k Landbouw. Gemengd Nieuws. Telegrafisch Weerbericht .Bekendmakingen. Advertentiën. basis voor overleg te vinden, waardoor eon eind gemaakt kan worden aan de geschillen, die tusschen Nederland en België bestaan door de vraagstukken, die na den oorlog zijn opgekomen. Na een langdurig debat, waaraan allen hebben deelgenomen, zijn de partijen wel tot een overeenstemming gekomen, maar de manier om het doel te bereiken, dat de bijeenkomst voorstelt, moet nog gevonden worden. Na afloop der vergadering hebben de Belgische socialisten hun Nederland schen collega's een maaltijd aangeboden De rechtspositie tier kerk- genootschappen. De Minister van Justitie, mr. Qeems- kerk, heeft Zaterdag de Staatscommissie voor de rechtspositie der kerkgenoot schappen (ingesteld bij Kon. besluit van 16 April) geïnstalleerd, in de zaal van den Hoogen Raad van Adel aan het departement van Justitie. De opdracht aan deze commissie behelst lo. de beantwoording van de vraag, of het noodig of althans wenschelijk is, wettelijke maatregelen in te voeren, waardoor a. het recht der kerkgenootschappen om als zoodanig op te treden en aan het rechtsverkeer deel te nemen, als mede hun volledige vrijheid om hun inwendige aangelegenheden te regelen, wordt erkend en bevestigd b. de burgerrechtelijke gevolgen van de kerkelijke reglementen en voor schriften alsmede de gevallen, waarin en de wyze waarop bij de wetgeving en het bestuur het gevoelen der kerk genootschappen moet worden ingewon nen, worden geregeld 2o. in zooverre deze vraag ontkennend wordt beantwoord, de gronden aan te geven, waarop dit gevoelen berust in zooverre het antwoord bevestigend luidt, een ontwerp van zoodanige maat regelen aan te bieden met bijbehoorende toelichting. Geen vrouwen naar de stembus „De Banier", het orgaan van de Staatkundig Geref. Party, meldt dat deze party in 1922 zonder vrouwen ter stembus zal optrekken. Dat is consequent. Aangaande de rundveekeuringeD alhier gehouden op 14 Mei j.l., werd ons van welwillende zyde het volgende mede gedeeld De l «langstelling voor de stierenkeu ring te Axel was zeer matig. Er waren slechts twee goede stieren, n.l. Joris, N. R. S. 4287 S, eigendom van de stierenvereeniging te Axel. Deze ruim 3-jarige stier van edele Priesche afstamming, kreeg met 77,1 punten de eerste prijs, 75. Piers ma II, N. R. S. 4779 S, van de stierenvereeniging te Zuiddorpe. Deze, in Zeeland geboren stier, is 2 jaar oud. Hij kreeg met 76,5 punten eveneens een eersten prijs, 40. De tweejarige Reinold van de stieren vereeniging te Axel werd nog niet eervol verklaard. Onder het kleine aantal aangeboden koeien waren enkele uitmuntende die ren, n.l. Lady van R. van Waes te Zuiddorpe, 82,6 punteD. Hart van S. de Klerk te Axel, 81,9 punten. Elisabeth van Ant. de Putter te Zaam- slag, 78,6 punten. Nora van J. van Hoeve te Axel, 78,3 puDten. En Sergeant van de Wed. De Munck te Zuiddorpe, 77,8 punten. Sergeant staat bekend als een uitstekende kweek- moeder. Het is jammer, dat in onze streek zoo weinig gedaan wordt voor de rundvee- fokkery. Maar het is ook een teeken dep tijde. Wje de boeren erover spreekt, ondervindt, dat deze nog genoeg belang stelling hebben voor een kudde mooie koeien, maar dat ze geen personeel kun nen krijgen om het werk, verbonden aan veefokkerij en zuivelbereiding, uit te voeren. Van andere zijde wordt ook wel eens de vraag gesteld hebben ze er genoeg voor over Want dure koeien zijn even winstgevend als dure paarden AS EL, 24 Mei 1921. Zaterdag werd het gezin vaD den werkman P. G., alhier, getrofieu door een betrekkelijk klein oDgeval, dat noodlottige gevolgen had. Hun 5jarig zoontje was op den Armendyk, niet ver van de ouderlijke wouiug, aan het spelen en bloempjes plukken, toen het over een boomwortel struikelde en zoodanig viel, dat het hersenschudding kreeg en gisteren aan de gevolgen daarvan is overleden. Ter afwisseling speelde het eerste elftal der Axelsche voetbalvereeniging Wilhelmina jl. Zondag een match tegen S. E. O. L. T. O. uit Hulst. De partijen bleken ten zeerste aan elkaar gewaagd es waren dan ook, toen de rust intrad, op gelijken voet. Na de rust bleef het leder op dezelfde wijze van doel tot doel gaan en ofschoon S. E. O. L. T. O. in 't veld niet de mindere was, zag zij een doelpunt tegen zich gemaakt door een missen in de verdediging. Wjlkel rnina won alzoo met 1 0. Hierna had een wedstrijd plaats tusschen de erkende zwakkere broeders, die als winnaar uit de eerste ronde der Bekerwedstrijden waren gekomen, nl. Ajax van Sluiskil en Wilhelmina II alhier. Spoedig na den aanvang bleek reeds, dat het Axelsche elftal sterker was. Toch werd voor de rust niet gedoelpunt. Na de rust was Wilhelmina II weer gedurig in de meerderheid en de spil bezorgde met een mooi schot zija elftal de leiding. Niet minder dan negen ho kschoppen werden in een hall "uur tyds op het Ajax doel genomen. In den stand kwam evenwel geen wijziging meer, zoodat ook het tweede elftal met 1—won en hierdoor naar de 2e rondo promoveerde. De vóór dezen wedstrijd plaats gehad hebbende loting voor de 2e ronde bad tot uitslag, dat tegen eikaar uit zullen komen Wilhelmina II tegen Zeelandia I van Middelburg en Wilöeimina I tegen Oranje I van Sas van Gent. Of de Axelsche haan nu weer victorie zal kraaien Bij de aanbesteding der school- behoeften, welke gisteren ten overstaan van Burg. en Weth. alhier plaats had, werd ingeschreven door I. J. Brakman, schilder voor 225,6en door C. A. van der Wiele voor 239.—. De gunning werd aangehouden, daar het gevraagde niet volledig te leveren is. Heden werd alhier de keuring gehouden voor de nationale militie, waarvoor van Axel 28 jongens werden gekeurd. Afgewezen werden er 7, Bedankt voor Zaamslag as. A. G. Wolf, predikant bij de Geref. kerk te Loenen Vreeland. In de Donderdag te Neuzen ge houden raadszitting werd naar aanlei ding van een door B. en W. ingediende berekening voor het inrichten van een dienst voor drinkwatervoorziening door het aanschaffen van een tankvaartuig voor aanvoer van water besloten eeu commissie te benoemen om dit vraag- tuk nader onder de oogen te zien. Met algemeene stemmen werd be sloten de woningbouw vereeniging Werkmansbelang" volmacht te geven over te gaan tot het bouwen van 34 arbeiderswoningen. Door B. en W. werd in verband met een ingekomen verzoek van het bestuur der Cür. bewaarschool om verhoeging der subsidie van 500 tot 2000, voorgesteld een subsidie te verleenen van 1500 'sjaars. Na protest van dhr. De Jager werd dit aangenomen. De jaar wedde verordening voor ge meenteambtenaren werd vastgesteld overeenkomstig den bestaanden toe stand. Door tusscbenkomst van Ged. Staten entving het gemeentebestuur voorstellen van den Minister van Waterstaat voor het uitvoeren van verschillende haven werken te Terueuzen. Daarin is vervat a. het maken van een kaaimuur met daarlangs gelegen verharden weg en losplaats langs den Oostelijken dijk van den middenkaaaalarm, begroot op ƒ110.000; b. het maken van een wegsverbar- ding op den Oostelijken oever vaa den OostelïjkeD kanarlarm met terug plaatsing van een gedeeltelijke beschoei ing (de zgn. Nieuwe Kade) begroot od ƒ42.000; c. het vernieuwen van de bestaande oude loskaden aan het spoorwegstation (van af de kaikloodsen tot aan het eind der zgn. nieuwe kade) door het vervangen der bestaande beschoeiingen en muren door een betensteiger, be groot op 800.000 d. bet maken eener nieuwe binnen haven (ter plaatse van de Vluchthaven en het zgn. „Eiland aldaar) eveneens met betonmuren, begroot op ƒ500.000; e. het maken eener nieuwe vlucht haven (ter plaatse vau de telegraaf- palenloods buiten de Sassche poort, waarvoor de weg naar Sas van Gent Westwaarts moet werden omgelegd) begroot op 42.000. De Minister verlangt echter dat door de gemeente in werken bedoeld onder d en e een derde der kosten ongeveer 180.000 zal bijdragen, terwijl ook een derde gevraagd wordt van provincie. De exploitatie der steigers, loswallen enz. zou dan aan de gemeente c. q. de spoor en tramwegmaatschapij wor den overgelaten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de raad in beginsel op dit voorstel in te gaan, indien de uader door den Minister te stellen voorwaarden den gemeenteraad aan nemelijk voorkomen en de geheele exploitatie aan de gemeente zal wor den gegeven. Omtrent een en ander waren nog geen defiuitieve gegevens verstrekt. B. en W. werden gemach tigd daarover nader met den Minister te onderhandelen. Beroepen te Ter Neuzen (derde maai) ds. B. van Neerbos, predikant bij de Geret. gemeeute te Bruinisse. Benoemd is als onderwijzeres aan de openbare school te Heikant (gem. St. Jansteen) mej. E. Verstaeten te Clinge thans in gelijke betrekking te Slikplaat (gem. Hoofdpliat). De Middelburgs die ourant maakt melding van het verschijnen van een nieuw weekblad in Zeeland, dat geïl lustreerd is en gedurende de zomer maanden zal verschijnen, als orgaan voor vreemdelingenverkeer in Zeeland. Het heet „Mooi Zeeland". Gek, dat niet alle Zeeuwsche bladen in kennis zijn gesteld van de geboorte van haar zusje. De bedoeling is toch dat in geheel Zeeland het vreemde lingenverkeer wordt bevorderd en dus zou het, gelooven we, alle persorganen in Zeeland aangenaam zijn om daaraan te kannen medewerken. Ons komt daarom geregelde toezending van dat nummer aan de Zeeuwsche collega's gewenscht voor. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Mei 1921, in de provin cie Zeeland bedroeg Febris Typhoïdea (buiktyphus)Oost burg 1. Roodvonk: Borsselea 1. Diptheritis Graauw en Langendata 1 Groede 1, Middelburg 1, Oud-Vesse! meer 1, Sluis 1, Vlissingen 2, Zierik- zee l. Zaterdag geraakte een 14 jarigejongea bij de schipbrug te Vlissingen te water. Slechts met groote moeite mocht het een 18 jarigen jongen, die zich te water gelukken, den drenkeling te redden. r In de Zijl onder Leiderdorp zat W. v. d. M. 's nachts in een schuitje te visschen, toen een veldwachter hem sommeerde om aan land te komen. Toen v. d. M. hieraan niet voldeed, loste de veldwachter een schot, waar door v. d. M. in den buik werd ge troffen. In ernstigen toestand is bij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zondagmiddag werd op de Stad houderslaan te Den Haag eeD fietsen de juffrouw door een sufo aangereden Zy sloeg met het boofd tegen de ruit bekwam daardoor een ernstige wond en werd in de Vrouwenkliniek aan bet Frankenslag binnen gedrageD, waar zij werd verbonden. Volgens ooggetuigen moet het ODgeluk aan het harde rijden van den chauffeur zijn te wijteD, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt. Avp. van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van Woensdag 25 Mei: Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen, meest licht tot halfbe- wolkt. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Warmer. De BURGEMEESTER van AXEL brengt ter algemeene kennis, dat bij Koninklijk besluit van den 30 Maart 1921 (Staatsblad No. 641), het volgende is bepaald 1. Het grenskantoor der invoer rechten te Overslag wordt opge heven, zoodat ook de aanwijzing hiervan als geriefkantoor eij als kantoor van expeditie bij het inkomen en tevens de laatste visitatie vervalt. 2. De aanwijzingen als heerbaan bij artikel 9, "letter d, van het Koninklijk besluit van 22 Maart 1855 (Staatsblad No. 9) en bij artikel 4, letter c, van het Ko- ninklijs besluit van 4 Juni 1864 (Staatsblad No. 45) van de wegen van Moerbeke en Wachtebeke Daar Overslag en van daar over Zuiddorpe naar Axel, zoomede de bijzondere aanwijzing voor den invoer van bouwmaterialen en brandhout aan den Oudenburg- sche Sluis van den weg van de herberg de Ster ep Zuiddorpe vervallen. 3. Dit besluit treedt in werking op 1 Juli 1921. Axel, den 23 Mei 1921 De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. V Getrouwd PIETER A. WONDERGEM JANNA L. HEIJISSDIJK, - die ook namens wederzijdsche familie tartelyk dank zeggen voor de belang stelling vóór en by hun huwelyk onder vonden. Axel, 23 Mei 1921. u IB HWIIIIIIIIIMIW n MIULLUJi EN

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2