Landbouw. Binnenland. «iemengd ISieuws. Buitenland. blijkbaar voldoening had en werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid. De beer L. P. Bakker werd met 41 vaa do 74 uitgebrachte stemmen her kozeo. De overige stemmen waren zeer verspreid. Intusschen was de rekening nagezien en verklaarde de commissie bij monde van dhr. H. Smits Hz., dat deze in orde was. De penningmeester gal daarna lezing van verschillende posten. Opgemerkt dient hierbij, dat wegens de subsidie, welke de vereeniging geniet van het Kijk, er nu 2 rekeningen zijn, n.l. voor oe atdeeiiug tuberculose-be strijding ea de atd. verpleging. Onder de eerste ziea we bij de ont vangsten o. a. 191,40 als epbreDgst Eminabloemcollecte, 771 subsidie van het Rijk, van de gemeente 83,30 en uit de kas der vereeniging j 144,24 om het nadeelig slot te dekken. Onder de uitgaven komen voor wegens omsmettiug enz. ƒ44 29, aan koop bedden en andere artikelen ruim 500, ligteat 350, salaris 125, andere kosten ƒ170,65. Totaal is ƒ1189,94 uitgegeven. De ontvangsten op de andere reke ning bedroegen totaal 2716,97, waar onder ƒ916,70 subsidie van ae ge meente, 1529,25 aan contributie, enz. Op de uitgaven komen voor 1000 salaris, 190 voor reiniging, 160,73 voor artikelen en J 750 voor eouwiouds. Totaal bedragen de uitgaven 2433,70, waarna nog een goed slot everbiyn van ƒ283,27. Bovendien is er op de spaar bank nog 1400, zoodat de vereeniging een gunstig boekjaar had. By de rondvraag werd gevraagd naar geurukte reglementen, doch de voorz. achtte deze kosten overbodig. Een ander lid kwam nog terug op het wykgedouw en het werk der ver pleegster. Hy vond de subsidie aa 1000 van oe gemeente nog niet zoo bar, te meer waar het een noodzakelijk iets is voor de gemeente en daarom zou hij willen aandringen op meer subsidie en meer oijdrage van de kapitaalkrachtige leden. de voorz. vond daarvoor geen vry- heid. Wel zou het goed zijn als we een gebouw hadden, mffeir al was het, dat de inkomsten verdubbelden, uuu had men nog te weinig. De gemeente Axel staat aan de spits van aile ge meenten in Zeeland met haar royale subsidie vaa 1000 en de leden heooen bijna allen een verhoogde kwitantie al» contributie aanvaard, zoodat gedaan wordt wat kan. Met dank voor de belangstelling sloot de voorz. de vergadering. loos, nadat zich iemand ter plaatse bereid beeft verklaard als boekbeheer- der te willen optreden. Van de lezers wordt slechts een leesgeld van 3 cent per boek en per week gevorderd. Alle plaatsen, waar de gelegenheid tot het verkrijgen van goede lectuur ontbreekt, kunnen voor de vestiging van een Reizende Bibliotheek in aanmerking komen. Bovendien bezit de vereeniging een uitgebreide vakbibliotheek, van boeken op het gebied van techniek en ambacht, land- en tuinbouw, die door middel van de boekbetieerders der Reizende Biblio tfaeken het geheele jaar door aan be langstellenden tegen een klein leesgeld franco per post worden toegezonden. Hoezeer deze instelling allerwege in den smaak valt, blykt bet best uit de groote uitbreiding, die zy in enkele jaren gekregen heeft. Terwijl «en eersten winter, nu dertien jaar geleden, slechts 25 bibliotheekjes waren uitge zonden, zullen in het a. s. najaar 160 kisten ter verzending gereed staan. De toezending heeft in October plaats, en de kisten voorden in Mei terug verwacht. Gemeenten, die van deze instelling willen proflteeren, zullen zich vóór Augustus a. 8. moeten wenden iet ée Centrale Vereeniging veor Reizende Bibliotheken te Broek in Waterland. Het is wenschelijk, dat de aanvrage geschiedt door eenige notabele ingeze tene, liefst met aanduiding van iemand, die bereid is als boekbeheerder op te treden. De Post. By dienstorder is bepaald, dat voor taan alloen de expresse stukken hij aan komst gestempeld mo tm werden. Door deze bepaling zal een groote arbeidsbesparing en ook bei-poediging de bestelling verkregen worden aangezien tot nu tee alle brieven by aankomst aan de rugzyde gestempeld worden. Zondagavond trad in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de Zoudagscbeol vereeniging op de heer G. P. Fruit, agent der N">d. Zondagschool vereeniging le Amsterdam. Met het warme, tevens prachtige zomerweer, was de belang stelling niet erg groot, wat jammer was voor de indrukwekkende rede, die de spreker hield naar aanleiding van bet evangelie van Johannes, hoofdstuk 1, vers 35 tot 43. De collecte bracht ruim 17 gulden op. Op de te Zaamslag gehouden jaarlijksche paarden- en veemarkt werden de prensiën als volgt uitgereikt A. Grootste getal hoornvee, F. van FraeyeDhove. B. Idem varkens S. van Hoeve. C. Schoonste merrie, 4 jaar ouder, 1. S de Feijter, Axel. 2. C, de Feijter, Beschkapelle. 3. Joh. de Feijter merrie 3 jaar 1 2. D. Dees. 3. P merrie 2 jaar. 1 2. P. A. P. Dieleman Reizende Bibliotheken. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen ln het aanstaande najaar zullen voor de veertiende maal Reizende Bibliothe ken naar alle oorden van ons land worden gezonden. Deze instelling he oogt, gedurende de wintermaanden wanneer het werk op het land bykans stil ligt en veel tijd thuis wordt aoor gebracht, aan de bewoners vau het platteland goede en degelijke k-ctuur te verschaffen. Elke zending bestaat uit 10U of 50 zorgvuldig gekozen boeken, en wel: romans, werxea voor de jeugd, populair-wetenschappelijke werken en' enkele tydschriftjaargangen. De inhoud der bibliotheekjes kan in bepaalde gevallen worden samen gesteld in everleg met de vereeniging of de personen, die de boeken aan vragen, dus zeo, dat ieder boekeu ont vangt van de soort ol 't gehalte, ais hy 't meest geschikt acht. Da boeken worden met eenige admi nistratieve formulieren in een kist ver pakt, terwyl mede, zoo nooaig, een eenvoudig boekenkastje wordt verstrekt. De toezending geschiedt geheel koste- Tentoonstelling trekpaard Den llaag. Donderdag was er weer groote belang stelling. Het was toen de dag van vierspannen eu van merriën met veu lens De Ministers Roys, Pop en Van IJssel8teijD waren 's middags aanwezig en later ook de Koningin Moeder, die van uit haar auto het défi der prijs witmers gadesloeg. Het voorbrengen der vierspannen had vooral groote be langstelling van het publiek. Ouder de piijswiuuers merkten we op »Kmas" tweejarige hengst van den heet B. L. IJsebaert alhier, Dalida, twee jarige merrie van J. Hameliuck, Stoppel dijk, Margriet® van F. J. van Kampen, Stoppeldijk. Nimrod d'Ossogne van de H. V. Stoppeldijk had de 3e prijs voor af stamming. Een 2e prijs hekwam nog het vier span van B. de Deckere te Hulst eD E. P. Staal, Stoppeldijk. Kampioenhengst was »Cava i-r" van Gebr. Aemouots te Sluis; de kampieeu- merrie was een Limburger. D. Schoonste Joh. de Feyter. de Vos. E. Schoonste Joh. de Feijter. 3 P. A. P. Dielema» F* Schoonste merrie 1 jaar. Jeh. de Feyter. 2. A. H. Dekker. L. de Regt. G. beste hengstveulen. 1. K. Kraker, Kzn. 2. Joh. de Feijter. C. den Hamer. H. beste merrieveulen. 1. H. de 3. de Regt, Terueuzen. 2. Matt, de Putter 3. Joh. de Feyter. I. beste baatgevende koe. 1. S. de Klerk, Axel. 2. Fr. van Fraeyen heve. K. beste kalfvaars 1. Jac. do Regt. 2. Gebr. Maitelée, Axal. L. vetste koe, vaars,'-as. 1. K. de Kraker, Kzn. 2. Gebr. Mattelée, Axel. M. beste fokstier. 1. Vereen. „Othene". N. beste geit. 1. Jac. Mechielsen. 2. Jac. Flaor. 3. Abr. Rouw. Keurmeesters waren de heeren A. Haak, J. C. de Kraker eu J. Vinke. De personen by wier naam geen plaats staat, wonen te Zaamslag. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen eu accijnseu te Goes, A. H. v. a. Foen, ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnsen te has van Gent. Geslaagd te Bergen ep Zoom voor net eindexamen Middelbare Hanaels scneol de heer J. Bleyenberg te Sint Jausieen. AXEL, 12 Juli 1921. Het heete, droge weer houdt aan. terwyl mensch en dier en ook de planten vooral em water vragen. Hei is haast niet te begrypen, dat hier geen maatregelen worden genomen voor water voorziening, want de nood is werkelyk hoog genoeg. Als er geon verandering komt, zijn ziekten tenge volge van onrein water ntei buitenge sloten. Deer den heer C. T. Dielenaan, onderwijzer aan do o. 1. school alhier en aan de voorbereidende klasse der Rijksnormaallessen alhier, is tegen 1 October aanstaande uit beide betrek kingeu ontslag aangevraagd, wegens gezondheidsredenen. Zthdag is te Kruiningen met het i',wemmen in den Schelphoek aan den Wester-Scheldedijk een jongen van ongeveer 16 jaar verdronken. Dadelijk toegeschoten hulp mocht niet meer baten om den reeds gozonkene vau oen dood te redoen. M. Crt. Zaterdagavond zijn te Meppel vergiftigingsverschijnselen voorgeko men bij 400 kinderen die ijs hadden gegeten. Thans zijn reeds 6 kinaereu overleden. De droelheid en entsteite nis zijn gieot. De ijsventer S. verkocht Zaterdag en Zondag te Meppel watels langs de straat. Reeds Zaterdagavond deden zich vergiftigingsverschijnselen voor by kinderen, die ze hadden gekocht. Bij3a40ü kindereu zouden vergiftigings verschijnselen zyu waargenomen. Het is echier niet uitgesloten, dat dit aan tal geringer is, daar de zenuwachtige stemming aanleiding geett tot do wild ste geruchten. Waarschijnlijk zyD ook personen, die Meppel op Zaterdag en Zondag bezochten, aangetast. De oorzaak is nog niet uit te maken. Misschien Jydea de kinderen aan pa ratyphi, die veroorzaakt wordt door het gebruik vau bedorven melk, in het ys verwerkt. Het is echter ook uiet onmogelijk, dat door de by du heete weer bedorven melk een proe#« is ontstaan tusschen deze melk ea het zink van de bus, waardeer zinkoxyde is gevormd, dan zouden de kinderen zijn aangetast door zinkvergiftiging. De ziekte openbaart zich in hevig braken en zware diarrhee, gepaard met vrij hevige koorts. Door de dokto ren uit Meppel en eeriige van de om liggende gemeenten, wordt reet de Roode Kruis broeders en diaconuessea hulp verleend. De burgemeester van Meppel heelt den ijsman opgezocht, oai hem aan een verhoor te onderwerpen. De man bleek met zijn gezin, bestaande uit vrouw en vyf kindereD, eveneens te zijn aangetast. De Noordzee is nu geheel vrij van mijnen. Het ruimingswerk zalnu in de Noordelijke Oostzee beginnen en tot den herfst van 1922 duren. Oak naar ae IJszee zullen half Juli twee fiottiljes gezonden worden em de Duit sche mijnverspèrring op te ruimen. Te Emmea zijn al 1400 personen bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven de rest is op de steunregeling aange wezen. Vermoedelijk zal dit getal binnenkort nog met een 1000 man stygen. Een kantoorbediende bij de pos terijen te Echt is aaugeheuden, omdat hij t 900 uit de kas had gestolen. Te Roermond is men de woning van de winkelierster Wed. R., die al leen thuis, was, binnengedrongen. Na haar bewusteloos geslagen en met handen en voeten gebonden te hebben, is alles nagezecht en de dader verdween met ongeveer 300 gulden. Eenige uren later werd de winkelierster door de buren bewusteloos gevonden. - Een molenaar' te Helder (Lis aangehouden, verdacht dathy vei leden jaar zijn molen in brand heeft gesto ken. Overzicht. Verassond waren enkele berichten, die de vorige week uit het Buitenland tot ons kwamen uit Amerika. Te meer omdat alles achterstond by de geweldige boksparty te Jersey ciiy, die 2.623 380dollar ot ruim aullioen goede Hoilaudsche guldens heelt opgebracht aau entrees, en zóó zeer de draden en ae antennes in beslag nam, dat bijna een etmaal nadat ae wereld was verblijd met het bericht, wie vaa ae twee vechtersbazen de hardste klappen had gekregen en men ia de hoofdsteden der b: schaalde wereld de speciale edities der blaaen elkaar had ontrukt, w.-rd medegedeeld, dat mevrouw Curie met haar gram radium was terugge keerd te Parijsdat Amerika vrede had gesloten met Duitschland en Oos tenrijk, en dat het Brttsch-Japansche verdrag was verlengd. Vooral dat laatste is van byzotider groot gewicht. Ia de laatste weken klonk het in alle toonaarden, dat er een oorlog in het Verre Oosten als veor de deur stond. Nu Osaka, de Japaasche eud-iniuister vaa Justitie, te Tokio is teruggekeerd vaa zijn pro- paganda-reis door Japan vau 10.000 mijl ten gunste vaa de ontwapening en als resultaat daarvan heett kuanen medeelen, dat overal in Japan gretig zal worden gehoor gegeven aan een voorstel van «e Vereenigde Staten om te komen tot beperking der bewapening nu de Britsche lord kanselier in de te Lenden gehouden Rijks conferentie heeft gezegd, aat zoolang het bondge nootschap usschen Groot-Britaunië en Japan niet, met in acnt neming van den termyn vau een jaar, was opge- ïb|d, b«t v»o*ejf geldig bidet, pu n

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2