Axelsche Courant lirp eu BIJVOEGSEL Zaterdag 16 Juli 1921. No. 30. Zwarte, bruine en witte Ivousen. en SPOR'MQUMd. F. 6. van £atehho\z, Binnenland. Gemengd .Nieuws. Landbouw. Adverientiën. VAN DE VAN Verlengfinir Tan arbeidsduur. Minister Aalberse heeft een ingrij pende wijziging in zijn Arbeidswet ontworpen Hij heeft daartoe bij den Hoogen Raad van Arbeid een vooront werp van wet aanhangig gemaakt, waarvan de hoofdzaak deze is dat het gelegenheid geett van een 45-urige werkweek over te gaan tot een 48 urige, indien werknemers en werkgevers hieromtrent tot overeen stemming zijn gekomen. Voorts wordt in dit voorontwerp een verlenging voorgesteld van de over gangstermijnen voor de bakkerijen. Ook wordt in 't algemeen het ver krijgen van vergunning tot verlenging of verschuiving van den normalen arbeidstijd vergemakkelijkt De overige wijzigingen bedoelen een technische verbetering der wet. Plechtigheid te Vlissingen. Volgens de Belgische bladen zal op 28 Augustus te Vlissingen een gedenk- teeken onthuld worden op de graven van de gesneuvelde geallieerde mili tairen, die te Vlissingen begraven liggen. De vereeniging van Belgische vluchtelingen te Vlissingen, die tijdens den oorlog voor het onderhoud der graven zorgde en van het gemeente bestuur van Vlissingen verkreeg, dat de gesneuvelden in het midden van het kerkhof te Vlissingen begraven werden, heeft de noodige gelden bijeen gebracht om een monument op te richten. Het zal een kunstwerk in marmer zijn De stad Vlissingen neemt edelmoedig de kosten voor plaatsing voor haar rekening. Vlissingen is bovendien van plan een grooten stoet te organiseeren, waaraan alle vereeni- gingen der stad en omstreken, de scholen en de gemeentelijke autoriteiten zullen deelnemen f|e Engelsche en Belgische regeeringen zullen zich offici eel doen vertegenwoordigen Nog geen betaling der Russiche schalden. De redacteur van Humf. Fin. heeft te Berlijn een onderhoud gehad met den Russischen sovjetcommissaris voor Duitschland over de Nederlandsche belangen in Rusland. Wij brachten het gesprek, zoa zegt genoemde redacteur, op de oude staats schulden van Rusland en vroegen ot of de wijziging in het regime van thans, ook beteekent, dat men de oude schuldeiscuers in de toekomst erkennen wii. Dat kunnen wij niet, omdat wij niet kunnen oetalen. Echter simt dat uiet uit, dat wanneer Amerikaausche, En gelsche ol Franscüe groote kapitalis tische groepen met groote kapitalen en goed onderlegde technische hulp tot ons komen, in den een of anderen vorm aan den eisch van schulderken ning kan worden tegemoet gekomen. Doch men moet eerst tot ons komen en ons maatschappelijk leven helpen opbouwen. Nu kunnen wij niets doen. Bovendien is er nog iets. Bij ons in Rusland zijn er sommigen die mee- nen, dat wij tegenover het buitenlatri ook geldelyke aanspraken kunnen doen gelden. Verschillende staten hebben den burgeroorlog bij ons ondersteund met geld, wapens enz. en daardoor verlangd. Als men nu dat geld calcu leert, is er volgens sommigen onder ons eerder sprake van, dat wy nog ;«ld toe «ouden bekomes, ia itee dat wij nog schulden zouden hebben te voldoen. Echter tegenover Nederland geldt dat laatste motief niet. Nederland beeft zich neutraal gehouden en onzen bur geroorlog niet ondersteund. Doch ook voor Nederland hebben wij geen geld om onze oude schulden te betalen, eD staan wy op hetzelfde standpunt, dat eerst onze maatschappeiijge toestand moet worden omhoog gewerkt en dat alleen voor dat land dat ods helpt, kan sprake zijn van tegennrestarie. Ten slotte brachten wij nog ter sprake het lot der Nederlandsche Baoken in Rusland ongericht door de Hope-Handelsmaatscbappij-groep en de R uerdamsche Banktrroepde Hou» ■n Pctroleummaatsehappijen, die iu Rusland werkten, doch die alle het b 'drijf nebbeu moeten staken vanwege de bekende nationalisatie. Geld om terug te betalen hebben uiet, luidde onieuw het bescheid vau den heer Stotnaniakoff Doch komen de door u bedoelde Nederlandsche groepen tot ons m<n nieuwe middelen, met nieuwe plannen met goede tech nische menschen om die plannen uit te voereu dan zijn wij open voor be sprekingeu. Niet enkel van die nieuwe plannen zelf, maar ook om te over wegen wat wij tegenover hetgeen dat gecat'ouaiiseerd werd als tegenprestatie kunnen stellen. Waut van teruggave der geuatioualseerde banken zelf, kan geen sprake zijn. Du strijdt tegen anz" principes. Echter over tegenpres tatie is te praten. Maar men moet eerst tot ons komen. En dau niet met kleiue zaken, maar met groote ondernemingen^ Met goede technische hulpkrachten. Kleine ep- jecten willen wij niet. Midd. Crt. Woensdagavond te ongeveer half 8 is de groote laudbouwscbuur van den heer C. O. Noom ooder 8'. Maartensdijk rot den grood toe afgebrand. De scnuur was geheel ledig. Het oomidaellyk aangrenzende woonhuis bleef behouden. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De ijsverqiftiging te Meppel. Mnt de paiieDteu inzake de ijsver- giftiging gaat het naar wenscü. Uit de omgeving zijn geen nieuwe sterfge vallen b irend. Waarschijnlijk zal het getal slachtoffers du^ bij zes blijven. De „Mepp. Crt." wijst er nog eens op, hoe verbazend groot de snoeplust bij tal van Kinaereu is Er zijn opge schoten jongens die Zaterdag vooreen gulden, ja zelfs een enk' le voor een daalder aan ijswateltjes hebben „opge -mould". Eu als men daarbij bedenkt, dat. dau die dingen voor 2, 3 en 5 cent. per stuk worden verkocht, dan moet die eene knaap gesteld dat hij alle n van de duurste be'ft gekocbi niet minder dan aertig stuks van die al te sterk afkoelende ijsproducteu naar binDeu hebben gewerkt. Woensdagavond had te Haarlem op den Amsterdainschen vaanweg een auto-ongeluk plaats. De auto G 8148 reed eeQ alaaar fi tseude heer, v. B., uit Haarlem aan. De man werd gegre pen door het spatbord en werd op slag gedood. Te Arnhem zyn verschillende houiloodsen afgebrand. Vijf a 600 M3 hout werd vernield. De scnade beliep een halve tou. Oorzaak onbekend. Een eigenaardig jongmensch. Te Arnhem werd Vrijdag in het I kantoor der firma Wycngel ontdekt dat uit een kastjo een ijzeren geldkistje inhoudende ongeveer 1 700, was ver- dwenea, uit «bh losse jaar een geld Kistje met ongeveer f 17 weg was. Da Arhemsche recherone begou spoedig haar nasporingen te Bennekom. Men wist dat daar de 17 jarige V. sedert ifó (1 aai vejrdweae» was. DU jangiaeascli wa3 eeu tijilaug leu kantore vau de firma Wychgel werk z tam geweest, d«cü had zijn betrek king opgeregd en was gaan zwerven. Iutusscben werd bencnr, dat de verdwenen jongeling te Heteren was aangehouden. Zie hier wat was ge schied. Het jonge menscö was au zijn watslag gaan zwerven on Donderdag avond weer in Arnhem gekomen. In den vroegen morgen van Vrydag, heeft hij zich toegang verschaft tot het kantoor, en zonder veel moeite, de geldkistje» bemachtigd. Daarmede is nij naar het Arnhemscne Broek gegaan, neett er het geld uitgenomen en is per trein naar Nijmegen gereisd. Be Halve een nieuw pak kleereu en eeu rijwiel kocht hij een vaischen baard. De nieuwe kit-eren verwisselde ny op den Berg en Daahcüen weg tegen zijn oude plunje en vermomde zich onder weg uist den vaiscaon baard. Aan net WageBimgsche veer gekomen trok aet de aandacht van den veldwachter Ldat het jongmensen het niet met ayn baard scheen te kunnen vinden. De veldwacuter ging «aar hem toe maar de jeugdige zwerver ging ter stond aan den haal. Toen de veld wachter een revolverschot in ae incur loste bleef de jongeman staan. Hij vertelde terstond wie hy was en wat hij had uitgedaald. Het ontvreemde geld was grootoudeels nog in zyn bezit. De toreador en de gecamoufleerde stier. Een ailervermaaeiijkst verbaal van eeu suerengevecnt waarm eea geeamou floerde stier ea eeu verontwaardigue toreador oen rol speelden, wordt uit Amerika bericht. Juau Maruaez Cas tniio, eeu stierenvechter vaa naam, zou te AL xico-City op één voorstelling achtereen volgens vijf siiereu doodeu. Drie er vau nan hy reeds volgens ce. regeiau her kunst geslacui, toen üet publiek genoeg begon te krygei, vau net moorutooueel, en den beroemden .Spanjaard een poets battle De vierde stier verscheen n.l. eeuigszius vreemd uitgedost voor de oogen van aeu ver «aasden en in du war geraakten torea dor. Men had het dier eeu tweeden kop met norons ea al gegeven en aezeu op zija achterdeel geplaatst, en uaarby zyn licaaam zoouauig opgeschilderd, nat men soms uiei wist ol de stier vooruit marcheerde, dan zien wel achterwaarts oewoög. De toescneuwers oruiüen vau pret, en de noogst veiont- waaruigüe stierenvechter verliet waai- uig, hoewei eeuigszins gehaast, de arena. Wij vergaten n.l. nog te mekten, eat men den staart een zwarte kleur üaa gegeven, aticü üet puntje er van vuur- rood üaa geverfd. Zouais tm&u weet, houden stieren uiet van de roode kleur en vallen zij onverwijld op alles aan, wat dia kleur draagt. Dit gebeurde ook hier, en oen tijdlang zat het ge kwelde dier als een jonge nond zyn eigen staart achterua. Du begon hem tekeer te vervelen, en nat wel net op het «ogenblik, dat da toreador dan tanrgtocht aannam. Hat reeuitaat was een overhaaste vlucht van aeu sneren vechter en eeu vuikseordeei, waarbij de stier tot overwiunaar werd unge- roapeu en vry werd verklaard. De droogte. De aanhoudende droogte veroor zaakt ware verwoestingen iu België. Er heerscht overgroot gebrek aan wei üeland. T Etgroeu groeit niet, eu van eeu tweede snee is geen sprake. De hooi-oogst bediaagt een derae van het gemiddelde. Wat moet nat mat den winter worden Ta Londen was het Zondag 90 graden in de schaduw. Het was de 78ste warme dag. Het watergebrek wordt nypeud. Er zyn verscheidene menscnen aan da gevolgen v, u da hitte bezweken. Gok uil New York wordt gemald dat in gausen Amerika da huie byua oodr&geiyk io allo groote ttedeu De armen slapen aan kei strand eu iu de parken. Verscheidene menscheu zijn krankzinnig door d« hitte, anderen zija gedood door een val van de daken, waar zij trachten te slapen. Door haar dienstbode vermoord. Van een ellendige misdaad, te Parijs gepleegd, maken de Pnrijsche bladen melding. Een paar dagen geleden 's middags half één, zag de concierge van een huis aap de Avenue du Maine een man met allerlei stukken tagaga de trap afkomen. Op eeu vraag van den concierge, antwoordde de man, dat nij vau de familie Gagnepain kwam, die uit de stad ging. De dienstmeid van ne familie kwam ook met bagage beueden alles werd op en in een taxi geladeu en de man en de meid reden er mee weg. Toen de heer Gagnepain 's avonds met zijn zoon uit het kanujor thuis kwam vouOen ze mevrouw Gagne pain, een zeer ziekelijk;- vrouw van 59 jaar, dood op baar bed liggea met g- bouden aiman eu beeueD, een prop in den mond. Het onmiddellijk ingesteld pnderzoek heeft aan bet licht gebracht, dat ne meid met haar vrijer, een jongen van 20 jaar, de migdaad gepleegd hebben. Mevrouw Gaguepain is waar schijnlijk door verstikking ten gevolge van den prop in den mond gestorven. Rupsen. Dezer dagen vul ons oog weer p «eu plaats, waar in de boomen van een min oen groote menigte rups u bijeen zaten, eu wel op eeu plau waar een paar jaar geleden leuerlijn. aan geen enkelen boom één blaauje was geoleven, laten we zeggen eeu eomiek gezicht, als het niet zoo intreu rig ware geweest. Voor het grooie publiek ia een rups, een rups, maar wio eenigsz us op ne hoogte is, weet dat üet hier de z.g. ringeirupseu be treftde eitjes legt ae vlinder m ri'igetjes om ae takjes euoverwmtereu als eitjes. Stevig zitten ze om de twijgjes eu met een scherp mesje doorgesneden, kan uaeu het ringetje er iu zijn geheel alualon. Um aetkwaad te oeeirijdea kunnen vooral ouderwij zers de kinderen de ringetjes laten zien. Iu het voorjaar komen ue rupsen uit, die eerst gezellig bijeenblijven, in grooie troepen iu ae oksels der aikke takken of aan den stam, en later verspreiden zy zich. Het wegnemen van de rmgeijes, zoo dit mogeiyk is, is dit natuurlijk prooatum, aiaar wan neer zó eenmaal uitgekomen zijn is het vernietigen het gemakkelijkst als ze neg iu ao kolonie öy eikaar zijn, netzy aoor dooddrukken oi verbranden in de hoogte met een lat, waai aan eeu lap gedrenkt iu petroleum. Ook het insmeren met teer of carbolinum met kwast of langen stak gaat ook, terwijl ook spuiten met Uramagroeu helpt. Bij het snoeien kan men heel wat vernietigen door ao ringen weg te nemen eu ons zyn particulieren bekend, die steeds ijverig atzoeken iu het vroe ge voorjaar eu geen last ervan nebben. Hoe ijveriger man aizoekt, hoe meer aet kwaad Destreden kan worden. Eeu kaai gevreten bowm lydt en geelt_ een zeer onaangenaam gezicht. M. Cf. Aauoeveiend,

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 4