KecntszaJxen. Landbouw. Telegrafisch Weerbericht Gemengd JNieuws. meaning van de belanghebbende naties, en ook op dat geffied zal de Brussel- sche conferentie nuttig inwerken. Zy veroordeelt Inderdaad op de meest uitdrukkelijke wijze het zoo verwerpe lijke annexionisme. De Antwerpsche socialistische „Volks gazet" wijdt een hoofdartikel aan deze besprekingen. Hij verwacht, dat de officieuze onderhandelingen de baan zullen openen om den uitslag met bij val bekroond te zien. Belgis eu Ne derland hebben er belang bij, alle moeilijkheden in het belang van den algemeenen vrede uit den weg te rui men. Minister Jaspar is bereid, in deze richting te arbeiden, en minister Van Karnabeek zai op hei verzoenende antwoordaiet laten wachten. Nederland en BelgiS hebben elkaar broodnooüig Zooals Frankryx het Centrum van be schaving is voor het Fransen sprekende gedeelte van BelgiS, zoo is Nederland het Hinterland van de Vlaamscoe cui tuur. Dit hebben de arbeiderspartijen van beide landen begrepen. Dit be grijpen ook de katholieke democraten, en met hun medewerking zullen wy goed maken, wat heethoofden onver antwoordelyk hebben bedorven. De Belgen, die vrede willen in Europa, zullen zegevieren over de reactie, overal. Zonder vrede, zonder verstaud' houding gaat Europa naar den dieprix. Wy willen leven 1 AiLEii, 27 Mei 1921. Een kort doch hevig onweer ont lastte zich gistermiddag vlak boven onze gemeente. Len paar knet.erende slagen volgden direct op het hemel vuur en met angst vroeg men zich at waar zouden die gevallen zyn. Late. vernamen we, dat de bliksem was ge slagen op een telefoonpaal aan den Nieuwendijk waardoor zoowat een twintig aansluitingen in de omgeving gestoord waren. Het ergst was de storing by den vlashandelaar en fabri kant, j. Geensen, waar de stroom binnenshuis was geleid en eenige be schadiging aan timmerwerk en behang was aangericht. Uischoon de kamer vol stinxenden walm stond, was toch geen brand uitgeoroxen. Hoe 'tzit weten we niet goed, maar we vei onderstellen dat bij goede ver bindingen het met mogelijx moest zijn, dat ae aangesloten abonne s risico moeten loopen door de teietonische verbindingen, en bij tretling de stroom langs de aardgeleiding moest worden gevoerd. Intusschen is het onweer zonder ongelukken atgeloopen, en is ieder blyue om de maische regenbui, die alies verkwikte. He. weer was druk kend, het gebrek aan drinkwater groot en ook ue planten vroegen meer vocüt, üan zij uit ue verüarue aard korst konden trekkendat alies is opgelost door de bovenmenscüelijxe natudrxrachten, die ons dankbaar moeten stemmen. Ernstig ongeluk. Woensdagnamiddag heeft in onze gemeente weer een ernstig ongeluk plaats gehad door aanrijding met de tram. oe arbeider F. de Wijn, in dienst van de 11. ma Gebr. de rtuijter alhier, reed met een ledigen wagen in de richting Drie behouwen en ont moette juist voorbij de kleine brug twee stilstaande wagens met paard, die echter op den dijk niet voldoende ruimte lieten, om rechts te passeeren en die ruimte ook niet konden geven in verband met de komende tram vau half vier. Of nu de Wijn de achter hem aankomende tram niet heeft hooren duiten, dan wel of hij meende genoeg ruimte te zien om tusschen den wagen (.links, en de train .alls (recütscn, door te kunnen ryden, is niet meer uit te maken, maar de Wyn reed door en ook de tram reed door in vewaagd tempo, wat goed was gegaan, als niet de paarden, waarschijn lijk door den naderenden locomotief, schichtig waren geworden en deze daar door den wagen bij den tram trokken met het gevolg, dat de machine met een der zgn galghouten in aanraking- kwam Doordat deze vast zaten, ver oorzaakte dit aan geheel het voertuig een hevigen schok zoodat De Wijn, die voor op den wagen zat, er af moet gevallen zijn en de paarden, die aan het loopen gingen, de wielen over Js mans lichaam trokken en den dijk af holden naar de Groote Plaat Kla gend van pijn werd de man opgeno men en geneeskundige hulp ingeroepen, die echter eenige^ tijd uitbleef, doordat geen der beide geneesheeren en ook niet de verpleegster thuis waren. Nadat men de overtuiging had. dat van den ongelukkige geen ledematen waren gebroken, zou men hem huis waarts voeren, toen juist dokter Bom kwam en deze na onderzoek gelastte den man op de inmiddels aangebrachte draagbaar van het Groene Kruis naar huis te brengen Dit kon echter zeer langzaam en voorzichtig geschieden, daar de man hevig klaagde over in wendige pijn en liet in geen enkele houding goed kon vinden. Toen in tusschen dokter Jens was verschenen, achtte ook deze den toestand zeer gevaarlijk en reeds om 7 uur was de 38 jarige arbeider aan inwendige ver bloeding overleden, nalatende vrouw en kind. Er heerschte groote deelneming in onze gemeente over dit noodlottig ongeval. Mej. M. P. Oppe, onderwijzeres alhier, is beneemd aau de Hervormde scnool te Zaamslag. Mej. M. F. Wieland, eveneens van Axel en onlangs geslaagd als onder wijzeres is benoemd te Heerewaardeu (Gelderland). De uitslag van de Dinsdag ge houden aanbesteding voor üet leveren van 340.000 K.G. Cnih aan de Maat schappij „Voorwaarts" te Kyxuit, was als volgt M. v. d. Gouwe te Ter Neuzen 20,77, L. Bireman te Ter Neuzen 20,73, J. v. d. Walie te H '1st J 20,70, Wielanü te Ter Neuzen 20,60, VVauters te bas van Gent 2u,38 eu P. J. Scneeie ie Ter Neuzen voor j 19,70. Gegund aan P. J. Scneeie. Voor de levering vau 26000 K.G. Chilisalpeter aan de ccöp. aankoopvei eemging Axei-Statum" alhier waren de volgende biljetten ingekomen Firma Oggel, Axel ƒ20,25, M. v. d. Gouwe, Ter Neuzen 20,12, P, J. Seheele, Ter Neuzen j 20, H. Wauters, bas van Gent eu Verwilleghen, Hulst itder 19,89. By louug gegund aan unr. Wauters. Gisteren werd alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" de jaarlijksche vergadering gehouden van ingelanden van den polder Beeostenblij Benoorden. De rekening werd vastgesteld op een öedrag van j 12601,05 aan ontvangsten en 12659,18 aan uitgaven, zoodat er eèn nadeeltg slot was vau 58.13. De begroouug werd bepaald op ƒ10400,82 met een post van 146,38 voor onvoorziene uitgaven. Hat dijkgescbot was voor de 7 klas sen van j 10.50, tot j 1.50 met 1.50 verval naar iedere kiasse. Het presen tiegeld werd afgescnait. In de vergadering van den Capel- lepolder werd ue rekening vastgesteld ais volgtouvangsten j 2315,57, un gaven 1595,40de begrooung beliep 2602,95. Het aykgeschot werd gebracht van 12 op j 11. Dinsdagavond werd alhier door een jeügdigen wielryder een vrouw omver gereden, die zoodanig scuruk, dat geneeskundige hulp moest worden /ageioepea. Overigens liep het onge val in zoover goed af, dat zy alleen een blauw oog had. Diezelfde knaap had dien avond pecb, want een paar uren later kwam hij thuis met hevig bloedende voet. Bij het pootje-baden had hij in eeD stuk glas getrapt en was een gapende wonde ontstaan, die de dokter moest dicht naaien. Men zij dus voorzichtig door niet met bloote voet n door het kanaal te loepen. Woensdagmiddag brak te Zuid dorpe bij de Wed. Verbist door onbe kende oorzaak brand uit- De brand spuit was niet bij machte de vlammen te keerea, die zich wild verspreidden over het kurkdroge schuurtje, waarin o. a. een partij vlas was geborgen. Ook belendende perceelen werden aangetast, zoodat om adsistentie werd gevraagd en onze motorspuit erheen trok. Nu was men dey brand spoedig meester en gelukkig ook, want er was weinig water in de omgeving en zoader dat zou zells de Jan van der Hoyden uit Amsterdam het vuur niet hebben kunnen blusschen. De Kringcommissie voor do schiet wedstrijden van de burgerwachten uit het Land van Axel bestaat uit de vol gende heeren A. Nolet, Voorzitter J. Hommes, Secretaris Ph. J. Callenfeis' lid van de Prov. Cemmissie allee té Ter Neuzen J. Kesteu, Zaamslag C. J. Nobels, Sluiskil en P. A. Galie te Ter Neuzen, als adviseerend lid. Dus niemand uit Axel en toch een commissie voor het Land van Axel Het ligt in de bedoeling, dat de Ring Zeeuwsch-Vlaanderen van den Ned. Bond van Jongelingsvereen. op Geref. grondslag du jaar te Zaamslag een Zomerfeest zal organiseeron. Z. VI. J.l. Dinsdag werd t© Koewacht een noogst zelazaam leest gevieru. Aisdaa herdaent de neer Aug. IJsebaert, oud-gemeeute-outvauger ueu uag, waar op üy voor 75 jaar als scnutter voor net eerst deelnam aan eeu gaaiscnieting. De vereeuigiug „Si. Basuaan" waarvan de juoiians tai van jaren lid is, wensohte uezeu dag niet ougemerxt te laten voorbijgaan em had oen groote scfiietiag uugesenreven, waarop ruim 2UUscnui- ters genuodigd waren. Het feest werd met muziek opge luisterd. De heer J. van Mossevelde van Koewacht, mans tyuelyk onderwyzer te Hulst, is met ingang van 15 Juni a. s. benoemd tot onderwijzer aan ue openbare school te Diaam (.Geiueriana). Jhr. mr. E. A. O. de Casembroot heelt met ingang van 1 Juni zijn ont- slag genomen als lid van de Provinciale Staten en dus oox ais lm van Geu. Staten. Sedert 1892 is hy lid van de Provin ciale Siateu en sedert 20 Sept. 1895 Ud van Ged. Staten. Minder goede gezondheid is blyxoaar de reden van zyu terugtreden. De heer J. G. van NieuwenJhuijzen, burgemeester van Schore, zal volgens ae Midd. GW. woraen aangewezen ais opvolger. Arroüd. Keen mank te Jliudelburg. Zitting van 27 Mei 1921. A. J., 25 j., veidarbeider te St. Jansteen, is wegens opachting veroord. tot 14 dagengevang. un zaan. tegen J. 24 j., vlasoewerker te öt. Jansteen, beklaagd van oplichting, is uit gesteld tot 17 Juin a.s. a. O. K., i8 j., arbasdster te Koewacht, is wegens beieedigmg veroora. tot 110 ol 10 dseeu hechi. H. B. t7 j„ koopman te bas van Gent, is wegens huis iedebreuk veroord. tot 110 ol 10 dageu hecht. J K., 21 j, veldarbeider te Terneuzen, is wegens vern.enng veroord. tot 110 ol lü uageu necnt. P. K., 31 j., machinist te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot f10 of 10 dagen kWh». H. J. J., 20 j., leurder te St. Jansteen, is wegens beleediging veroord. tot f16 of 15 dsgen hecht. A. H. N., 17 j., zonder beroep te Terneuzen, is wegens vernieling veroord. tot f10 of 3 weken tuchtschool. De Rech bank veroordeelde tevens L. S., kermisreiziger zonder vaste woonplaats, wegens berooving van een landbouwer uit Wolfaarts- dijk tot 1 jaar gevangenisstraf. De eiscli was O jas: gevangf-nisstraf. Zij e vrouw H F. v. W. en de Vlissingsche herbergier P. P. S. werden vrijgesproken. Tegen beiden was 1 jaar geë scht. He gevangenneming van 8 werd bevolen PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 29 Mei 1921. Ned. Herv. Kerk. V'oorm. 9'/2 ure Leeskerk. Nam. 2 ,Ds. J. B. T. Hugeuholtz Geref. Gemeente. Voorm. 9'/a ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. In een te Goes gehouden vergadering van den Bond van Zuid Bavelandsche Paardenfokkers, deelde de w.n. voor zitter mede, dat voor het waarborgfonds voor den Fokpaardendag voor ƒ570 is ingeschreven en het bedrag üer vrij willige by dragen 275 beloopt. Het bestuur meent, dat gezien het povere resultaat, dit jaar geen sprake kan zijn vau het houden van zulk een dag. Besloten werd om veulenkeuringen te houden op 24 Juni te Goes eu te Heinkenszand en op 25 Juni te Krui- ningen. Besloten werd om eok hengsten met minstens 5 afstammelingen op de keu ringen toe te laten en van veulens en nengsten een inleggeld van 1 te heffen. Het bestuur werd opgedragen voor de benoeming der keurmeesters te zorgen. M. Crt. van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van Zaterdag 28 Mei Zwakke tot matige wind uit Westel. rientingen. Zwaar bewolkt, tijdelyke opklaringen. Waarschijnlijk nog regen o onweersbuien. Iets koeler. De 11 jarige Adriaan Slobbe, zoontje van eeu oud politieagent te Amsterdam, verdween verleden week plotseling hij kwam 's middags niet uit scüool terug. Thans is door de politie te Nieuwen- dam het lijkje onder Schellingwoude opgehaald. Waar men zicti niet kan verklaren hoe het komt, dat de jongen op zyn eenije daarüeen is gegaan, wat neeiemaal met in zijn aard lag, beeft de Am8terdamsche politie te Scrielliug- woude ai een onderzoek ingesteld. MeD denkt aan een of ander misdryf. Te Nieuwer-Amstel is aangehouden een 46 jarige mao, verdacht vau poging lot doodslag, gepleegd op een inwoner dier gemeente. Htj had een revolver- schot op dien man atgevuurd, echter zonder hem te treffen. Worstvergiftiging. - Te Deventer zijn verschillende personen ziek gewor den tenge olge van worstgebruik. By onderzoek kou de directeur van den keuringsdienst, Dr. Stutterheim, niets abnormaals in de worst ontdekken maar toen hij zelf worst gebruikte werd' ook hij vry ernstig ongesteld. Gelnkkig zyn er geen gevallen met doodeiijkeu afloop. Erns ige ongelukken. Een zoon van den heer N. N. te Blij ham is op zyu fiets tegen een anderen fietsrijder gereden en koit daarna overleden. Beiden reden zonder licht. ie Abcoude is een jongen uit Amster dam door een auto uverieden. Onder het vervoer naar Amsterdam is hij o mispan.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2