t IV - Binnenland. Gemengd Meuws. V nrTtr/Mi/NN on op gelet i9 bij het verbod van school gebruik. De Voorz. ontkent, dat de 25 sub sidie is gegeven onder voorwaarde dat bier een cursus zou komen, maar bu die hier gegeven zou worden; moeten we toch behulpzaam zyD. Dhr. Kruysse Dan zou de gemeente w i een lokaal moeten bouwen voor allerl ouderwijs, want dat woerd is zoo rekbaar. Muziek en zanglessen kan m.-n ook onderwijs noemen. Daar om is het gevaarlijk nu de school wwr af' te staan. Dar. VVeijos wil er op wijzeo, dat de Raad niet nalatig is geweest en wel degelijk besloten is, dat het land bouwonderwijs in de school voortgezet kon wordeu es het is hem nog altijd duister dat dit veranderd is. Geven we nu toe, dan wordt er gemeten met 2 maten. Spr. is er voor een kleine subsidie te geven voor het vereeuigiugs- rebouw en dan kunnen de vereepi- gingen daar gebruik van maken tegen billijk tariet. Dnr. v. d. Bilt geloott dat er veel te vt t'i geluisterd wordt naar de adviezen van mijuheer Van Route, daar kun zoowat niks in de school. Dhr. van Dixhoorn zoekt de schuld bij den gemeenteraad, die altijd zitten te scnarrelen, als dergelijke verzoeken inkomen. Het zou niet de eerste maai zijn dat juist daardoor een nuttige instelling achterwege bieet. We moeten niet atnankelijk zijn van een hoofa der school of particulieren, dia zoaals ook nu weer tiuiuanciëel voordeel ep 'toog hebben, maar de gemeente meet zeil ingrijpen. De Voorz. erkoit, dat de tosstauë niet zoo kan blijven. Telkens stuiten we op moeilijkheden, als er naar loca- liteit gevraagd wordt. Het beursgebouw is op 't oogeublik te koop, dus ais «te raad wil overwegen. Dar. Weijns zegt, dat de ondervin ding leert, dat als de gemeente iets ton gebruike geelt, het de duurste weg is. Er moeten menschen worden belast met toezicht en oudernoud, wat allemaal veel geld kost eu in den regel wordt gratis gebruik gevraagd. Er is nu een gebouw, dus laat men dal buren. Dhr. de Feijter zou dit punt wiilen aanhouden en oerekenen wat de kos eu zijn van vuur en licht en daarnaar de de subsidie regelen, die we geven zullen, dan kunnen ze een locaal huren en dan staat de Raad op een goed standpunt. Dhr. Cggei zegt dat zulks bezwaar lijk is, want ze willen spoedig beginnen. Dbr. van Dixnoorn vinat spoed hier geen argument, ket is jammer, dat we er geen lokaal voo,r hebben, maar dan moeten we daar maar in berusten en deze cursus laten voorbijgaan, zoo ais dat ook met andere nuttige zaken gebeurd is. Dhr. Oggel vindt dat dat geen goed standpunt is. Als dhr. van Dixnooru het atkeurr, dat de Raad zoo hauaelfy dan moeten we er toon zeker met op doorgaan Het kan nu gemakkelijk, dus laten we de gelegenheid aaagrypen. Dhr. van Dixhoorn ondersenrij/t de stelling, dat nu eenmaal besioien is om niets in de schooi toe te lateD, we geen onderscheid kunnen maken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen mei 6 tegen 5 st. Vóór de heeren Koster, Baert, Dekker, Dieleman, Oggel en van de Bilt. Tegen de h.h. van Dixhoorn, Weijns, oe Kraker, Kruysse eu -de Feijter. 7. Vaststelling heffingspcrcentage voor den hoold. omslag. logekomen is een circulaire van den Commissaris der Koningin verzoekende spoedig het cyfer op te geven, waarvan het kohier is opgemaakt. De Voorz. deelt mede, dat er geen andere gegevens zijn dan de grond slagen waarop het viermaandeiyksch kohier pas is opgemaakt. De opbrengst van dat kohier zou bedragen 58 520.31, terwijl needi'g is 74.500, zoodat het heffiagscyfer wor den zal 1.27. M. a. s. wordt dit goedgevonden. 8. Aanbieding genieenterebening over 1920. De rekening beloopt in totaal aan ontvangstenƒ355092,74, uitgaven344689,75. Batig slot 10402,99. Deze wordt in handen gesteld van een commissie, waartoe de Voorz. be noemd de beeren Weijns, Kruysse en De Feijter. 9. Aanbieding begrooti tig Burgerlijk Armbestuur dienst 1922. Het totaal wordt begroot op 10.750,74, waarvan 9500 subsidie door de ge meente. Deze zal worden onderzocht door de heeren Koster, Dieleman eu De Kraker. 10. Wijziging begrooting 1921. Wordt m. a. s. aangenomen. 11. Verzoek J. Dees te Neuzen om ontheffing hoofd, omslag 1920. M. a. s. wordt beslaten 1 maand ontheffing te verleenen. Als ha der commissie tot onderzoek der rekening van het distributiekantoor alhier brengt de heer Kruysse rapport uit en spreekt allereerst de wenscne- iijkheid uit, dat als een commissie vergadert, er iemand ter seerotarie aanwezig is eu de stukken gereed liggen. Spr. is er gekomen en zag noen een bode, noch do stukken. Overigens kan hij na een paar op merkingen, die door den Voerz. warden opgehelderd, adviseeren tot goedkeuring aer rekening. Dhr. Koster «brengt rapport uit om trent de rekening vaa bet Armbestuur. Hij deelt mede, dat bode eu stukken ter secretarie^ aanwezig warei), maar vraagt opheldering omtrent een tweetal posten. De heer De Feijter west dio niet uit het hootd te memoreeren, doch zal die later toelichten. Omvraag. Dhr. Koster vraagt boe het staat met de put ia 't Fort. De Voorz.Het water is er nog niet goed, maar er wordt gewerkt om voldoend en goed water te vinden. Dau wil dhr. Koster nog waarschuwen om die put te dekken 's avonds. De gemeente-opzichter heeft hem op^n laten liggen eu dat is gevaarlijk voer het verkeer. Daarna stelt de Voorz. aan de orde de rekening der gasfabriek. Wegens gebrek aan tijd en plaats ruimte zijn we nogmaai* genoodzaakt dit verslag at te brekea. (Wprdt vervolgd.) De vleeschkeariugswet. De Minister van Arbeid heeft aan de colleges van Gedeputeerde Staten verzocht eenige wenken en opmerkingen betrtffende ue aanstaande uitvoermg van ae Vleescükeuringswet ter kennis vaü de gemeentebesturen te brengen, die opmerkingen betreffen o.a. het vormen van gemeenschappelijke dien sten, ter besparing van kosten. Ook zijn aan Gedeputeerden gezonden ter voorlichting van de gemeenten een ontwerp van een verordening en ontwerpen van instructies, die voorde uitvoering bedoeling dat de wet tegen L Februari 1922 in werking zal treden. Er zijn door de Rijkscursussen voor nulpkeur meester 109 gediplomeerde huipkeurmeester8 atgeleverd. Iu Sap tember vangen de laatste cursussen aan. De gemeentebesturen zuilen van voldoende personeel om ue keunugs diensten voor vee en vieesch iu te richten verzekerd zijn. Wetsontwerp liehameiyke ©efnoiig. De M&b. meldt dat het ontwerp in zake de lichamelijke oefening der rijpere jeugd zoo geed als zeker zal worden ingetrokken. Prof. Dr. Bavinck. f Zaterdagmorgen vroeg is te Amster dam na langdurige Ziekte overleden prof. Dr. H. Bavinck, heogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid vau de Eerste Kamer. Geldverkeer met Hongarije. De directeur-generaal der Posterijen maakt bekend, dat de verzending van brieven met aangegeven waarde tot een maximum-bedrag van 25.000 franken per briet in het verkeei met HoDgarye weder is toegelaten. AXEL, 2 Augustus 1921. Van verschillende gebouwen wordt alhier gevlagd, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Waarschijnlyk is wegens den sterken wind het aantal vlaggen niet zoo groot als gewoonlijk. Om half negen van avond muziek op de markt met het volgende pro gramma 1. Volksliederen. 2. Valse Nationale, wals over oude volkswijzen. 3. Beilatrix, ouverture. 4. Marcia Smtonico, marsch. Pauze. 5. Hommage a l'Uuion, marsch. 6. La Jarainière, polka voer bugle. 7. Cendrilonnette, fantaisie. 8. Carte postale illustree, schottisch. 9. Nes pems soldats, marche mili taire. Te Sas van Gent ia Zendag een zeer druk hezockte Katholieke propa- ganaadag voor Zeeuwsch Vlaanderen genoudeu, geopend in de parochiekerk met een Mis, eu een openingsrede van den aalmoezenier Hack. 's Middags een opteedt van vereeni- gingen, waarbij uit Sas van Gone een wagen „Rare» Novarum", het Wu- Gele Kruis, en de „Bouwvakken". Do R. K. schippers uit Neuzen en de visscoers vau Pnilippme kwamen beide met' een boot.uit Westdorpe was er een Maria-wagwi. Na afloop sectie vergaderingen op vier plaatsen 's avonds alg. vergade ring in de kerk, waar de heer Cn. v. d. Bilt en mr. dr. J. van Best spraken. By Kon. besluit van 19 Juli is toegelaten ais vereeniging uitsluitend ter ba vordering van de verkrijging van ouroerend goed door landarbeiders werkzaam de Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed ueor lanaaroeiders „Land van Axai", gevestigd te Ter Neuzen, kring der gemeenten Axel, Hoek Ter Neuzen en Zaamslag. Zondag is ds. B. van Noerbosch als predikant bij de Geret. Gemeente te Terneuzen oavesugd door üs. A. Vernaga uit Middelburg, die tot tekst koos 1 Petrus 5 2. 's Middags meld ds. Van Neerboscti zyn ui treerede, naar aanleiding van 1 Cor. 2:1 en 2. Ia de Donderdag gehouden raads zitting te Ter Neuzen is voer kennis geving aangenomen een klacht van G. Koeman te Sluiskil e. a., ketrel- teude de gunning van regenbakken en privaatpuuea neer net oeaiunr aei womngoouw vereemging Weinmans Belang In nanoen van Burg. en Wetb. werd gesteld om benent en raad een verzoek van Bewoners van de Kerkhoiiaaa inzake noleenng. Naar aanleiding van de vragen in de vorige vergadering gestela door den heer Hamelmk, betreffende de wy- ztgiog van den internen dienst van hei Ziekenhuis aldaar, uour nei bestuur ingevoerd, waarbij voor tweede en derde klasse patiënten vrije keus vat geneesheer of chirurg wordt afgeschaft, gaven Burg. en Weth. te kennen, dat, waar aan het verieeuan van tuksidi» geen voorwaarde is verbondan, op de eenmaal verleende subsidie voor dit jaar niet kaa worden teruggekomea, E^rst feij de begrootiag is hst k. i. tyd het standpunt van den gemeenteraad tegenover het gewijzigd karakter va» het ziekenhuis te bepalen. De heer Haraeliuk stelde «venwel een moii» vaar, ow deswege vanaf 1 September geen subsidie meer uit te betalei. Deze motie is verworpen met 8 tegen 4 stemmen, ofschoon bij de besprekia- gen verschillende leden blijk gavep uiot te stemmen met de genomen maatregel ackte i zy ket onjuist than! een verleende subsidie in te trekken, aoch behielden zich kun standpunt voor, bij do behandeling der begroe ting- Tot hoofd van don var relgcursus aaa schooi A word benoemd de keer C. F. Küaler, tot onderwijzers de heerea F. van den Broeke, en P. J. Eyk®; eerst genoemds ook voor den vervolgcursus voor meisje», en mej. A. E. van der Heijden. Aan school D te Sluiskil werd beneemd tet heofd de keer J. Risseeuw eu iet onderwijzer de hoer N. J. Imandt, tot onderwijzeres mej, J. Nijssen. In verband met te geringe deelname en de heoge kosten, die, tengevolge de nieuwe onderwijswet, voor rekening der gemeento zoudeu blijven, is beslo ten tot opheffing van den handelsher- haiingscursus aan scheel A. Aan ket bestuur der Cttristelyke be- waarBChea! werd, ender de vigesrende waarden een subsidie vau 1000 ia plaats 500 toegezegd. Het bestuur aeeft hoep dat mej. tiagemau weer ia hare vroegere functie bij de bewaar school zal willen terugkeeren. M. Lrt. Te Roermond werd het paard van den landbouwer G. uit Swalmen, dat cenigen tya onbeheera nad gestaan uoor een tot nog toe onbekend gebleven dierenbeul de staart met wortel eu al afgesneden, waardoor het arme beest sioud te baden in zyn bloed. Denzelfden uag werd net in ae weide loopende paara vau eten bakker P. uit Maasmel ue toug uit den bek getrokken en met een touw aan de onderkaak vastge bonden. SiOrm en omveer. Hei noodweer vau Vrijdag boven een gedeelte van Limburg neefc zeer veel schade aangericht en ook slacht offers gtëisctu. Vooral in Roermond neelt e u verschrikkelijke verwoesting piaats gehad. Buocnen ter dikte van 7o c.M. middenlijn braken al ais luoi lers. Houdexaeu ooemen in aeu om trek zyn miaaeuüoor gebroken op verscmuenae plaatsen ziju Ue daken der huizen ueniailea meters vvegge- siiugeru, terwyl zeer veie straiei bezaaid waren met afgewaaide pannen. Up ééu plaats is ue bliksem inge slagen. in ae heiee werd iemand door oen onis.sem gedood, terwyl een persoon licht Weru gewond. took are suuaae aau de lauaeryen is door bageiscaade zeer aanzienlijk, terwijl het aantal algeknapte eu oe- scliauigue boomeu ruim 5ÜU Bedraagt. Een berouwhebbende zondaar. Voug jaar meid iu het logement van 8. ie Doetincnem, eenige dagen een nraitscner verbiyi. Unmiuaeiiyk nadat deze vertrokken was, miste net aocüterije naar zuveren armoandüonoge De Buuscher werd achierkaaia en opgeborgen in het arrestauteuiokaai ie oofcLinchem. Ëy touilleeriug werd evenwel net tenniste niet op hem oevouaen eu hy weru, wegens gemis aer vefelsunte papieren, over ue grens geleid.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2