a II i\o. 18. Zaterdag 4 Juni 1921. J I 37e «lastirg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. AXELSCHE SCOERANT. öit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 6. tot 5 regels 69 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrjj dag voormiddag ELF nre. Zitting van 31 Mei 1921. Tegenwoordig de bh. Oggel, Kruysse, Van Dixhoorn, Weijns, de Kraker, Dekker, Baert, Dieleman, de Feijter .en Koster. Atwezig zonder kennisgeving wethouder Van de Bilt. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Ve8sem. Het gebedstörniulier wordt door den Voorz. uitgesproken. Daar de notulen van de vorige ver gadering nog niet gereed zijn, werden ze aangehouden tot een volgende. 1. Mededeeling ingekomen stukken. De Voorzitter leest de navolgende ingekomen stukken voor (a—m) die alio voor kennisgeving worden aangenomen. a. Missive van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst van de wijziging van de Politieverordening en die van de Motor- en Rywieiverordening. b. Idem, houdende goedkeuring van de verordening ep de keuring van waren. c. idem, houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting dienst 1921. d. Idem, houdende bericht dat de wijziging van de verordening ep de heffiug van den hootuelyken omslag Koninklijk is goedgekeurd. Idem, houdende bericht dat de wijziging van het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur is goedgekeurd. Idem, houdende bericht dat het Raadsbesluit tot het verstrekken van kasgeld uit de gemeentekas aan de gasfabriek hunne goedkeuring niet hehoett. g. Idem, houdende bericht dat de wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1920 door den is goedgeiteura. h. idem dienst 1920. t. Idem dienst 1921. j. Idem, houdende bericht dat de door den Raad toe te kennen toelage aan den gemeente-ontvanger door hun College met kan woraen goedgekeurd. Genoemd college deelt meat, aai naar hun meening m den tegenw oordigen tijd voor toeslagen geen aanleiumg meer bestaat. Voorts dai door ue inning van den üootaeiyken omslag door Rijks ambtenaren net werk van den gem. ontvanger met ouoeiangiyk worui ver minderd. k. Bericht van P. A. Jens, houdende medeaeeiing, dat üy de benoeming van lid aer Commissie van toezicnt op net Lager Ouderwijs met aanneemt. I. Bericht van E B. van Acker, A. Counaou, JD. A. van Houte eu L. ue Putter, dat zij hunne benoeming ais lid van de Commissie van toezicui op het Lager Ouderwijs m deze gemeente aannemen. m. Missive van Ged. Staten waarby de Polniescnooi te Huversuui voor financ ëeien steun worat aanbevolen. n. Een verzoek van Jac. de Visser om vergunning tot het plaatsen van een yzeren nek voor zyn woning werat U. s. ingewilligd, o Missive van Ged. Staten waarbij de verordening ep de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting in deze gemeente wordt teruggezonden, met verzoek de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te bepalen op 60(4, in plaats van op 800. B. en W. stellen voor te besluiten overeenkomstig de missive. Dhr. Oggel zegt dat B. en W. zulks vroeger ook hebben gewild, maarteen werd het door Ged. Staten met goed gekeurd, terwijl ze thans hetzelfde voorstellen. Dhr. Dieleman zou willen trachten het op 700 te krijgon. De Voorz. geleoit niet dat zulks door Gedeputeerden zal goedgekeurd worden. Allen stemmen voor net voorstel van B. en W. p. Missive van Ged. Staten waarbij de verordening op de heffing van rechten wegens verrichtingen van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt teruggezonden met eenige op merkingen. B. en W. stellen voor te voldoen aan het verlangen van Ged. Staten, waartoe m. a. 8. wordt besloten. q. Schrijven van de Gez. Commissie gezeteld te Neuzen, waarbij de rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven over 1920 van hnane Commissie ter kennisname wordt toe gezonden. Wordt voorgesteld deze bescheiden voor de loaen ter lezing te leggen. M. a- s. hiertoe besloten. r. Proces verbaal van opneming der boeken en kas van den ontvanger uer gemeente. Uit ae rekening blijkt dat in kas is eene som van 19743.60', overeenko mende met de bescneiden en de ver toonde gelden. 2. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1930. M. a. s. goedgekeurd. 8. Aanbieding van de rekening van het Levensiuiddcionbesryf' over 1920. De Voorz. zegt dat de rekening door een accountant is nagezien en het rapport er bij is. Hij benoemt ae hn. Kruysse, Weijns en Koster om de rekduiug na te zien. 4. Benoeming van één lid roer de Commissie ran Toezicht op hel L. O. Wordt benoemd dhr. J. C. Bom met 9 van de 10 Stemmen. 5. Vaststelling van een verordening regelende de inrichting en samenstelling van do Commissie van plaatselijk toezicht op het La^cr Onderwys. Dhr. Kruysse zeu gaarne zien dat de vergaderingen van die 'Commissie j in 't openbaar worden geüouden, maar aangezien dit iedere maaua is, zal Ieeu bedrag van 1UU, voor oproepin gen enz. wei te weinig zyn. Dhr. Oggel zou dan voor willen stel len 3 maal ner jaar te vergaderen. Dhr. de Feijter zou 4 maal als mi nimum willen stellen, welk voorstel m. a. s. wordt aangenomen. Als ver gaderlokaal wordt de Raadzaal aange wezen. De verordening treedt in wer king 1 Juli e. k. 6. Verzoek van E. Caessens e. a. om een verhoogde vergoeding van schade veroorzaakt aan hunne perceelen door het wer pen van eeH bom op de Gasfa briek in 1917. De Voorz. zegt dat er bij het ver zoekschrift een attest is van Dr. Jens, waarin verklaard wordt dat de vrouw van de Jonge nog steeds de gevelgen ondervindt van den schrik zich uitende ia spraakgebrek en het telkens terug- keeren van benauwdheden. Verder deelt hij mede dat de uitkeering, wat de materieele schade betreft heeft plaats gehad, en dat er nog een zeker bedrag over is. Daarom stellen B. en W. voor om het adres ia handen van genoemd Comité te stellen die dan mis schien zoo noodig nog verdere uitkee- ringen kunnen doen. Dhr. Weijns gelooft dat de menschen er wat laat mee aankomen. De Voorz. zegt dat vrouw de Jonge direct bij onze regeering gereclameerd heeft voor wat lichamelijk letsel be treft en nog altijd wachtende is op de beslissing van de Engelsche Regeering daaromtrent. Dhr. Kruysse komt het vreemd voor dat er voor dekking van de materieele schade gelden over zijn. De schade is toch eerst opgenomen, en dan aan de Engelsche regeering voor dat be drag vergoeding gevraagd. Hoe kan er dan over zijn? De voorz. zegt dat er indertijd, mede aan de hand van de verklaringen der betrokkenen een uitvoerig rapport is opgemaakt van de materieele schade, waarvan de uitslag was dat het bedrag waartoe men kwam, hooger was dan er werkelijk aan de h rstellende am bachtslui is uitbetaald. Dat is de oor zaak dat er over is. Dhr. Kruysse vindt het daarom niet goed van de betrokkenen om nu nog schade te recianeeren, nu alie mate rieele sshade reeds lang hersteld is. Dhr. Baert zegt dat de regeling van sebaue op zeer bekrompen wijze is uitgevoerd, wanneer dat het geval niet 'was geweest, dan zouden de reke ningen van de ambachtsmans ook nooger geweest zijn. De voorz. zegt, dat er niemand toen gereclameerd heeft. Dhr. Baert meent dat zulks wel kwam omdat de meesteu dachten toch geen cent vergoeding te krijgen, .maar nu ze merken, dat de Bntscne Regee- nug geneigd is te betalen, komen ze natuurlyk af. De Voorz. zegt dat de gemeente zich daar niet voor kan spannen, maar dat de betrokkenen zich moeten wen den tot onzen Minister van Buitenl. Zaken. Dhr. Kraker zegt dat het au wel te laat is, en dat het niet meer te con stateeren zal zijn, of eenige schade aan de perceelen berokkend is door den in 1917 geworpen bom, en of de schade door een andere oorzaak is ontstaan. Hiermede gaan allen acceord en wordt m. a. s besloten tot het voor stel van B. en W. 7. Verzoek ran L. Ver berkmoes e.a. bewoners van het Fort om een northonpomp daar te slaan, we gens het groote gebrek aan water daar ter plaatse. De Veorz. zegt den toestand daar to hebben opgenomen en moet eerlyk verklaren, dat die bepaald onhoudbaar is. Om water te hebben moeten de menschen daar over den hoogen dyk kruipen om een slootje te bereiken, en wachten totdat er wat modder (want water is het niet) boven komt. Daarom wou het Dag. Bestuur voorstellen daar op een geschikte plaats een put te doen graven, daar zyn de bewoners reeds tn.de tevreden. De aanleg zou 150 kosten. De gemeenteopzichter zou hiervan een begrooting kunnen maken en B. en W. zouden met de uitvoering van het werkje kunnen worden belast. Dhr. Van Dixhoorn gelooft ook dat de waternood daar hoog is, maar vraagt of er nu toch nog geen uitzieht is op het verkrijgen van een waterleiding, waar de geheele streek mee zou gehol pen zijn. Byna iedere gemeente heeft toch gelden gevoteerd, om naar de mogelijkheid hiervan een onderzoekin te stellen, en we hooren maar van niets. De Voorz. gelooft niet, dat het thans iets baten zal om weer een brief naar den Minister te schrijven. Hy betreurt het ook dat de commissie nog niets van zich heeft laten hooren. Dhr. Van Dixhoorn meent dat niet opgehouden moet worden met aan te dringen bij de Regeering. In Den Haag oioeten ze er voor warm gemaakt worden. Er moeten gegevens verzameld worden, gevallen, zooals zich op 't oogen- blik op 't Fort voordoen, en die er ongetwijfeld in de gemeente meer zyn. Indertijd heett spreker gewerkt voor uitbreiding van politie, hetgeen hem ook niet gelukte, dan nadat hij Den Haag overstelpt had met een onnoeme lijk aantal argumenten en feiten van diefstallen met en zonder inbraak. De Voorz.Dan zouden we op audiëntie dienen te gaan. Hy belooft echter nogmaals aan den Minister te zullen schrijven. Dhr. Koster zou den put willen leggen tusschen Fort en Watervliet, waar de bewoners zelt wel een geschikte plaats zullen aanwijzen, waar beslist goed water is, dan zijn beide gehuchten geholpen. ue Voorz. heeft vernomen dat in Watervliet die behoette niet bestaat. Dhr. KosterDat is hetzelfde, dat is daar tegenwoordig ook een moeras. Dhr. Van Dixhoorn We zullen nog wel meer verzoeken krygen, o. a. van Steenovens en Schapenbout.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1