„\o. 26. Zaterdag 2 1921. 37e «laitrg. voor Zeeuwsch-V laanderen. J. C. VINK - Axel. De AYODdYakteekenscliool. FEUILLETON. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voer eiken regel meer 12 Cent. Groote letters wordea naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en TrQdagvoormlddag ELF ure. Dit blad versctnjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 6. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Woensdagavond 15 Juui j.l. hield de vereeniging „Ambachtsbelang" bij dhr. Gilijamse alhier hare jaarvergadering, aie als gewoonlijk 9lecht bezocht was. Waar toch «en tamelijk groot aautal begunstigers hunne jaarlyksche bijdrage aan deze vereeniging schenkt, daar achten we het niet ondienstig niet alleen van de vergadering, maar ook van het jaarverslag melding te maken, waarvoor we tot heden nog niet de gelegenheid hadden. Het was het tiende jaarverslag, dat de secretaris uitbracht en waaraau het volgende is ontleend .Gely'k we reeds het vorige jaar mochten beginnen met de opmerking, dat de cursus eeu meer regelmatig verloop had, dan gedurende de oorlogs jaren, zoo kan ook thans gezegd worden, dat de lessen op gewonen tyd begonnen en geöindigd zijn en er overigens ge lukkig geen belemmerende omstandig heden den gaug van zaken hebben bemoeilijkt. Toch zijn er ook thans wel bezwaren geweest, die niet bevorderlijk zyn voor den bloei van ons vakonderwijs. Een ernstig bezwaar is b.v. bet verkrijgen van een geschikte en bevoegde leer kracht voor het eigenlijke vakonderwijs. De heer A. P. Wisse van Zaamslag heeft verleden jaar ons meegedeeld, dat hij niet meer voor een benoeming tot leeraar en directeur van onze Novelle uit het Duitscb. 1) De dokter stond verbaasd over deze raadselachtige woorden en juist wiide hy haar een troostrijk, bemoedigend woord toespreken, toen de üeur met klacht open werd geworpen en een groote jonge uaan binnenstormde. Zijn gelaat was opvallend schoon, maar een woeste trotscü ontsierde zyne trekken, sijne oogen rolden door zijn hootd, zijn haar hing hem verwilderd om het voor hoofd. Hij had een groot opgerold blad muziekpapier in de nand, waarmee hy in de lucht rondscnertnde en gesticu leerde, eer hij tot spreken in staat was. Toen de zangeres hem zag, uitte zij eeu luiden kreet. De dofcter meende eerst uit angst, maar het was vau vreugde, want een gelukkig lachje zweelde om haren mond en hare oogen glansden hem tegen door hare tranen heen. Carlo, riep zij uit, Carlo I komt ge ein delyk om naar mij te zien. Ellendige, kreet de joDge man, ter wijl hij majesteus de armen met het groote muziekblad naar haar uitstrekte. Houd op met uwen sirenzang te zingen, it kt>® oga u ti riihteo I Avondvakteekenschool in aanmerking wenscbte te komen. Het bestuur heelt zich veel moeite gegeven, een geschikt leeraar te verkrijgen, niet alleen door een oproeping van sollicitanten in de courant, maar ook door persoonlijke bezoeken. Het resultaat was echter teleurstellend. Voor den cursus 1920/ 1921 is toeu benoemd de heer J. E. de Smidt te Sas van Gent, welke be noeming door den Minister is goedge- k urd en die dan ook dezen winter als directeur en leeraar onzer school is opgetreden. Of het in de naaste toekomst gelukken zal, een wettelijk bevoegd leeraar te verkrijgen, is zeer twijfelachtig. Toch zou dit voor onze teeuenscfiool zeer uoodig ziju. Eeu ander bezwaar is gelegen in het feit, dat de lessen moeten gegeven worden in lokalen, waarin ook de Normaalschool gevestigd is. Het les geven en vooral het lesgeven van teekenonderwijs in lokalen, die ook gebruikt worden voor andere onderwijs doeleinden, geeft altijd aanleiding tot moeilijkheden hoezeer men overigens ook zijn best doet, om die te vermijden. Vroeger, toen onze school gehouden werd in een lokaal, dat overigens niet voor ander onderwijs werd gebruikt, waren deze bezwaren er niet. Dezen winter zyn ze er wel degelijk geweest. Het is bepaald jammer, dat een ge meente als de onze voor het vakonder- wys geen geschikte lokaliteit bezit. Er zyn nu in onze streek twee groote Ambachtsscholen n.l. te Ter Neuzen en te Hulst. Eigenlijk had Oost. Zeeuwsch Vlaanderen aan ééu dergelijke inrichting O, Carlohoe kunt ge zoo tot uwe Guizeppa «preken viel de zan geres hem in de reden en hare stem klonk smeltend en zoet ais de tonen eener fluit. De jonge man wilde cuet tragische hoogdravendheid antwoorden, maar de dokter, wien deze gebeurtenis voor zijne patiente te aangrijpend toescheen, bemoeide er zich mede. Waard6 heer Carlo, zeide hy, ik mag dat niet toestaan, wees zoo goed te be denken, dat de dame in een toestand is, waarin zulke scènes hare zwakke zenu wen al te zeer aandoen. De andere zag hem trots aan en riep, terwijl hy het muziekblad naar hem toekeerde, met diepe, dreunende stam uit: Wie zyt gy, aardworm, wie zyt ge, dat ge u stelt lusschen mij en mijnen toorn Ik beu dokter Lauge, antwoordde de andere en by myne titels is dien van aardworm niet te vinden. Ik ben hier beer en meester, zoolang de signora ziek is en ik beveel u in ernst, ga been of matig uw presto essai lot een betameiyk largetto. O, laat hem toch begaan dok ter riep de zieke angstig uit, laat hem toch begaaD, maak hem toch niet boos. Hij is mijn vriend, Carlo zal mij geen kwaad üoen, wat ook de booze inenschen hem van rny gezegd hebben. I k# durft nog ipettei I Mxxr genoeg. En het strekt ons niet tot eere, dat we niet tijdig gezorgd hebben, dat deze ééne ambachtsschool hier geves tigd werd. Ook in het verloopen vereenigiagsjaar is er weer veol werk geweest voor het Bestuur in zake de financiën. Het is meermalen een heele toer geweest, om aan de vele ministrieéle verzoeken om allerlei opgaven te voldoen en evenzeer om den juisten weg te vinden in de vele regels en bepalingen, die uit Don Haag ons werden toegezonden. Voor een deel zal dit wel eeu gevolg zyn van de overgangsperiode, die onstond aoor de wet op het N. H. O. Over 1920 hebben we weer de extra-subsidie vau het Ryk verkregen. En over 1921 ontvangen we 70% vran begrooting voor du jaar, doen slechts by wyze van voorschot. Vóór 1 Febr. 1922 zullen we een rekening en verantwoording over 1921 by bet Departement van O. K. en W. moeten inzenden en daarna zal beslist worden, of we nog méér zullen krygen of zullen moeteu terugbetalen. De provincie heeft over 1920 iets meer betaald dan ge woonlijk doch over dit jaar hebben Prov. Staten besloten, gelijk verleden jaar reeds in 't verslag werd meegedeeld geen subsidie te verleenen. Toch hebben Gedep. Staten pas geleden ons Volkomen waar. Maar het ^hijut ons Axelaren eigen te zyn „De kat uit den boom kyken, tot een «nder ons vóór is." Het gaat immers met de Land bouwschool weer in dezelfde richting? Net zoo lang politieleen tot er elders een land bouwschool is. In Huist is men weeral aan den gang. Bed. weet, dat een bliksemstraal de deur van uw geheim heeft doen openspringen en den nacht heeft verlicht, waarin ik ronddoolde. Daarom mocht ik dan niet weten, wie gij waart, vaüwaar gy kwaamt Daarom sloot ge mij den mond met uwe kussen, als ik u uwe levensgeschiedenis vroeg Dwaas die ik was! Dat ik mij liet bekoren door eene vrouwenstem en er niet aaD dacht, dat die slechts leugen spreekt eD bedrog I Alleen in den zang dar man- Den wooDt kracht en waarheid. Hemel 1 hoe kou ik mij laten misleiden deor de woorden eener vrouw 1 O Carlo, fluisterde de zieke, als ge wist, boe uwe woorden mijn hart wonden, hoe uwe verscnrikkelyke ver denking nog dieper dringt dan her staal des moordenaars Niet waar mijn duifje riep de ander met een akeligen lach uit, uw minnaars moesten blind zyn, dan kondt ge den gek met hen steken Die Pa- rijzenaar moet toch een wakkere kerel zijn, dat hy eindelijk toch Dog zijn 7room duifje vond 1 Nu uiaaktge het my toch te boot, mijnheer, riep de dokter uit en greep den razende bij zijn rok vastdadelijk rukt ge uit deze kamer ot ik zal de menschea hier ia huis doen roepen om u er uit te zetteu. Ik ga al, aardworm, ik ga al, sahraeuwds Carle au (tiet des dokter gevraagd, of we van Ryk en Gemeente de gevraagde subsidie over 1921 zullen verkrygen. Wat daar achter zit, moeten we natuurlyk maar raden. Overigens had het Bestuar door nl deze min ot meer vage regelen ten opzichte van de financiën geen ge makkelijke taak, die nog lastiger was door het feit, dat we steeds te doen hebben met tijdelijke benoemingen, waardoor de salansbepalingen anders we meesten eigenlijk zeggen meer vaag zijn, dan voor vast benoemd personeel. Ten opzichte van de werkzaamheden van het Bestuur, diene nog, dat sinds de vorige ledenvergadering zeven vor- gaaeringen werden gehouden n.l. le. op den 25 Aug. 1920. Hierop werd voornamelijk gehandeld over op roeping v»n sollicitanten voor leeraren. 2*. ep den 6 Sept. 1920. Deze ver gadering besloot de heeren J. J. Hoebé, J. R. de Jonge en J. Risseeuw aan den Minister ter benoeming voer te dragen en handelde uitvoerig over aan te wen den pogingen ter verkrijging van een directeur. 3e. op den 13 Sept. 1920. Ook deze vergadering hield zich bezig met de kwestiebenoeming airecteur. 4e. op den 22 Sopt. 1920. Hierop werd de heer De Smidt, die ter ver gadering tegenwoordig was, benoemd tot directeur-leeraar en werden met hem verschillende zaken geregeld. 5e. op den 25 Oct. 1920. Deze vergadering hield zich inzonderheid bezig met de regeliDg der school gelden. met zooveel kracht terug, dat hij juist iu een armstoel nederviel. Ja, ik ga al, Guizeppa, om nimmer weder te keeren. Leet wel, of liever sterf, ongelukkige, verberg uweschaDde onder de aardel Maar verberg uwe ziel op eene plaats, waar ik haar nim mer kan ontmoeten, want ik zou de zaligheid vloeken, als ik die met u moest deelen, omdat ge my hior zoo schandelijk bedrogen hebt in mijne liefde en in myn leven. Dit riep hy uit, terwyl hij nog eenigszins met het muziekblad gesticuleerde, maar ziju wild rollend oog zwom in tranen, toen hy een laatsten blik op de geliefde wierp en snikkend stormde hy de kamer uit. Loop hem na, haal hem terug 1 riep de zangeres, breng bem bij my weer,<het geldt myne zaligheid! Volstrekt niet, myn waarde, her nam dokter Lange, zien uit zyn stoel oprichtend, dit tooneel mag niet voort- gespeeld worden. Ik zal u iets beda rende voorsctmjveo, dat ge moet innemen ieder uur twee eetlepels. De ongelukkige was in hare kus seDS teruggezonken, hare kraobten waren uitgeput; opnieuw verloor zy het bewustzyn. Uor<*

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1