Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd JSieuws. T* T T*T /-» 11 /N .1 *11 I Eeu in 't oogloopend voordeel ol gemak heelt zoo'a vereenigiug ook dat zij by alle volksfeesten in onze gemeente de leiding kan geven, zoodat niet iederen keer nil dit en dan dat comité of voorloopig bestuur moet op treden. En om dan nog eens op bet geld terug te komen, ook dat behoeft voor niemand bezwaarlyk te zijn. Wanneer een contributie wordt g< ëischt van minstens 25 cent per jaar, dan kan iedereen lid worden die oraujebloed in zijn hart draagt. Op nadere reglemen taire bepalingen zullen we niet voor nitloopeD, want dat zijn zaken van ondergescnikt belang. Trouwens hoe minder artikels zoo'n reglement heeft, hoe beter. De hooidzaak is, dat we hebben een plaatselijke, sterke vereeniging, die ieder jaar doet booren het Oranje boren We denken hierby aan ons volks lied en zeggen Wien Nêerlands bloed In d'ad'ren rloeit, Van vreemde smetten vr(J, Wien 't hart roor Wllhelniin»» gloeit, Verheff' den zang als wjj. Zuinigheid aan oorlog 2 Men meldt aan de N, R. Crt. De nieuwe marechaussee-kazerne aan de Qooitlaan te Ëussum is Dinsdag iu gebruik genomen. De brigade telt: één wachtmeester en vier ondergeschik ten. De kazerne kost 107,500. Tegen de Predlkantstractementen. Het is bekend, dat onder de kerk voogden van verschillende gemeenten van de Ned. Herv. Kerk verzet is gekomen tegen de regeling van de predikantstractementen en levende in dan tyd van organisatie werd getracht een vereenigd verzet op touw te zetten tegen de uitvoering van het bewuste reglement, zooals dat door de synode in werking is gesteld. Te Utrecht werd oDlangs daartoe een vergadering van kerkvoogdeu gehou den en een motie bepleit, volgens welke kerkvoogden gebonden zouden zyu om niet mede te werken aan de u tvoering der tractementsregeling, zoo als die door de synode was vastgesteld. Blykens een verslag in de N. Rolt. Crt. heeft echter die vergadering niet veel succes gehad en dit blad zegt, dat de aard en omvang van het verzet zijn tegengevallen. Omtrent de motieven wordt het richtingsvraagstuk buiten beschouwing gelaten, ofschoon er enke len wareD, die medewerking weigerden, op grond daarvan dat ook modernist! sehe, socialistische en bolsjovistische predikanten, zich met het .brood der kerk'" zouden voeden. Kortweg gezegd schrijft de N. Roit. Crt. openbaart de Utrechtsche conspiratie als hoofdmotief van de weerbarstigheid der kerkvoogden bei dorpsegoïsma in zijn aüerplatsten vorm. Onder ae sprekers waren kerkvoogden uit Charlois, Barneveld, Zwyndrecht, Axel, Eerum, Amerongen en Hauwert. Slechts één stad van eenige beteekenis was althans onder de sprekers vertegenwoordigd, nl. Maastricht. En deze vertegenwoordiger heeft tegen de motie gestemd. Het ware wezen van het te Utrecht geconcentreerde verzet sprak onver bloemd uit de rede van den Noord- Hollandschen kerkvoogd Kay uit Hau- werd. Noord-Holland bezit ten opzichte van de verhouding tusschen kerkvoogd en kerk een zekere reputatie, die in verband staat met de zeitbewuste min achting den welgestelden boer tegen over de kale schoolmeesters en domi nees, en wier geestelijk werk hy op den koop toe neemt bij hnn op brui loften, Begrafenissen en prflsuudeelin* f«B decoratieve on mis baarheid. Het zou, aldus de heer Ka(j te Utrecht, toch wol de onrechtvaardigheid zeli zy'D, zoo uit het batig slot der rijke Hauwertscbe kerk voogdij ge meenten, die slecht zijn beheerd eu wier bezit tingen daardoor zyD verminderd oi verdwenen, een premie od dat slechte beheer ontvingen En bovendien de centrale kas egaliseert de tractemeuten, en deze gelijkstelling heelt een nood- lottigen invloed op den arbeid der predikanten, die zich minder zullen beijveren tot ontwikkeling van capaci teiten, ijver en plichtsbetrachting, zoo het .dikke tractement" hen niet langer uit de s e ien en uit het natuurschoon lokt near üe vetpotten van de Groning- scae klei of Westriesche koolvelden, waar bovenvermelde goede eigenschap pen zyns inziens beter tot hun recht zullen komen dan ia Hilversum of Den Haag. Zelfs zou, naar hij vreest, de ver spilling van capaciteiten, ijver en plichtsbetrachting in de grootestadsge meenten in de hand worden gewerkt, zoo de financieele gelijkstelling de predikanten van de Hauwertsche vetpotten weg trok naar plaatsen met beter onderwys voor hun kinderen. De Centrale Kas schept een oneerlijke concurrentie tusschen Hauwert en de hoofdstad. Er zal, verzucht de heer Kay, weinig lust meer zyn om iets aan de kerk te legateeren, zoodra er uit de schenkingen of legaieu van gemeenteleden iets van de opbrengst aan andere plaatsen ten goede zal kunnen komen. En dit alles tengevolge van „het communistisch standpunt der synode" Men ziet dus, dat het protest zelve niet ver van heftig was, maar de in vloed schijnt niet groot te zijn en zoo zal wel berust worden in de regeling, terwyl ook mettertijd persoonlyke in vloeden zich minder zullen doen gelden. We verwachten, dat als de predikanten een goed salaris hebben, ook hunner zijdscb meer waardeering zal komen voor de kerk en wat daarmede in ver band staat. Men kan nu eenmaal den arbeid van een predikant niet verge lijken met dat van een handwerksman, maar dat is zsker, dat als eerstgenoemde zijn roeping verstaat ea vervult, zyn arbeid ook onbetaalbaar is. Laat men daarnaar streven en het ambt geen offer zijn, maar een eerebetrekking die met liefde en daakaarheid vervuld worde. Vleeschkeuringswet. De Minister van Arbeid heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën medegedeeld, dat de keuringswet ver moedelijk in werking zal treden op 1 Februari 1922. Samenwerkiug van ge meenten is mogelijk, terwijl ook huis slachtingen worden toegestaan. De grootste Nederlandsche Landbouw tentoonstelling in 1921. Naar men ons meldt, belooft degroote Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling, welke van 13—17 September as. op het Marinevliegkamp by Vlissingen wordt gehouden, de belangrijkste te worden van alle landbouwtentoonstel lingen, welke dit jaar in ons land worden georganiseerd. De voorbereidende werkzaamheden ep het prachtige, aaneengesloten terrein, dat 13 H.A. groot is, doen te over blyken, dat hier waarlijk iets grootsch te zien zal zijn. Niet minder dan een 25-tal grooto tenten zyn er verrezen, waarin de verschillende afdeelingen zullen worden ondergebracbt, terwyl voor de paarden de bekende stallen die op Houtrust stonden en bovendien verschillende inzenders in eigen tenten exposeereo. Er zyn 15 verschillende atderliDgen, waarvan zeer belangrijk zullen zyu paarden (300 stuksj, rundvee (275 stuks), geiten (Suo akkerbouw (tw«* zeer groote tenten), wetenschap (2 id.) verenigingswezen (1 id.) tuinbouw, pluimvee, werktuigen en machineriëu en Landbouwindustrie. Deze laatste afdeeling telt eenige zeer interessante builenlandsche inzen dingen o s. een stand van ëen der grootste Duitsche bazaltfirma's en de miniatuur mijn van het Duitsche Kali syndicaat (1200 M2 groot), welke op de groote WanderauMStelluug in Leipzig stond. Bijzonder interessant wordt ook de atdeelmg vlasserij. Het geheele terrein is electrisch verlicht, overal is electri-cbe drijfkracht en waterleiding, terwyl er vier groote restaurants zijn, een post-en telegraaf kam or oecevens een bioscoop waar voortdurend films op landbouwgebied woeden vertoond. Schoon er geen kermisvermakelijk heden zijn toegelaten, zal er toch voldoende afwisseling zijn. Verschillende dagen Zullen paarden en vee in een ruimen ring worden rondgeleid, een concours bippique wordt georganiseerd, een ringryderij in Zeeuwsch costuum wordt gehouden, terwyl steeds goede concerten wordea gegeven. Bij gelegenheid van het bezoek vau H. Al. de Koningin en H. K. li. Prinses Juliana, dat bepaald is op 15 September a.s. zal een zangkoor van 6U0 personen, waarvan de dames in de verschillende Zeeuwsche kleederdrach ten, eenige toepasselijke liederen zingen. Ook de steden Middelburg en Vlis singen zullen al het mogelyke doen om het den bezoekers 's avonds zoo aangenaam mogelyk te maken. Een bezoek aan deze tentoonstelling kunnen we daarom ten zeerste aanbe velen. Voor inlichtingen weDde' men zich tot het Algemeen secretariaat Marine- vliegterrein Vlissingen, Tel. 370. AXEL, 30 Augustus 1921. Heden werd alhier geveild door no taris Dregmans ten verzoeke van dhr. C. J. M. van Laere een huis, schuur en tuin in de Walstraat, groot 3 a,, 30 ca., waarvan kooper werd dhr. A. J. van Dorsselaer alhier voor t 7750. Per ceelen 2 en 3 ingehouden. Bij gelegenheid van den jaardag der Koningin zal morgenavond van 7—r8 ure, de algsmeene zang vereeni ging Orelio onder leiding van den heer Blausaart op de Markt zingen, met het volgende programma 1. Oranjelied. 2. De Nederlandsche vlag. 3. Goeden nacht. 4. Avond in Venetië. 5. Het Kerkje. 6. Sneeuwklokjes. 7. O, Pepita. 8. Z.-Vl. volkslied. Daarna geeft „Concordia" een concert van 81/, tot 10 ure, en zal uitvoeren 1. Volksliederen. 2. Hommage a 1'UnioD, marsch. 3. Tité, polka voor fluit. 4. De dageraad in 't Geuldal, fantaisie. 5. Eureka, marsch. 6. Morgengroet, polka voor Tuba. 7. Cendrillonette, fantaisie. 8. Florido, mazurka. 9. Nos petits soldats. Er zyn in ooze gemeente weer langviagers aan het werk geweest. In den nacht van Zondag op Maandag is by J. D. aan den Oidenweg een kip gestolen met bfobehoorende kuikens, terwyl den daaropvolgenden nacht het erf van den landbouwer P. B. van H. bezocht werd. Daar had men zich toegang verschaft tot de schuur en eeuig paardentuig meegenomen, terwyl naast verschillende andere voorwerpen ook de schoenen van een der knechts werden ontvreemd. De daders zijn onbekend, maar de politie zit natuurlyk niet stil om e« op te «pores- Van 23 tot 26 Augustus zijn te Amersfoort atstaBdmarschen gehouden wslke waren uitgeschreven dosraen Ned! Bond voor Lichamelijke Opvoediüg. Deze bestonden daarin, «fat 200 KM. moest worden afgeloopen, plus na afloop looppas met hindernissen. Hier aan werd deel genomen door ruim 1000 personen, burgers, militairen en burgerwachten, waarvan er 300 uit vielen. Onder leiding van dhr. J. Dane, wachtmeester alhier dong een divisie uit Zeeland mede, met het gevolg, dat hun het Bandskruis werd uitgereikt. Het waren behalve dhr Dane, en de heeren J. A. Rooms, G. Stolk, Axel, J. Versprille, Breskens, W. de Jager en P. Kamphout te Vlissingen, allen marecbaussée, nog 8 manschappen van verschillende brigades uit Noord-Bra bant, die ook allen de korpsmedaille kregen. Door den Commissaris, der Ko ningin is benoemd tot lid der gezond heidscommissie, zetel Hulst, de beer P. F. Voet, aannemer te Ktoosterzaude. By Kon. besiuit is voor het tijd vak van 1 September 1921 t/m 31 Augustus 1922 benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool Neuzen den heer j. Erkelens, tnans tijdelyk leeraar aan die schooi. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 Aug. 1921. Stroopery F. O., 42 j., C. H. O., 19 j., P. d. F., 43 j., werklieden te Axei, ieder tot ƒ5 ol 5 dagen hecht. J. d. F., 16 j., werkjoagen te Axel, tot ƒ5 of 1 week tuchtschool. J. C. K., 20 j., arbeider te Axel, tot 5 of 5 dagen hecht. J. D., 18 j., arbeider te Axel, tot 5 ot 5 dagen hecht. Verduistering: Cü. A. d. S45 j.„ schipper te Ter Neuzen, tot 2 maanden gevang. DiefstalE. A. M. J. R., 18 j., dienst bode te Hengstdijk, tot 14 dagen gevang, voorw, proeftijd 3 jaar. Oplichting: J. d. W., 24 j, veld- irbeider ie Hengstdijk, tot 1 maand gevang. Onthulling van het gedcnkteeken hij de graven der geallieerde strijders te Vlissingen. Tydens de laatste oorlogsjaren is door het gemeentebestuur van Vlissingen op de algemeene begraafplaats een deel afgestaan aan het bestuur van den Belgiscden vaderiandschen bond „Her denken om te strijden", teneinde daar de in Zeeland aangespoelde ot overleden strijders der geallieerde mogendheden een gezamenlijke rustplaats ie geven en tnans liggen daar totaal 38 dezer mannen, die voor nun vaderland sneu velden, en wel 29 Engelschen, 5 Belgen en 4 Franschen. De Herdenkingsbond nam destyds op zich een passend monument bij ae graven te zullen oprichten. Zondag is au gedenkteeken met groote plecütig- ueid entüuia. Uit België waren hon derden per boot en trein naar Vlissingen gekomen. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Geurts uit Antwerpen, onder-voorzitter van den Herdenkiugs bond. Spreker biedt het monument de stad Vlissingen in vollen eigendom aan, omdat hy overtuigd is, dat auen weet, dat het dan verzorgd zal worden, zooals ae Belgen Uetzeit zouden doen. Hierna trok de heer Geurts het doek weg en kon men het iraaie werk vau den Antwerpschen beeldüouwerArthur Pierre aanscnouwen, geplaatst op een groot voetstuk, tooneuae een byna levensgroot beeld vin een sterveuden

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2