;\o. 4 Woensdag 13 April ItHl- 37e Jaarg. x m l m *-a Nieuws- en Advertentieblad voor I J. C. VINK - Axel. Zeeuw scli-Vlaander en. Buitenland. Binnenland. ffè Dit blad verscmjnt eiken Dinsdag- en Vrijdasavoiift. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon JSr.Se. - Postbox®. DVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor «iken regei meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Aöverteatièn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrti dag voor middag ELF nre. Overzicht. Karei van Habsburg, ex keizer van Oosteurijk en ex-koning van Hongarije heelt, zooal» men weet in het deel nemen aan een huwelijksfeest aanlei ding gevondeu om zich «aar het regeeringskabiuet in oostenrijk te bege ven, ten einde een staatsgreep uit ta voeren. Het is hem ecuter niet ge lukt bet roer in handen te nemein, maar wel heelt da afgetreden vorst met dit grapje, dat hem zijn faootd wal eens bad kunnen kosten, veel pennen aan 'tschrijven gebracht. Het is op niets uitgeloopen en het is nu maar te hopen, dat, nu de ver antwoordelijken in Hongarije zoo kordaat hebben gehandeld, de Enten te evenzeer de juiste maatregelen zal nemen om een herhaling van derge lijke onbekookte bezoeken eens «n voor al te voorkomen en dat zij noch er bij Zwitserland op zal aandringen, den balling bet asylrecbt te ontzeggen noch hem zal iuterneeren. Immers Zwitserland laat zich niet dwingen en allerminst nuttig is het, den ex-koning in plaats vaa mot de Stefanuskroon, met een soort martelaarskroon te tooien. Lichtelijk naïet is de verklaring van de (groote) Entente, dat zij in geen geval het herstel van de Habsburgsche monarchie zal toestaan .aangezien uit den vrede in Middel-Europa in gevaar zou brengen". Let welden vrede l m Middel-Europa. latussctaen is ex-k«izer Karei ver trokken, omdat hij geen kans zag er zich te handhaven. Een proclamatie liet hij na tot afscheid. Zwitserland is er nia: langer op gesteld ex-koning Karl binnen zijn grenzen te herbergen. Karl zoekt nu gastvrijheid in een ander land. Legio is het aantal berichten goweesr, dat in de jongste week ons is toege stroomd uit de officieuse nieu «bureaux over den onvrede in Duitschland. üa bron van deze onlusten is waderora Moskou, dat èn ter herdenking van de eerste Russsische revolutie, welke 12 Maart 1917 uitbrak, èn als afleider voor het oproer te Kroonstadt de zich com munisten noemende lotgeneeten wist te bewegen, weer uit stelen, vernielen en plunderen te gaan. Geprezen worde de juiste zienswijze van de Daiuche Rijks-regaering, weike zooveel mogelijk de relletjes heett bedwongen door ae veiligheidspolitie, de Öipe's en de Rijks- weer zoo veel als 't maar kan Duiten het geding t« houden, ten einde den oproermakers, geen kaas te geven munt te slaan uit al hetgeen maar gelijkt op „witte terreur". In groote k trekken is hetgeen tnans vooral in Saksen is ontketend aea herhaling van hetgeen verleden jaar, eveneens in Maart, in Wnsttalea is vertoond. Nu het overgroot® meerendeel van de arbeiders niet op den lijmstok vliegt van neu, die maar „algetneene werk staking" decreteeren en ook de reaction- nairen zich onthouden van pogingen om munt te slaan uit het zinloos op treden van hen die in het begin der week mooi op weg waren Duitsehland terug te brengen tot de toestanden van den 30 jarigen oorlog, begint 't er al meer naar te gelijken, dat de crisis reeds achter den rug is. De zuiverings actie eu da pacificatie van Middel- Duitschland maakt zeer goede vorde ringen. Dit is nog niet het geval wat betrett de Opper-Silezische quaestie. Het Peolseh correspondentie-bureau bericht flat Korlamy door de intergeallieerde commissie is uitgenoodigd, voorstellen te deen omtrent een eventueele ver deeliug van Opper Silezië en dat hij in verband daarmee eerstdaags rast generaal Le Rond naar Parijs zou vertrekken. Van andere zijde verluidt dat de beslissing pas zal vallen om trent 1 Mei en na een nieuwe samen komst te Parijs. En dit heeft den tijd, want zoo ooit, daa kan Leyd George thans stellig Londen niet verlateD. Immers de Britsche kolendelvers hebben hesleteD, in staking te gaaD. Het ergst is wel, dat de deputatie van hun hoofdbestuur tevens heett verklaard, dat vóèr het personeel, dat dn mijnpompen en do machines bedient, zal deelnemen aan d® staking. Terecht heeft sir Robert Horne die inmiddels ia afgetreden als minister van Handel deze La'aie mededeeling beantwoord met de verzekering, dat hij „niet kon geloo- veu. dat de mijnwerkers zulk een ontzettende verantwoordelijkheid (als het laten oaderloopen der mijnen) op zich zouden durven laden" en volgens de jongste berichten schrikken de be dieners der pompen daarna van zelf terug. Belgische oorlogsoflvrs. In een officieele Belgische statistiek der militaire slachtoffers van den oor log, welke in 't begin der vorige maand verschoen werd het aantal Belgische militairen die gedurende den oorlog sneuvelden, bepaald op 34.396. Dit cjjter was vastgesteld volgens een werk opgemaakt in 1920. Sedertdien werd een nieuw grondig onderzoek ingesteld, hetwelk de volgende uitsla gen opleverde. Aantal doodeuzender onderscheid van rang 35.175. Bovendien zijn er nog, ep heden, 3774 vermisten, over wier lot men geea inlichtingen bezit. Onder de 35.175 dooden telt men 1514 officieren, waarbij dienen gevoegd 46 officieren die nog opgeschreven staan als vermist. Wat de burgerlijke slachtoffers be trett, uit zorgvuldig opgemaakte offi cieele bescheiden blijkt dat het aantal burger», die gedurende den oorlog go- dood werden en wier identiteit vast gesteld is, juist 4934 bedraagt. Het aantal in Duitsehland gestorven weggevoerden bedraagt 1311. De weggevoerde burgers die stierven gedurende hun verblijf in Frankrijk en Vlaanderen (front) zijn ten getale van 1228. Blijkens mededeeling van de Belgi sche regeoring komen Nederlanders, die in België oorlogsschade leden, Biet voor schadevergoeding in aanmerking, omdat België en Nederland geen oorlogsschade-verdrag sloten. Kameroverzicht. Na de Paaschrust is ook de Tweede Kamer wener bijoengekomen. Of deze rust in alle opzichten goed gedaan heett, mag worden betwijfeldde •nrust bleek het best uit het feit, dat den eersten dag reeds vijf interpellatie- aanvragen werden ingediend. Over die van den heer Rutgers, die vragen wilde stellen omtrent de uitvoering van de Lagere Onderwijswet, ontstond eenig debat. Nadat de regeling van werkzaam heden was vastgesteld ken de Kamer overgaan tot de behandeling van het wetsontwerp betreffende den invoer, aanmaak en verkoop van buskruit en springstoffen. Her is da bedoeliDg van de Regeering in de onderneming van onze eenige buskruittabriek, die in den I laatsten tijd geen goede zaken schijnt te hebben gemaakt, aandeel te nemen. Hier wordt een zeer sterk monopolie geschapen, althans voor de levering van buskruit eu springstoffen. Maar verder is het doel om ook andere artikelen te leveren als celluloid, kunsthoorn enz. De heer van Beresteyn had tegen het ontwerp ernstig bezwaar en ook de heer Treub wenscht, dat de inkoop en verkoop van buskruit eu spring- stoffeu vrijgelaten zullen worden. Beide heeren hadden bezwaar tegen den vorm van de nieuwe onderneming. De heer de Jonge had weder andere bezwaren en zag in het wetsontwerp eeu nieuwe uiting van railitairisme. De heer Hazeveet wenschte, dat men zich zou beperken tot de levering van ontplotbare stoften, zoodat geen artike len zouden woraea geleverd, die oo): door anderen worden vervaardigd. Niet minder dan drie Ministers waren bij de verdediging van het wetsontwerp betrokken. In de eerste plaats de heer vau IJsseisteyn, die mededeelde, da,t de Volkenbond alle particuliere fabn cage vau springstoffen wil verbieden, zeodat Staatsexploitatie hier het eeaige doeltreffende middel is. Minister de Vries zette uiteen waarom men de fabricage van oijproducten noodig heett De fabriek moet toch voldoende zijn om in de baheofte aan springstoffen ia oorlogstijd te voorzien. Daarom zal zij veel grooter moetea worden gemaakt dan voor normale tijaen ooedig is, en om nu aio meerdere grootte productief te maken, moet men ook andere pro ducten kunnen leveren. En in de derde plaats kwam minister Pop betuogeu, dat ons land alles moet voortbrengen, wat het in geval van nood benoett, in de eerste plaats ook buskruit. De Kamer heeft vervolgeus behau deld het wetsontwerp tot verhooging van do Successierechten. Er is veel geld noodig en op den minister van Financiën rust de zware taak, dit geld te vinden. Wij meeiien, dat do successiebelasting die is, waartegen de minste bezwaren kunnen worden inge bracht. Zij werdt betaald deor men seden, die plotseling een bate krijgen, waarop zij hij de inrichting van hua leven niet mochten rekenen, dus door degenen, die hot best tot betalen ia staat zijn. Bovendien behoeft de ad ministratieve omslag niet te vermeer deren, et men een paar percent meer heft. En men hoopt er een flink bedrag uit te halen, n.l. 20 millioen. Dit alle» neemt natuurlijk niet weg, dat er toch wel bezwaren worden gehoord. Men betaalt nu eenmaal liever niet. Als algemeen bezwaar tegen de ver hooging der successie belasting wordt door de tegenstanders aangevoerd, dat het kapitaal al te zeer zal worden aangetast, nog meer dan bij eene heffing ineens het geval zou zijn ge weest. Dit argument wordt door de grootkapitalisten steeds voor den dag gehaald, als zij meenen, dat aien hen al te sterk in de beurs wil latea tasten, maar begint wel iets van zijn ernst te verliezen ais men ziet hoe soms juist in den tijd dat de meeste ellende wordt geleden zooals tijdeus de oorlogsja ren de kapitaalvorming het grootst is. En in allen ernsthot geld moet toch ergens vandaan komen. Is het dan beter, dat de naenschen met kleine inkomens nog meer moeten besparen voor hun belastingpenningen Neen, wij kunnen niet instemmen met de redeneering van de heeren De Wijker- ijlooth en Van Rappard, die zich tegen deze heffing verzetten. Zij lijkt ons juist een zeer gelukkige. Alle hellin gen worden verhoogd met inachtneming van den graad van bloedverwantschap het te erven bedrag. Zoo moeten d« kinderen 31/, pCt. betalen tot een bedrag van ÏOUO, en 8 pCt. bij meer dan 5 ton. Deze bedragen stijgen tot achtereenvolgens 38 en 47 pCt., indien zeer verre verwanten ef niet verwanten erven. Een drietal amendementen, die alle werden afgenomen, hebben de wer king van de wA iets verzacht. Het amendement-Oud, waarbij een eind werd gemaakt aau de vreemde bepa ling, dat de overlevende echtgenoot meer zou moeten betalen dan de schoondochter, 2e het amendement- De Wijkersloeth, om de heffing voor groote gezinnen te verminderen eu 3a het amandemeac-De Geer tot ver mindering van de heltiag voor minder jarige kinderen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de gedeeltelijke herziening van de Leerplichtwet. De heer De Kanter achtte ons iager onder wijs nog niet voldoende en juichte daarom eene uitbreiding met een zevende leerjaar toa, mits men niet trachtte daarin nog iets nieuws te geven, maar T vroeger geleerde nog eeus herhaalt. Ook de heer Bakker meende, dat de Leerpl.wet niet aau

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1