So, 44. Zaterdag 3 September 1921. 37e «Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad oor Z een wsch-V laan deren. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cenrfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. Cent. DRUKKER—UITGEVER j ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Gent; voor T r VTVK A -a1 eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar J. V. VLOK - AXei. plaatsruimte berekend. Bureau Markt C 4. J AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Telefoon air.5«. - Postbox». Dinsdag- en Yrtydagvoormiddag ELF ure. Nederland en België. De minister van binnenlandsche zaken jbr. mr. dr. van Karnebeek, is met.zijn familie uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. Op een vraag vao e,en vertegenwoor diger van bet Ned. Corr. Bureau Baar de juistheid van het bericht over een ontmoeting in Zwitserland tusschen de Nederiandsche en Belgische ministers van buitenlandsche zaken, deelde mi nister Karnebeek mede, dat zulk een on.moeting indordaad eenige dagen ge leden had plaats gehad. By die ge legenheid waren de tusschen België en Nederland hangende kwesties onaer de oogen gezien. Jhr. van Karnebeek had de overtuiging, dat de ontmoeting nuttig is geweest voor de onderlinge betrek kingen van beide landen. Opbrengst van de Oorlogswinst belasting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhoogiDg van het Vilde hoofdstuk B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1921 (Derde uitkeeriag aan gemeenten uit de opbrengst van de ooriogswinstbelasting). Bij dit ontwerp worat voorgesteld in te lasschen een nieuw artikelUit keeriug aan gemeenten uit de ogbrengst der oorlogswinstbelasting 45.800.000 In Juli 1918 werden bearageu resp. groot 10.000.000 en 54,200.000. be schikbaar gesteld voor een uitkeeriag uit de opbrengst van de oorlogswinst belasting aaa de daarvoor in aanmer- king komende gemeenten. Zooals be kend, bleef de eerste uitkeeriag beperkt tot die gemeenten, welke aanstonds na het uitbreken van den oorlog in hare financiën werden getroffen, zoodat aan de berekening van deze uitkeering de uitkomsten der gemeentelijke rekenin gen over de jaren 1914, 1915 ec 1916 ten grondslag werden gelegd, terwijl bij de tweede uitkeering de bedoeling voorzat om den gemeenten een ge deelte vau de beide jaren 1917 en 1918 geleden crisisschad" te vergoeden. Ook in hst jaar 1919 hebban de ge meenten echter tengevolge van de crisis nog aanzienlijke schade geleden, zoodat het billijk is, ook over dat jaar een tegemoetkoming te verleenen. De commissaris van advies heeft bij de samenstelling van haar advies voor de 3de uitkeering in de hoofdzaak het zelfde systeem gevolgd als aan haar advies betreflende de tweede uitkeering ten grondslag lag. In totaal is volgens het voorstel der commissie een bedrag van 45,721,540 ter uitkeering aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende ge meenten benoodign, welk bedrag, afge rond tot 45,800,000, by het onder havige wetsontwerp wordt aangevraagd. Naar mag worden aangenomen, zal uit de oorlogswinstbelasting netto om streeks 700 naillioeu gulden aan bet ryk ten goede komen. Tot dusver ontvingen de gemeeten: uit de 1® uitkeering10.000.000 uit de 2e uitkeering rond 54.200.000, terwijl uit de thans voor gestelde uitkeering aan Een luimiiescnets uit het Engelsen vertaald door O. Peter Mayes zocht zijn pakjes by el kaar, ging op zijn teénen de kamer uit en ne straat op, en liep met veerkrach tigeü stap den kant uit, vanwaar hij gekomen was. De gedragingen van den heer Mayee, nadat hy zijn voorbeeldig tehuis verla ten had, waren een beetje eigenaardig. Het bruine pak ouder zijn arm, waar twee pond «pek ia zat, dat zijn aauwo zigheid ai begon te verraden door een groote vetvlek in het papier, liet hij heimelyk op een stille plek valieii. Een ander pak, dat een groote plaats in den zak vau zijn jas innam, zoodac die hee lemaal uit zyn fatsoen kwam, en waar naar de scnerpe lucht te oordeeien, de een of andere soort vau oude kaas in zat, gooide hy blijmoedig over eeu hek tusschen allerlei rommel van bouwmate rialen, die daar byeeu lagen voor deu bouw van een huis. Op dezelfde manier ging hij te werk met een baif pond thee, dat ny uit de Ci.y had woeien meebrengen, omdat er een bon by gegeven weru drie scnaapsouieieuen, ói9 be»t«md w*reo geweest voor deu avondmaaltijd van het geziD, en eenige plakjes gerookte ham, die hij op eigen houtje had gekocht, gedachtig aan deD eetiust der zyuen als er schaapscoteletten op tafel kwamen. Toen hy met groote handigheid het laatste pakje had doen verdwijnen in eeu leege mand, die buiten een groenteuwinkel stond, rekte hij zich behaaglijk uit, aisof hij blij was dat by zyn vrachtje kwijt was, stapte toen kalm de straat over en ging voor het eerst sinds vier jaar een café binnen. Hij bestelde een glas bier en een lichte sigaar. Het gezicht van den heer Msyes, zooals hy caar zijn bier zat te drinken en zijn sigaar aanstak zou zeker onverholen afkeuring hebben uitgelokt by de familieleden, die juist bezig waren leefregels voor hem vast te stellen, die ze hem dien avond onder het oog wilden brengen, om hem te leeren zich wat deftiger voor te doen. Hy had een krant opgenomen en ieuüde behaaglijk achterover in zijn bekleeden stoel. Zijn sigaar hing min of meer slap in zijn eeueo monanoek en hy had zijü beenen over een anderen stoel gelegd. Zoo las bij zijn krantje, rookte zyn sigaar en dronk zyn bier met groot welgevallen. Hij dacht er zelfs over om nóg een biertje te bestellen, maar by nader in z:en zag hij daarvan af. Hij verliet bet soffiehuis, kocht in den winkel er naast i voor negen stuivers een wandelstok, en wandelde met luetnigea tred naar het de gemeenten zalteagocde komen een bedrag van rond 46.000.000 totaal rond 110,200,000 Hieruit blykt, dat het totaal bedrag dat aan de gemeenten zal worden uit gekeerd, slechts weinig beneden het een zesde deel biijft, dat destijdi als maximum by de behandeling der wet op de corlogswinstbelasting werd aan genomen. Tea slotte wordt er nog op gewezen in de toelichting tot het onderhavige wetsontwerp, dat uit het advies der commissie blykt, dat, terwijl het jaai 1919 voor de gemeenten een crisisjaar by uitnemendheid is geweest, 1920, na de liquidatie der distributiebedrijven, een aanmerkelijk herstel was te be speuren, zoodat het aantal der gemeen ten die in laatstgenoemd jaar nog crisis scbade ondervonden, van geen betee- kenis is. De regeeriug stelt zich der halve, in aansluiting aan de opvatting der commissie van advies, op het standpunt, dat de onderhavige uitkee ring aan de gemeenten uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting de laatste zal zijn. Bij het wetsontwerp worden overge legd het rapport der commissie van advies inzake het aandeel der ge meenten in de opbrengst der ooriogs winstbelasting benevens een staat, ver meldende bedragen, aan de gemeenten uit te keereu, uit de opbrengst der ooriogswinstbelasting en een staat, be vattende de totalen van de voornaamste berekeningen, provinciesgewijze samen- station van den ondergrondsspoorweg, onderwyl het stof van Golder's Green voor goed van ziju voeten schuddend. Maar in plaats van zijn dagelijkscbe route naar de City te volgen, ging hij nu naar Piccadilly. Hier stapte hy uit en liep eea van de drukke straten in roea hy aan kapperswinkel kwam, trad hij dien binnen en liet hy zich scheren en knippeD, wasente zyn handen, kocht eeu nieuw boord en een laveudelklenrige das, die hij metv groote zorg omdeed, en liet zich terdege afborstelen. Nog altijd in de beste stemming, stapte hij een klein restaurant binnen, waar hij een middagmaal bestelde, en twee schaaps coltileuen voor zich alleen kreeg met een pint bier. Daarna stak hij een tweede sigaar op en drong zich goed moedig door een menigte heeD, die voor den ingang van een theater samengepakt stond. Met veel beleid wist hij een plaats te veroveren in een van de voorste rijen der goedkoopere rangen en hy maakte zich zoo aangenaam voor zyn buren, dat hy den gaoschen avond vrij te drinken had. Om twaalf uur zocht hy een klein logement voor handelsrei zigers op, uitte zyn leedwezen over het verlies van zyn bagage, betaalde logies vooruit, ging naar zyn kamer en sliep ais een roos tot den volgenden morgen. Den volgenden dag was het de dag »óór Kerstmis. Hy ontwaakte wat later dao anders met een gevoel van lichtheid gevat, ia duizendtallen van guldens. Uit eerstgenoemden staat blykt o.ea., dat uitgekeerd zal worden aan de ge meenten in Zeeland: Axel ƒ2271. Goes 4750. Hengstdijk 1248 Krui- ningen ƒ2568, Middelburg ƒ183,941. Neuzen ƒ3364, Vlissingen ƒ302,811, Wemeldinge 1267. Zuiddorpe ƒ399. Koninginne-dag. In bijna alle gemeenten van het land is de verjaardag van de Koningin gevierd. De Koningin zelf vertoefde met den Prins en Prinses Juliana ep Het Loo, waar ook de Koningin-Moeder was ge komen. 's Ochtends brachten 7 a 8000 schoelkindersn haar een greet, em daar na zich met kinderspelen en wedstrijden te vermaken, die 's middags door de Koninklijke familie werden bygewoond, evenals 's avonds bet vuurwerk. Koninginnefeest te Berlin. De Berlijusche correspondent van het Hbl. meldt. Zondagavond heeft de geheele Nedcr- landscbe kolonie te Berlijn, op uitnoo- diging van het Berlijnsch comité tot verlevendiging van bet stambewustzijn, den verjaardag van koningin Wilhelmina gevierd. Ongeveer duizend personen woonden het feest bij. Na een openingsrede vau den Neder- landschen militairen attaché, kolonel Wittert, die een geestdriftig beantwoord hoera op de koningin uitbracht, werd een uitstekend cabaretprogram afgewerkt. Zeer veel succes had de jeugdige mej. Bos, eeu dochter van den bekenden in zijn hoofd, dat hij sedert zijn jon gensjaren niet meer gekend bad. Plot seling herinnerde hij zich den ganschen toestand, bleef een uur langer in bed dan hij gewoon was, puur voor het pleizier, dat hij dat nu eens doen kon, bestelde een kop thee in zijn kamer omdat hij dat, sinds hij getrouwd was, nooit had kunnen doeD, ging naar bene den net toen hij daar zin in kreeg en nam een stevig ontoijt met eieren en gebakken spek. Bij een sigarenhandelaar in de buurt koctit bij voor een matig prijsje sigaren, licht van kleur en met kleine vlekjes er op, met een papieren sigarenkoker er by. Toen stapte hij aar de kantoren van de naastbijzijnde sloom vaart-maatschappy en Dam een plaats tusschendeks naar New York op een stoomschip dat binnen drie dagen zou vertrekken. Zyn volgende beslissing kostte hem eenige moeite. Hij moest Damelijk een scheiding maken tusschen de geldelijke aanspraken van zijn gezin en die van hem zelf. De beslissing viel ten zijnen gunste uit. >Zij hebbent, zoo redeneerde hij bij zichzelf, ctusschen de vijf eD twintig en vijf en dertig duizend pond, en een notaris, die hun alles wil voorschieten wat ze maar vra gen. Ik bezit er maar veertig. Maria mag haar portie houden, maar ik vind, dat ik ook recht heb op de mijnet. Wordt wrwljfrf.}

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1