I üiU mA'FilElTI. I So. 2-2 Zaterdag 18 Juni 1921 37e Jaarg. V Nieuws- en Advertentieblad oor Zeeuwsch-Vlaander en. J. C. VINK - Axel. Binnenland. H FEUILLETON. Landbouw. SANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 58. - Postbox 8. ADVERTENTIE* van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel moer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorraiddag ELF ure. De nieuwe successierechten. Nu de wijziging der Successiewet toe stand is gekomen, laten wij hier volgen den inhoud der tabel, voorkomende in het nieuwe artikel 65. Indien geërfd of verkregen wordt: lo. door kinderen of door de(D) echt genoot, is het percentage 3 50 wanneer het gedeelte der verkrijging 1000 of minder bedraagt4 bij 5000 tot f 10 0005 50 bij 10.000 tot 25.000 6 bij 25.000 tot 50 000 6.50 bij ƒ50000 tot lOO.ObO7 by 100.000 tot ƒ200.000; 7.50 bij 200.000 tet 500.000 en 8 bij meer dan j 500.000. 2o. door afstammelingen in tweeden en verderen graad, bedraagt het per centage in de bij lo. genoemde tien gevallen respectievelijk 5.25, 6, 6.75, 7.50, 8.25, 9, 9.75, 10 50, 11.25 en 12. 3o. door bloedverwanten in de rechte opgaande lijn 14.50, 15, 15.50, 16, 16.50, 17, 17.50, 18, 18.50 en 19. 4o. door broeders en zusters: 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 en 27. 5o. door kinderen van broeders en I zusters27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, L 35 en 36. 6o. in alle andere niet voorziene gevallen: 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 46 en 47. Wanneer de erfgenaam of legetaris vier of meer kinderen in leven heeft tijdens bet openvallen der nalatenschap, worden de rechten verminderd met I 10 pCt. voor ieder kind boven het derde, met dien verstande, dat de ver mindering een bedrag van 1000 of 50 pCt. van hetgeen volgens bovenstaande tabel zou zijn verschuldigd, niet mag overtreffen. Tuberculose bestrijding. De Minister van Arbeid heeft bij snppl. begrooting 1 millioan aangevraagd voor de onlangs door hem aangekon digde reorganisatie van de tuberculose bestrijding waarvan een der hoofdkea merken is de oprichting vau eonsulta- i tie-bureaux. 30 millioen meer voor premie- woningbouw. De vloed van verzoeken om premie voer woDiDgbouw overtreft, blijkens de Toel. tot de Suppl. Begr. van Arbeid, ulle verwachtiug. Hoeveel er precies noodig zal zijn is nog niet te voorzien zeker is, dat het bedrag van t 9 000 000 ontoereikend is. Eeu verhooging met 30.000.000 is zeker noodig. Tegen de processies. De kerkeraal der Hervormde ge meente te Utrecht had Dinsdagavond de protestanten opgeroepen voor een gemeenscnappeljjk pretest tegen de grondwetswijziging, waarbij processies toelaatbaar worden gesteld. Het pu bliek stroomde zoe talrijk naar den Dóm en Buurkerk, dat duizenden moesten worden afgewezen. Ia den Dom spraken de predikanten ds. J. Quast en ds. J. F. Beerens, in de Buurkerk ds. M. Woudstra en ds. B. C. Koolhaas. Zij wezeu de menigte op het onduldbare der processies en op het geweld, dat het protestantisme daaripede wordt aaugedaan. Teen in Novelle uit het Duitsch. De bewoners van de bovenste verdie piug hoordeD eerst van de zaak loen de politie het huis doorzocht. Oubegnjpe- lyk is het, hoe 'de moordenaar Deelt kunnen vluchten, daar hij door den val ernstig moet gekwest zijn. Onder san de trap vond uien een bloedplas en het komt mij niet onwaarscmjniyk voor, dat de kerel in zijn val auur zijn eigen dolk gewoüd is. Het is des te onbegrijpelijker, hoe hij ontkwam, daar de huisdeur gesloten was. Fiametü zelve ontwaakte om tien uur en gat den politie-directeur ten antwoord, dat zij geneei met wist, ja zelf met gissen kou, wie het masker was. Men heeft alle doctoren en chirurgijns verplicnt als zij geroepen werden by een patient, gewond door een val of door eeu mes steek, dit te doen weten, daar men wellicht langs dezeo weg het spoor van den moordenaar zou kunnen vin den. Zoo staan nu de zaken. Ik beu echter vast overtuigd dat een diep ge heim, hetwelk de zangeres wil outsiui- •ree, aau deze zaak ten grondslag ligt, 7,l0r 7,«r den Dom voer den aanvang van den dienst het groote orgel op het Luther- lied begotf te fantaseeren, uitte het enthousiasme zich in den vorm, dat de stampvolle kerk de eerste twee coupletten vaD het Lutherlied inzette. Visum voor Duitschland. Naar ie Deutsche Wochenzeitung tür die Niederlande meldt, is er bij deu Uuitscben Rijksdag een wetsontwerp ingediend, dat de kosten voor een pas visum naar Duitschland in ons land stelt op 6 voor ééu reis naar of door Duitsch land. 9 voor één reis naar of door Duitsch land en terug. 15 voor meer dan één reis en terug gedurende drie maanden. 24 gedurende 6 maanden. ƒ36 gedurende een jaar. Voor Duitschers ziju do kosten de helft, aangezien zij voor een reis naar Duitschland geen visum noodig hebben. Men lette er echter op, dat de Rijks dag het wetsontwerp nog meet behan delen. Nu is het visum voor ééu reis en terug nog 18 (niet verhoogd tot 27, gelijk een gerucht wil). de kasten van levensonderhoud eeniger- mate zijn gedaald, alsmede wenschelijk- heid den terugkeer naar meer normale ecouomische toestanden niet te doen tegen houden door de steuuverleening, hem hebben doen besluiten, het tarief van ondersteuning met ongeveer 10 pCt. te verlagen. De steun aan uitgetrokken werkloozen. De Minister van Arbeid heeft, naar wij in „Het Volk" lezen, aan de ge meentebesturen een circulaire gericht, waariu hij mededeelt, de tot 4 Juni geldende steunregeling te zullen voort zetten, doch dat ae lauge duur der steuuverleeuing, de overweging, dat Rijks Najaarskeuringen van Dekhengsten. De Minister van Landbouw Nij verheid eu Handel heelt bepaald, dat de gewoue Rijksnajaarskeuringeu van tot dekking Gestemde hengsten in 1921 voor de provincie Zeeland zullen wor den gehouden op 27 Sept. te Hulst, 28 Sept. te Axel, 29 eu 30 Sept. te üostburg, 4 Oct. te Zierikzee, 5 Oct. te Middelburg, 6 Oct. te Kattendyke, 7 Oct. te Thulen. Uitvoer van Boter en Kaas. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft, met intrekking van zyn beschikking van 4 Maart 1921 houdende aanwijzing van kantoren voor den uitvoer vau boter eu kaas, Bepaald, dat met iugaug van 20 Juni 1921 ue uitvoer vau boter en kaas, welke is voorzien van een der voor geschreven Rjjksmerkeu, alsmede van de kaas, bedoeld in zyn beschikking van 17 Januari 1921, zal kunnen plaats vinden langs de door hem genoemde uitvoerkautoren, waarvan iu Zeeland Batn, Lede, Hulst, Hausweert, Sas van Gent, Siuis, Ter Neuzen, eu Vnsaiugeu. want Fiammetti is geen meisje, dat zich naar huis zou laten geleiden door eeu haar volstrekt odbekend persoon. Dat schynt ook de meening te zijn van haar dienstmeisje, hetwelk by het ver hoor tegenwoordig was, want toen zy bemerkte, dat de signora van niets wilde weten, sprak zij -niet over den twist, dien zij had hooren voeren. Mij echter wierp ze een smeekenden blik toe om haar Diet te verraden. Het u eene verschrikkelijke geschiedenis, zeide zij, toen zy me later uitgeleide deed tot aan de trap, maar niemand zou er my toe kunnen brengen om iets te verraden, dat de signora zou willen ver zwijgen. Nog zeide ze mij iets, dat wellicht over de geheele zaak eenig licht zou kunnen brengen. Nu, en mag ik dat ook niet weten, vroeg de raadsheer. Ge ziet, hoe ik brand van nieuwsgierigheid. Bevredig die toch, anders mocht ik myne toevallen weer eens krygeu. Luister eeDS Bolnau en denk eens na. Leeft er buiten u in deze stad nog iemand die Bolnau heet Bestaat er ergens in de wereld nog een en waar, zeg het mij waar Buiten mij hier in de stad nie mand, antwoorade Bolnau. Toen ik acut jaar geleden hierheen kwam, ver heugde het mij, dat ik geen Sonwarz, Weisz ot Brauu, geeu Meier Muller of Bauer, neetie, ooidat üaaraour aiieilai ooaaDgemame misverstanden zouden kunneQ voorkomon. In Kassei was ik de eenige man in de familie en veder leeft er op ue geheele wereld geeu enkele Bolnau meer dau miju zoon, den ougelukkigen muziekoar. Maar die is vervallen verklaard van zijne rechten sedert hij naar Amerika zeilde, Maar waarom vraagt ge naar mijn naam dokter Nu, gij kunt het niet zijn, raadsheer en uw zoon bevindt zich in Amerika Maar het is reeds kwart «ver twaalven prinses Sophie is ziek ik heb mijn tyd reeds te laug met u verpraat leef wel, tot ziens 1 Ge vervolgt uwen weg Diet, nep Bolnau uit en nieid hem aan den arm vast, vooroat ge mij gezegd hebt wat het meisje u nog gezegd heeft Nu ja, maar gezwegeD, vriendliet Haar laatstfe woord voor zij in volslagen onmacht viel, was Bolnau. 3. Nimmer Dog had men den raadsheer Bolnau zoo ernstig ea droevig zijn weg zien vervolgen, als toen dokter Lauge hem voor het paleis verlaten had. Voor heen was hij opgewext en ueuaard zyus weegs gegaan eu als hy vrienue- lijK lachend alle meisjes eu vrouwen groette, met de mauneu stond te praten en hen allerlei nieuws vertelde, dan zou men hem nog geeu zestig jaar gegevea Uebheu. Hij soneeu ook alle raden- te hebben om vroolijk en goeds moeds te zijn hy had een aanzienlijk vermogen byeeu gespeculeerd, had zich, toen hij genoeg had naar zijn zin, met zij De vrouw te B. nedergezet eu leefde uu iu vreugde en geluk jaar uit jaar in. Hy had een eeuigeu zoonaeze moest de loopbaan van den oudeu heer volgen ea handel drijven, evenals hy zoo was zijn wil, De zoon echter leefde slechts in het rijk der tonen; de muziek was hem aues, de nandei zijus vader xwarn netu te min eu te onDeuuidend voor. i>e vader nad eeu ijzeren wil, de zoon eveneens; de vader was drang, de zoon eveuzooue vader zette alles op net spel, de zoon ook geen wonder, dat zij net met elkander met konden vin nen. Eu toen de zoon twintig jaren telde, was de vader vijftig. Toen vormde hij het plan rust te gaan nemen eu wilde üij zijne zaken overdoen aan zijn zoon. Alles was echter weldra geschikt eu in orde, want op een scüoo- ueu zomernacht was de zoon met eenige ieaeu van een orkest verdwenen, kwam goed en wei in Engeland aau en scdreef zeer vriendschappelijk, dat hij voorne mens was naar Amerika te gaan. De raadsheer wensohte hem geluk op zijue reis eu begaf zich naar B. Wordt vervolgd, II

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1