mmmmi No. 38. Zaterdag 13 Augustus 1951. 37* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Landbouw. FEUILLETON. AXELSCHE wCOlIBANi. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. SS. - PootOox S. ADVERTENTIE» van 1 tot 5 regale 6« Gent; voor eiken regol meer 12 Cent. Mroeto lotto» worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden trance ingewacht, uitwip tot Dinsdag- ea ¥r<J dag voormiddag ELF are. De Z. L. M. Jaarverslag van don voorzitter. Daar da landbeuwweok seovoel be zienswaardigheden belooft os velerlei attractie, waarby het bezoek van H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hen drik en Prinses Juliana aan de ten toonstelling zeker een eerste plaats in neemt, werd het duidelijk, dat er geen tijd zou resten, om tijdens die feeste lijkheden een dag af te zonderen voor ••n algemeen® ledenvergadering van de Zoeuw8che Landbouwmaatschappij, zooals men dat gewoon is. Ook zeu het teveel gevergd zijn van do bezoe kers, die uit de verschillende deelea van Zeeland worden verwacht om hen aan een vergadering te binden, waar hot tentoonstellingsterrein zooveel te leeren, te aanschouwen en te genisten geeft, dat men op een vergadering mist. Van daar, dat hot hoofdbestuur bad besloten om de jaarvergadering een paar weken vóór de tenteonstelling te doen houden. Dinsdag jl. nu werd deze vergade ring te Middelburg gehouden, onder voorzitterschap van den heer nar. P. Dieleman, die in zyn openingswoord de groote drukte op het land en in de schuren het oogsten is ia vollen gang als oorzaak noemde van do ■iet talrijke opkomst. In zijn jaaroverzicht betreffende den toestand van landbouw en veeteelt en de werkzaamheden der maatschappij over 1920, begon de voorzitter met to Novelle uit het Duusch. De dokter ging met zijoe dame naar een buffet, om haar voor den schrik een kop thee te bestellen bij keek om ook hier weer de Turk. Ed zie, nu droeg hij een oord met een glas punch en met bonbonshy naderde de zangeres, zijne oogen fonkelden, het glas huppelde en rammelde met won derlyke klanken op het bevende bord. Hij komt haar op zijde, biedt haar het bord aan en zegt: *Geëerae dame, mag ik u wat punch en eenige bonbons aan bieden De zangeres zag hem strak aanzij verbleekte, stiet het bord terug en riep uitHade verschrikke ljjkehij is bet I hy is hetby wil mij vergeven De pacha van Janina stond stom on bewegingloos hij scheen iedere gedaebte aan verdediging op te gevenwillooa liet hij aioh door de vier domino's weg voeren. By na op hetzelfde oogen blik werd de dokter hefdg aan zijn zwarten mantel getrokken hij keek em en de kleine mtimaakto bediende uit het hotel de Poring»! stood voor hu> blwi eo »«r- wijzen op de onkunde op economisch gebied en de lakschheid van een greet deel van ons volk om aan de alge- meene zaak mede te werken. Men verlaat do organisatie dis ty- dena don oorlog zooveel voor do loden deed om allerlei byredonen men voelt te weinig voor organisatie, nu die juist by do dreigende slechte toestanden van den landbouw zee beog noodig is, nu bijv. Amerika de Europcoscbo landbouw zoo ernstig bedreigt. Waar men nu aannoemt dat er geen over productie kan zyn. moot men door samenwerking nan dit alles richting geven. Spr. weos op het groote belang van de electriciteit voor den landbouw. Er moet aangestuurd worden op meerdere productie. Jan Salie moot plaats maken voor Jan Courage. Do vormaande eigenzinnige loden moeten uit oen organisatie worden geweerd. Amerika geeft hot voorbeeld hoe goed mon door organisatie den omzet on don verkoop kan verbeteren. Zelfs ook in het gemeedelyko Zuid- Frankrijk heeit men gezorgd voor oen krachtige verbetering van de toestan- don op lanbouwgebied. In Amerika is een tentoonstelling een nationaal feest. Men laat zich niet afschrikken door afstanden, kosten et andere bezwaren. Men trekt mot tenten naar de plaats der tentoonstel ling. Spr. stolt dit ten voorbeeld, niet alleen van d'Ee tot Hontenisse, maar van Delfzijl tot Cadsand moeten in September allo landbouwers zich op maken van Middelburg en Vlissingen schrikt. Om 's hemels wil, heer dokter kom toch wat ik u bidden mag, mede naar Dummero 53 I De duivel zal dien Franschen heer nog halen. Wat praat ge toch 'i zeide de dokter onwillig en wilde hem op zyde schuiven, om den gevangene naar het politiebureau te volgen. Wat gaat het my aan, oi de satan zich tot hem neemt Maar ik bid u, riep de kleine man bijna builend, hij kan misschien toch nog gered wordenuweleerwaarde is stadsdokter alhier en verplicht, by vreemdelingen in de hotels te komen. De dokter onderdrukte een vloek, die hem op de lippen zweefdehij zag dat hij dezen onaangeuamen gang niet kan ontgaan, wenkte den kapelmeester fiolaui, gat de zangeres aan hem over 6D vlood met het kleioe mannetje naar het hotel de Portugal. Stil was het en ledig in het groote logementhet was bijna middernacht, de lampen in gangen en op trappen brandden duister en droevig. Het was den dokter onaangenaam te moede, toen hy opsteeg tot den eenzamen zieke. De bediende opende de deur, de dokter trad binnen en was byna weder terug getreden. Want het wezen, dat sedert eenigen tijd onophoudelijk bij weken en in droemen zijne fantasie had bezig gehooden, zat bier werkelijk en be lichaamd in syn bed. Het was eeD grMte magere ouwelijke pao; hd ipitt meeten daar bun tenten epslaan, dat zeu eerst een echt landbouw feest zijn. Spr. berrinnert er aan, dat de greot- heid van een land niet afbangt van de uitgestrektheid maar van het ka rakter van de inwoners, en zee hangt de greotbeid dar Z. L. M. niat al van het aantal laden, maar van den geest ender da ladan. Zeowel greote, midaelbare, als kleine bedrijven zyn noodig maar voor alles nasdig gemeenschapszin in plaats van zelfzucht. Man moet samenwerken aau den secialen plicht, waarveer nee- dig is een goede sociale orde. lu de Middeleeuwen had men allaan waarde als lid van zyn gilde; men is nu meer individueel aansprakelijk naar de gilden meet men niet terug, maar wel naar een machtig vereni gingsleven. Alles meet van ender worden gere geld, om staatsinmenging ta voorkomen die veel duurder is. Men betaalt byv. de veerzitters, de Raden van Arbeid gelijk et booger dan de leden van de rechterlijke macht. Spr. veelt dan oek meer veer het En- geische systeem van decentralisatie dan veer* het Fransche van centrali satie. Tusschsn kapitaal en arbeid, eek by den iandbeuw, moet een betere samenwerking kernen, en dat kan alleen als men zich weet te verheffen boven zijn eigen kleine belangen. Wy leven in de ure, die beslist ever de toekomst, men moet kiezen tusschen den stryd en de verzoening. Wij willen nech reaetie, nech revo- naar boven staande wollen slaapmuts was diep over zijn gelaat getrokken, zijn smalle borst, zij lange magere armen waren met flanel bekleed, ouder zijne muis stond een groote spitse neus op een mager bruingeel gelaat, dat men reeds voor dood gestorven gehouden zou hebben, ais niet een paar grauwe valsche oogen er nog wat leven en een verschrikkelijke aischuwwekkende uit drukking aan gegeven hadden. Zyne lange dunne vingers, die met de magere gewrichten ver uit ujue mouwen, Btaken hield hij gekromd hij krabde met luiden waaDzinmgen lach aan het deksel. Zie, hij krabt zich reeds een graf 1 fluisterde de kleine man en wekte mer- mede den dokter uit zy*D peinzend staren op den kranke. Zoo, juist zoo had deze zieb den chevalier De Planto gedachtde listige grauwe oogen, Uie onheil spellende trekken, die duuue spookachtige figuur hier was alles vercenigd, wat de zangeres van den verschnkkelijken man gezegd had. Doch bij bezon zich. Kwam hg niet juist vaa de inhechtenisneming van den chevalier Kon een andere man dan ook geen grauwt oogen hebben? Was het te verwonderen, dat een zieke ver vallen was en bleek De dokter lachte om zich zeiven, streek met de hand over het voorhoofd, als om dia gedachten te verwijderen en naderde het bed. Maar stideo oog had hy io da laoga Jjarto lutio, maar evelutie, waarby rekening oet worden gehouden met betgeen het verleden ons leert. De werkman ■eet made belpen aan verlaging der prijzen, waardeer meer k-opers en meer preductie kemt. De kortere arbeidstyd zal alleen dan meer praductiaven arbeid brengen als da arbaidar eok winst krijgt van batera resultatan en daarem is overleg ■eodzakelyk. Men maak te veel een machine van dan arbeider. Vakver- eenigingen, mits goed geleid, kunnen edewerken aan betere samenwerking buiten kapitaal ea arbeid. De resul taten van den arbeid moeten geheel anders werdan verdeeld nan vroeger. Als er geen verzeening komt, zal men weer de kasten krygen, die een gevaar zijn veer vooruitgang. Er moet een ander systeem komen, o.a. door aankweekoa van goed land- beuwenderwys. Men mag nu niet reeds eischen gaan stellen, die eerst aan goede kennis van zaken en goede samenwer king kan bereiken. Ai deze vraagstukken moeten in de afdeelingsvergaaeringen werden behan deld en gezocht moet werden naar betere samenwerking tusschen kapitaal en ar beid. Hierna ging spreker de resultaten van den iandbeuw in 1920 na, en wees by e.a. op de slechte resultaten van de vlas teelt. Hy sprak den wensen uit, dat de opkomende vlasindustrie in Zeeuwsch- Vlaanderen het Boefd zal kunnen bieden aan de moeilyko tyaen. Suikerbieten gaven ook niet het ge- wensente resultaat. zyner praktyk aan het bed van een zieke afschuw gevoeld en vrees hier, het kwam hem on verklaar Daar voor, nier overviel hem een angst, een at- scnuw, waarvan ny zien tevergeefs traentte los te maken en onwillekeurig week hij terug, toen hij de vochtige koude band m ae zijne voelde, toen ny lang tevergeefs naar de pols zoent. De domme kerel, nep ae zieke met heesche stem, terwyl ny nu eens Franseb, aan weer slecnt itaiiaausch en gebroken Duitsch sprak, de domme kerel heeft mij, gexoof ik, een dokter gebracht. Vergeet my ik en nooit erg op uwe kunst gesteld geweest. Het eenige, wat my genezen kan, zyn de baucD van Genua ik heb het beest al bevolen mij postpaarden te bestellen en zal nog dezen uaent vertrekken. Ja, hy zal vertrekken, mompelde de kleine man maar met zes koolzwarte rossen en niet naar Genua, waar de zauge Fiesko verdronken is, maar daar heen waar weening is en knersiug der taDden. De dokter sag, dat hier niet veel meer te doen was hy meende de voor- teekeDen van een naderenden doed in ae oegen, m de onrustige bewegingen van den zieke te lezen. Wordt vsrvoiyd-i

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1