fto. 3. Zaterdag 9 April 1921. 37e 3aa.rg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-\ laaudcren. J. C. VINK - Axel. De Bioscoop. Binnenland. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post I Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER— UITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. SO. - Postbox aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regei meer 12 Cent. Groote letters worden naar Diaatsruimte berekend. Advertenttën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfjdagvoormiddag ELF ure. i Onze gemeente werd deze week weer I bezocht door een bioscope, w .lke een rondreis maakte door Zeeland. Van het bezoek te dezer stede konden de exploitanten zich niet veel beloven. Nu. het was te verwachten, dat het niet druk zou zijn. De Paascb vaeantie i achter den rug en bovendien veel werkeloosheid onder de daglooners zijn vauzeit s rekende factoren om het aan tal bezoekers van publieke vermakelijk heden tot een minimum terug te brengen. Maar toch trekt de bioscope vaak veel bezoek, waar andere vermakelijk heden dit niet hebbet). Een bioscoop is a U ij d aantrekkelijk, hoort mcu wel eens zeggen en dit nu gaf ons stol tot overdenking en we kwamen daartoe tot de conclusie,, dat een bios cope is een veelbezochte inrichting niet alleen, maar ook een veel geziene en veelbesproken instelliag. Veel gezien en veel bezocht wordt zij vooral door ben, die de rolprenteu beschouwen als i een min ot meer oumisbaar levensele ment veel besproken wordt zij m het byzoDder door hen die niet blind ziju voor het bioscoopgevaar, voor de ge- I varen van zedelijken en maatschappe- lijken aard, welke aan de filmindustrie zijn verbondeD, voor den verdervenden f invloed, die van het moderne bioscoop theater uitgaat, voor het verband tus- j schen de stijgende criminaliteit bij de jeugd en het geregeld bezoek van I bioscopen. Er bestaat inderdaad een bioscoop I gevaar, een bioscoopkwaad, dat reeds I ver om zich heen heeft gegrepen. Tot deze uitspraak komt ook de I Staatscommissie inzake maatregelen I ter bestrijding van het zedelijk en maatschappelijk gevaar aan bioscoop I voorstellingen verbonden" in haar on langs uitgebracht verslag. Eu iu dit verslag wordt dan verder betoogd, dat het kwaad moet worden gezocht in verschillende oorzaken. *Zeker liggen deze niet iu de kine matografie als zoodanig. Toegegeven kan worden dat we bier staan voor een op zich zelf bewonderenswaardige uit vinding, die op velerlei, met name op onderwijzend gebied belangrijke dien sten kan bewijzen. Zoo toont in het bijzonder het instituut van de school bioscoop hoe de film is dienstbaar te maken aan het onderwijs. Handel en industrie maakten zich reeds de bios coop tot bondgenoot als propaganda middel, terwijl ook wetenschap en kunst zich de kinematografie ten nutte maakten. Het kwaad schuilt dan ook elders en wel voornamelijk in de wijze van ex ploitatie van de bioscoop als plaatsver vangster van het tooneel. Iu het bioscoopbedrijf staat niet de schoonheidsidee doch het vermaak op den voorgrond de aantrekkingskracht zijner theaters schuilt in een veelbie dend, sterk gevarieerd programma dat zonder van de toeschouwers veel inspanning to eischeu hen niettemin eenige uren in gespannen aandacht houdt. Dat onder deze omstandigheden meer dan wenschelijk is aan de sensa tiezucht van het publiek wordt geofferd 38 niet te verwonderen. Reeds op de aanplakbiljetten wordt er naar gestreeld door sensationeels beelden het publiek te lokken en in menige bioscoop is de „prikkelfilm" een schijnbaar onmisbaar element in de vertooning. Moord en doodslag; huwelijksontrouw en minder zedelijke verhoudingen zijn het gelief koosde stramieD, waarop in tal van films wordt geborduurd het pikante, het gedurlde trekt bezoekers en de filmfabrikanten, die de smaak van het publiek kennen, weten met die kennis hun voordeel ledoen. De betrekkelijk lage entreegelden brengen de bioscoop binnen het bereik van du groote massa en werken mede tot verscherping van het kwaad. Dat niet alle bioscoopon dernemiDgen in dezen blaam trett, behoeft geen betoog, doch het bedrijf als geheel heeft zich ongetwijfeld iu een richting ontwikkeld, die in menig opzicht is af te keuren. Waar bet particulier initiatief verbete ring zocht te brengen door oprichting van bioscopen die er op uit waren alleen goede fiims aan het publiek te bieden, bleek de exploita ie zeer moei lijk rendabel te maken. Men kon tegen den stroom niet op. Een gelijk vorn ig verschijnsel, doch dan van veel uitgebreider on gevaarlijker aard deed zich voor als bij het tooneel. De smaak van het publiek, dikwijls de slechte smaak van een bepaald deel van het publiek, werd leidend bij de keuze der stukken. Het bioscoopkwaad werkt echter veel verder en dieper op de de maatschappij in dan het kwaad, door derde of vierde rangs tooneel veroorzaakt. De omstandigheden leiden daartoe. De bioscoop trekt veel breeder kringen der bevolking tet zich de fantasie kan zich daarbij buiten gewoon ontplooien; de enseigneering is niet gebonden aan de beperkte moge lijkheden van de toocieelruimtede aard van de vertooning brengt medé, dat, waar enkel de gebaren de gedachten moeten venolken, het dikwijls heel dik moet worden opgelegd Men ziet, het oordeel der commissie over de bioscoop is met malsch. Maar verdiend is het. En strenge controlemaatregelen zijn dringend noodig. De arbeidstyd der bestellers wordt verlengd tot een gemiddelde vaD 9 uur per dag. De motiveering van dit voorstel berust op de overweging ona den financieelen toestand van het Staatsbedrijf te verbeteren. Boven dien eischt de wet een achturigen arbeidsdag voor hen, die zwarea arbeid verrichten, terwijl daarentegen voor lichteren arbeid een maximum van 10 uur wordt toegestaan. Iu ver band hiermede meent de regeering een postbesteller een gemiddelde van 9 uur per dag te mogen opleggen. Voor do posttreinconducteurs zal de diensttijd moeten varieeren tusschen 9 en 10 uur per dag, wijl voor hen diensttijd niet altijd arbeidstijd betee kent. In een circulaire, verspreid door het hoofdbestuur van de Ceatr. Nederl. Ambtenaarsbond, waarin gezegd werd, dat do regeering voornemens is, den postambtenaren den 8-urendag te ont nemen, werd het post- en ander over heidspersoneel ter vergadering geroe pen om te protesteeren tegen „den aanslag op de geldende arbeidsvoor waarden neergelegd in het D. A. P. T. T." Jlir. Van Doorn, t Arbeitlsverlengicst bij liet P. T. T. bedrit. Naar gemeld wordt is in regeerings- kriugen overwogen de met ingang van 1 Jan. 1920 bij K. B. ingevoerde rege ling van den diensttyd voer het P. T. T. personeel te verlengen. In bet bijzonder is dit het geval met den arbeidstyd van het lagere personeel en van een deel van het treinpersoneel. Een commissie heeft deze kwestie onderzocht en ingediend o.m. de vol gende voorstellen In den Haag is op 68-jarigen leeftijd overleden het lid der Tweede Kamer jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, een zeer gewaardeerd lid der Liberale Unie, een scherpzinnig jurist, en iemand naar wiens opmerkingen steeds geluisterd werd. Hij behoorde tot de rechter groep zijner partij. Belasting wegens waarde vermeerdering van onroerende goederen. Het Bestuur vau den Nederlaudschen Bond van Huis en Grondeigenaren en Bouwkundigen heelt aan de Eerste en Tweede Kamers een adres gericht naar aanleiding van hei wetsontwerp tot heffing eener belasting wegens waarde vermeerdering van onroerend goed ten behoeve van de gemeenten. Betoogd wordt, dat het tijdstip voor het heffen dezer belasting minder gun stig is gekozen omdat het bij de tegen woordige abnormale omstandigheden vrijwel ondoenlijk is, om de waarde van een onroerend goed naar behooren vast te stellen. Iu' de tweede plaats staat naar veler oordeel een aanmer kelijke waardedaling van onroerend goed voor de deur. Voorts overtreft op het oogenblik de stichtingsprijs van uieuwbouw meestal de werkelijke waarde, terwijl de nieuwbouw zal worden afgeschrikt. Indien een waar de ver meerderingsbelastiug noodzakelijk geacht wordt, dient ze de -waardever meerdering te treflen van onroerend zoowel als roerend goed. Rijksstcun woningbouw. Iozake rijkspremies en hypotheken voor woningbouw heett de Minister van Arbeid nader bepaald, dat de premie niet hooger zal zijn clan f 17Ü0 per woning. De maatstaf van t 20 per M- woning oppervlakte zal als regel slechts gelden voor woningen met minder dan 300 Ms inhoud terwijl voor woningen met een inhoud van 300 —450 M3 de premie als regel f 17 per ÏL2 bedragen zal. De rente van de door het rijk aan de gemeente te verleenen hypothecaire credieten blijft, voorbands tot 1 Augs. 1921, bepaald op 6 pet. Voor woningen, waarvan de stich- tingskosten meer bedragen dan f 8700 zal hypotheek niet worden verstrekt. Het maximum der hypotheek zal met meer bedrageu dan f 6000 per woning, eventueel vermeerderd met de ge taxeerde waarde van den grond, en als regel hoogstens gelijk zijn aan 90 pet. (voor eigonbewouers 80 pet.) van het verschil tusschen geschatte stich- ting8kosten en verleende premie. Deze nieuwe bepalingen gelden voor premies eu hypotheken waarvoor het verzoek op ot na 1 Mei by B. en W. inkomt. Wijziging der Kieswet. Het voorloopig verslag is verschenen over het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, van de Provinciale weten van de Gemeentewet. De door de regeering voorgestelde wijzigingen van de Kieswet werdeD over"het algemeen in beginsel toege juicht. Zeer vele leden stemden in met do verhooging vau het veraischte aantal stemmen tol 75% vaQ den kiesdeeler slechts een enkel lid meende te moeten opkomen voor het nut van de ver tegenwoordiging van de kleine partijen. Sommige leden wenschten maatrege len te zien genomen tegen het onvol tallig worden van de gekozen colleges tan gevolge van uitputting van de caa- didatenlysten, hetgeen bij gemeente raden meermalen voorkomt. Verscheidene leden betoogden de wenschelykheid van maatregelen ten behoeve van kiezers die op de stem mingsdag uit hunne woonplaats af wezig zijn. Verscheidene leden waren van mee ning, dat algeheel® atschaffiug van het stelsel van voorkeurstemmen te ver gaat. Verscheidene leden wenschten te zien bepaald, dat in elk geval een candidaat ten minste de heilt van den kiesdeeler moet hebben bereikt om verkozen le ziiD- j Eenige leden waren vau oordeel, dat de stemplicht die bij de laatste grond wetsherziening was ingevoerd, weer moet worden afgeschaft, omdat het daarmee beoogde doel niet is bereikt, Vooral ia Amsterdam is de stemplicht, naar zij meenden, tot een bespotting geworden. AXEL, 8 April 1921. Hedenmorgen was alhier en hoogst waarschijnlijk-wel in geheel Europa de zonsverduistering zichtbaar, waarvan we eenige weken geleden de voorspelling lazen. Wie jdit niet gelezen heeft, werd echter evengoed opmerkzaam gemaakt door het eigenaardig gedempte zonlicht,

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1