Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 26 Maart 1921. No, 101. Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN Eerste Kamer. Als vervolg op het parlementair over aicht in ons vorig nummer, geven we hierna nog een kijkje op hetgeen in de Eerste Kamer werd behandeld in de zittingen der vorige week. Plaatsgebrek noopte ons dit uit te stellen. De Eerste Kamer heelt het begroo- tiagsweik voortgezet. Bij die voor Buitenlandsche Zaken heeft onze verhouding tot België een groot deel van den tijd in beslag geno men. De wijze waarop de heer Van Kol de vorige week had gemeend, de Belgische belangen ten koste van ods land te moeten verdedigen en met verdraaiing van de feiten te moeten aankomen, hoe inzake de Wielingen het recht geheel aan de zyde van onze buren zou zijn, ontmoette veel verzet, ook van zijn partijgenoot Polak. Inder daad heelt zijn goede hart den heer Van Kfl blijkbaar parten gespeeld en hem genoopt het voor den tegenstander op te nemen, ook waar diens recht zeer twijfelachtig is. Minister van Karnebeek heelt dit nog eens duidelyk uiteengezet. Ook verdedigde Z.E. uit voerig de instelling van een vast ge zantschap bij het Vaticaan op grond van de bekende overweging, dat daar een belangryk diplomatiek millieu zou wórden aangetroffen, waarby ons land vooral niet mag ontbreken- Welk voordeel ons land echter reeds van tiet gezantschap gehad heelt, kon Z.E. blijkbaar nog niet mededeelen en zoo zullen velen nog niet van de groote beteekenis daarvan overtuigd zijn. De begrooting werd hierna aangenomen. Bij de Indische Begrooting brachten de heeren v.d. Does en v.d. Berg hulde aan den afgetreden landvoogd om daarna vertrouwen uit te spreken in Mr. Fock. De heer v.d. Berg vreest geen revolutie, omdat het aantal Euro peanen, die inlanders tegen onze regee ring opstoken, zeer gering is. De vraag, ot in Iüdië revolutie moet worden gevreesd, zal echter wel in de eerste plaats afhangen van de daden van onze Regeering. De heer Van Kol verlangt meer belangstelling in de Kamer voor onze koloniën. Hij .uitte vele klachten over toestanden in Iud.ë, die nog steeds geen ongunstig zijn. Ook zou hij in verband met het groote tekort op de Indische begrooting gaarne weten, waar al de schatten uit dat land zijn gebleven. De heer Idenburg meent, dat het met de financiën van Indië niet zoo slecht gesteld is als men wel denkt. Want de oorzaak van de toeneming der tekorten ligt voor een belangrijk deel in de groote waardedaling van het geld. Hij waarschuwt echter de Regee ring tegen al te groote uitgaven, inzon derheid tegen een te hoog opvoeren van de salarissen, temeer omdat wij nu op het hoogste punt van de duurte staan en particulier bedrijf reeds met wedden is aangevangen. Minister de Graeff antwoordde slechts zeer kort en onthield zich er zorgvuldig van, iets nieuws of byzouder te zeggen. De behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetensciiap- pen bracht weinig belangrijks. Wat de positie van de onderwijzers betreft deelde Z.E. mede dal de bijzondere onderwijsinrichtingen overstroomd wor den met adspirant onderwijzers. De Minister ziet hierin een teeken, dat de positie der onderwijzers nog niet zoo slecht wordt geacht. Als er geen lief hebbers zijn voor het openbaar onder wijs, verklaarde Minister de Visser, is dit toe te schrijven aan het optreden van de onderwijzersvereenigiugen, die de liefde voor het onderwijs stelselmatig onderdrukken. Bij de Justitiebegrooting kwam de heer van der Feltz opnieuw op voor de belangen van de advocaten, die, in strafzaken soms- kosten hebben te maken, welke bun niet worden vergoed, ter wijl de heer Bargsma do verkeersbe- langen besprak. De heer Slingenberg betreurde bet, dat Minister Heemskerk niet wil medewerken tot wijziging van rechtspositie van de gehuwde vrouw, en de heer Mendels drong aan op een spoedige herziening van ons huwelijks recht. Minister Heemskerk zeiae o.a. geen absoluut bewonderaar te zijn van de celstraf, en verklaarde zich bereid een poging te doeu tot wijziging van het huweiijksgoederenrecht. Beide Kamers gingen daarna tot na Paschen uiteen. Spoorwegen in Zeeland. Door de Tweede Kamer zijn aange nomen het wetsontwerp tet nadere verhoogin? van het maximum van het rentelosze voorschot uit 'a Rijks schat kist voor den aanleg en het in exploi tatie brengen van spoorweglijuen van IJzendijke ever Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramid® van Philippine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grenz in de richting van Selzaete en 't wetsont werp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening tea behoeve van aanleg van spoorweglijnen van Goes over 'a Heer-Arendskerke, Borsselen en Hoedekenskerke naar Goes, van Goes over s' Heer Arendskerke naar het Wolphaardijksche veer en van Goes naar Wemeldinge. Behandeling van tuberculose. In Engeland trekt sedert geruimen tijd de behandeling van tuberculose met formenten en antigenen van dr. Spahlinger te Genève sterk de aan dacht. Men hoeft hoog op van de voortreffelijke uitkomsten en bij dr. Addisson, den minister van Volksge zondheid, is herhaaldelijk aangedron- geu, een onderzoek te laten instellen. Er zijn nu eenige van de grootste Engelsche tuberculose-deskundigen te Genève aangekomen, om met Spah linger een grondig onderzoek naar zijn methode te houden. Zij werken onafhakeltjk van de Britscbe Regeering en behooren tot een bijzondere com- misie. Spahlinger heeft verklaard dat „de ideale methode van behandeling tot het bestrijden van ziekteverwekkers is, dat met zouten inspuit, die de bacte riën vernietigen". Dat is, volgens hem, de theraphie van de toekomst. Deze genees methode de cbemico the rapeutische stelt het gebruik van toxinen, een methode, die vol teleur stellingen is, terzijde. De chemico- therapeut kan drie verschillende me thoden volgen. In de eerste plaats een inspuiting „en massa", waardoor direct of indirect opeens de dood van alle parrasieten wordt veroorzaakt. Of verscheidene inspui.ingea van heizelfde middel, toegepast met tussehenpoozen van eenige dagen (een methode, die alleen in zekere gevallen kan toege past worden.) Of een gecompliceerde cherische geneesmethode, waarby een aantal anti-bacterieele zouten gebruikt worden (zouten die de bacteriën dooden). Door deze zouteü, bet een na het andere, toe te passen, overwint men op den duur den weerstand van de bacillen tegen het geneesmiddel. De bacillen van Koch biedeD, volgens Spahlinger, zoolang weerstand tegen een bepaald middel, totdat zij het ten slotte overwinnen. Hy verwacht daarom het meest van de gecompli ceerde metbode. De bedoeling is, om de pat'ëtitpn, zooveel mogelijk, loopend en terwijl zij bun werk verrichten te behandelen. De correspondent van de „Westmin ster Gazette" te Genève, aan wiens brief de N. R. Crt. deze bijzonderheden ontleent, zegt, dat ongeveer drie jaar noodig zouden zijn, om genoeg midde len voor vijftigduizend patiënten ge reed te maken De bereiding vereischt de grootste zorg en kan slechts ge schieden door deskundigen. Eindelooze voorzorgen moeten genomen worden. In tien jaar, zoo beweren sommige medici, die de zaak bestudeerd hebbeD, zou de tuberculose in Engeland uitge roeid kunnen worden. De correspondent heeft met een Hongaar van dertig jaar gesproken, dien de dokters reeds opgegeven had den en die in bet laatste stadium van de ziekte verkeerde,, dat zich kenmerkt door hevige bloedingen. Na een jaar behandeling is hij volkomen genezen en kan hij het beroep van kleermaker zonder bezwaar uitoefenen. Specialis ten hebben geen spoor van tuberculose meer bij hem kunnen ontdekken. Verder vermeldt de correspondent het geval van een collega-journalist, verbonden aan een zeer bekend en voornaam blad, die volgens de methode van Spahlinger voor beentuberculose is behandeld en geheel genezen. Hij was viermaal door een van de grootste specialisten geopereerd en bij de vierde operatie had de specialist hem geraden met de methode van Spahlinger een proef te nemen. Deze methode is niet alleen toegepast bij long- en beender- tuberculose, maar aok bij tuberculose van de klieren, de nieren, de inge wanden en van de huid (lupus). Sclndevergoeding veehouders aan de Belgische grens. Aangaande het nadeel, dat deze veehouders badden, doordat ze hun vee niet konden weiden en dit op stal moesten laten, wegens het héerschen van veepest in België heeft de Minister van Landbouw een onderzoek late» instellen en een post uitgetrokken op de begrooting. In antwoord op desbetreffende vragen heeft ZExc. aan den beer Ch. L. van de Bilt, lid van de Tweede Kamer, geantwoord, dat hy onmiddellijk na vast stelling van Hoofdstuk X der Staats- begrooting voor het jaar 1921, een voorstel aau Hare Majesteit de Koningin zal doen tot het toekennen uit 's Rijks kas van een tegemoetkoming aan be langhebbenden in extra voederkosten, in verband met de verplichte opstal ling van vee langs de Belgische grens tijdens het voorkomen van de veepest in België. Naar de heer Van de Bilt aan de Z. K. schrijft, zal hoofdstuk X eerst daags behandeld en hoogstwaarschijn lijk aangenomen worden, zoodat de znak er goed voor staat. De actie in deze door "het bestuur der afdeeling »Axel" van de Z. L M. is dus niet tevergeefs geweest, wat ons verheugt ook voor de benadeelde partijen. Men meldt uit Tilburg aan bet Hbld. Zekere vrouw De Laat, uit Vecht, kwam per auto een bezoek brengen aan haar vruegeren buisvriend, den schilder Hoefnagels. Zy vroeg dezen verantwoording, waarom by de tusschen hen bestaande verhouding had verbre ken. Daarbij greep zij opgewonden tusschen haar blouse. De vrouw werd vastgegrepen, en nu bleek, dat zy tusschen haar blouse een met scherpe patronen geladen browning verborgen had. Zij gat haar spijt te kennen dat zij niet aan het leven van Hoefnagels eh aan dat van haarzelf een einde had kunnen maken. De vrouw werd door de politie gearresteerd. De filiaalhoudster van een brood winkel in de Adelheidstraat te 's Graven- hage zag Dinsdagmorgen ongeveer 9 uur, drie met een revolver gewapende mannen haar winkel binnenkomen. Terwijl zij de juffrouw met hun wapen dreigden, hebben zij de winkellade gelicht, waarin zich ongeveer f 35 bevond en zijn vervolgens vertrokken. Reeds op 20 December stelde de Raad van Scheveningen 26.000 beschikbaai om de werkverschaffing aan Scheveningsche visschers by den dienst der GemeeDteplantsoenen tot einde Maart 1921 voort te zetten. B. en W. achten het gewenscht, met JRykssubsidie, de werkverschaffing wederom drie maanden voort te zetten en vragen daarvoor 26.000 aan. Een eigenaardig testament. Een eigenaardig testament heelt een Engelsche dame van 39 jaar, die een tyd geleden gestorven is, nagelaten. Ik wil, dat mijn lijk iD een met lood gevoerde, eenvoudige withouten kist naar Porthpean (een plaatsje aan de kust van Cornwallis, waar zy gewoond had) gebracht en daar een eind in zee begraven zal wordeü, zegt het testament. De zee is altijd een vriend veor mij geweest. Een paar van de weinig gelukkige dagen, die ik gehad heb ,zijn op zee doorgebracht en daarom wil ik nergens anders begraven worden. Verder schreet de testatrice voor, dat twee met name genoemde visschers uit de haven van Porthpeau de kist vroeg in den ochtend of laat in den avond, als er geen andere booten in de baai waren in hun boot moesten medenamen, in hun daagsche kleeren gekleed en een eindweegs uit den wal in zee zetten. Er mochten geeu familieleden ot ken nissen bij tegenwoordig zijn, alleen de executeur testamentair. Ik heb eenzaam geleefd, zoo eindigt het pathetisch document, ik hoop dat ik eeDzaam zal sterven, zonder roerende doodsbedstooneelen, ik wil alleen begra ven worden. Het tijdstip van mijn begrafenis moet alleen aan degenen die mij begraven, bekend gemaakt worden. Het lyk van miss Deakin, de erflaat ster, werd in zee gevonden met het testament en eenige andere papieren in een zakje om den hals. Dezer dagen is.haar laatste wil geldig verklaard. Zij laat ongeveer 25.000 gulden na. Van 1—28 Febr. 1921 Hulst. Huwelijks-voltrekkingen. 23. Felix Keabeke, i8 j., jm. en Rosalia Maria Leb- binck, 51 j., jd. Geboorten. 4. Elisa Maria, d. van Josef Theotiel Messsgie en Rosalia Maria Everaart. 7. Catharina W ilibrorda Maria, d. van Marinus Antonius ervaart en Margaretha Johanna van h esteren. Maria Melania Frederica, d. van Arthur Emilius de Block en Angela van Gelderer. 1 Desire August, z. van Augustus Theodoras van den Brande en Anna Maria Cornelia Sophia Jansen. Maria Mathilda, d. van Albert Louis Marie Egger- mont en Magdalena Melanie Verwilligen 21. Eduardus Josaphus, z. van Petras Johannes van Regenmortel en Prilomena van Heese. 27. Maria Josepha, d. van Frederik Johan Marie Meersschaert en Bertha Melania de Bleyser. 2«. Martha Maria, d. van August de Smet en Maria Julia Meul. Overlijden. 6. Petrus FrauciScns Stascyns (van St. Jansteeir, 21 jechtg;. van Maria Goossenf. Bernardina Jehanna 'i'ilders, 79 j., d. van Johan en van Geertruida Welters. 10. Pieter Augustinlis Peeters, 74 j., echtg. van Isabella Francisca Mets (van St. Jausteen). 14. Joseph Constant Clemens Marie de Maat, ï4 j., z van Michael Angustinus en Johanna Catharina van Eggermont. 19 Julia Petronella Pauwels, 7. m., d. van Petrus Augustiuus en van Rosalia Apo onia De Witte. Overslag Geboorten. 5. Maria Josephina d. van Henricus Emanuel Pollet ea Anna Cornelia Simons. Zuiddorpd. Overlijden. 17. Sidonia Pau lina Steijaert, 81 j., wed. van Amandus vau Overloop.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 3