mm? Mm No. 28. Zaterdag 9 Juli 1921. 37® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Provinciale Staten. FEU IJL L ETON. Dit blad verscorjni eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr.SS. - Postbox tt. AÜVERTENTIEN van 1 tet 5 regels 66 Cent; veer eiken regel meer 12 Cent. ©re®te letters werden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrgdngveorinlddag ELF ore. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Dinsdag vergaderden de Staten van Zeeland ve.or het eerst ender de leiding van den pas beneemden Commissaris der Koningin. Alle leden wares tegen woordig. Na de opening gaf de griffier lezing van een schrijven van den Min. van Binuenl. Zaken, houdende het ontslag verleend aaa nar. Dijckmeester en een schrijven houdende de beneeming in diens plaats als Commissaris voor Zee land van jhr. mr. Quarles van Ufford. Ook was ingekomen een brief van mr. Dijckmeester, waarin deze afscheid neemt van de Staten en de beste wen- 8cben voor het heil der provincie uitspreekt. üierna hield de voorzitter zijn ope ningsrede, waarop de heer De Veer antwoordde. (Zie bij veegsel). Vervolgens werden herdacht de hoe ren jhr. mr. E. A. O. de Casembroet, J. D. Viruly en J. van Alten, die ontslag hadden genomen als Statenlid. Jhr. De Casembroot was 29 jaar lid der Staten en 26 jaar lid van het Gedepu teerd college geweest. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden de fieeren jhr. W. Z van Tey- lingen, C. A. Gunst en J. G. van Nieuwenhuijzen werden onderzocht en in erde bovenden, waarop hunne be lediging volgde. Verschillende ingekomen stukken werden veor kennisgeving aangenomen, Novelle uit het Duitscn. Van den kapelmeester wist men wei nig, noch slecht noch goed. üij was ongeveer negen maanden te 8. gekomen, had in het hotel de Portugal een aak- kamertje gehuurd eu ieetüe aeer inge togen en matig. Hy scüeen sich te voeden m6t zang en muzikale compo sities. Overigens meende ieder iets overspannenas en hoogdravends aan hem bemerkt te hebben diegenen, welke hem meer van nabij hadden leeren ken nen, vonden hem zeer interessant en reeds had menig muziekliefhebber zich een couvert besteld aan den avonddisch in het hotel de Portugal, alleen om zjjne heerlijke gesprekken over de mu ziek te genieten. Maar ook dezen kwa men daarin overeen, dat het met Bolani in 't geheel niet ricntig was, want hjj veronachtzaamde, ja verachtte oijna bet vrouwelijk gezang,'terwyi bij met veruk king over mannenstemmen, vooral over mannenkoren sprak. Hij had geene intieme kennissen, geen enkele vriend van eene betrekking met de zangeres Fiametti scheen niemand iets te weten. De re»<iihe»r Bolo»u ui opg altyd terwijl andere veer enderzoek «aar de afdeelingen werden verwezen. Tot lid der Gedeputeerde Staten werd benoemd de heer A. van der Weyde, met 32 stemmen. Aangenomen werd bet voorstel ®m overeenkomstig diens verzoek aan don heer Sibmacher Zijnen entslag te vor- leenen als hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. De voorz. herinnerde er aan, dat de heer Sibmacher Zijnen gedurende 38 jaar in dienst van de Provincie is ge weest, waarin hij zich toonde een man van greoten ijver en plichtsbetrachting, die met zeer groote bekwaamheid zijne betrekking heeft vervuld. Wegens staking van stemmen in een vorige zitting werden thans nogmaals in stemming gebracht het voorstel van Gedap. Staten tot afwyzing van het verzoek om subsidie-voor «e paarden fokkery en een voorstel-Weileman tot subsidie van 100 voor het houden van een congres veer geitenteeit. Met 23 tegen 19 stemmen werd be sleten om voer de jaren 1921 ea 1922 een crediet tee te staan van 4000 aaa de Z. L. M. ter bevordering van de paardenfekkeiy. Het voorstel-Welleman werd ver werpen. Ter bestudeering werd naar de af deelingen o.m. een motie gezonden van dhr. Vieaings, waarin de Staten er bij ae regeeriug op aandringen, dat zij alles in bet werk stelle, em de natio nale Scheldelijn tot zee groot mogelijken bloei te brengen. Na de splitsing der leden in atdee ziek en te bed, hij scheen zeer ter eedergesiagen en sprak met onzekere zachte stem allerlei onzin over dingen, die geheel buiten zijn gezichtskring lagen. Hij Uaü een verzameling van beroemde rechtsgedingen bij zich, waarin hy ijverig studeerdezijne vrouw zeide, dat hij daarin den g&nschen nacht gelezen had, en tnsschenbeiden vreeselijk had gezucht eu gejammerd. Zijne lectuur betrof vooral de onschuldig veroordeel den en hij zeide tot den dokter, dat de traagheid van het Duitsche gerecht eigenlijk een groote troost was voor den mensch, want het was te verwachten, dat, als eeD proces tien of meer jaren duurde, de onschuld gemakkelijker aan het licht zou komen, dan wanneer men vandaag gevangen genomen en morgen opgehangen werd. L)e zangeres Fiametti, veor wie de dokter eindelijk een uurtje kon afzonde ren, was somber en terneergeslagen, als bestond er voor haar geen hoop meer op aarde. Haar oog stond droevig, zij had geweend. De wonde stond goed, boven aile verwachtingmaar met den teenemenden welstand van haar lichaam scheen de rast en de gezondheid barer ziel te verminderen. Ik heb er lang over nagedacht, zeide zy, en het komt mij voor, waarde dokier, dat gy op hoogst zonderlinge wyze in mijne om standigheden betrokken wordt. Ik kende u vroeger oitt, ja ik beken het, ik lingea werd besleten em de cerstvel genie vergadering te benden ep Dine dag 19 Juli veora. 10 uur, en sloet de veorz. de vergadering. Ouderdoms verzekering. Verschillende bladen waaronder eok het enze ontvingen van den Raad van Arbeid een artikel waarin wordt aan- gédrengen ep Vrijwillige Ouderdems- rerzekering. Aanvankelijk aarzelden we eenigszins dit ep te nemen, cnsdat wanneer we een dergelijke plaats ruimte zagen gevraagd doer een particuliere Verzekering» Maat schappij, allicht zou geantwoord worden, dat veer reclame in een blad de ad vertentierubriek dient. Maar aangezien we in het artikel motieven naar voren zien gebracht, die eek voer het ver zekeren bij een Maatscnappij (maar dan een geedepleiten kunnen, besloten we het stuk maar te zetten. Het luidt als volgt „Het blijkt, dat velen de meening zijn toegedaan, dat zy nog wel tijd «eoben met het sluiten van een Vrijwillige Ouderdemsverzekering. Zij meeaen, dat zij daarmede tet 3 Dec. 1923 kun nen wachten. Die dit meenen, vergis sen zich echter deerlijk. Art. 24 der Ouderdomswet bepaalt, dat ieder, die euaer is dan 35 jaar en den leeftijd van 65 jaar neg niet bereikt heelt, in staat gesteld werdt, een Vrywillige Ouderdomsverzekering te sluiten. Voer de verzekerden, euder dan 35 jaar, bestaat tot 3 Dec. 1921 de moge- wist nauwelijks dat er eon dokter Lange te B. bestond. Ea nu, terwijl ik op eens zoo ongelukkig word, nu zenen God mij eenen zoo ueelDemenden vader lijken vriend. Mejuffrouw Fiametti, hernam Lange, een dokter heeft aan menig ziek bed meer te doen dan de pols te voelen, wonden te verbinden eu recepten te sGhrijven. Geloof me vrij, als men zoo alleen hy een zieke zit, ais men den inwendigen pols der ziel zoo onrustig heort kloppen, ziet, dan wordt op won derbare wijze de dokter tot vriend, en de geheimuisvolie samenhang tnsschen lichaam en ziel sehijnl ook in dit op zicht in het oog vallend te werken. Zoo is het eek, sprak Uuizeppa eu vatte vertrouwelijk de hand vau den dokter, zoo is het oek en ook mijne ziel heeft een dokrer gevonden. Misschien znlt gy veel voor mij moeien doen. Misschien znlt gij voor het gerectit in mijn naam moeten optreden. Ais gy aan eeu arm meisje, dat geene andere hulp heelt, dit groole offer brengen wilt, dan zal ik myzeiven aan u bekend maken. Dat wil ik, zei de vriendelyke oude en drukte haar de hand. Maar bedenk u goed, de wereld heelt myne eer aangetast, zij klaagt my aan, sy vervloekt my. Als nu de rnen- schen ook u honend met den vinger na wijzen, omdat gy u da veraobta sange- Jykheii, een verzekering te sluiten, waarvan de rente ingaat ep bet 65ste jaar. De promie meet toch van 3 December 1919 betaald worden. Voor deel beett by van bet wachten niet gehad. Alleen nadeel en wel hierdoor dat de datum, waarop bij «verlijden ƒ100, werdt uitgekeerd, xeoveel later ingaat. Hij kan zich echter neg meer nadeel teebrengen. Immers, de wet opent de mogelijaneid voor de personen, euder dan 35 jaar, om by Wijze van uitzon dering de verzekeringen na 3 Dec. 1921 te sluiten. De premiebetaling gaat eek In 3 Dec. 1919de rente echter evenveel dagen na het bereiken van het 65ste jaar ais de verzekering gesloten werdt na 3 December 1921. De datum, waarop 1ÖÜ, uitgekeerd werdt, verschuilt natuurlijk oek. Hiar is het nadeel veel en voel greoter. Want kier werdt ep act 65ste jaar geon rente uitgekeerd. Laten daarom alien, die van plan waren eeu verzekering te sluiten, zich aanmelden. Wenschea zy eerst nog inlichtingen, laten zy zien wenden tot den Raad van Areeid ot tot de agenten." En nu volgt, wat we veeral voer iedereen nuttig achten, die voor net sluiten van eea levensverzekering (ook bij een particuliere maatscaappyj in aanmerking denkt te kunnen komen. „By bet aanwerven van verzekerden, voorat van betrekkelijke jonge verze kerden, krijgen de agenten meermalen tet autwoom: „Ik wordt teen geen 65 jaar". Dit antwoordt is natuurlijk een res, de slechte Italiaansche, ach omdat gij u myner heDt aangetrokken, zult gy dat kunnen dragen Dat wïi ik, sprak de dokter ern stig, vernaai 1 VI. Mijn vader, zoo begon de zangeres haar verhaal, heette Antonio Fiametti en was eeD oeroemd vioolspeler, die u uit uwe jeugd met onüekena kan zijd, want zyn roem had zich door de con certen, die hij aan het bol en in de steden gaf, overal veroreid. Ik kan tiem my nog alleen voorstellen uit mijue vroegste jeügd, hoe hy mij op de viool de Scala voorspeelde, die ik op ruyu derde jaar al zeer goed nazong. Myne moeder was in naar tyd eeoe voortreffelijke zangeres geweest en zy piaent op de concerten, die mijn vader gaf, eenige aria's en chausonnelten voor te dragen. Ik was vier jaar oud, toon aiyu vader up reis stierf en ons in armoede achterliet. Myue moeder moest er toe besluiten, ons door haar zang aan den kost te nelpen. Na verloop van een jaar huwde zy met een muzikant, die naar vau den beginne af aan zeer gevleid Uad. Nadernaud bleek net ech- ter, dat hy tiaar siecnts genuwd had, om voordeel te trekken van hare stem. Wordt vumtjfd.)

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1