Gemengd Nieuws. Pi iyrki^i^i.ii I «>i M De tuinbouw is uog meer als de land bouw aan den invloed van het weer on derhevig hij had echter in 1920 over het algemeen goed weder, behalve veor ker sen, en appels en peren, al waren erwei- nig nachtvorsten Waar echter het land bouwbedrijf in Zeeland veelal gemengd is, zijn de fruittelers over het alge meen tevreden. De veilingen zetten de helft om van 1919, maar de gezonde basis waarop zij rusten, doet beter verwachten. Over de paardenfokkerij deelt spt. mede, dat in 1920 ongeveer 1000 mer ries minder gedekt werden dan in 1919. De goede resultaten bleken in den Haag by de onlangs gehouden tentoonstelling. De veehoudery en zuivelproductie nemen in Zeeland steeds toe. Het mond- en klauwzeer bracht we<-r groote schade overigens was de melkproductie gunstig en de prijzen, bevredigend. In Zeeuwsch-Vlaanderen werkt men hard aan de vee verbetering, in de andere deelen der provincie wel wat te weinig. De schapenteelt gaat vooruit en meu zoekt een schaap geschikt voor onze streek, eok met bet oog op den export. De resultaten der varkensfokkerij waren zéér gunstig, al wordt er voor namelijk voor eigen gebruik gemest. Toch is verbetering en veredeling van het ras zéér nooüig, ook van uitvoer naar België. De geitenfokkerij is van een groot sociaal belang, mede omdat de melk oen goed bestrijdingsmiddel is tegen de tuberculose. Men moet daarom krach tigen steun verleenen. De grondprijzen daalden. Het werk van de Z. L. M. was weer zéér groot al was er niet veel crisiswerk meer. De tentoonstelling gaf reeds veel werk van de gelegenheid tot het vrageu vau inlichtingen werd veel gebruik gemaakt Veie verzoeken gingen naar den rui nieter en rapporten werden uitgebracht, o.a. inzake jachtwet en notansbrieven Men verklaarde zich tegen bet instellen van een landbouwraad, zooais de minister zich die voorstelde. Men had ook veel werk ten opzich te van de schade der veepestmen zal blijven aandringen op volledige schadevergoeding ook in een audiëntie, welke volgende week door den minis ter zal worden verleend. Ook werd rapport uitgebracht in zake de jachtwet en verschillende andere belangrijke zaken, als belastingplannen enz. De eerste secretaris heeft met zijn bekenden yver, vooral buiten de pro vincie, de Z. L. M. vertegenwoordigd en neeft veel werk voor de tentoon stelling, terwijl de tweede secretaris een 40 tal inleidingen hield. Spr. wyst op den velen steun reeds voor de tentoonstelling ontvangen, maar zeide dat het waaroorgtonds nog te weinig volteekend is. De Z. L. M. mag niet voor jaren financieel lam worden geslagen. Eu toch is deze tentoonstelling zoo van belang ook voor den expert, en daarom is het gering aantal paarden, dat aangegeven werd, te betreuren. Spr. uit zijn blydachap over het be sluit der Staten de premiekeuringen te blyven steunen. Op een heel ander terrein komt men met do controle over de weegbruggen, die niet makkelyk te organiseereu is De vleescnkeuriug haa ook de volle aandacht van het bestuur. Spr. juicht 't toe dat by de landar beiderswet met da wenscnen van den landbouw rekening zal wordengeboudeu en dat by oe ziekteverzekering de particuliere instellingen niet zullen worden ter zijde gesteld. Ook op dit gebied is organisatie bard noodig. Het landbouwvakonderwys moet worcf«b «itgebroid en dnaroyj heeft een commissie juist dozer dagen een rapport uitgebracht. Spr. hield vervolgens een warm pleidooi voor onderlinge verzekering, en dit niet verdeelen in te veel klein maatschappijen. Ten slotte hoopt spr. dat de voorgestelde statutenwijziging Benoemd lot hoofd van d# Chr. School te Spui bjj Torneuzen de heer A. P. van Etch, onderwijzer te Rotter dam tegen 1 Oct. a.s. Dinsdag viel de 18 jarige kneebt M. de Kraker van een voer graan eo stond met een hoofdwonde op in de PREDIKBEURTEN TE AXEL. betreurt hij her, dat vele vergaderingen slecht bezocht zijn en vele leden uittrekken en het ledental weer met een 1000-tal daalde, wat een slechte invloed zal hebben op het te prestoeren werk. Men moet niet kibbelen over een gulden meer contributie en in deze een voorbeeld uetnea aan de arbeiders. Om Zeeiand vooruit te breygen op het gebied van den landbouw is een heid noodzakelijk en een goeden fiuan- cieelen steun toer de Z. L. M. Spr. eindigde onder applaus. M. Crt. in het belang der Z. L. M. zal zyn,en meeniag, dat het niet zoo erg wa«. Hy mende de paarden naar de schuur en reed daarna per fi«ts naar Driewegen, gemeente Ter Neuzen, waar hij woonde. Des nachts echter achtte men zijn toestand van zoo ernsrge» aar'', dat inet spoed een dokter werd gehaaid. Het was evenwel te laatnog vóór de dokter was gekomeD, was de jen geling overleden. Woensdagvoormiddag arriveerde te Neuzen Z Exc. Jhr. Mr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, om per auto aan Sas van Gent een officieel bezoek te brengen. Des namiddags hall drie kee. de Z.Exc. terug voor een bezoek aan Terueuzen. Van de gelegenheid tot audiëntie werd door vertegenwoordigers van enkele officieele lichamen gebruik gemaakt. Na de audiëntie bracht de Commis saris, vergezeld door het gemeente bestuur een bezoek aan het ziekeuhui», bet diaconiebuis en verschillende andere gebouwen. Over HansweertVlake werd de terugreis aanvaard. Door den gemeenteraad van Hulst is, naar Zelandici meldt, in zijne ver gadering van Dinsdag besloten om het buizennet van de gasfabriek tijdelyk te vernieuwen, waarvoor 3000 werd toegestaan. Voor de gemeeHte-admi- nistratio zal een tydelijk ambtenaar worden benoemd op een salaris van 225 per maand. De rekening over 1920, sloot met een tekort vao 5350. Besloten werd ook tot het aangaan van een geldleening van j 11000 voor de betaling van de pensioensbijdragen der gemeente-ambtenaren. Na bespreking werden vastgesteld de voorwaarden voor aankoop van bouw grond van de gemeente. L)e prijs werd vastgesteld op 6 per Meter voor midnenstandswoningen en 4 voor arbeiderswoningen, waarvoor bepaalde gedeelten der stad waren aangewezen. De gemeente zal 85000 toestaan voor aanleg van de Hoofdstraat. De heer H. J. M. Klerkx, loeraar aan de Handelsdagschool te Hulst, is benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de Handelsschool te Oss hoeft die benoeming aangenomen. Voor verbouwing der lagere school te Graauw werd ingeschreven als volgt H. J. Reuling te Hulst f 12975A. Biesbroeck te Hulst 13100; A. J. Millenaar te Hulst 13124; J. J. Freij- ser te Houtenisse 13353; D. Galleen J. Wisse te Zaamslag j 13823; Gebr. te Graauw 13870; F. de AXEL, 12 Augustus 1921. Van 20 tot 24 September aanst. zal op de scnietbaau alhier een schietwed strijd gehouden worden, welke is uit geschreven door de Burgerwacht eu de vereeniging .Prins Maurus". Als eere- voorzitter der wedstrijden is benoemd de heer L. J den Hollander, burge meester, terwijl als voorzitter tungeert de heer J. M. Oggel, voorzitter der Burgerwacht en als secretaris de heer J. Cornelisse, secr. van .Prins Maurits". Het hoofduoel is het verschieten van een jaarlykschen wisselbeker, waartoe zijn toegelaten leden van schietvereeni gingen, burgerwachten en atdeelingeu vau den bunengewonen vrijwiiligen landstorm in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gescneten zal worden met scUerp op 150 M of marga op 15 M. afstand, in 9 atdeelingeu. Behalve den beker gelden ouk als prijzen medailles, luxe voorwerpen en golapryzen. Ten overstaan van notaris Dreg mans werd jl. Dinsdag te Zuiddorpe geveild de üeroerg De gouaen Leeuw tot heden oewooud door de wed. P. Autheunis, staande in de Weststraat te Axel. Keoper werd de heer J. J. de Lo- zanne alnier, voor 2500. Woensdagavond trokken alhier een vijltai Belgische padvinders aeer de stad. Ze zeiden afkomstig te zijn van Antwerpen en hun Kamp opgeslagen te heüben op Wacütebeke, even over de grens, waar nog meerdere -kame raadjes waren. Het vyftal was met een rytuigje naar Neuzen medegereden en ondernam nu de terugreis te voet. Van passonjammer haaüen ze geen last natuurlijk. Eeu goede vriend onthaalde nen hier op een glas limonade, waar door ze tevens wat uitrustten. Woensdagnacht en 's morgens is ook blykens verschillende berienten zoowat over de geheele provincie, een mal&che regenbui losgeoroken, die vele Durinck akkers en weiden verzadigde tin ook de regenbakken zijn nu weer goeu voorzien. Vooral buiten is nu reeds te zien, dat ailcs herleeft en een veel groener uitzicht heelt gekregen, maar ook bin- aeu de gemeente ziet net er Insscher uit, want nu er voldoende water is, Kunnen de vrouwtjes natuuriyk den lust niet weerstaan om even de stoep te schuren ot de ramen een beurt te geven. Trouwens ter geruststelling kunnen we officieus wel zeggen, dat net verbod wel niet üeelemaal inge trokken is, maar toch voor schuren, enz. geen strafbepalingen zullen worden toegepast en het dus bu niet meer zal worden verboden. De neer L. Hendrifcse, klerk ter secretarie, te Terneuzen is door den Minister van Financiën met ingang van 1 October 1921 benoemd tot tyae lyk ryksklerk by de directe bolasün gen, enz. m de ïnspecue Haarlem, 1ste «t«MUQg- Zondag 14 Augustus 1921. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Ds. J. B. T. Hngenholb Gerei. Gemeente. Voorin. h'/j ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Voorm. 91/, ure Nam. 2 Munter te Ciinge j 14000; E. de Mun ter te Ciinge 14025D. Jouret, L. Lansu eu F. Bol te Ciinge j 14380J. van de Poel te Hontenisse 14390L. Boeykens te Hontenisse 14400; J.M. Bleyenberg te St. Jansteen 14550; L. Colsen te Hontenisse 14720; J. J. Maunaert en D. Baert te Mulst j 15200 A. Gering te Hulst 15383. Het werk is aan den iaagsten in schrijver gegund. Te Steppaldjjk geraakten Zater dagmiddag de kleertjes van het 4 jarige dochtertje vau A. v. d. L. ia bianel, terwjjl het met eenige andere kinderen met vuur speelde. Oischeeu dadeljjk geneeskundige hulp werd in geroepen, is de kleine des nachts ten gevolge der ernstige brandwonden overleden. Te Oostburg zijn 2 paarden voor een landbouwerswagen op bol geslagen, waardoor de voerman onder den wagen terecht kwam en ernstig ver woyd, aan d» gevolgen t* pvarlagep, Aan den Admiraal de Ruiterwoj bij de Reiaier Claeszenstraat te Am sterdam wordt ep het oogenblik ess werk aan een riool verricht. Ia eea daartoe opengelegde put is bet geraamte gevonden van eeu jongetje. Een paar Kiempjes lagen er nog hij. Tien jaar geleden is de put ook open geweest. Vermoedelijk is toen hei ventje i» dei put geraakt. De identiteit is nog niet vastgesteld. De Tel. meldt neg dat tien jaar ge leden toen de put hersteld werd, het kind va» een te Sloten woonachtigi familie vermist werd. Den geheelen dag bad een zwaar onweder boven de stad gewoed gepaard met hevigen storm en regen. Vermoedelijk is't kind bang geworden van t noodweer, in de put gekropen en daar tengevolge van een zaudverschuiving ot watervloed om het leven gekomen. De staande houding wijst er wel ep, dat het knaapje on verwacht door een ot ander vreeseijjk gebeuren overvallen is. Zondagavond werd te Eemnes- binnen oe zes jarige Z. Cosyno door een motorrijder overreden. Het venrje werd bewusteloos en met verbrijzelde! schedel opgenomen. Hij overleed een uur later. Te Apeldoorn heeft Zondag bij een vliegdemanstratie een ernstig on geluk plaats gehad. De 21 jarige para chutist Hamer, uit Twello, sprong op aanzienlijke hoogte uit een tweedekker. De parachute weigerde en Je mai viel met een razende snelheid naar beneden. Hy leefde nog toen men hem vond. Per rijwielbrancard is hjj naar het ziekenhuis vervoerd bij aan komst aldaar was hij overleden. Reeds acht maal had hij met goed gevolg een parachute sprong gemaakt. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk, dat de springer gekomen is in eeu windwerveling, die de uitgetrok ken parachute als een parapluie heelt opgerold en daardoor de ontplooiing vau het scherm heelt belet. Zijn verloofde en zijn ouders, broe ders en zusters zagen hem voor hun oogen dood vallen. Te Amsterdam beeft bij oei huiselyken twist een man zijn vrouw met een plank op het hootd geslagen. In haar schrik Is de vrouw van het balcon at op straat gesprongen en dood gevallen. De man heelt ziek daarna met oen scheermes deu hals afgesneden. Op dea Utrechtschen weg bjj Arnhem reden twoe uit Amsterdam afkomstige meisje, die in Arnhem le geerden, in de richting Oosterbeek. Toen een haar achterop rijdende autfl signalen gal om voorbij te rijden, weel een der meisjes naar links uit en kwam voor ue auto. In haar schrik! sprong zy van de fiets en werd door de auto overreden met het gevolg dal zy na enkele oegenblikken overleed.! De chauffeur, die volgens ooggetuigeij kalm reed, haalde by bet uitwijken naar liaks uit en reed daardoor bet andere meisje aan, dat geklemd werd tusschen do auto en esn langs den weg 8taanden paal. De aangereden kwam er met eenige lichte kwetsuren en een totaal vernield rijwiel at. Bet lijk van het overleden meisje is naar het Si. Elizaoetüsgasihuis vervoepd. Volgens ooggetuigen heelt de chauffeur gey?

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2