Landbouw. Gemengd JNieuws. De Ned. R.-Kath. Bond van hout bewerkers, meubelmakers en behan gers is tot de ontdekking gekomen, dat over de maanden Januari, Februari en Maart maar eventjes f 100 000 aan steun voor werklooza leden is uitge keerd. Provinciale bond van effectenbezitters. Te 's Gravenbage is opgericht de .Provinciale Bond vaneffectenbezitters". Aan het Hoofddoel der Vereeuigiüg „Het beschermen van hare leden, in de Provincie in het byzonder, tegen de gevolgen vaD de Trustvorming in den Effectenhandel" werd toegevoegd „Het behartigen van en opkomen voor de belangen en rechten van de leden van den Bond in Nederlaudsche Naamlooze Vennootschappen en Maat schappijen". Dit doel zal getracht worden te bereiken door het vormen van eene Commissie uit het Hootdoe stuur, die tot taak zal hebben het be zoeken van aandeelhoudersvergaderin gen van Vennootschappen en Maat schappijen, waarin de leden van den Bond geinterresseerd zyu, teneinde de belangen van aaudeelneuders, leden van den Bond, die zelve deze verga deringen niet kuuneu bezoeken, voo: te siaau. Het „Bondseffectenkantoor" zal voor Bondsleden in de Provincie Effecten orders uitvoeren tegen ]/40/# provisie inpiaats va» de thans door Provinciale Bankiers berekend wordende 3/8#/0, overwegeod dat het eene onbillijkheid is, dat, eenvoudig tengevolge van een besluit der Provinciale Bankiersver eenigingen, particulieren buiten Ata sterdam de helit meer kosten hebben te betalen dan de Amsterdamsche particulieren Het Bondseffectenkantoor, dat verder den Bondsleden meerdere voordeeleu en faciliteiten bieden zal, zal lu de maauü Juli geopend worden. Het Secretariaat, dat gevestigd is Valkeuboschlaan 277 te 's Gravennage, verstrekt op aanvrage alle gewenscfite inlichtingen. Premiekeuringen. By de in de afgeloopen week gehou den keuringen, uitgeschreven door de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, werden in Oostelijk Zeeuvvsch Vlaanderen voor premie uitgetrokken de onderstaand* paarden van de daarachter genoemde eigenaren. De heeren by wier naam geen woonplaats staat, wonen te Axel. a. Tweejarige merries, Dalila, J. F. Hamelink, Stoppeldijk. Juliette, Henri Govaert, Westdorpe. Mirza, H. C Begijn, Absdal». Caline, M. Wauters, Sas van Gent. Laboureuse, A. C. Ysebaert. Caline, P. de Maat, Stoppeldyk. Poes, K. van Hoeve, Neuzen. Clemence, Jos. Cornelissen, Hontenisse Antoinette, Alf. Cammaert, Clinge. Julma, Joh. de Feyter, Zaamslag. Mobette, H. P. Puylaert, Zuiddorpe. Antoinette, J. A. Verhagen, Graauw. Kwetta, P. B. van Hoeve. Marie, F. J. van Campen, Stoppeldyk. Hirondelle, A. Haak, Zaamslag. Mina, J. J. Wolfert, Hontenisse. Blondine, Th. de Kok, St. Jansteen. Dora, C. de Feyter, Boschkapelle. Juffrouw, H. de Regt Lz., Terneuzen. Prune, M. Wauters, Sas van Gent. Mora, J. J. Huyssen-deBruyne, Neuzen Christine, P. A. Magnus, Boschkapelle. b. Driejarige merries. Mina, F. Dekker Pz. Trees, Lev de Putter Jz. Hubertina, S. van Hoeve. Mina. R. J. Scheele, Neuzen. Annie, E. B. van Acker, Westdorpe. Bianca, K. van Hoeve, Neuzen. Lady, Wed. A. Plasschaert, Graauw. Alberta, G. Verstraeten, Graauw. M&cUm, Ed. van Looy, St. Jansteen. Irma, M. Dieleman de Feijter, Hoek. Robertina, Weezen Van Mol, Graauw. Olga, E. B van Acker, vnmd. Ida, Joh. de Feijter, vnmd. Nora, J F. Verstraeten Graauw. Dina, J. Dieleman, Zuiddorpe Lena, Wed. W. G. Dieleman, Hoek. c. 4—8 jarige merries. Flora, E P. Stael, Stoppeldijk. Caline, B L. Ysebaert. Dora, P. Dekker Pz. Iva, E Cleiren, Clinge. Lady, P. Vael, Absdale. Flora, F. Dekker Pz Anna, J. Stael, Stoppeldijk. Nelly, R. J. Scheele, Neuzen. Freda de Frou, S. de Feijter. Bertina, E. P. Stael. vnmd. Gazelle, B. C. Puylaert, vnmd. Cordula, H. G Begheijn, St Jansteen Irma, J. E. Wolfert, Hontenisse Dora, J. F. de Maat-Lemsen. Stoppeldijk Helena, Th. H. P. l aelman, Westdorpe Cora, J. Stael, vnmd Dora, F. Dekker Pz. Irma, B. de Deckere, Hulst. Ida, H de Regt Lz., vnmd Coquette, C. Plasschaert. St Jansteen. Flora. M. Dieleman de Feijter, vnmd. Clarette, S. van Hoeve. Erica, J. J. Huijssen de Bruijne, vnmd. Roza, B. de Deckere, vnmd. Liza, Aug. van Duysse, NieuwNamen. Mirata, Wed. F. Dekker, Neuzen. Hermina, J. C. Buysse, Graauw. Nelly, M Dieleman-de Feijter, vnmd. Florine, Jac. de Putter Pz Juliana, A. Haak CzZaamslag. Martha, A C. van Waes, vnmd. Dorina, P B. van Hoeve. d. 9 13 jarige merries. B»ate, P. Vael, St. Jansteen Lady, B. C. Puylaert, Sas van Gent Snel K van Hoeve, vnmd. Mina, P. J. Nijskens, Terhole Poes, P. F de Kok, Hontenisse Bobette, H P. Puylaert, vnmd. Bertha. A C. van Waes. Zuiddorpe Barette. B. L. Ysebaert. De Z. L. M. Gisteren werd te Go»s de hoofdbe- stuursveigadering genouden van de Zieuwscne Landbouw Maatschappij, ouder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman, die door den vice voorz. werd gelufcwenscüt met zyn herstel. Het voornaamste punt was de statu tenwijziging, waarover druk gediscus- seerd werd, met het gevolg, dat fle regeling van de splitsing in atdeelingen zooals vroeger weer werd ingevoerd en de veelbesproken kringen vervallen, omdat ze toch niet tot haar recht kwamen. Ter besparing van werkkrachten. Deor de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeelano, is uitgeschreven een prijsvraag voor een bietenrooier en een viasrepelmachine. 1. BieteDrooier. Genoemde Maat schappij stelt een som van f 1000 (één duizend gulden) beschikbaar voor een goeden bietenrooier. De eischen 70or deze machine zijn, dat de bieten door de machine worden gerooid en tevens gekopt, waarbij de dikte van den ai te snijden kop binnen zekere grenzen ingesteld moeten kunnen worden. Het werk moet economisch zyn, waai bij echter besparing van het aantal arbeiders en groot werkvermogen (dus korte rooitijd) van hooge waarde worden geacht. 2. Repeimachine. Voornoemde Maat schappij stelt een som van f'500 [vijf honderd gulden] beschikbaar ter bevor dering van den bouw van een goede repelmachiue. De eischen voor deZe machine zyn, dat hiermede de knop goed zuiver wordt afgetrokken, de schooven niet worden beschadigd en dat de capaciteit eene zoodanige is, dat er in vergelijking met het handwerk economisch werk geleverd wordt of althans dat daarmede minder geschoofd psrsoDeel noodig is. By de voorwaarden waaraan voldaéo moet worden is o.m. bepaald dat de machines op de tentoonstelling in Sep tember moeten geëxposeerd worden. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is da hooioogst buitengewoon gelukt, dank zij het bestendige droge weer. Zoowel het gras- als het klaverhooi is prachtig droog gewonnen, en daarbij is de opbrengst zeer bevredigend. AXEL, 28 Juni 1921. In bijna alle kranten zien we berichten over de droogte en voor zoover er geen waterleiding in de omgeving is, bestaat er haast overal een tekort in de regenbakken. Zoo ook hier en zooals we weten, is in verband daarmede alhier een verbod tot schuren, enz. uitgevaardigd. Nuttig zou het ook zijn, dat die stadspompeu, welke drinkbaar water geven, op-slot, werdeD gelegden er slechts op bepaalde uren gelegenheid was tot pompen. Een ander gevolg vaD de droogte is zeker ook wel de werkeloosheid onder de velaarbeiders. Het is een buitenge woon verschijnsel zooveel menschen zonder werk te zien in het landbouw bedryt' en dan midden in den zomer. Hoe groot de werkeloosheid is, bewijst het volgende staaltje. Gisteravond zou alhier aankomen de aannesaer ol uitvoerder der wegwerken aan den kauaalweg alhier. Vermoedelijk kwam by wel met de tram, zoodat de werkmenschen zich aan de halte ver zamelden om by aankomst van de tram aan mynheer te vragen, ot ze ook werk konden krygen. Anderen waren zelfs zoo voortvarend de tram tot Zaamslag met de flets tegemoet te ry'den. Men was echter teleurgesteld, want üe tram bracht den verwachten mijnheer met mede, daar deze intusschen niet de trein was gearriveerd. Of er nog menschen by den weg aan het wexk kwamen is ons niet bekend, maai zooveel als er naar werk vroegen, konden zeker met geplaatst worden. Ook de malaise in den vlashandel doet zich nog geducht voelen. De heer A. J. Platteeuw, onder wijzer te Wyk by Heusden, vroeger te Axel, is benoemu als hootd der schooi te Eeten (N. Br.). Zaterdag wérd te Zaamslag door de geitenvereemgiug „Ons Belang" een tentoonstelling gehouden. Aangevoerd waren 8 eenjarige, 12 tweejarige, 11 driejarige, 10 vierjarige en 20 lammeren. Do prijzen werden toegekend als volgt 1-jarige geiten: P. Hamelink, L. Bol- lemaa en P. Goossen. 2-jarige Jacob Florrusseu, O. Hame link en G. van Pienbroek. 3jarige: C. de Jonge, P. de Visser, J. Kaijser. 4-jarigeJ. Machielsen, A. Faas, J. A. iiissoeuw. Lammeren P. de Feyter, M. Goossen, A. de Pooter, M. Moeus. Het muziekgezelschap „De Volhar- diug" dal de tentoonstelling opluisterde, ontving van da vereemgiug van geiten houuers een zilveren herinaerings- medaille. Aan het gehouden eindexamen aan de Rijks H. B. S. te Ter Neuzen is door 5 leerlingen deelgenomen, waar van er 3 slaagden, nl. L. M. van Dis, Zaamslag, VV. Hameilnk, Sas van Gent en G. P. Rammeloo, Philippine. By Knn. besluit zyn te rekenen van 21 April 1921 herbenoemd tot voorzitter der plaatseiyke com missie voor de ongevallenverzekering te Hulst, J. F. Rottier, te Huist; tot plaatsvervangend voorzitter der pi. commissie voor de ongevallenver zekering te Huist E. B. Dumoityn te Hontenisse tot voorzitter der plaatseiyke com- missie voor de ongevallen verzekerin» te Sas van Gent F. P. J. Stubbé, t» Sas van Gent. Het drama te Clinge. Naar aanleiding van den voor eenige dagen vermelden dubbelen moord werd daaraan vastgeknooopt „roofmoord" Onder den eersten indruk was de algemeene opinie ook aldus. Evenwel, her Dader onderzoek in deze zaak, schijnt tot andere eonclusies te moeten leideD. Het gevonden z.g. inbrekersgereedd schap was van den man zelf. Er wa niets beschadigd en buiten was niet het geringste spoor van bloed te vin den. Er was den geheelen nacht pasage door de straat waaraan de wo ning lag en eek de buren hebben geen gerucht gehoord. Er is een be trekkelijke som aan geld gevonden, zoodat moeilijk aan „roof" kan gedacht worden. Het onderzoek der deskunctigpg] schijnt er op te wijzen, aal uien hier met een treurig, bedrijf van moerd en zelfmoord te doen heeft. Er zou zeker geen aanleiding zijn, deze feiten in het licht te stellen, ware het niet, dat de eerste indruk dezer zaak „roofmoord" de gemoederen van velen uit deze gemeente en omgeving kon verontrusten. Tern. Crt. In verband met uit te voeren werkzaamheden aan het station Ant- werpen-Waes, worden bijzondere maat regelen getroffen ten einde correspon- denti» en vervoer van reizigers en goederen.te verzekeren. In verbena met den ry wieldiolstal bij den heer J. A. Coomaus te Colijus- piaat Zaterdagnacht gepleegd, werd Vrijdag voor aen burgemeester dier ge- meeuie geleid, de 19 jarige J. Dronkers uit Rotterdam, vroeger te Colynspiaat woonachtig. Een vijttal getuigen weraen mede in üeze zaak gehoord. Na een kort verhoor bekende beklaagde één der 2 personen te zyn, aie op «en Oewusten uachtzich uoor opschuiving van eenraam toegang hebben verschatt lot de woning van den heer Coomaus, met het doel geld te ontvreemden. Toen zy dit even wei niet voneten, daar de benadeelde net aen vorigen avoud uit zijn winkel had weggeborgen, hebben Deiden een ry wiel meaegenomen. Beklaagde is naar Middelburg over gebracht. Al. Crt. j - In de raadsvergadering te Sint Maartensdijk deelde de voorzitter mede dat de ter secretarie aanwezige schilde rijen bezichtigd zyu door ür. Hofstede de Groot uit Den Haag, die de kunst werken van groote waarde acht. üp zijn advies heeft het college van B. en W. zich in verbinding gesteld met den kunstschilder Van Wijngaarden uit den Haag. Onder de aanwezige schilderijen zijn twee oorspronkelijke tan Paul Moreelse, voorstellende Amalia van Soims en So phia Hedwig de echtgenoote van Ernst Gasimir. De waarde van elk wem ge> schat op 18.000. Verder zijn er 4 oorspro ukehjke schilderijen van Raven- steyn. De totale waarde der 15 aanwezige schilderstukkeu kan worden geraamd op ongeveer 9t).000. Het circus Albert Carré, dat thans voorstellingen te Apeldoorn geelt heeft Donderdagmiddag de Koningin den Prins en Prinses Jnliana met een achttal speelgenootjes op bezoek gehad. Het Kon. Echtpaar woonde een paar eur de voorstelling bij en gat herhaal delijk van ingenomenneid met de ver schillende nummers blijk. Daartoe uitgecoodigu, nam de heer Carié in de loge by aen prins plaats, die belangstellend naar de nationaliteit

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2