No. 15. Woensdag 25 Mei 1921. 37e Jaarg. 1 h Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. abonnementsprijs: Per 3 maanden 75 Cent; franco per pöst 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 50- - Postbox; 0. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrtJdagvoormiddag ELF ure. Kameroverzicht. Militair strafrecht. Terwijl Minister de Vries ua zijn échec van de vorige week naar het buitenland is vertrokken en in tot oordeelen bevoegde kringen de meeuing wordt verkondigd, dat Z.Exc. niet van plan .s at te treden, heett de Tweede Kamer hare werkzaamheden voortgezet en allereerst de wet tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de wet op de Krijgstucht in behandeling genomen. De wetten, die thans zullen worden ingevoerd zijn reeds weder lichtelijk verouderd. Het eerste ontwerp daar voor is gemaakt door den oudboog- leeraar Van der Hoeven en dateert van het jaar 1888. Gelukkig heeft men hierin geen aanleiding gezocht, den inhoud opnieuw onderhanden te nemen. Dan zouden zij nog ia vele jaren niet zjjn ingevoerd. Eet ontwerp werd met 46 tegen 13 stemmen aangenomen. Alleen de soci aal-democraten stemden tegen. Bij de regeling van werkzaamheden op Donderdag leed de Regeering weder een klein échec. Zy heett het wets ontwerp tot uitsluiting van onwaardige vertegenwoordigers van de verkiesbaar heid als lid van gemeenteraden en Provinciale Staten zoo spoedig mogelijk ingediend om daarmede den bexendea „Had-je-me-maar" te treffen. De Kamer heett nu beslist, dat het wetsontwerp I niet zoo spoedig mogeijjk zal worden behandeld, waardoor, zooals de Voor zitter opmerkte, de wet voor het geval waarvoor zy werd ingediend, zeker te laat komt. Wij kunnen de houding van de Kamer I in deze zaak niet bewonderen. Ais zij f het wetsontwerp niet wenscht, als zy de verkiesbaarheid zoo ruim mogelijk wil houden en wenscht tegen te gaan, i dat elke Regeering daarop door een noodwet kan atdiugen, is zg zeker in haar recht. En wij willen zelfs toe geven, dat er voor dat standpunt ook l veel te zeggen valt. Maar men strijde hierover eerlijk en schuive niet de zaak op de lange baan, waardoor het kritieke oogenblik voorbij gaat en de zaaK een heel ander karakter krijgt. Men had het wetsontwerp moeten behandelen en I desgewenscht verwerpen, maar niet den I strijd en de beslissing vermijden. Voorschot stoomvaartlijn. Het wetsontwerp tot toekenning van f 'n voorschot ten behoeve van esne I stsomvaartverbinding tusschen Holland an Zuid-Airika ontmoette eenig verzet van de uiterste linkerzijde. Gedurende vijf jaren zal voor deze lijn een voor- L sctioi van I miliioen 'sjaars worden gegeven. Vereenvoudigde rechtsplegi n g. De Regeering heeft een zeer goede gedachte gehad met de indiening van een wetsontwerp tot vereenvoudiging van de rechtspleging iü lichte straf zaken, hetgeen inzenderheid dient tot vereenvoudiging van de kantongerechts procedure. Zaken van eenvoudigen aard zullen aau de beslissing van een politierechter worden onderworpen. Eene vereenvoudiging kan slechts aan de snelle berechting ten goede komen en deze is zeer gewenscht. Vandaar dan ook, dat tegen het wetsontwerp geen bepaald verzet bestond. De politierechter zal oordeelen over eenveuaige zaken waarop ten hoogste zes maanden gevangenisstraf staat. De heer Dresselhuys wilde hiervan drie maanden maken, maar Minister Heems kerk meende dat men de nieuwe func tie niet al te onbelangrijk moest houden. Ten slotte is bepaald, dat voorloopig de terrbijn van zes maanden blijlt, maar dat deze door de Koningin kon worden beperkt, indien dit gewenscht mocht blijken. De eindstemming over het wetsontwerp zal later plaats hebben. Geen ministerieele crisis. Naar het .Centrum" meldt, zijn alle geruchten over het at reden, niet alleen wat het Kabinet in zyn geheel, maar zelts wat den minister van Financiën betreft, van eiken redelijken grond ontbloot. Naar de oplossing der ontstane moei lijkheid zal, volgens het blad, worden gestreefd door de indiening van een nieuw art. 7 van het ontwerp tot rege ling der grondbelasting, waardoor eeni germate wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren, in üe Tweede Kamer te berde gebracht. Sprekende cijfers. Op 1 Mei 1021 bereikten de krachtens de Invaliditeitswet toegekende Ouder domsrenten, als vrucht van de geplakte zegels het getal 10411 en het totaal bedrag van 1576481 per jaar. Er waren op dai tijdstip 445 gevallen van Weduwenrenten tot een bedrag van 79568.84 per jaar; 1338 Weezen- renten tot een bedrag van 246082.20 f.er jaar. Alleen in het gebied van den Raad van Arbeid te Goes werden al 180 ouderdoms-, weduwen en weezenrenten toegekend, waaraan jaarlijks een bearag van J 28251.60 wordt uitgekeerd, alles op grond van geplakte zegels. Boven dien worden kracntens de Invaliditeits wet en de Ouderdomswet 1919 nog 4366 kostelooze renten uitgekeerd tot een jaarlijksch bedrag van 654900. In het geheel telt men reeüs 740 ge> vallen waarin kostelooze geneeskunaige behandeling ot verpleging werd toege staan, terwyl in 317 gevallen verze kerde personen door geneeskundigen in observatie werden genomen. Tekort erisisinstellingen. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag inzake het wetsontwerp tot dekking nadeelige saldi crisisinstellingen is het volgende ontleend Wat crisisinstellingen z ij n, Het is de bedoeling geweest, met den naam .crisisinsteiiing. alleen die cnsisliehamen aau te duiden, die een zuiver officieel karakter droegen, dus niet de z.g. crisisvereenigingen". Voor de nadeelige sadi dezer vereenigingen is de Staat juridisch niet aansprakelijk. Naar zich aanvankelijk laat aanzien, behoeven dergelijke saldi echter niet te worden gevreesd. De baton, welke tot dusverre voor den Staat zijn voort gevloeid uit de liquidatie dezer crisis- vereenigingen beloopen in totaal een som van ruim 4.258.000 Ter beantwoording van de vraag, of dit Jjjet laatste wetsontwerp is tot afwikkeling van crislsaaogelegenheden dan wel of nog meer wetsontwerpen van dezen aard zijn te verwachten, moge dienen, dat naar alle waarschijn lijkheid nog een eredietaanvraasr zal moeten worden ingediend tot dekking van een tekort op de rekening der kolenvoorziening. Uit anderen hoofde zullen, voor zooveel zich yians laat aanzien, geen nieuwe credietaanvragen van dezen aard noodig zijn. Een uit zondering moet echter worden gemaakt voor de credieten ten dienste van de levensmiddelenvoorziening. Het is n.l. gebleken, dat 't voor dit doel, voor 1919 toegestane erediet ad 142.600.000 niet geheel toereikend is. Een wets ontwerp tot verhooging van dit erediet met 3.600.000 heeft reeds het depar tement verlaten. Voorts is het niet uitgesloten, dat nog een verhoeging noodig zal zijn van het voor 1920 toe gestane levensmiddelencriediet van 24.800.000. Deze som, welke berekend was voor het eerste haltjaar van 1920, zal wellicht niet voldoende zijn tot dekking van de ever het geheele vorige jaar gemaakte kosten. De Groentecentrale. De terreinen en gebouwen van de vereeniging „Groenteneentrale", te Leidschendam, zijn in publieke veiling aangekocht door het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie. De Suikervereeniging. Ter voldoening aan bet gedaan ver zoek om inlichtingen aangaande de door de Suikervereeniging gemaakte winsten, merkt de Minister op, dat de meemng, dat de Suikervereeniging ten minste 25 miliioen gulden met deu buitenlandschen handel neeit verdiend, op misverstand berust. Het betreft hier de ten behoeve en voor rekening der individueele leden van de vereeni ging plaats gehad hebbenden uitvoer van suiker, welke van den oogst 1916- 1917, na de voorziening in de binnen landsche behoefte, beschikbaar bleef en diensvolgens voor export werd vry- gegeven. Hoeveel de winst op dezen uitvoer voor de leden der Vereeniging bedragen heett is niet bekend. Aau de N. U. M. beeft zij ruim 4 miliioen afgedragen. De Steenkoelvoorziening. Voor een tekort daarop zal de Minis ter een afzonderlyk wetsontwerp in dienen, waarby volledige inlicüting over de wyze waarop tusschen den Staat en het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen behoort te worden afgerekend. Reeds geruimen tijd wordt dienaangaande deor den landsadvocaat, in samenwerking met den thesaurier- generaal, overleg met het bestuur dier vennootschap gepleegd. Met de in Amerika aangekochte kolen, ten tijde toen de groote prijsda ling in de steenkolen intrad, is rond 5.600.000 gemoeid geweest, welke hooge som ongeveer de helft bedraagt van het verlies, dat zou zijn geleden, indien ten deze geen schikking ware getroffen en de afname tegen de ge contracteerde prijzen zou hebben plaats gehad. Toen de kolendistributie ophield (15 Januari 1920) was er een onverkochte voorraad van 368.000 ton, terwijl er nog varende of op contract te ontvan gen was plm. 200.000 ton. Deze par tyen zijn inderdaad verkocht voor een som, als het Voorloopig Verslag aan geeft, van ruim 20 000.000 beneden den inkoopsprijs. De Minister heeft gemeend de verliezen, die uit de ep zichzelf voor ons land zoo heugelijke daling in de kolenprijzen voortvloeiden, niet te mogen beperken door de be lemmering van den invoer of an dere maatregelen, die er toe hadden kunnen strekken de prijzen kunst matig hoog te houden. Nadeelige saldi. De in de memorie van toelichting genoemde voordeelige saldi der crisis instellingen zijn neg niet ten volle in 's Rijks schatkist gebloeid. De generale thesaurie boekte tot dusverre op naam van de Rijkskantoren van huiden en leder, voor koper, veor kunstmeststof- ten, voor manulacturen, voor rubber, voor suiker en voor ijzer en staal resp. 2.800.000, 99.385.40, 651206.50 10.054.09Vj 193.375.35, 2 000.000 en 841.145.63. Voorts werd door haar het saldo van het Centraal Broedkan- toor overgebracht naar de rekening van het Rijksgraanbedrijf. Prettig vooruitzicht. Tengevolge van de alom heerschende malaise in den handel in Indië, over wegen verscheidene groote handels lichamen om de salarissen van het personeel met 25 pet. te verminderen. Inderdaad een minder prettig voor uitzicht voor de betrokkenen, nu de elders optredende verlaging van den levensstandaard zich in Indië nog in geen enkel opzicht doet gevoelen. Het personeel heeft destyds in de winsten gedeeld, oordeelt men, en moet nu ook maar in het verlies deelen. Beter minder traktement dan ontslag. Dit alles is zeer zeker juist. Maar zoolang de duurte giuds aanhoudt, is het voor de betrokkenen een geweldig koopje. Een en ander zal er niet al te hard toe bijdragen om de lust te bevorderen, naar Indië te gaan. Als men in de misère moet zitten, kan men dat evengoed hier doen. Nederland en België. Zaterdag zyn te Brussel de vertegen woordigers van de S. D. A. P. samen gekomen met de Belgische socialistische vertegenwoordigers met het deel een

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1