SUIMA FüISTTl. Ao. 32 Zaterdag 23 1921. 37e Jaaru Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Provinciale Staten. FEUILLETON. AXEL Dit. blad versciinnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco oer post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 5«. - Postbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regei meer 12 Cent. Öroote letters wordeH naar plaatsruimte berekend. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk bot Dinsdag- en Vrijdag voor middag ELF ure. Dinsdagochtend werd de zomerzit- ting der Staten onzer provincie her vat. Het voornaamste punt dat in behandeling kwam, was wel dat der Electiiciteit in de provincie. Door den beer Van Niftrik werd het rapport van Ged. Staten uitgebracht, waarna op voorstel van den voorz. sok de leening van 6.600.000, welke voor de electriticauo noodig is, werd behandeld. Verschillende sprekers wezen erop, dat na de schrikbarende getallen, die de kosten uitdrukken, de liefhebberij er wat at is. Tocb is de zaak nog van groot belang en daarom zijn er stem men, die tot matiging der plannen willen medewerken en b. v., zooals de heer Verborst wenschte, dat men zich be paalde tot Zeeuwsch-Vlaanderen en dan zien, wat de uitkomsten geven kiervoor bad men dan slechts 2 300.000 te leenen. Dhr. Lindeijer achtte echter electri citeit voor de geheele provincie noo dig, maar vroeg, ot de Provincie, al vorens de zeven millioen te leenen den kostprijs van het bedrijf had bere kend en ot hot niet voordeeliger ware, de electriciteic uit Noord-Brabant te betrekkeu. Spr. maakte er een griet van dat Ged. Staten da werken voor Zeeuwsch Vlaanderen reeds ge gund hebben, zonder de Statenleden te hooien. De heer Van Nieuwkuik is ook be vreesd voor te groot financieel offer voor Novelle uit het Duitsch. 13) - Toen ik echter ongeveer anderhalf jaar daar woonde, bracht Seraphina tnij op een morgen eene Parysche courant, waarin de dood was aangekoudigd van den chevalier De Piamo. Cüevalier De Planr.o viel de dokter haar in de reden. Is dat de ua«m van hem, die u uit het huis van uwen stief vader voerde Ja, zoo was zijn naam. Ik was innig verheugd, mijue laatste vrees was ver dweneu eu niets stond mij meer in den weg, om myne weldoenster niet meer tot last te zijn. Reeds eeuige weken daarna ging ik naar B. Eergisteravond ging ik naar een gemaskerd bal en wil u wel bekennen, dat ik vroolijk gestemd was. Bolani mocht Diet weten in welk costuum ik komen zou. Mtja plan was hem eerst te plagen en ver volgens te verassen. Maar op eens, ter wip ik alleen de zaal doorgiu^:, fluisie de eeue stem my in het oorSeüepperi, hoe is het met uw oom ik sioud als van den donder getroffen. De/,en naam had ik Diet meer gehoord, sedert ft »«o de biad»B viq neeieiylm de provincie en zegt dat onze bevolking die van landbouw bestaat, meer vraagt naar watervoorziening en verminde ring van financiëelen druk. Hij zou liever stemmen voor een voorstel, dat de Stateu van bet geheele electrici- plan zou verlossen. De heer De Veer vertrouwt op de deskundigen der provincie, doch vindt ook, dat Prov. Staten hadden moeten gehoord zijn, alvorens te beschikken over zulke kapitalen, want nu moet de provincie jaarlijks 60.000 betalen voor de electnficatie. Hij dient een motie in dat Prov. Staten niet verder op de aandeelen mogen storten, zonder overleg te hebben gepleegd met de leden der Staten. Spr. zou er ten slotte voor zijn om een leeBing aan te gaau voor de electrificatie vaD Zeeuwsch-Vlaanderen, daar die het eerst noodig is en dat voor ieder ander gedeelte der provincie over de leening moet gesproken worden in de Staten vergadering. Mierna nam de heer mr. P. Dieleman de verdediging op zich namens Ged- Staten en hield daartoe de volgende rede, die we ontleenen aan het ver slag in de Atidd. Crt. De heer Dieleman weDscbt eerst een kort overzicht te geven. By besluit in 1914 werd aan de Staten een crediet verleend voor een onderzoek naar de mogelijkheid eener electnficatie, waar van men toen al de wenscheiijkheid voelde. Echter was er toen ook al bestrijding. In 1917 heeft prof. Feld- manu een rapport uitgebracht. Even eens verscheen een rapport van de staatscommissie. Deze laatste ging speciaal over de electriciteitsvoorziening ten platten lande, o.a. ook van Zeeuwsch- Vlaanderen. Prof. Feldmann was veel pessimistischer gestemd dan de staats commissie. Niettemin kwam ook hij tot de slotsom dat een electrisch bedrijf iu Zeeland rendabel kon werden. Zonder hoofdelijke stemming hebben toen de Staten in beginsel besloten tot electrificatie van Zeeland. Men bracht toen algemeen hulde aan de voort varendheid van Ged. Staten. In de najaarszitting van 1918 hebben toen Ged. Stat6n voorgesteld het elec trisch bedriji uit te oefenen door een N. V., waartoe Prov. Staten ook besloten. Zoo is de P. Z. E. M. in de wereld gekomen en in de zomerzitting van 1919 werd medegedeeld dat de N. V. was opgericht. In de zomerzitting van 1920 werd het eerste verslag van de N. V. zon der kennisgeving aangenomen. Uit de stukken bleek dat ze allerwege de behoefte aan electriciteit erkende. De minister erkende eveneens dat uitslui ting van de provincie nadeelig zou ziju. De Prov. Staten hebben zich naar Ged. Staten geschikt en hen geprezen voor hun beleid. Geen enkele stem verhief zich tegen het standpunt van Ged. Staten. Men vreesde ook dat er te weinig bedrijfszekerheid zou zyu by een eigen centrale. Dadelijk na de vergadering in de zo merzitting van 1920 hebben vertegen woordigers uit Ged. Staten met den M) mensch ontkomen was. Mijn oom ik had geen oom en slechts één had ge leefd, die zich daarvoor uitgaf de che valier De Piauto. Ik had nauwelijks de tegenwoordigheid van geest, om hem te antwoorden Gij vergist u, masker Ik wilde wegijl, n, my in het gewoel der menigte verbergeD, maar het masker schoot zijn arm onder de mijne eu hieid mij vast. Sci-pperll sprak de onbekende, ik raad u aan, t edaard naast mij voort ie gaan, anders zal ik de manschen eens verieiien, io welk gezelschap gy vroeger hebt verkeerd. Ik was vernietigd, het werd nacht in myne ziel, slechts ééne gedachte was levendig in mij, de vrees voor schande. Wat kon ik arm, hulpe loos meisje doen ais dit rneuscb, wie hij ook mocht zijn, zulke dingen van mij vertelde 1 De wereld zoude hem geloofd hebben en Carloach, Carlo zou nier de laatste geweest zijn, die mij zou gevloekt hebben. Ik volgde willoos den man aan mijne zyde. Hij fluisterde mij de verschrikkelijkste din gen toe. Ik had myn oom, zooals hij oen chevalier noemde, oogeiuaaig ge maakt, mijn vader, mijne familie ia het verderf' gestort. Ik kon bet Diet meer uithouden, ik rukte my los en vroeg om eeD rytuig, Toen ik echter op de trappen was en omkeek, zag ik dat de verschrikkelijke gestalte my gevolgd was. Ik rjjd met u naar buis Schepper! «48» bij n»t »«e »{i9Q«weiyk«u taeti; ik heb nog een paar woordjes met u te praten. Myne zinnen waren beneveld, ik gevoelde, dat ik in onmacht zou vallen. Eerst in het rijtuig kwam ik weer tot mijzelveu, het monster zat naast my. Ik steeg uit en ging naar mijne kamer, hij volgdehy oegon op nieuw te praten. Id den doodsangst verraden te zullen worden, zond ik Babette weg. Wat wilt ge hier, ellen deling 1 riep ik uit, woedend over zulk eene oeleediging. Wat kunt ge van mij zeggeo ik kwam tegen mijn wil en dank in aai huis. Ik verliet het toen ik zag, wat my wachtte Maak maar geen complimenten, Schepperl 1 er zijn voor u slecnts twee wegen oio gelijk om u te readeo. Ot ge oetaalt op het oogenblik tienduizend francs, betzy in ju weeten of m goud, ol ge volgt me naar Parysanders weet morgen de geheele stad meer van dan u lief is. Ik was ten einde raad. Wie geeft u het recht, my zulke eiscnen te stellen? riep ik uit. Welnu I vertel wat ge wilt, maar verlaat oogenbiikke- dit huis, of ik roep de Duren. Terwijl ik dit zeide, ricntte ik mijDe scüreden naar het venster, maar tiy liep my na en greep my by den arm, Wie my dat reent geelt, sprak hy Uw vader, mijn duifje, uw vader. Een uuivelscne lacn weerklonk en het iicnt der kaars viel op een paar vaische Vifttiwi oogeo, die «1 nister geconfereerd, en de wenschelyk- heid van electrificatie althans van Z.- Vlaauderen nog eens b teogd. Alle heeren steunden toen hst denkbeeld van Ged. Staten, van alle fracties werd ateua geboden, zeodat Ged. Staten Beenden verder te kuanen gaan. Ook had de minister er geen bezwaar tegen dat Ged. Staten werkplannen maakten voor de middengroep. Ook hiervan hebben Ged. St. mededeeiing gedaan. En thans is men in Z. Vlaanderen al bezig aan de centrale. Voor de midden groep worden onderhandelingen met Noord-Brabant gevoerd. Alles wentelt dus logiscn aten zie nu hebben de heeren ineens massa's bezwaren. Zelfs wil de heer Van Nieuwkuyk het heele voorstel van de baan nebben. Maar dan wordt Zeeland een openlucht museum. Welke bezwaren beeft men nu? Er is oewesrd, electriciteit is m Zeeland niet noodig, hoogstens hier en daar slechts gewonscht. Spr. vraagt dus nuStaan wjj in het teekeu van ee electriciteit et met Zul men in ontwikkeling gelyken tred kunnen houden met everig Nederland. De Staten neeben zich nagesproken, dat electrificatie voor de provincie noodig is. Spr. duidt nog eens uitvoerig de vooroeelen van electriciteit aau, ook voor den landbouw. Electriciteit ueett ue toekomst zelts voor tractie. Boven- uieu geeft de electriciteit een bolang- ijke besparing van arbeidskracht, la landbouwende previncies ais Groningen eu Geiderlaud kan een zeer sterke toeneming vaa het electricueitsgebruik worden waargenomen, vooral op net goed bekend waren. In hetzelfde oegen- buk werd het my duidelijk, wien ik voorhadik wist nu dat zijn dood slecnts een bedrog geweest nas, hetwelk by met een ot auuer doel had gepleegd. De vertwijfeling gaf mij hovenmeusche- lijke kracui, ik werkte my los eu wilde hem het masker afrukken, ik herken u, chevalier De Piauto I riep ik uit, maar gij zult het gerecht rekenschap van mij geven. Zoover zijn we nog niet myn duifje, zeide hy en op hetzelfde oogenblik voelde ik, dat zijn staal mij in de Dorst drong ik dacht niet anders dau te sterren. De dokter rilde, het was klaardag en toch was hy huiverig, zooals men dit wezen kan, ais er in het donker over spoken gesproken wordt. Hy meende den heescueu lag van dien duivel te hooren, het was nern ais zag hy acnter ae bejgordyuen de grauwe valscho oogen van het monster scnitteren. Gy gelooft dus, zeide hy na een poos, dat de chevalier niet dood is, dat het dezelfde persoon is die u wilde vermoorden Zyue stem, zyu oog overtuigdeu mij, de uoek die ik u gisteren gat, schone mij zekerheid. De beginletters van zijn naam zijn daarop geborduurd. En geeft ge mij roimacni, voor u te aandelen Mag ik alles, wat ge mij gezegd hebt, zelfs voor net gerecht neraaieu Monti vwvotgd,)

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1