de vergadering niet alleen haar keus heeft gevestigd op een uitnemend jurist, maar ook hulde heeft gebracht aan het land, waar bin nen enkele maanden bet eerste groote werk van den Volkenbond het Inter nationaal Gerechtshof, zal zetelen. Raad van State. Bfj Ken. besluit is benoemd tot lid van den Raad van State, de heer mr. J. B. L. C. C. baron de Wijckerslooth de Weerde8teijn, lid van de Tweede Kamer en lid van de Ged. Staten van Utrecht. De Kanerepening. De opening van het Dieuwe zittings jaar der Kamers ep Dinsdag 20 dezer door H.M. de Koningin zal op dezelfde wijze plaats hebben als na den oorlog gebruikelijk werd, n.l. met eenkleiueren stoet dan voor 1914 het geval was. AXEL, 9 September 1921. Woensdagochtend ontvingen we van officieele zijde de mededeeling, dat onze Koningin met den Prins en de Prinses o. a. ook naar Axel zal komen op Vrijdagmiddag aanst., terwijl ook de autoriteiten alhier telegrafisch bericht ontvingen van een en ander. in verband hiermede hield de Oranje- vereeniging Woensdagavond een spoed- eischende bestuursvergadering om in overleg met den waarnemenden bur gemeester, den heer J. M Oggel, die de eer zal hebben de Koningin te ont vangen, omdat zooals men weet, op 16 September de betrekking van bur gemeester onzer gemeente vacant is. V eischillende aangelegenden werden geregeld en zoo zal heden avond een voorloopig programma worden aangeboden aan eene vergadering van de „Oranjevereeniging", waartoe be halve de leden, alle burgers van Axel, zyn opgeroepen Het is te verwachten, dat zeer velen zullen komen om van bun belangstel ling en welwillendheid te doen bijlken, om mede te werken tot bet scboone doel, n.l om onze Vorstin een waar dige ontvangst te bereiden en daaraan zoodanige feestelijkheden en vermake-

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1