4 tïOTA MÈfTI. J l| 21 If oensdag 15 1921. 57e Jaarg. V voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Binnenland. feuilleton. 1 1 'I Dit blad verscnrjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 5». - Postbox aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken resei meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormlddag ELF nre. lNI Kameroverzicht. Het was een zeer lange en bonte reeks van kleine wetsontwerpen, die Dinsdag j.l. door de Tweede Kamer met groote voortvarendheid werden afgewerkt. Het leek wel of de Kamer wil trachten toch nog vóór Juli met hare werkzaamheden gereed te kernen. En dit zou wel mogelijk zijn, als maar aiet steeds inkomende nieuwe inter pellatie-aanvragen te veel tijd in beslag nemen. Dat de overeenkomsten van den Staat met Spoorwegmaatschappijen, welke wij de vorige week bespraken, zouden worden goedgekeurd, stond wel reeds vast. De motie welke de wenscheüjkheid uitsprak om vertegen woordigers van het personeel in dien Raad op te nemen, verkreeg alle stem men vau Links behalve den heer Braat, en werd verworpen met 39 tegen 33 stemmen. Een wetsvoorstel vau den heer Kete laar om gepeusionneerdeu en op wach geld gestelden de te verichten pen- sioen8kortingen te schenken, werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Re.ds vroeger werd eene mote in denzeltden zin aangenomen, maar Minister De Vries had zich er kracütig tegen verzet en weigerde dan ook aan de motie uitvoering te geven. Nu zal men trachteD de Regeering langs dezen weg te nwingen. Novelle uit net Duuscn. Het witte ruime gewaao, dat zeker haar maskeradepak was geweest, was geheel met bioea bevlekt, evenzoo ut- vloer. Eu die rooae stroom scheen uit te gaan van net nart. Du alles ver toonde zicü iu één oogeuulik aau myu oog net was Fiametti, ae zangeres O hemel, wat treit mij aat, zei ae raadsheer bewogen en trok een grooten zijden zakdoek uit den zak om zien de oogen at te vegen. Juist zoo lag ze nog Zouüag vóór acnt dagen bij ue opera Oiheiio, toen zij voor Deo lemona speelde. Toen reeds was hel etlcct zoo gruwzaam waar ea zoo waarlijk gruwzaam, dat inen meende, de moor werkelijk met zijn dolk En nu is het haar iu overkomenHoe treft Eene verhooging van de Marine- begrooting voor 1919 met 41/s millioen ontmoette terecht eenig verzet. Want het hetgeen de heeren Hugenholtz en A. P. Staalman opmerkten, dat het budgetrecht van de Kamer geheel illusoir is, als men omstreeks twee jaren nadat d& uitgaven zijn gedaan, de noodige gelden komt vragen, is moeilijk voor tegenspraak vatbaar. De verdediging van den Minister, dat de verhoogiug door prijsstijgingen noodig bleek, was zeer zwak. Daaruit volgt toch neg geenszins dat men met het aanvragen van geld zóó lang moet wachten. De heer De Kanter besprak den loodsdienst op de Schelde, die zoowel door Nederlaudsche als door Belgische loodsen wordt uitgeoefend, maar waar bij onze landgenooten de concurrentie, die hier van de zijde onzer buren is ;eopend, niet kunnen volhouden, door dien de Belgen veel beter zijn toege- tust. Minister Pop meent, dat de toe- staud niet zoo ongunstig is en dat de kosten voor ons al te hoog zouden worden, indieD wij ons geheel modern wilden inrichten. De motie- De Kanter, dat de loodsdienst zoodanig moet worden ingericht, dat hy aan de moderne eiscben voldoet, zal later wor aen behandeld. Daarentegen werd de motie van den heer Van der Molen om eene commissie t& benoemen, ten einde tot bezuiniging te geraken door 't samenvoegen van den vliegdienst in de opleidingsscholen voor leger en en vloot, zender hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 44 tegen 22 stemmen. Woensdag kon de Kamer een begin maken met de bespreking van het wetsontwerp, houdende eene nieywe regeling van den Dienstplicht. Bij het wele, dat over dit wetsontwerp reeds werd gesproken en geschreven, kon een vrij langdurig debat worden Ver- WaCht. U De heer Drion kon er zich mhootd- zaak mede vereenigen, ook met de verkorting van den diensttijd, mits deze geheel aan oefeningen worde besteèd. Hij diende eene motie in om te komen tot bezuiniging op ons vestingstelsel. De heer Van Zidfelhoff deed de voor een sociaal-democraat verblijdende mededeeling, dat hij prijs stelt op het behoud vau Nederlaud's onafhankelijk heid. Hij gelooft echter niet, dat onze weermacht daarvoor veel kon doen, maar verwacht alleen verbetering van den toestand door internationale samen werking. De heer Deckers is ook voor ontwapening, mits deze interna tionaal zjj, hetgeen nog met mogelijk blijkt. De heer De Muralt vond het stelsel van den Minister zeer gelukkig, aan gezien men daardoor naar zijne mee- Hing een krachtig en goed toegerust leger zal verkrygen. Hij beriep zich er op, dat Luüendorff in 1918 ons land niet durfde binnenvallen, omdat hij de hiervoor noodige troepen met beschikbaar had. Zonder ons leger zon hij dit zeker wel hebben gedaan en zou ons land trouwens reeds veel vroeger in den oorlog betrokken zijn had haar doorstoken, waarheid mij dat. Heb ik u niet iedere bovenmatige ontroering verboden, viel de dokter heui in de reüeu. Wnt ge met geweld uwe toe vallen terugkrijgen Ge nebi gelyk, zeide Bolnau en Stak snel zyu zakdoek iu den zak, ge hebt gelijk mijn gwtel kan siat tegen zulk een ontroering. Vertel maar verder. - Ik zal in het voorbijgaan de glazen van het ministerie van oorlog tellen dat helpt tegen zulke aanvallen. Doe dat en als het niet helpt, dan kunt ge er ook nog de bovenste ver dieping van het paleis bij nemen. De oude meid dan nam de doek weg en met verbazing zag ik eene wonde, als van een messteek, zeer nabij het aart. Er was geen tyd om vragen te doen, noevele er ook op mijne lippen zweeldenik onderzoent de wond en legde het verband. De gewonde had gedurende de geheele operatie geen teekeu van levengegeveu, slechts bij het peilen der wond kromp zij smarte lijk in elkander. Ik liet haar rusten en meld bij nare sluimering de wacht. Maar het meisje en de oude meid hebt ge die dan met onder vraagd onder weike omstandigheden de woud was toegebracht U wü ik het wel zeggen, raadsheer, daar ge een oude vriend van mij zijt. Ja, toen ik voor het oogenblik mets meer voor de zieke kou doen, heb ik hen rondweg verklaard, dat ik geen nand meer aan de dame zou misteken, ais zy my niet alles zeiden. Eu wat zeiden ze? Spreek toch 1 De zangeres was over elven tnuisge- gekomeu oegeleld door een grooten ge- maskerden map. Bij hit bericht geworden. De sociaal-domocraten, die wel onze onafhankelijkheid willon be houden maartoch ons leger zouden wil len afschaften, zitten hiermede wel wat verlegen. Zy kunnen nu wel, zooals de heeren Toelstra en K. ter Laan deden, komen met de verklaring, dat ons leger het toch geea twee dagen had kunnen uithouden en dat de Duitsche generale staf onze zwakte niet heeft gekend, maar ïederereen gevoelt dat althans dit laatste eeu onnoozele uitvlucht is. Het Duit sche legerbestuur kende de kracht van onze troepen vermoedelijk even goed als ooze eigen opperbevelhebber ec zeker heel wat beter dan het eerste het beste Kamerlid. Trouwens de so cialisten, die nu geheele ontwapening wüleu, zitten niet minder verlegen met hun eigen houding in de moeilijke dagen van 1914, toen zij alle mobilisatie uitgaven goedkeurden en steunden. De socialisten op hunne tegenstrijdigheden te wijzen en eemgermate in het nauw te drijven, is niet zoo heel moeilyken de heeren Oud eu Marebant, die zich daarop bijzonder toelegden, hadden geen zware taak. Op een zelfde standpunt als de socia listen staat de heer Van der Laar, die onmiddellijke ontwapening wenscht, omdat zoo'n daad zulk een gun- stigen inoruk zou maken op het bui tenland. Eeu indruk, waarvan wij zeker vroeg of laat de nadeelige gevolgen zouden oudervinden, aangezien de toe stand in Europa nu eenmaal is, dat als meu aan zijn verlangens geen kracht bijzetten kan, daarmede ook in moet ik de beide vrouwen eenigszins dubbelzinnig aangekeken hebben, want opnieuw begonueu zij te weenen en zy bezwoeren mij met de duurste eedeD, toch niets kwaads van hare meesteres te denkeu, want gedurend al den tijd dat zij bij baar dienden, was er na 's avonds vier nooit eeu man over haren drempel gekomen het jonge meisje, dat zeker wel eens een roman gelezen neeft, voegde er bij, dat de Signora een engel van reinheid was. - Dat zeg ik ook, zei de raadsheer, ter wijl hy oewogeu de glazen begon te telleu van het paieis hetwelk zij nauerden, dat zeg ik ook, men kan mets kwaads van Fiametti zeggen. Zy is een lief braai kind en wat kan zij er aan doen, uat zij mooi is en dat zij den kost met zingen moet verdienen Geloof me, hernam Lange, een dokter bezit in dit opzicut een zielkun- digen maatstaf die met bedriegt. Eén blik op het engelreine gelaat van bet ongelukkige meisje was mij een sterker bewijs harer onschuld dan de eeden harer dienstboden. Maar hoor verder. De zangeres trad met eeu vreemdeling de kamei binnen en liet het meisje heengaan. Deze was wellictii uit nieuwsgierigheid wat dit nachtelijk be- zoeü wel zou te beteekenen hebben, dicht bij de deur blijven staau. Zij lioorde een heftige woorüenwisseling, die in het Fransch gevoerd werd, tus- schen haar meesteres en een diepe holle mannenstem. Eindelijk was de signora in hevig snikken uitgebarsten en vloekte de man verschrikkelijk. Plot seling hoorde zij hare meesteres luid gillen en toen kon zy het van angst nie,t meer uithouden eu rukte de deur open. Op hetzelfde oogenblik vloog de gemaskerde haar voorbij door den gang uaar de trap. Zy volgde hem eenige schreden en hoorde toen van de kant van de trap een vreeselijk geraashij was zeker gevallen. Van beneden klonk een gezuent eu gesteun als dat van een stervende, maar zij was zoo angstig, dat zij geen stap voort durfde gaan. Zij ging turug naar de deur eu de zangeres lag badende in haar bloed en sioot weldra de oogen. Het meisje wist geen raad en wekte de oude meid om hare meesteres ter zijde te staaD, terwijl zij naar mij heenvloog opetat wellicht hare meesteres nog te redden ware. En heeft Fiametti niets gezegd? Hebt ge haar niet ondervraagd Ik ging dadelijk naar de politie en wekte den directeur. Reeds omstreeks middernacht liet hy alle herbergen, ver dachte huizen en hoeken der stad door zoeken niemand is op dat uur de poort uitgegaan en van dien tijd af wordt ïeuereen streng onderzocht. Wordt vervolgd, 1 I

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1