Ui i iAi ki,U (ci i.ia i aril n«<. MMI AXEL. 16 Augustus 1921. Het concours-hippique, dat gisteren alhier werd gehouden, is weer geed geslaagd. Id aanmerking genomen de verschillende omstandigheden, die ge- gronden twijfel deden ontstaan, ot men dezen keer met het concours wel succes zou hebben, kan gezegd worden, dat het boven verwachting geslaagd is. Het is toch een feit, dat het concours geen nieuws meer is, en wanneer men dat nu in plaats van jaarlijks, al twee maal per jaar gaat houden, dan gaat er de aardigheid af. VaBdaar dat men dezen keer minder publiek en minder deelname verwachtte en er aizoo eenige risico verbonden was aan de onder neming. Toch is gebleken, dat het risico niot groot was en we moeten constateeren, dat het publiek niet komt naar het concours-hippique em iets te zien, wat het nog niet heeft gezien, maar om te deelen in de npauning, die ender de renners bestaat, tijdens de wedstryden. Het is de sport, die de attractie brengt en nat vindt men terug hij alle wedstrijden, die het publiek gelegenheid geven om zichtbaar mee te ijveren tot het verkrygen van den prijszie maar naar voetballen, roeien, boksen, wielrijden, enz. Natuurlijk moeten echter ook, zooals by allo feesten, «enige factoren ver zameld worden om het publiek te lokken. Zoo hangt h.v. van 'de dag zelve ook zeer veel af en daarom kiest men wellicht 15 Augustus, dat niet allee» oen feestdag is voor de Katb# lieken, maar voor iedereen is een dag van uitspanning en een dag van vreugd, waar deze zoo midden in den oogsttijd valt. Een tijd, die voor de landbou wende bevolking van het grootste ge wicht is en ook de menschen met vol doening vervult, als do oogst blykt niet tegen te vallen. Een andere factor, die dezen keer vooral veel bydroeg tot het welslagen van het concours wa-dat de Zeuuwsch Vlaamasche Motorclub op hetzelfde ter rein, na afloop der paardenrennen, enkele motor wedstrijden bad uitge schreven, bestaande uit risgryden, rijden mot, door en over hindernissen en 8nelheidsritten voei zware en lichte motoren. Dat was iets, dat wèl nieuw was en vooral voor deze nummers was veel, zeer veel belangstelling. Maar al deze zaken zouden op eon teleurstelling zijn uitgeloopen, indien niot het weer eenigszins bad mede gewerkt. We zeggen expres eenigszins, want na de onweersbuien der laatste dagen schynt het vaste zomerweder gebroken te zijn, zooals men dat Doemt, en geheel den voormiddag waren dan ook regenbuien schering en inslag, wat juist belemmerend werkt op degenen, die van elders willen komen en tijdig aan bun plan tot een bezoek aaa Axel uitvoering moeten geven. Tegen den middag klaarde het echter op en toen ongeveer 2 uur de Harmonie .Concordia", gevolgd door een talrijke menigte met een vroolijke marsch naan het terrein toog, was het alsof het zonnetje ons niet meer verlaten zou. Een enkele maal zag het neg dreigend, maar het liep gelukkig droog at. Toen we «enigen tijd op het terrein waren, bleek dat er werkelijk weer veel menschen waren en men kan gerust zeggen, dat de sportfeesten een paar duizend bezoekers naar Axel gelokt hebben. Het aantal deelnemers aan de wed strijden is evenwel tegengevallen. Zoo begon no. 1, ringryderij voor dames, waarbij vroeger een twintig tot dertig fraai bespannen paarden voor even zooveel rytuigen door een in gala- costuum gestoken voerman rond de kring werden geleid, terwyleen vroolyke jonge dame in modern zyden blouse of japon, met de speer in de hand op de ringen zat te turen, om straks toch maar de eerste keuze te hebben tusschen de gouden en ïilveren kunst voorwerpen, die als pnjR waren uitge stald, zag men nu slechts 2 liefhebsters nog den moed bezitten em in hun een zaamheid over het ruime veld naar de ringetjes te steken. Het waren de dames A van Cadsand- DeKker, uit Axel, die 8 ringen had en Eugène Verbelst vaD Westdorpe, die met 3 ringen de 2s prijs kreeg. Men had blijkbaar ou veel deelname gerekend, want het programma noemde voor dit nummer 6 commissarissen. Nummer 2 beloofd# meer actie. Het programma bevatte voor deze» drafkoers met warmbloedpaarden al et niet onder den man 18 aangiften, waarvan er 10 woord hielaeu. De prijzen bedroegen 300, 150 es 100 francs, en werden toegewezen aan A. de Vreeze, Eade, C. Beijaert, Auwe- ghern ea C. Claeijs, Drongen. Hierna volgde een vluchtkoers met handicap op een baan van 2000 Meter, waaraau maar 3 ruiters deelnamen. De eerste prys 200 frs. won P. Dedau van Everghem, de 2e 100 trs. Janssens van Zwyndrecht en de 3e 50 frs. De Weert vaa Lovendegem. Voor de drafkoers, warmbloed op een baan van 2600 M met handicap, waren 7 deelnemers. Prijzen 300, 150 ea 100 frs. la prys bekwam A. Periau van Evergbem, 2a A. Cocquit vaa Zuiddorpe «n 3e C. Heynsdyk van Axei met zija Tobby. Deze wordt blijkbaar te goed •pgapast om nog kampioen te wordea. Het paardje ziet er gezond uit en beeft een best leventje. Nu kregen we nog een vluchtkoers met handicap over 2600 M., waarvoor 2 ruiters reden, di« elkaar geen duim breed toegaven, maar elkaar ook niets hadden te verwijten. Zeer spanneno wachtte men den uitslag at en voor wedders, indien zuiks werd toegestaan, zou er geen mooier kamp gestreden zyn. De eerste prijs werd toegekend aan Periau en de tweede aan Jaassens, heiden vnmd. Het hippisch concours eindigde met een drafkoers op 300d M. met handicap, terwijl hiervoor 400, 200 en 100 tres. waren uitgeloofd. Acht paarden liepen om het bardst, aangemoedigd door hunne menners, die op hun paard of op een rotbcar zaten. Prijzen hadden resp. Claey», Beyaert, de Vreeze en A fluysman, Drongen. Na eenige» tijd pauze, waarin evenals tusschen de voorgaande nummers het geduld van b»t publiek wel wat veel op de proef werd gesteld, begon de motorwt-dstryd. Het gonsde en snorde sf men op een vliegveld was van al de verschillende moteren, die links en rechts in oen ring gleden over het hobbelige veld als men veld en wielen weg dacht, kou men ook gelooven, dat de beryders met hun dame in een roeiboot zaten, di« door de golven op en a«er weraeH gewiegeld. De ringrijdery ging met best, wat jammer was, want het was wel aardig geweest zoo'n twintig duo's rond te zie» rijden. Het zat hem hier in de organisatie, dat de zaken niet goed voer mekaar waren. Toch zijn er nog door verschillende deelnemers ringen gestoken en zijn de piyzen verdeeld als volgt: le Ac», de Vieeschauwer, Sas va» Gent, H. de M' yer, Selzaete, Jac, van Cadsand, Axel, H. Kerckham, Westdorpe en S. Dieieman, Neuzen. De behendigheidswedstrijd was be paald iets voor goede rijders; wie kruk of beginner was, moest er zich niet aan wagen. Het waren moeilijke hindernissen, die echter goed te nemen waren, getuige de wyze waarop de vier pryswinuers zonder eenige fout de een natuurlyk met meer vaardig» heid dan de ander met bun motor in beweging bleven. De hindernissen bestonden in het rijden over een vaste plank, een bocht (draai) welke met mul zand was opge» vuld, een wipplank an Q»d»t men deze tweemaal had overwonnen, moest men tusschen een achttal kegels (vaste paal tjes) zigzagsgewijze voaitkruipe» om het eindpunt te bereiken. Er werd ia dit nummer over het algemeen zoodanig gereden, dat men kon zeggen, dat de deelnemers hunne machine kenden en ook meester waren. Van de 14 deel nemers verkregen er 4 een prijs, die bij loting werden toegewezen a-n de heeren H. Kerckhaert, vnd., P. cie Rijke, Zaamslag, J. v. d Velde, Zaamslag ea A. C. IJsebaert, Axel. De pryzen bestonden in sport-artikelen, die den winners zeer goed te pas kunnen komen, en waarvan de fa. Mannaert uit Neuzen er eenige gratis beschikbaar had gesteld, ter aanmoediging van de motorsport. Het slot werd gevormd door enkele saelheidsritteD, waarvoor echter het terrein nog niet best geschikt is, z«adat voorzeker de motoren een veel grootere snelheid zouden hebben bereikt, indien de baan meer effen en hellend was geweest. Ook is hot vlugrijden op zoo'n baaa veel meer aan gevaar «nderhevig, omdat èu de machina er onder lijdt en de berijder lang zoo vast niet zit. Ondanks deze bezwaren reed teek v. a. Velde vnd. in 3 min. 27 sec. ep een Harley-Davidsonraachime vijl maal de baan rond, d.i. totaal 3125 M., dus met een snelheid vaa «ngeveer 54 K.M. per uur. Iedereen stond dan ook ver steld van dezen kranigon rijder en geen twyfel was er, of hem kwam de fraaie zilveren medaille toe, welke was ge schonken door de verzekeringsbank ,De Nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's Oravennage. Een algemeen applaus steeg op teen hij stopte. Overigens bekwamen in ditslotnum mer nog prijzen do üeeran 8. Dieieman uit Neuzen met eon Indian, H. Stevens, Sas van Gent met «en Cleveland en M. Dollaert, Westdorpe, meteen Ilarley. Het was ongeveer 7 uur, teen men bet terreiu verliet en nog lang bleet er eenige drukte heerschen in de caié's, waar men de verscüillende nummers de revue liet passeereu, en met genoe gen op het welslagen wets van deze sportfeesten. Alles is zonder incidenten of storingen afgeleopen. De korfbalwedstrijd gisteren alhier gespeeld tusschen „Rapiüe" van Axel tegen „D. O. S." van Middelburg werd door laatstgenoemde gewonnen met 5-0. Gisteravond speeidcf alhier een combinatie van Wilhelmina" een voet balwedstrijd tegen „U. O. S. I" van Püilippina. „D. O. S." won met 3—1. Zanguitvoering b-j bezoek der Koningin. Blijkens de nsededeelingen in 't Z. L. Blad over de Zeeuwsche Laudbouw- week, is in overleg mat üet bestuur van den Zeeuwschen Zangersbend be sloten, dat tyüeus »et bezoek van de Koningin en Pnnses Juliana een ge meiigd zangkoor eenige vaderiandsche liederen benevens enkele liederen, be trekking hebbende op het landelyk leven, urn gehoere zal brengen. De zanguitvoering zal geschieden door zangeressen en zangers uit alle deelen der provincie, gekleed in di verse Zeeuwsche kieeaerdrachien. Waar de Zeeuwsche Zangersbend niet in de geheele provincie is verie genweordigd, worde» leden van Zeeuwsche zaugvereeuigingen, die hun- ne medewerkiag willen veneenen, uitgenoodigd zich hiervoor op te geven aan het Zeeuwsen Landbeuwhuis te Gees, iet uueriyk Maandag a.s. We vernemen, dat de zangver. ,Hoop op Zegen" alhier plan heeft uaaraan deel te nemen. Gedurende de week van 31 Juli tot en met 6 Augustus werden voor uitvoer goedgekeurd in de keuriugs- plaats Sas van Gent, 11 stuks rundvee bestemd voor Beigift. Door Ged. Staten van Zeelsni is do opening der jacht op klein wilt bepaald als volgt a. in de Dames-, Anna Maria «i Völckerpol iers ep korhoanders, patrjj- I zen, kwartels en houtsnippen op Za terdag 20 Ausustus a.s.»p hazen e» fazanten op Zaterdag 1 October d. a, vbeiden met zonsopgang. D. in het overige deel der Provisci» ep Maandag 12 Sapt. a.s. met uitzonde- ring van de jacht op patrijzen, welka Maandag 29 Augustus wordt gfepeni, I ook met zonsopgang en dat voer d« I goheela Provincie de korte jacht zal I geoorleold zijja dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zater dag van ieder© week, alsmede ep de vier dagen, voorat gaande aan di sluiting der jacht, alles met uitzonde ring van de Zondagen. Maximam snelheid. Aan de colleges van burgemeester! en wethouders in Zeeland is in hal Prov. blad no. 69 door Ged. Staten «ei circulaire gericht luidende als volgt: Onze aandacht is er ep gevestigd, dat bet in acht neme» van een maximum snelheid voor motorrijtuigen en motor- I ry wielen van miuder dan 20 K.M. per uur voor de bestuurders bezwaarlykii tta tevens oanoodig uit een oogpunt van verkeersveiligheid, mede met bet oog op het bij art. 15 der Meter- ei Rywieiwot gegeven voorschntt. Aangezien bet uit practische over weging gewenscht moet heeten, geen vorkeersToorschriften uit te vaaroiges waaraan redelijkerwijze niet kan wordea voldaan, zal net naar ons oordeel aai- beveling verdienen, het in acht nemen van eeu t» laag maximum niet meer I t« eiscnen. Reeds gingen enkele genaeenteradsi, die blijkbaar eveneens dez« opvatting zyn toegedaan, uit eigen beweging er toe «ver de maximumsnelheid voer motorrijtuigen ea motorrijwielen te vorhoegen tot 20 K. M. per uur. Wy moeten U derhalve verzoeken, veer zoover zulks neg niet mocht zjjn geschied, het daarneen te leiden, ast ae bestaande maximum-snelheid voor dergelijke verkeersmiddelen op dat cyier worde gebracht. Loting Militie. Door den Commissaris der Koningin wordt den gemeentebesturen medege deeld, dat da loting voor de militie- lichting 1922 dit jaar zal plaats hebbel in Zeeuwsen Vlaanderen als volgt: Maanaag 5 Septemher voor Oostburg j I Zuruzanue, Cadsand, Sluis, Aardenburg, Retrauenemsut ea Eade te Groeue op Dinsdag 6 September voor Nieuw vliet, Gioede en Bieskens; to IJzendijke op Dinsdag 6 Septem- IL ber voer iJzenoijke, Hootaplaat, Bier il vliet, Schoouüyke en Waierlaudkerkje; I te Kioosierzande op Dinsdag 20 Sept. voor üonieuisse, Boscnkapeüe, Ossenisse, Heugstoyk en Stoppeldijk; te Hulst op uinsdag 20 September veer Hulst, Graauw c.a., Ciinge en St. Jansieen te Sas vau Gent op Woensdag 21 I Septem oer voor Sas van Gent, Pailip- I pine en Westdorpe ie Axel op'Woensdag 21 September voor Axel, Zuiddorpe eu Koewacht te Neuzen op Woensdag 21 Septem- ber voor Neuzen, Hoek en Zaamslag. I Tor herdenking van het 80-jarig bestaan van net muziekgezelschap „Har mooie" te Biervliet vierde men naar Zöudag feest. Uit verschillende plaatsen I van Zeeuwsch-Vlaanderen waren mu ziekgezelschappen aanwezig. Een aardig vuurwerk besloot den eersten dag van het feest en laat in den nacht trokken J nog zingende groepjes door de aardig versierde straten. De uitgeloofde geldpremies vielen ten deel aan: „De vereenigae werk lieden' van Ter Neuzen le prys; I „Uelemug baart kunst' van Hoofupiasi 'Ja prys; „Eendracht maakt macht'

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2