L\o. 13. 37° «laarg. Zaterdag 14 Mei 1921. L Zeeuwsch-Vlaan deren. Advertentieblad voor Nieuws J. C. VINK - Axel. Bekendmakingen. Nieuwe oproep tot het bijwonen van den Ouderavond. Bekendmaking*. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 GuldeD. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. 5tt. - Postbox 0. AÜVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. By dit blad behoort een bijvoegsel. Wegens het Pinksterfeest verschijnt a.s. Dinsdagavond de AXEL3CHE COURANT niet. alsmede de verdiensten van de inwo- Maar met de gevoelloosheid van een nende kinderen, die den leeftijd van j alavendrijver eischt Frankrijk, gesteund 16 jaren hebben bereikt en die van 21 door België (dat meekeft), dat Duitsch jaar niet hebben overschreden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL maken bekend, dat op Zaterdag 14 Maart aanst., des avonds zeven uur, voor de eerste maal in een der lokalen van de openbare lagere school alhier een ouderavond 70or dia school zal worden gehouden Toegang hebben alle personen, van wie een of meer kinderen op genoemde school zijn ingeschreven, en die in den zin van artikel 1 der Leerplichtwet voor het geregeld schoolgaan dier kinderen, verantwoordelijk zijn. Op deze bijeenkomst zal bepaald worden hoeveel leden de oudercom missie, voor genoemde school ingesteld zal tellen en zullen, by meerderheid van stemmen der te recht aanwezigen, de leden dier commissie worden gekozen. De oudercommissie heelt het karakter vau vertegenwoordiging der voor het schoolbezoek verantwoordelijke per sonen. Zij vormt een schakel tusschen ouders en onderwijzers, gemeentebe- sturen eu schooltoezicht en heeft ten doel de goede verhouding en samen werking van school en huis te bevor deren. Axel, den 11 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL brengen ter openbare kennis, dat bij Koninkl. besluit van den 15 April 1921, No. 26 is goedge keurd het Raadsbesluit vau den 14 December 1920, houdende wijziging van de verordening op de heffiog van een hoofdelijke omslag in deze gemeente, d.d. 10 December 1901, Koninklijk goedgekeurd bij besluit van den 15 Januari 1912, No. 17, welke luidt als volgt Artikel 3 te lezen Als onzuiver inkomen der belasting plichtigen wordt in aanmerking genomen de som van alles wat in geld ot gelds waarde verkregen wordt uit roerende el onroerende goederen, uit beroep, bedrijf, handel, nijverheid ot onder neming, van welken aard ook, uit arbeid, ambt, bediening, betrekking, wachtgeld, pensioen, lylrente ol andere periodieke uitkeering uit elkeu andere hootde, op welke wijze, krachtens welk recht ol onder welke benaming ook, Van de verdiensten van bovenge noemde inwonende kinderen zal een bedrag van 300,— worden afgetrokken voor kleeding, voeding en inwoning. Meerderjarige inwonende kinderen van een belastingplichtige zullen naar hun eigen inkomen worden aangeslagen. Wisselvallige inkomsten worden be rekend naar het gemiddelde over de laatste drie jaren. Artjkel 5 te lezen Ter bepaling van het belastbaar inkomen wordt van het zuiver inkomen afgetrokken voor noodzakelijk levens onderhoud een bedrag van 600,en bovendien 50,— voor ieder eigen ef aangehuwd of inwonend pleegkind van den belastingschuldige, dat op den lsten Januari van bet belastingjaar, of indien de belastingplichtigheid op een later tijdstip intreedt, op dat tijdstip den leerplichtigen leeftijd nog niet heeft overschreden, of wegens voortdurende lichaams- of zielsgebreken niet in staat is in zijn onderhoud te voorzien, als mede voor ieder inwonende hulpbehoe vende bloed- of aanverwant, die ten laste komt van den belastingplichtige. (Als pleegkind wordt slechts aange merkt een kind, dat door den belasting plichtige geheel wordt onderhouden en opgevoed). Deze wijziging treedt in werking 1 Januari 1921. Axel, den 11 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Het Ultimatum aanvaard. Deü laatsten tijd gaven we weinig te lezen omtrent de BuitenlaDdsche po litiek. Nu er was ook niet veel nieuws dan dat weer druk werd geconfereerd in Eogeland door de afgevaardigden van de Entente, die in toenemende ontevredenheid verkeerden over vérgaan de traagheid en ook nalatigheid van Duitschlaod aangaande het nakomen der vredesbepalmgen. Het is begrijpe lijk dat de Duitschers hun strat met weerzin ondergaan. In een conferentie te Londen werd daarom besloten Duitschlaod aan dent and te voelen en te vragen of ze van plan waren te gehoorzamen of niet. Natuur lijk trachtte Duitschland zich te veront schuldigen door te wyzen op zijn on macht. En dit is begrijpelijk. Duitschland dat weten we allen, is uitgeput en hoe is het nu mogelijk van eeu door ziekte en bloedverlies uitgeput lichaam te ver gen, dat het gaat arbeiden om in zij onderhoud te voorzieD, zonder dat het wordt geholpen. Zooveel te minder zou men dus kunnen eischen dat zoo iemand ook nog anderen zal onderhouden. land zijn verplichtingen na moet komen. Eu ook daarvoor is iet» te zeggen, want, vroegen we vroeger niethoe is het mogelijk dat hoogstaande Duitschers zulke gruwelen kunnen bedrijven, dat ze zulke schatten (in den vorm van fabrieken, oudheidkundige gebouwen, mijnen, euZ.) voor millioenen aan waarde kunnen verwoesten zonder oor- logsDOodzaak En zoo gaat het nog steeds, al is het zonder kanongebulder hard om hard. Men geeft wederzijdsch niets toe en in plaats van de meDiehheid op te leiden tot vredelievend werk, wordt die aid' or meer oorlogszuchtig gemaakt. De geallieerden stelden een ultimatum aan Duitschland op, waarvan de offici- ëele tekst aldus luidt De geallieerde mogendheden consta- teeren, dat, in weerwil van concessies, die in het tijdsverloop sedert de onder- teekening van het verdrag van Versail les door de geallieerden zijn gedaan, en weerwil van de waarschuwing, om trent de sancties, waartoe te Spa eu te Parijs was besloten, alsmede de sancties, welke vanuit Londen aan Duitschland zijn medegedeeld en die sedert dien in werking zijn getredeD, de Duitsche re geering nalatig is gebleven inzake ver vulling der verplichtingen, die op haar land rusten krachtens de bepalingen van het verdrag van Versailles betreffen le. de oDtwapeaing; 2e het betalen van het bedrag van 12 milliard goud mark, dat zij volgens artikel 235 van het verdrag vóór 1 Mei 1921 verschul digd was en waaromtrent zij reeds door de Commissie van Herstel werd gesommeerd 3e. de veroordeeling der iadigers, zooals die werd om schreven in de nota's der geallieerden d.d. 13 Februari en 17 Mei 1920; 4e eenige andere belangrijke kwesties met name die, welke worden behandeld in artt. 264, 267, 269, 273, 321, 322 en 327 van het verdrag. De geallieerden besluiten, vau heden af over te gaan tot het nemen van alle noodzakelijke voorbereidende maat regelen voor de bezetting vau het Roergebied door de gaallieerde troepen aan de Rijn. Zij verzoeken de Commissi» van Herstel ingevolge artikel 233 van het verdrag de Duitsche regeering onverwijld de ydstippen en modaliteiten mede deelen, waarop Duitschland zijn schuld moet voldoeD, en de Duitsche regeering met haar beslissing daaromtrent uiterlijk op 6 Mei in keunis te stellen. Zy' summeeren de Duitsche regeering, binnen 6 dagen na den datum van ontvangst van bovengenoemde beslissing categorisch mede te deelen, dat zij le. zonder voorbehoud ot voorwaarden haar verplichtingen zal nakomen, zooals die door de Commissie van Herstel zy 2e. zonder voorbehoud of voorwaarden de waarborgen voor het nakomen barer verplichtingen zal aanvaarden, zooals die door de Commissie van Herstel zijn vastgesteld 3». zonder voorbehoud en onverwijld de maatregelen zal nemen, die tot ont wapening van het leger, de vloot en de luchtvaart bij schrijven van 19 Januari 1921 door de geallieerde mogendheden aan de Duitsche regeering zyn mede gedeeld de maatrelen, die reeds uitge voerd hadden moeten zyn, dienen on middellijk genomen te worden, de overige op de daarvoor vastgestelde tijdstippen 4e. zonder voorbehoud en onverwijld zal overgaan tot het veroordeelen der oorlogsmisdadigers en tot de uitvoering van di» gedeelten van het vredesverdrag waaraan zij tot dusver nog niet in vol doende mate uitvoering heeft gegeven waarvan sprake is in het eerste ge deelte van de onderhavige nota. De geallieerden besluiten, op den 12 Mei over te gaan tot de bezetting van het Roergebied en het nemen van alle andeie militaire maatregelen te land en ter zee, wanneer de Duitsch» regeering gebreke blijft, aan bovenvermelde eischen te voldoen. Deze bezetting zal zoolaug dnren als Duitschland de voor waarden, welke in de nota zyn opge somd, niet heeft vervuld. Heden (Donderdag) zouden dus, wan neer Duitschland geaarzeld had, de Fransche troepen nog verder Duitsch land binnendringen en de Eugelscho schepen de Duitsche havens blokkeeren, tot Duitschland »genade« zou roepen en zijn uiterste krachten (ten doode toe) inspannen om te gehoorzamen aan de stafbepalingen hem opgelegd. Maar het schjjnt wel, dat Duitsch land den dood nog niet zoo nabij is, want trosche moed speelt haar nog parteD. Het Duitsche Tolk laat het niet op genade* aankomen en veeht zich ook iu weer oeenomisch liever dood, dan dat het duidt, dat de vreemde troepen het Roergebied bezetten en alzoo Duitschland overhoop loopen. Met 221 tegen 175 stemmen heett de Rijksdag het ultimatum aangenomen. Ia eeD nota, welke de nieuwe rijks kanselier Wirth telegrafisch aan de Duitsche gezanten bij de geallieerde regeeringen is gezonden met opdracht den inhoud daarvan onmiddellijk ter kennis te brengen van de betrokken regeeriageo, wordt verklaard, dat Duitsch land alle verplichtingen zal nakomen, welke het door de commissie van herstel zijn opgelegd dat alle waarborgmaat regelen zullen worden erkend en uitge voerd dat volledig zal worden voldaan aan de opgelegde ontwapening en tot bestraffing van de oorlogschuldigen zal worden overgegaan. Het ultimatum is aangenomen en de Franschen kunnen thuis blijven, wat hnn inmiddels niet bevallen zal, want nitde persstemming van Fraukrijk bleek, dat men wat graag de Fransche vaneD in het Ruhrgebied had ontplooid. Iotusschen is met deze kwestie weer een nieuw kabinet in Duitschland opge treden en zal men het sctiip van sLaat weer met nieuwe loodsen door de bran ding trachten te sturen. Moge het hnn spoedig gelukken tot welzyn van Europa

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1