Zaterdag 30 Ap 19*% I 37 e Jlaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander en. J. C. VINK - Axel. Ij liet teeken tan de bezuiniging. Binnenland. Landbouw. Dit blad verse tuint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent: franco Der post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKEROITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Tbr. fi«. - Postbox®. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF nre. BQ dit blad behoort een bijvoegsel. De bezuiniging zit op het oogenblik wel in de lucht. Mea kan op geeu politieke vergadering komen, ot men boort over bezuiniging spreken. Niet alleen zijn het de z g. burgerlijke par- tijer, die met klem op de bezuiniging aacuricgen, maar zelfs de roode broe deren bezweren huu .massa", dat er bezuinigd moet worden, weliswaar niet op salarissen, niet op onderwijs en niet op het sociaal gedoe der over heid, maar op leger en vloot, op de departementsorgauisaties, enz. Vrijheidsbond en Vryzinnig Demo craten bieden tegen elkaar op in het bezuinigen, en bedenken de meest radicale zuinigheidsdiensten. Terwijl aan de Rechterzijde het bezui- nigings entbousiasme niet minder kan worden genoemd, en zelfs zoo groot is, dat de ultra-democratische elementen van Rechts er af en toe een angstig gezicht bij zetten. Tot nog toe is de zuinigheidsliefde echter rot woorden beperkt gebleven. Wel zijn er in enkele gemeenten at zuinigheidsinspecteurs benoemd, en ook stelt Minister De Vries thans voor Rijkszuihigheids-inspecteurs aan te steileD, maar de belastingbetalers heh- beu het nog niet in de pocket kunneD merken de belastingdruk is nog uiets lichter geworden maar dat kon ook niet: de officie te domheden van 1917 en 1918 werken na.' Het bezuinigingsenthousiasme der diverse politieke partijen moet in nauw verband worden gebracht met de be lastingbetalersbeweging. In 1919 werd te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een groote protest vergadering van de belastingbetalers gehouden, waaruit de Nederlandsche Band vau Belastingbetalers geboren werd (voorzitter Dr. v. d. Mijle, arts te Heeze N.Br.; secretaris de heer J. Schouten, Statenlaan 10, Bussum). Deze Boud van belastingbetalers, wier statuten Koninklijk zijn goedgekeurd, stelt zich ten doel, door te ijveren voor een economische buishouding van Staat, Provincie en Gemeente, den belasting druk voor het Nederlandsche volk in zijn geheel merkbaar te vérUchteu. De Bond wil nu geen nieuwe politieke organisatie zijn, maar roept alle belas tingbetalers, oavérscbillig van welke politieke of godsdienstige richting, het .Vereenigt U" toe. De Bond kiest dus geen stelling tegenover de verschillende kerkelijke ot vrijzinnige groepen, maar tracht op die groepen zooveel mogelijk invloed uit te oefenen, en de diverse partijleiders niet alleen te bewegen met mooie bezuinigingswoorden voor den dag te komen, maar oefent pressie ©p ben uit, huu belofte ook gestand te doem. Zoo werken in den Nederlandscben BoDd vau Belastingbetalers Vrijbeids- bonders broederlijk samen met Katho lieken ot orthodox Protestanten. Een niet te ontkennen voordeel van den Ned. Bond van Belastingbetalers is inmiddels, dat ook zij, .die niet aan politiek doen", tot een organisatie als die der belastingbetalers gaarne toe treden. Hieraan is bet dan ook toe te schrijven, dat nu reeds tenminste 10 000 Nederlanders de belastingbetalersbewe- giDg steunen. En als op het oogenblik bij den strijd om den nieuwen A raster- damschen gemeenteraad alle burgerlijke partijen, met uitzondering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, ver mindering van den belastingdruk be loofden, kan men veilig aannemen, dat de atdeeling Amsterdam (met haar 1000 leden) van de belastingbetalersorgani.satie hiertoe het hare heeft bijgedragen. Vooral de laatste maanden gaat de Bond van Belastingbetalers in een zeer radicaal-economische richting. Blijkens een circulaire, die thans op groote schaal door deu Bond verspreid wordt, bestrijdt de Bond niet alleen alle over dreven overheidsbemoeiing, maar wil hij tevens de bureaucratie in al haar vormen vernietigen, wil bij aan het rijk van het ambtenarendom met, zijn ;ot systeem verheven geld vermorsing een eind maken en wil bij eveneens de willekeur van den fiscus finaal afschaffen. Da bond verklaart zich verder te genstander van gecompliceerde belas tingstelsel één Rijksinkomstenbelasting zou in hoofdzaak voldoende zijn ge meente en provincie zouden bier dan haar opcenten tot een by de Rijkswet bepaald maximum kuuneu opleggen. De Bond gaat verderhij bestrijdt ieder nieuw officiëel bedrijf, en blijkt, mede ter beteugeling van de werk loosheid, voor afschaffing van de „wei" op de verplichte luiheid", (de uit drukking is van den Bond) te ageeren. Hij ijvert voor afschaffing van de Raden vao Arbeid, en wensebt een verbod, dat leden der Staten-Generaal of der gemeenteraden officiëele „baan tjes'' aanvaarden, waardoor zij in een afhankelijke positie van de overheid, die zij moet controleeren, komen te staan. Als de Bond met deze nieuwe eiscben hetzelfde resultaat heeft als met zijn strijd tegen de onDUtte uitgaven, en de dure exploitatie vau officiëele bedrij ven is het te voorzien, dat in 1922 de 'meeste burgerlijke partijen hun houding ten opzichte van de 45-urige arbeidsweek zullen herzien, en dat de Raden van Arbeid hun meeste dagen gehad hebben. Zoc ver is men echter nu nog niet. De Nederlandsche Bond van belas tiDgbetalers is in ieder geval een or- eanisatie, wier invloed grooter is, dan men vermoedt, al heelt zij ook geeu officieele afgevaardigden in Kamer ot ^Als het doel van den Bond, dus vermindering van den belastingdruk voor alle burgers, bereikt wordt, zal de belasting betaiersbe weging spoedig een der meest populaire organisaties van het land zijn. Beperking van het verbod van hertrouwen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot beperking van het verbod van hertrouwen, gelegen in art. 90 van het Burgerlijk Wetboek. Aan de Memorie van Toelichtin wordt het volgende ontleend Verschillende malen verzochten ge scheiden echtgenooten om vergunning tot 't aangaan van een nieuw huwelijk met elkander. Daar het verbod van art. 90 Burgerlijk Wetboek volstrekt is en daarvan dus door geenerlei autoriteit dispensatie kan worden gegeven, moet op die verzoeken atwyzend werden beschikt. De Minister meent, dat het ean eisch van goed recht is, dat echtgenooten, wier huwelijk is ontbonden, zich op nieuw in deu eebt kunnen vereenigen, als zij berouw hebben vau den vroeger ondernomen stap, hetzij zij dien overijld hebben gedaan en zij nu tot inkeer zijn gekomen, hetzij indertijd ernstige grie ven bestonden, waardoor zy van elkan -der sy-n v©rvrc®mcl en de oorzaak der vervreemding later heeft opgehouden te bestaan. Gebruik van plakzegels. Waar de miuister van Financiën kort geleden heeft beslist, dat een stuk ge zegeld met een plakzegel waarover verschillende haudteekeningen gesteld zijn, als ongezegeld moet worden aan gemerkt, wordt de aandacht op het onderstaande gevestigd. De wijze waarop plakzegels moeten worden gebruikt ter voldoening van de verschuldigde zegelrechten, is vastge steld bij kon. besluit van 4 April 1917, Stb. no. 273. Volgens art. 14 van dat besluit moet het plakzegel, ter plaatse waar het stuk wordt ©nderteekeud, worden vastgehechtde onderteekenaar stelt zijn handteekeDiog met inkt over het zegel, terwijl de dagteekening op het üegel moet worden vermeld worden twee et meer plakzegels gebruikt, dan moet op elke plakzegel de dagteekening voorkomen, terwijl één enkele hand- teekening over alle zegels moet worden gesteld. Wordt een stuk door meerdere personen onderteekend, dan mag slechts de haadtoekening van den persoon, die het stuk hat eerst onderteekent over het plakzegel gesteld worden de latere haudteekeningen mogen niet op of over het plakzegel geplaatst worden. Het blijkt in de praktijk wel noodig op deze laatste bepaling de aandacht vau het publiek te vestigen, daar vele huurcoutracten, wissels, enz. deer meer dere personen werden onderteekend en alle haudteekeningen zooveel mogelijk over het plakzegel worden gesteld hoewel hierbij niet aan een poging tet ontduiking gedacht kan worden van zegelrecht, is het plakzegel niet gebruikt op de vastgestelde wijze en wordt het stuk volgens art. 5 der Zegelwet als ongezegeld beschouwd. Dr. Kuyperstichting. De „Stand." vermeldt de oprichting van dé Doctar Abraham Kuyper Sticb ting, gevestigd te 'sGravenhage. Het doel is de kennis van de begin selen, die de auti revolutionuaire partij op staatkundig terrein belijdt, door wetenschappelyken arbeid te verdiepen de doorwerking en toepassing van die beginselen op het gebied van het staatkundig en maatschappelijk leven te bevorderen en den invloed van die beginselen enëer de anti revolutionnai- reu van Nederiand in het bijzonder en op het gebeele Nederlandsche volk ia bet algemeen te doen toenemen. Zij zal dit doel trachten te bereiken o.m. door het inrichten en onderhouden van een centraal bureau met bibliotheek en leeszaalhet openen van de gele genheid voor daartoe geschikte weten schappelijke personen, om zich te wijden aan de historische en wijsgeerige bestudeering en verklaring van de anti-rev. beginselen. De geldmiddelen van de stichting mogen niet worden aangewend tot rechtstreekschea financiëelen steun by verkieziDgeD. Postdienst ten Plattenlande. Naar de Rott. meldt, is in den post dienst ten plattenlande eenige wijzi ging gekomen. Werd vroeger oogluikend toegestaan, aat de bestellersdienst, die te voet moest worden uitgevoerd, per rijwiel werd gedaan, thans is dit ver boden. Wil men den dienst die te voet moet worden gedaan, per rijwiel uitvoeren, dan moet men ook langer dan 8 uren arbeideD. Vroeger werd een 8 urige werkdag voor de bestellers soms tot 5 uren teruggebracht, doordat een fiets werd gebruikt. Onder dit besluit zijn niet gerekend de wijken der gemeente, die volgens dienstorder, steeds per rijwiel moeten worden besteld. Onderlinge Verzekerings-MaatsckappU tegen Hagelschade in Zeeland, uit gezonderd het voormalig IVe district, We ontvingen het verslag over den toestand dezer Maatschappij en hare verrichtingen gedurende het dertigste boekjaar. Het luidt als volgt: Evenals het jaar 19L9, was ook het afgeloopeu jaar gunstig te noemen Siechts f439,LI moest voor hagelschade worden uitgekeerd aau ééue deelgenoote voor schade in 10 gemet suikerbieten ouder de gemeente Woensdrecht De schade bedroeg ll°/0 De Maatschappij telt thans 504 deel- genooten, die ruim 20223 gemeten (90i l H.A.) hebban verzekerd. De ver zekerde waarde bedroeg ƒ5.046.993.08 ot 78001,27 meer dan iu 1919. Vau de 20223 gemeten zijn er 10236 verzekerd door 287 deelgenooten mede deelgerechtigd in het „afzonder lijk beheerd kapitaal" (art. 22b rgt.) bestaande uit: j 24000,3°/t Obliga ties Amsterdam 1895, iu bewaring bij de Nederlandsche Bank, J 512,493 in gelegd by de Rijkspostspaarbank, zoodat

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1