■11 MM. No. 19. Woensdag 8 Juni 192.1. .'I7e Jüai'ü. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa n deren. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. AXELSC COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon lïr. 58. - Postbox <j aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voer eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en NriJdagvoormiddag ELF ure. Overzicht. De wel zeer koude douche, die Lloyd George zijn ietwat jongeren mede-eeredoctor Briand te juister tijd heelt toegediend blijkt wel heel juist geappliceerd geweest en heelt een uiterst bevredigde uitwerking gehad. Niet, dat de Frausche pers, tot welke de Britsohe premier zien richtte, geheel in haar schulp is gekropen evenmin, dat de Fransche opper-mili tairisten zoo maar onmiddellijk hebben besloten, de atwikkeling van zaken nu dan toch eindelijk eens over te laten aan de verantwoordelijke regeerders maar toch is de verhouding tusschen den Britschen en den Franschen mi nister-president laDg niet meer zóó gespannen als een goede veertien dagen geleden. Heelemaal koek en ei is het nog niet. In plaats van, zooals vroeger, even te stappen in een vliegtuig en fluks over het Kanaal te wippeD, bombardeeren Parijs en Londen elkaar nog met nota's en heelt Briand allerlei gewichtige redenen bij de hand om een samenkomst mei Lloyd George te ontgaan, hoezeer de Britscue pers ook aandringt op het niet uitstellen der beslissing in dit zoo zeer belang' rijke vraagstuk. Met dat al is ae stemming veranderd ten goede en begint de tijd te komen, waarin men zou kunnen gaan spreken van een werkelijken vrede. Het eerste symptoom van dit nieuwe geluid is wel ae verklaring van Briand, Novelle uit het Duiiscn. Op een rnooien voorjaarsdag liepen twee heereu in de Duitsche stad B..., te wandelen. De eene was een gepen sionneerd raadsheer, Bolnau genaamd en de ander Von Meinen, zyn vriend een hooggeplaatst ambtenaar aau het Departement van Buitenlandsche Zaken Beide heeren waren in druk gesprek en de belangstelling, ot liever de geest drilt, waarmede zij het gesprek voeraen tartte de nieuwsgierigheid van een wan delaar, welke acuter hen aankwam. Hij bleef in hunne nabijheid en kon daar door gemakkelijk, ook wegens het luid spreken der heeren de jaren scheneD op hun gehoororganen reeds in te wer ken het volgende gesprek opvangen Het is een zonderlinge geschiedenis, zeide de raadsheer Bolnau tot ziju kennis, vindt ge ook niet, dat we een boozen tijd leven Meent ge de geschiedenis in het Noorden, hernam de aangesprokene. Hebt ge berichten betreffende den handel raadsheer Heett de minister van buitenlandsche zaken u uit oude vriend »«h»p iits nader» gMogd dat hij den nieuwen Duitschen Rijks kanselier acceptabel vinalt. Nu ja, er volgden wel enkele zinnen waarin „mits" en „indien" den obligaten slag om den arm vormen, maar toch meent de Fransche premier, dat dr. Wirtb, zijn Duitsche ambtgenoot, wel van 't goede hout is gesneden. Lloyd George heelt te juister, tijd een snaar aau het trillen gebracht, die in Frankrijk te lang reeds onbe tokkeld bleef, toen hij ien beroep deed op „fair play". Uit den aard der zaak kan Frankrijk zijn roer nog niet geheel omgooienbet heett de Opper Silezische quaestie op de lange baan weten te schuiven door haar comthissioraal te maken, doch het laat zich aanzien, dat, als deze zuiver technische commissie op korten termijn rapport zal hebben uitgebracht, er geen uitvluchten meer zullen worden gezoeht om te Boulogne of elders eens te aboucheeren over bet groote vraagstuk naar welks uiteinde lijke eplos8ing zoowel de Oude als de Nieuwe wereld smacht en dat, door den nieuwen koers in Groot-Bntannië zoo spoedig mogelijk dient beslecht. Indien de Duitsche Rijks-regeering bewijzen blijft geven van naar oprechte gezindheid om het vredesverdrag uit te voeren naar de letter dan zullen uech bet gestook van de Duitsche communisten en de luyden van het oude regime, noch het misbaar van enkele Parijsche bladen, noch de machinatiën van de militairé kliek te Warschau kunnen verhinderen, aat de rust en de orde in Opper-Silezië worden Ach, loop heen met staatkunde en staatspapieren Mijnentwege mag er gebeuren wat er wil. Neen, ik naeen die geschiedenis met Fiametti. Met de zangeres Heett ze zich op nieuw verbondenMen zei, dat de kapelmeester met haar gebroken had... Maar om 's hemels wil, riep de raadsheer uit en bleet verwonderd staaD, in weike spelonken houdt ge u toch op, dat ge niet weet, wat er in de stad voorvaltGe weet daD niet wat Fiametti overkwam P Ik weet er niets van, op mijne eer, wat is er dan met haar gebeurd? Niets meer ot minder, dan dat ze dezen nacht doorstoken is. De raadsheer ging onder zijne kennis sen door voor een spotvogel, die, als hij van 's morgens elf tot twaalf ure de heirbaan op en neer wandelde, de lieden gaarne bezighield om hun iets wys te maken. Zijn vriend schrok daarom niet erg van dit bericht, maar antwoordde Weet ge nu aDders niets, Boloau Ge moet toen wel zoo tamelijk uitgeput zijn, dat ge zoo iets nu opdischt. Als ge my voortaan weder aan den praat hondt, verzin daD iets verstandigere, anders zal ik geuoodzaakt zijn, om een omweg te maken als ik van de kanse larij huiswaarts keer. Hij geioott het weer Diet, riep de wandelaar uit, Waarlyk, hij geioott h«t waar niet! All ik gezegd had, dat hersteld en kunnen alle schoone plannen voor een nieuwe volksstem ming voorgoed opgeborgen. Heeft het er dus allen schijn van, dat den burgeroorlog in Opper-Silezië zijn hoogtepunt reedsheeftoverscbreden, een nieuwe oorlog dreigt in het zoo genaamd Nabije Oosten. Deze week werd beticht dat de Grieken een nieuw algemeen offensief begonnen tegen de Turken in Angora. De censuur ziet te nauwkeurig toe op hetgeen er wordt bericht dan dat wij, Westerlingen, ook maar eenigszins nauwkeurig kunnen weten wat er eigenlijk gaande is doch dit weten wij, dat Groot Britannië uit redenen van zelfbehoud niet veel langer toeschsnwer kan blijven. Beter luiden de berichteD, welke uit Amerika kwamen over de ontwa pening, althans een aanmerkelijke be- perkmg der bewapening, een einde aan den wadstryd, welke alle Staten iu de schuld zette en die mede een der hootdoorzaken is geweest van den wereldoorlog. De regeeriug te Was bington hoopt, naast Groot Britannië dat a) aanstonds adhaesie heelt betuigd met het door den Amerikaanschen Senaat zonder debat en metalgemeene stemmen genomen besluit, ook Japan, Frankrijk en Italië in haar schuitje te krijgen en beeft heel duidelyk gesti puleerd, dat zij er niet op gesteld is, dat het Amerikaansche volk leeningen verstrekt voor den bouw van oorlogs schepen ef voor het onderhoud van legers. Veelbelovend is ook Amerika dat zijn standpunt van „splendid isolation" wil de keizer van Marokko doorstoken wat, zou hij het bericht in dank aangenomen en verder verteld hebben, omdat zoo iets meer gebeurd is. Maar als eene zangeres hier in B. doodgestoken is, wil niemand het gelooven, eer men de lijk stoet ziet. Maar mijn Vriend, ditmaal spreek ik de waarheid, zoo waar als ik een eerlijk tnai ben Meuscb, bedenk wat ge zegt, riep zijü vriend met ontzettiug uit. De zange res doorstoken! Dood, zegt ge? Fia metti doodgestoken Voor een uur was zij nog niet dood, maar zooveel is toch zeker, dat ze op sterven ligt. Maar vertel me dan toch, hoe is is het mogelijk, dat men eene zangeres doodsteekt Leven we dan in Italië Waarvoor hebben we dan een welge ordende politie? Hoe droeg de zaak zich toe Doodgestoken Schreeuw toch zoo hard niet, hernam Bolnau, de menschen steken het hoofd reeds uit de vensters om naar het straat alarm te luisteren. Ge kunt met minder luide stem zooveel jammeren, als ge maar wilt. Hoe het zich toedroeg Ja, dat is het juist, dal weet niemand. Ver leden nacht' was het lieve kind Dog op het gemaskerd bal, beminnenswaardig, betoovereud als altijd en in dezen nacnt om twaaf uur werd dokter Lange üit bed gehaald, omdat ze op sterven lag ze had een steek in het hart gekregen verlaten. President Harding heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hetgeen gedurende een eeuw doenlyk is geble ken, thans onmogelijk is en dat daarom Amerika er rekening mee meet houden, dat het zoo min thans als in de toe komst een geïsoleerd standpunt zal kunnen innemen. Duitschland heeft eindelyk een nieuwe volledige Ryksregeering. Dr. Wirth, de nieuwe Rijkskanselier, heett ziju portefeuille van Financiën uit het vorige Kabinet behouden en naast dr. Resen, die Buitenlandsche Zaken zal beheeren, is dr. Walther Rathenau benoemd aan het heofd van het De partement van Herstel. Het einde van het conflict in Ier land ligt niet in een zóó dichtbije toe komst, vooral indien werkelijk waar is hetgeeu den harden heelmeester wordt toegedicht, dat -de staat van beleg zou worden uitgesproken over geheel Green Aerie en men de voortvluchtige op standelingen zou gaan besteken met vliegtuigeneen strijdwijze welke zeer afdoende is gebleken tegenover de Atghanen, doch die hier wel eens zou kunnen leiden tot een alleszins gewettigd protest van de zeer velen, die iu het Vereenigd koninkryk tot dusver met woorden de verklaringen van sir Hamar Greenwood bestryden. De Adriatische quaestie schijnt ein delijk opgelost. Er is althans gemeld, dat Italië en Zuid Slavië zijn overeen gekomen den buit te halveereB Italië zou Fiume en Zuid-Slaviö tegelijk Porto Barras annexeeren. Een keurige De gaDsche stad spreekt er over, maar natuurlijk den grootsten onzin. Er komen omstandigheden by, waardoor men onmogelijk achter de waarheid kan geraken. Zoo mag bijvoorbeeld niemand in huis komen dan de dokter en de huisgenooten die haar helpen. Ook aan het hof was het reeds bekend en de wacht kreeg bevel niet voorbij het huis te trekken, het geheele batailion moest een omweg over de markt maken. Wat ge zegt! Maar weet men dan in 't geheel niet hoe het toeging Heelt men niet het minste spoor Het valt moeilyk, uit de onderschei dene berichteD de waarheid te vinden. Fiametti is ontegenzeggelijk een zeer fatsoenlijk meisje, op wie niet het min ste is aan te merken. Maar, zooals de menschen vooral de vrouwen zijn, als men spreekt van den reinen levenswan del van het arme meisje, trekt men de schouders op en meent alles te weten van haar vroeger leven. Van haar vioe- ger leven En ze is Bauweliiks zeven tien jaar en reeds anderhalf jaar hier Wat is dat voor een vroeger leven Houd u niet zoolang op bij de in leiding, viel zijn vriend hem in de rede, maar kom ter zake! Weet men niet wie tiaar doorstak Neen, dat heb ik u al gezegd. Wórdt mrvoifi,

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1