Axelsche Courant gesloten. J. C. VINK, Boekh., Markt C 4. a.s. BIJVOEGSEL Zaterdag li Mei 1921. No. 13. Binnenland. Advertentiën. Kennisgeving. Maandag en Dinsdag is onze zaak Zomer-1 I SPRUTOl Gemengd Nieuws. Esn vsrrasssnd Fssstgaschsnli! f8,50, f 10,-, f 11,50, f 12,-, f 17,50 en f37,75. Vraagt de SWAN-ZEL PROGRAMMA: VAN DE VAN Do Bussen. Onze lezers kunnen zich herinneren, dat wa onlang» melding maakten van een streven van in een bond vereeaigde bezitt ers van Russische fondsen, om de bemiddeling van de Regeering in te roepen ten einde tegemoetkoming te krijgen voor de groote verliezen, die door de daling der Russische waarden zijn geleden. Thans circu leert daartoe een adres aan H. M. de Koningin, dat men verzoekt aan ons bureau ter teekening te leggen. Eb als we dan dachten aan het feit, dat 180.000 Nederlanders, groeten deels beboerende tot middenstanders, landbouwers, renteniers en intelleetu- eelen, door de annleering de* Russische fondsen ernstig gedupeerd zijn, dan wilden we niet weigeren om onze mede werking te verleenen aan, wat genoemd kan worden een nationaal belaüg. Zij die dus genegen zij a het adres te leren en te .eekenen, kunnen dat aan ons bureau doen. De nieuwe Ongevallenwet 1921. De vorige week heeft de Eerste Karaer aangenomen de wet, houdende herziening der Oagevallenwet 1901. Daarbij zoo schrijft het Hand. zijn hoogst belangrijke wijzigingen tot I stand gekomen. De meest ingrijpende verandering I is de uitbreiding van den verzekerings- plicht. Vroeger wis in artikel 10 be paald, welke bedrijven verzekerings plichtig waren, in tiet gewijzigde artikel is bepaald, dat a'.le bedrijven verzeke- risgsplichtig zijn, voor zoover zij niet I bij dea- wet vau den verzekeriogsplicht zijn vrijgesteld. Die vrijstelling strekt zien volgens artikel 11 uit tot de landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw, scheepvaartbedrijf buiten gaats en het vissctiersbedrijf buiten I rivieren en binnenwateren, dus de I z.g. zeeviascherjj. li. r gevolg iiiervan is, dat iu elk I verzekeringsplichug bedrijf voortaan de werklieden zuilen zijn verzekerd tegen geldelijke gevolgen van onge- I vallen, hun iu verband met de uitoefe- I ning van hel bedrijf overkomen. Een enorme uitbreiding dus van het stelsel der wet: b.v. de boekhandel, de kruidenierswinkels, groentewinkels, kortom alle handelsbedryven vallener thans onder. Dit gold vroeger alleen, indien daarin en krachtwerktuig weru gebruikt. Verder, om nog maar I eenitre te neetnen, barbiers- en kap- ptv ken, scheenmakerijen (vroeger I alleen als er arbeidswerktuigen werden I gebi-zl,;ri,) wissel- en effectenbanken, I woningbureaus, enz. enz. Het spreekt van zelf, dat de premie, 1 welke over het verdiende loon enz. moet worden betaald (ü.l. door den werkgever1 niet hoog zal zijn voor I deze nieuwe verzekeringsplichtige be- drijven en wel omdat het risico niet I groot is en er dus weinig ongevallen met greote geldelijke gevolgen plaats I hebben. Een tweede belangrijke uitbreiding I is de opneming van bet instituut van vrijwillige verzekering van deD werk gever. Deze bepaalt zelf het bedrag van hetgeen hij verdient doch tot een naaxiurn van acht gulden per dag. De verzekering gaat niet in, voordat de premie voor een vol jaar is betaald (het jaar berekend op 313 werkdagen). Deze nieuws verzekering op vrij willige grondslag i» ia de wet opge nomen, omdat een zeer groot aantal werkgevers denzelfden arbeid als hun werklieden verrichten en dus aan hetzelfde bedrfjfsgevaar bloot staan en economisch in dezelfden, ja soms in minder gunstigen toestand dan hun werklieden verkeeren. Ook kleine baasjes, die zonder per soneel werken, kunnen zich dus ver zekeren tegen ongevallen. Dit zijn voor het publiek wel de meest belangrijke wijzigingen. Leger-bezuiniging. Door den commandant van het veldleger was aan den Minister van Oorlog voorgesteld 1. aan de korporaals en miliciens een tafelmes en een lepel en een vork te verstrekken vafi betere hoedanigheid dan tegenwoordig verstrekt worden; 2. aan ongehuwde korporaals en manschappen van Rijkswege een zakdoek en een tandenborstel te verstrekken 3. op de spoorwegen wederom het militair tarief in te voeren 4. aan de gehuwde militairen en de buiten de kazerne gehuisvesten genees heel- en verloskundige hulp te verleenen in den uitgebreidsten zin van het woord, zoomede de verstrek king van geneesmiddelen voor rekening van het Rijk te doen geschieden en niet meer door of vanwege het Rijk. Op al deze voorstellen is doer den Minister van Oorlog afwijzend beschikt, zegt de Avp. Toen de sigarenfabrikant H. uit Alkmaar zich per auto met zijn reiziger naar WieriDgen wilde begeven, bleek aan de van Eweijksluis, dat de motor boot te klein voor de auto was, zoodat deze met de voorwielen gedeeltelijk buiten board moest staan. Bij het oprijden op de boet, gleed de auto te ver door, waardoor zij te water geraakte ea met den heer H. aan het stuurrad naar den bodem der haven zonk. Het gelukte den heer H. onder water door de geopende voorruit uit de auto te kruipen, waar na hij door het personeel der boot binnenboord werd gehaald. De auto is later gelicht. De 15 jarige M. B. uit Rijsoord werkzaam bij het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf te Ridderkerk, is door den electrischen stroom gedood. Nabij Eeerlea is een pachthoeve doer den blik»em getroffen en afge brand. Enkele stuks vee kwamen in de vlammen om. Te Ede is aangehouden een 12- jarige jongen, die geheel alleen en zonder geld de reis van Oostenrijk (Vilaeh aan de Italiaansche grens) te voet volbracht. Hij wil in Holland werk zoeken en zegt ouderloos te zijn. Het had-jo me maar ontwerp. De door de regeering voorgestelde wetswijziging om het drankergel uit den Amsterdamschen Raad te weren heeft bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer bij nagenoeg alle leden overwegend bezwaar gevonden, zoodat op intrekking werd aagedrongen. De bezwaren zijn dat het voorstel niet afdoende 'is; in strijd is met de grondwet, en ook mogelijk veroordeel den voor politiek misdrijf zou kunnen uitsluiten. Oud Minister Posthama burgemeester van Amsterdam Naar De Tijd verneemt, komt dr. F. E. Posthuma, oud-Minister vaa Land bouw, Nijverheid en Handel, in aan merKing voor het burgemeestersambt van de hoofdstad. Firma D. J. OGGEL kverdwijnen dooreen pol Verkr. bij alle drogisten. Het Burgerlijk Armbestuur van Schoterland, waartoezich Vrijdagmiddag ongeveer 60 veldarbeiders uit Jubbega om werk vervoegden, kan geen werk verschaffen en besloot daarom tot bedeeling «ver te gaan. En dat in 't begin van Mei. Zoo iets gebeurde nog niet eerder. Dat de werkloosheid «u al zoo greet is zal wel verschillende oorzaken hebben. Velgens de arbeiders is zij vooral- het gevolg van de om standigheden, dat de landbouwers, door het verhoogde dagleon, zoo weinig mogelijk arbeiders in dienst nemen en er in Friesland niet veel grend- en slatwerk wordt uitgevoerd. I Een Duitsche schadeloosstelling. Men schrijft uit Kampen aan de Msbd Op 14 November 1918 deed in de nabijheid vaa de stad, op de z g. „Ge- reente", een Duitsch vliegtuig, bemand met twee militairen, een noodlanding. Van alle zijden stroomden de nieuws gierigen toe en toen een troep militairen naderde om de machine in beslag te nemen, zag de vliegenier nog juist kans weer de lucht in te gaan. Even later echter herhaalde zich het motor defect. De machine keerde en kwam plots neer te midden van de opeenge drongen menigte toeschouwers, van wie een tweetal, het echtpaar Albert van Bruggen, door de schroef doode- jlijk verwond werd. i Thans heeft de Duitsche regeering aan de beide minderjarige kinderen van wijlen van Bruggen een schade loosstelling toegekend van t 3000. In een groote houtkooperij aan St.-James road jn Zuid-Londen is een geweldige brand uitgebrekeu, welke mijlen ver zichtbaar was en kennelijk is aangestoken. De politie vond al thans in petroleum gedrenkte watten aan de houtstapels bevestigd en de brand is op verschillende plaatsen tegelijk uitgebroken. Niet minder dan 20 stoomspuiten en 120 brandweerlie den waren er coodig om het vuur te beperken tet de heutwerf. De omlig gende perceelen zyn behouden. Een Nederlander In België veroordeeld. Het Assizenhof van Oost-Vlaanderen te Brussel veroordeelde den Neder landschen schipper Frans de Mul uit Philippine bij verstek tot levenslangen dwangarbeid. De veroordeelde die natuurlijk wel zal zorgen dat hij niet in België komthad tijdens den oorlog spionnagediensten voor de Duit -ichers verricht en in 1916 een tiental Belgische spionnen aan de Duitschrrs verraden, die toen allen zijn gefusil leerd. - Te 'sGravenhage heeft zich gis teren een treurig tafereel afgespeeld Een 33-jarige gehuwde vrouw heeft in een vlaag van plotseling opkomen den waanzin haar éénjarig kindje van het balcon op de eerste étage, in deu tuin geworpen. Vervolgens sprong de ongelukkige zelf van het balcon. Het kindje, dat ernstig gekneusd werd, werd vervoerd naar het ziekenhuis. De moeder, die wonder boven wonder geea letsel bekwam is oumid- dellijk naar het krankzinnigengesticht Oud-Rozenburg gebracht. Tijdens een onweersbui werden bij den landbouwer Grobben te Hen gelo door een windhoos een paar honderd pannen van het dak gewor pen en een appelboom in tweeën gespleten. in de prijzen van Gemakkelijk - Zindelijk - Solide. Ringrijderij voor dames. Drafkoers warmbloed. Vluchtkoers. Drafkoers rijtuigpaarden. Stoelen wedstrijd en Korf bal wedstrijd. Drafkoers met handicap voor diverse rassen. Vluchtkoers met handicap.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 3