Woensdag 27 April 1921 37e Jaarg i^o. 8 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Raadsverslag. AXELSCHEffi GOO ANT. Dit blad verscmjnt eiken Dinsnag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon NIr. 56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tet 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrtjdagvoormiddag ELF ure. Kameroverzicht. De herziening van de Leerplichtwet heelt deze week nog een aanzienlijk deel van den tyd van de Tweede Kamer gevorderd. Verschillende belangrijke amendementen en moties waren het onderwerp van langdurige beraadsla gingen. Eene uitbreiding van den Leerpiicht met een achtste leerjaar kon op de gronden, die wij de vorige week uiteen zetten, geen genade vinden. Slechts de sociaal- en vrijzinnig-democraten ver klaarden zich er voor, zoodat het amende ment met 52 tegen 19 stemmen werd verworpen. Langer nog heeft de kwestie der land- bouwverioveu de Kamer beziggehouden. De kinderen in de landbouwstreken mogen gedurende zes weken per jaar de schooi verzuimen, ten einde bij het bedrijf te helpen. De Minister wilde dezen termijn tot twee weken verkorten. De heer Ossendorp es., wenschten deze landbouwverloven geheel afgeschaft te zien, maar de Min. meende voor het ©ogenblik de verloven niet geheel te kunnen afschaffen, aangezien een plotse- lieg verbod de landbouweis in onge legenheid zou kuDoen brengen. Z.Ex. herinnerde hierbij aan spoedwerk, dat soms te doen valt. Dit werd met 45 tegen 31 stemmen verworpeD, zoodat het voorstel van de Regeering werd gevolgd. Üp andere punten werd het echter eenigszius gewijzigd. Zoo werd bepaald, dat het lauüuouwverlof niet mag worden verleend om een kind loondienst te laten verrichten, en verder om de periode, waarin het land bouw verlof mag worden verleend, niet vier maanden, maar slechts één maand te doen duren. keuze. P 1 a a t s e 1 ij k Nadat een kleine wijziging drankwet was aangenomen, waardoor duidelijk zal worden bepaald, wat sterke drank is, kwam in de avondvergadering van Woensdag het wetsontwerp-Rutgers aan de orde tot invoering in ons land van plaatselijke keuze Het systeem, zooals dit ten slotte werd aangenomen, komt hierop neer dat alle verkoop van alcoholhoudende dranken zal worden verboden in die gemeenten, waar.n 3/a van de kiezers, die aan een stemming hierover deel nemen, zich daarvoor verklaren, mits dit aantal tevens meer dan de tieltt van alie kiezers uit maakt. Deze laatste Bepaling werd toe gevoegd, omdat vermoed werd, dat de drankbestrijders in groote menigte ter stembus zouden loopen, terwijl hunne tegenstanders, die voor de zaak niets gevoelen, thuis zouden blyven, waardoor dus een onjuiste uitslag zou worden verkregen. Het systeem, waardoor zal worden bereikt, dat in de ééne gemeeute de verkoop zal worden verboden en deze in de naastliggende gemeente zal blijven geoorloofd, zal zeker vele bestrijders vinden, ook onder hen, die drankverbod toejuichen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 39 tegen 29 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democraten en revolutionnairen, alsmede alle christelijk-historischen, 8 anti-revolutioDDairen en 7 Rootnsch- Katholieken. Tegen stemden alle vrij zinnigen, 3 anti-revolutionnairen en 13 Roomschen. Heffing ineen i. Minder gelukkig dan de heer Rutgers waren de heeren Marchant c.s. met hun etsvoorstel tot invoering van een hef- ig ineens. Deze afgevaardigden wilden de heltt van de oorlogsschuld doen op brengen door een heffing uit da kapitalen toren 50.000, gaande tot 25 pCt. Art. 1 vaD het wetsontwerp werd met 41 tegen 19 stemmen verworpen, waarna het omwerp werd ingetrokken. Rentelooze voorschotten. Het wetsoutwerp, waarbij de Regeering zal worden gemachtigd tot het geven van rentelooze voorschotten aan de Staten van Midden- en Oost-Europa, ontmoette in stemming bij den heer Troeistra, die meende, dat men als eeuig doel moest stellen, dat de verleende bedragen zouden worden besteed voor den economiscffen wederopbouw. De heer Van Ravesteyn daarentegen meende, dat men beter zou hebben gedaan, met de indiening van dit ontwerp te wachten, totdat de toe standen meer normaal zouden zijn ge worden. Hij dacht misschien aan Rusland. Minister De Vries wee» erop, dat een spoedige behandeling van dit wetsontwerp noodig was, doordien men reeds ver schillende crediaten heeft verleend Minister Van Karnebeek verklaarde dat Nederland handelt in navolging van het initiatie! van Amerika en Engeland. Toegezien wordt dat de toegestane ere dieten voor het beoogde doel worden gebruikt, d.i. voor den economischen wederopbouw. Het wetsontwerp werd aangenomen zonder stemming. Kosten Volkenbond. Ten slotte werd nog aangenomen het wetsontwerp tot vasisteilmg van het aandeel van Nederland in de kosten van het secretaiiaat van den Volkenbond. Avp. (Vervelg.) Met algemeens stemmen, werden aangenomen de ontwerp-vordeningen, genoemd onder punten 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 der agenda, nl. op de heffing en invordering van de inkomstenbelasting; leges te secretarie rechten veor den Burgerlijken Stand; en rechten voor het plaatsen van kramen etc. op ge meentegrond. We komen later op deze verorde ningen terug. 15. Voorstel van B. W. om geen inarktgelden te heffen voor aangevoerd vee tjjdens de jaar markt. Dhr. Kruysse vroeg waarom B. en W. daarvoor geen rechten willen heffen, er zijn toch kosten aan die markt ver bonden. En als men meent, dat door het heffen van rechten de aanvoer minder zou zijD, heelt toch ook in het vorige besluit zeker niet de bedoeling gelegen om de kermisgelegenheden te weren Dhr. Oggel antwoordde, dat het ver schil hierin bestaat, dat bij de kermis gelegenheden bet geld "uit de gemeente gaat wat bij de markten niet zoe is. Dhr. Dieleman veelde toch wel wat voor een billyke heffing. Degenen die met hun vee de markten bezoeken, doen dit om reclame te maken en alzoo van hun paarden en koeien goeden prijs te maken. Daarom zeu hij voor die dieren een premie willen heffen, niet veor de geiten. Dhr. Baert zeide de meening der h.fa. Kruysse en Dieleman te steunen. Dhr. de Feijter echter niet. Men is nu bezig, zei hij, de paarden achter den wagen te spannen. Op verschil lende plaatsen wordt subsidie gegeven om markten te kunnen houden en hier gaat men ze drukken. Hy keurde dit stellig af, te meer waar het hier nog die tnenschen betreft, die veel belasting opbrengen en. daarvan be trekkelijk weinig prötiteeren. Dhr. Koster merkte op, dat dhr. Dieleman alleen marktgeld wil van paarden en melkvee, terwijl de aan voer voor 't grootste deel bestaat uit jongvee en handelsvee. Zeker, zei dhr. Dieleman, dat is om niet te veel te heffen, maar alleen om de kosten der medailles, enz. te dekken. Dhr. Oggel was echter van meening dat waar we zien, dat de landbouwers zeil ved uitgeven voor reclame, de gemeente ook wel een kleinigheid kan offeren ter bevordering der mark ten, die, wat spr. eens is met dhr. de Feijter, toch bet grootste deel der be lasting opbrengen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 2 stemmen van de h.b. Baert en Dieleman. 16. Wijziging van liet Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur Dit reglement moest gewijzigd wor de a naar aanleiding van een schrijven van ZEx. den Minister van Binnen- landsche Zaken, die de verpleging van personen in gezinnen nader wenscht omschreven te zien. Dhr. de Feijter bad tegen de wij ai ging geen bezwaar, maar protesteerde ertegen, dat bij de benoeming van leden van het Burg. Armbest. in het reglement wordt gezet.gehoord het Burgerlijk Armbestuur". Dat zegt niets en het is al gebleken, dat zulks een wassen neus is, zoodat B. en W die benoeming wel alleen al kunnen Bovendien is het een griel, dat het Burgerlijk Armbestuur wordt voorby gezieD, als er wettelijk staat „gehoord enz". Beter is het dan, dat er niets van in 't reglement staat. Dhr. Van de Bilt gat in overweging, dat het Armbestuur een voordracht'zou kunnen indienen, maar dhr. Kruysse vond dat een college niet zichzelf moest aanvullen. Dhr. de Feyter vond dat theorie. Maar hij meende, dat er geen ondank baarder baantje was dan lid van 't arm bestuur eu daarom is bet den leden lang niet envorschillig, door wie de vacatures worden aangevuld. Spr. acht het dringend noodig, dat rekening wordt gehouden met de menschen van het Armbestuur en waar dat niet altijd geschiadt stelde hij maar liever voor het officiëeie .gehoord het Arm bestuur" weg te laten. Dit voorstel werd aangenomen mat tegen 4 stemmen van de h.h. Kruysse, Baert, Dieleman en Oggel. Het reglement werd daarep m. a. s. aangenomen. 17. Verzoek van het Iloofdbastnur van den Algemeencn Bond van Politiepersoneel in Nederland, om het salaris der veldwachters te verhoogen. Adressanten, de h.h. van Putten en Parrels, resp. veorz. en secr. van ge noemden Bead geven te kennen, dat het salaris zooals het thans is vastge steld, niet alleen niet meer kan geacht werden te zijn voldoende aan de door hen te stellen eischea, doch zelfs niet eens voldoende bestaan oplevert veor een gezin van Vader, Moeder met een aantal kinderen dat de politie arbeid beter door de Gemeenschap zal moeten gewaar deerd werden, welke waardeering terug zal moeten gevonden worden in het vastgestelde salaris dat zij zeer gaarne de daarstelling van de cijfers aan den Raad «verlaten, doch vermeenen, op graad van de in bijgaande Memorie van Toelichting (dit vormt een boekdoel en kunnen we dus niet overnemen. Red.) aange voerde argumenten er op te moeten aandringen, het salaris aanmerkelijk te verhoogen. De Veorz. achtte de toelichting als bekend en zag daarom van voorlezing af. B. en W. stelden voor de salarisre geling te herzien bij de begrooting. Dhr. Oggel was van meening, dat het salaris hier voldoende is, omdat er in het adres sprake is van een gezin met kinderen, wat hier niet het geval is anders zou hij kindertoeslag voor stellen. Z. h. s. wordt het voorstel aange nomen. 18. Voorstel van B. eo W. om kas geld aan de gasfabriek te ver strekken uit de gemeentekas. Dhr. Koster vreeg of de gemeente altijd geld heelt Hij dacht, dat dia zeil vaak geld moest leenen voor kas geld De Voorz. antwoordde, dat het de bedoeling wasalleen als het kan, waarop het voorstel m. a. s. werd aan genomen. 19. Voorstel tot verlaging van den gasprtys. Voorgesteld werd het kook-, licht- en muntgas te bepalen van 22 op 20 cent per M3, en van industriegas van 16 op 14 cent.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1