No. 17. Woensdag I Juni 192L 37e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Dit blad verscmjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon ISr.öö. - foatbox 0. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentièn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrtJdagvoormiddag ELF are. Aanslag te Dublin. De Sinntemers zijn weer aau 't werk geweest. De troepen omsingelden het douanekantoor vóór de Sinn Feiners, die deH brand stichtten, konaei* ont- luappen. Zy werden aldus opgesloten ii het brandende gebouw, vanwaar ze sen hevig vuur openden op de troepen, die met krachtig mitraiüeurvuur am woordden. Drie man trachtten uit het gebouw te ontsnappen, doch slaagden daarin met; één werd gedood, de ande ren werden gewond en gevangen ge nomen. De vlammen sloegen neviger uit. Het personeel, dat door de Sinn Foiners werd vastgehouden, werd nu vrijgelaten en stroomde uit het gebouw, de handen omhoog en zwaaiend met witte zakdoeken. Zes ot meer groepen Sinn Peiners renden naar buiten, doch werden neergeschoten ®f gevangen. Slechts één kon vluchten. Ten slotte bestormden ae troepen het brandende gebouw, waarvan de bezetting zich overgut. Het totaal aantal gevangenen is nu 111. Men gelooft, dat eenige menseden levend zijn verbrand. Het inwendige is geheel verwoest. Het bevatte de registers der plaatselijke belastingen en ae regeeringsarohieven. De i'imes"-corresp. te Dublin meldt uitvoerige Dijzonaerheden over üen aan slag op net douanekantoor. De aanval begon te één uur 'a middagseenige honderden namen er aan deel. Het personeel wera ïu de kelders opgesloten, waarna net heele gohouw met bommen en petroleum ïu brand wera gestoken. Van vier kanten tegelyk sloegen ae vlammen uit. Spoeuig aanrukkende troepen on hulppolitie werden ontvan gen met botumen. Zij trokken een cordon rond het gebouw, traden het oiuneu en verwijderden er ongeveer 2U0 personen uit. Het neet, uat som mige roboilen op de soldaten ïu het geoouw scnoteu en weraen doodge schoten en aai 80 der 200 personen weruen gearresteerd. Er weraen in het gebouw verspreid tai van revolvers gevonden. Volgens ooggetuigen hadden zich vóór 1 uur een gioot aantal mannen ia ae nabijheid van het gebouw verzameld en weiara hield een vrachtauto vaoi een der ingangen stil. Deze auto was gevuld met kannen petroleum en terwyl ao mannen, die buiten haauen gewaent hot geoouw binnensnelden en het per soneel met revolvers in bedwang hiel den, droegen anüeren do petroleum naar binnen en lenigden de kannen op uen vloer. Intusscnen hadaen weer anderen, die buiten gebleven waren, allen, die zich in de nabijaeid van het geoouw bevoudeu, gedwongen met de handen omnoog ie blijven staan. üp uat oogenblik kwam een aiaeeling hulppolitie in twee vrachtauto's voorbij. Zy vielen daaelyk de mannen aan, aie met de wapens in de hand de voorby- gaügers in oeawaug meluenvan uit het gebouw kwamen anderen de rebel len ie nuip en uit de ramen van het gebouw werd met bommen aaar de politie geworpen. Terwijl de strijd woedde, verschenen eenige vrachtauto's met soldaten, die blijkbaar op den rook en de vlammen waren afgekomen, ge weer- en machinegeweervuur werd dadelijk geopend en in de straten in de omgeving van het brandende gebouw daalde een kogelregen neer, waardoor tal van menschen gedood of gewond werden. De telefoons in het gebouw waren door de aanvallers buiten werking ge steld. Een paar politiebeambten, die niets kwaads vermoedend het gebouw waren binnengegaan, werden door ge wapende mannen aangehouden, getouil leerd en ontwapend. Intusscüen hadden 40 a 50 gewapen den het centiaalbureau der brandweer bezet en beietten dat de brandweer uit rukte tot het gobouw ia lichte laaie stond Een ooggetuige, deel uitmakend van het personeel in het gebouw, vertelde o. a., dat er van één uur tot bij halt twee voortdurend kisten, elk inhoudend vier blikken petroleum, werden binnen gedragen. Hij telde 22 kisten. Ze werden snel geopend en de inhoud ervan werd naar verschillende gedeel ten van het gebouw gebracht. Er werden vier balen katoenaival, elk grooier dan een matras binnengebracht en ook naar boven gedragen. Een der indringers vertelde hem, dat zij ge komen waren om de papieren, verband houdende met regeermgsdepartementen te verbranden. De mannen traden zeer koelbloedig op. De ooggétuige telde er alleen 40 a 50, die de trap op en at gingen. Eik was gewapend met een automatisch pistool, sommigen droegen er twee. Toen er buiten geschoten werd, hurk ten de ambtenaren en anderen, die in ae vestibule waren vastgehouden, op den grond om zich te dekken. De indringers in de vestibule gingen naar de deur en dekking zoekend achter de leege petroléumkisteu openden zij het vuur op de troepen buiten. Er werden ougeveer 50 scnoteu gemat. Op dat oogenblik moeten de papieren in de verscmilenue atüeelingta aan net bran den ziju geweest, waul men rook het Te ougeveer 20 minuten voor tweeën deden vijt ot zes indringers een uitval naar eeu twintigtal mannen der hulp politie. Kort daarna kregen deambte naren en beambten en anderen, die in oedwang gehouden waren, vergunning net gebouw té" verlaten. De troepen gelastten hen by eeu naburig gebou op den grond ie gaan liggen werd net scmeten buitengewoon hevig. De ooggetuige zag ongeveer 4 mannen valieu vóór het douanekantoor, bewogen met meer. Loonsverlaging in Amerika. De looueu van net spoorwegpersoneel in üe Vereeuigae Siateu zullen, naar üe „Tnne&'-coireap. te New York melut, met ingang van l Juni met 10 tot 15 pUt. woruan verlaagd, kraentens De sussing van uen Aiuemsraad voor üe spool w eg oil. Meu r utt uit tiö besp&riugj üoor cLozo loousvenagiug verkregen op 100 miilioea pond. Toen Zy Kamer Overzicht. Wijziging H. O. wet Het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Hooger Ouderwijs wet, dat deze week w.erd behandeld, zal eindelijk de kwestie van de promotie der juristen regelen. Zooals men weet, wil de Regeeriug de promotie op Stel lingen afschaffen, aangezien deze geen waarborg geeft voor wetenschappelijk werk. Prof. Visser van IJzendoorn daarentegen wilde die promotie behou den en aeu meestergraad daaraan ver binden, zoodat de toestand zou blijven zooals hij is. Het amendt. Visser van IJzendoorn werd met 48 tegen 17 stemmen verworpen. De heer K. ter Laan wenscht de gelegenheid tot promoveeren ook open gesteld te zien voor bezitters van akte M. O. Franscb, Duitsch, Engeiscü of Nederlaudsch. Als men dit doet zal men echter, zooals de Minister aan toonde, alle bezitters van middelbare akten tot de promotie moeten toelaten Een theoretisch bezwaar vau Z. E. is voorts, dat men geen academiscoeu graad kan verleènen aan personen, die geen academische opleiding geno ten. Het ament-ter Laan werd met 47 tegen 16 stemmen verworpen^ waarna het wetsontwerp werd goedge' keurd. De Indische leening. Deze leening van 250 millioen tegen een rente van 7 pet. is met 48 tegen 15 stemmen goedgekeurd. De Landarbeiderswet De heer Wintermans wenschte den Minister van Landbouw te interpel- leereu omtrent de niet-indiening van het gereedliggende ontwerp tot herzie ning vau de Landarbeiderswet. Minis ter van IJsselsteyn deelde mede, dat hij de wet had willen uitbreiden tot nog anderen dan landarbeiders, maar dat de slechte toestand van de fiuau oiën hem had genoodzaakt daarvan at te zien. Z.E. zal nu het wetsontwerp herzien. Hij deelde voorts nog uat de uitvoering van de wet reeds D/g millioen heeft gekost en dat men ook zoons van boereu heidegrond geven waarvoor omstreeks zes ton noo aig zal zijn. De Djambi-interpellaties. Donderdag waren tegelijkertijd twee interpellaties aan de orde, echter van neel wat meer beteekems, n.l. die van ue heeren Albardaen Van Ravensteyu, betreflende de met de Amerikaansche Regeeriug gewisselde nota's in zake de exploitatie van petroleumvelden in Ned. lndië. De geheeie corresponden tie eerst bekend (werd) nadat de be slissing in zaxe de exploitatie der Djambi-velden in de Tweede Kam;r was gevallen. Wat men aan ae Re geering en iuzonUerheid aan Minister De Graal verweet, is te groote gebeim noudiug, waarmede hy de zaak had omgeven. Eu üe groote vraag was, ot de Regeering haar voorstel geheel deed in bet belang van de zaak of wel gedeeltelijk in dat van de .Koninklijke" van welke de leider der anti revolution- nairen, de heer Colijn, directeur is. En de eisch, door den heer Albarda gesteld, dat men, nu zooveel nieuwe gegevens bekend zijn geworden, de Kamer de gelegenheid moest geven, de zaak opnieuw te behandelen, was niet onbillijk. De Minister stelde da briefwisseling met Amerika voor als het vragen eu verstrekken van inlich- ngeD, maar het is dan dubbel de vraag, waarom zij zóó geheim werd gehouden. Minister De Graaff kon er niet geheel in slagen, de zaak als on beduidend voor te stellen en zyn be leid aannemelijk te makeD. De heer Albarda diende eene motie in, waarin de wensch werd uitgesproken, dat het wetsontwerp opnieuw aan het oordeel der Kamer zou worden onderworpen. Spoedig bleek, dat de Rechterzijde niet ook nog aan den Minister een neder laag wilde toebrengen. Het slot was, dat alleen de socialisten comunisteu en de vrijziunigdemo- craien zich vóór de motie Albarda ver klaarden. Jaarwedden Burgemeesters en Secretarissen in Zeeland. Zooals bekend was het nog altijd twijfelachtig, ot het besluit van Ged. Staten vau 7 Januari 1921, waarbij was vastgesteld eeue verhooging vau de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen in Zeeland, goed gekeurd zou worden door de Kroon. Thans is die Kon. goedkeuring gevolgd eu wel volgens het Prov. blad van Vrijdag jl., op 9 Mei. Volgens bedoeld besluit zullen de verhoogde salarissen ingaan met 1 Jan. jl. Ze zijn gebaseerd op de bevolkings cijfers van 31 December 1919 en ver deeld in 9 klassen, als volgt: Bevolking. Aanv.jaarweddo ie kl. beneden 800 inwoners f 900.— 801—1200 1200.— 1201—1600 r 1500.— 1601-2000 1800.— 2001-3000 2100.— 3001—4000 2500.— 4001—5000 3000.— 5001-7000 3600.— 7001—10000 „4200.— De aanvangsjaarwedde wordt vijf maal telkens na twee jaar dienst in dezelfde gemeente, verhoogd voor gemeenten van de le, 2o en 3e klasse met 100 voor gemeenten van de 4e eu 5e klasse met 150; voor gemeenten van ue 6e, 7e, 8e en 9e klasse met 200. Wanneer in eene gemeente de burge meester tevens secretaris der gemeente ot wanneer de burgemeester of secretaris van eene gemeente tegelijk burgemeester of (en) secretaris van een ot meer andere gemeenten is, worden ae jaarwedaen, door hen in die ver- fcbiltende betrekkingen genoten, ieder met een aebtste verlaagd. Met atwyking van deze regeling worden o.a. de volgende aanvangsjaar- wedden vastgesteld

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1