Zaterdag 26 Maart 1921 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Vrouwen en politiek. Binnenland. Dit blad verscnunt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per Maand 25 Centfranco per post 30 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. - Footbox aüVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar Diaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdaa- en VrQdagvooriaiddag ELF ure. By dit blad behoort een byvoegsel. Wegens het Paaschfeest zal aanstaanden DINSDAG- geen nummer van dit blad verschijnen. n Van alle zijden zien we de voor mannen der verschillende politieke partijen opdagen, om toch vooral nu het vrouwenkiesrecht er is de stemmen der vrouwen dienstbaar te maken aan hun beginsel. De kwestie vóór of tegen bemoeiingen van de vrouw iu de politiek treedt tbans niet meer op den voorgrond. Het feit is beslepht, Ze hebben bet recht am te stemmen en dus aldus redeneert men mogen ook de vrouwen van oDze partij niet achter blijven bij de stembus, want onze tegenpartij bereidt de vrouwelijke kiezers op de politieke actie voor en als wij dat niet doen, dan verliezen we. Wat verloren wordt, is eigenlijk voor de meeste vrouwen nog onbekend. Nu ja, ze weten, dat als de eene caDdidaat meer stemmen heeft dan de andere, dat dan de eerste wint en als de eene partij meer zetels in de kamer heeit dau de andere, dat die dan meer ministers op zijn hand krijgt. Maar oi daar nu werkelijk zoo'n groot verschil in bestaat, voelen de vrouwen over 't algemeen nog niet zoo diep, indien ze tenminste niet aan politiek gedaan hebben, of er niet zoodanige belangstelling voor toonden, dat ze zich door hun echtgenooten en politieke vrienden op de hoogte lieten brengen. Maar bij de meesteu was dat niet het geval ze dachten aan de beet van een kat oi een bond en bet gescharrel trok haar weinig aan. Nu, veel plezier beleven ze er Biet van als hare mannen er zich zoo druk om maken. Vandaar dan ook, dat hel: eigenlijk een heele toer is, om die vrouwen, die zich tot heden zoo weinig getrokken voelden voor politiek gedoe, kiezers fokkerij en stemmenwinst, thans be langstelling in te boezemen voor wat men noemt de politiek. En wel zoodanige belangstelling, dat ze partij kiezen, gaan stemmen voer die partij en liever nog zelts propageeren voor de beginselen dier partij. Het is waar. dat voor velen de vraag, welke partij, heel gemakkelijk wordt genomen, waut het grootste deel redeneertJe richting mijner kerk is de richting mijner partij en dan geloo ven ze het verder wel. Het komt dan wel terecht. Maar toch is dit niet in alle deelen het geval. Er zyn ook vrouwen, die verder zien, dan haar neus lang is en zich wel degelyk zullen afvragen, maar waaróm nu maar klakkeloos die partij gekozen en waarom geen andere Want ook onder de kerkelijke partijen bestaan verschillende richtingen. En ook buiten de kerkelijke partijen, bestaan er nog partijen, die door elk christen mensch zonder zyn heiligste beginsel, of zijn geloofsovertuiging te kort te doen, zeer goed gesteund kunnen worden. Hat blijit o.i. dus noodig, dat de vrouwen, indien ze uit overtuiging hun stem willen uitbrengen, dat ze dan eerst goed nagaaD. wat de verschillende partijen in hoofdiijuen beoogen. Het blijkt, dat de leiders der partijen dit ook begrijpen. In vergaderingen worden hunne propagandisten aange maand om op zooveel mogelijk plaatsen lezingen te houden voor de vrouwen wanneer die niet alleen te vinden zyn, dan maar de mannen opgeroepen om hunne vrouwen mede te brengen ter vergadering, want de strijd zal heet zijn Voornamelijk is dat het geval op het platteland. In de steden is men vóór, want daar heelt men reeds afdeelingen van verschillende vrouwenbonden. En zoo was ook in ons land de bond voor vrouwenkiesrecht reeds jaren geen onbekende. Het spreekt vanzelf, dat de aanhangsters van vrouwenkiesrecht, nu zij haar doel bereikt zien^ niet stil zitten en de wereld zullen toedien, dat dat verlangde kiesrecht niet tever geefs bestaat. Maar ook die vrou wen hadden nog een keus te doen, toen bet kiesrecht baar geschonken werd en zoo lazen we dau onlaDgs, dat een groote vrouwenvereeniging onder voorzitterschap van mevr. W. Wijaaendts PrauckanDyseriuck de partij keeft gekozen van den Vrijheids bond, d.i. zooals we weten de bond, waarin de Liberale Uni, de partij der Oud Liberalen, de Economische BoDd en nog enkele andere kleinere partij- groepen ziju vereenigd tot één staat kundige partij. In een dezer dagen gehouden ver gadering zette mevr. Wijnaendts uit een, hoe het bestuur tot die keuze gekomen is. Wegens het neutraal karakter van ons blad, dat we hopen te handhaven ondanks zijdelingscbe aanvallen, ont houden we ons van aanbeveling eener party. Maar om het vele nuttige en ware, dat in de rede van Mevr. Wij naendts doorklinkt en dat e. i. elke vrouw, onverschillig van welke richting ot partij zij is, ter harte kan nemen, meenden we goed te doen door er hier een gedeelte van over te nemen. De begaafde spreekster zeide dan o.m. het volgende „Wij geleoven, dat onze beginselen, alleszius belangstelling verdienen, juist van de zijde der vrouwen. Wij meenen, dat op inderdaad zeer gelukkig» wijze do gronddenkbeelden, waaraan de leden vau ons Comté indivueel jaren hebben gewijd, in het nieuwe program zijn vastgelegd. Waar uitdrukkelijk is uitgesproken de waarde van een hecht gefundeerd g zinsleven voor de gemeenschap, daar is onomwonden neergelegd de overtuiging, dat aan het gezagsgezin, zooals wij dat op het oogenblik nog kennen een einde moet worden ge maakt. De Economische Bond mag zich toe kennen de eer, dat hij is den korten tijd van zijn bestaan voor het eerst da groote beteekenis van de geziuscaak voor mannen en vrouwen beiden, in een staatkundig program heeft vast gelegd. Het is de Liberale Unie geweest, die op zeer gelukkige wijze in haar rapport Huwelijkswetgeving heeit aan gewezen die richtiDg, waariu ons Burg. Wetboek veranderd zal moeten worden. Er is meer. Ook de vrijheid van arbeid wil de Vrijheidsbond aan allen borgen. En wy, die sinds een kwarteeuw hebban waargenomen en hebben loeren kennen de heerlijkheid van den arbeid, wij laten ons dien niet meer ontnemen. Wij weton al to goed, hoe hol en droevig eertyds het bestaan was van menige ongehuwde vrouw. Wy weten, hoe alleen arbeid, juist ook iu Vrouwenleven, de onmis bare factor kan zijn om'eigen leed te overwinnen on levensvolheid to ver langen ook bij schijnbaar gemis. Dat (in den Boud) als vierde de groep voor Ethische en Maatschappe lijke Belangen vertegenwoordigd is vait niet minder als een gelukkig voortea- ken te beschouwen. Zij toch ontstond evenals de Economische Bond uit afkeer tegen de politiek in de minder gunstige beteekenis. Dat zij thans mede aan bet stuur wilde plaats nemen, waarborgt, dat alies zal worden gedaan wat mogelijk is om naast beginselvast heid te brengen verdraagzaamheid tegenover andersdenkenden, dat ge tracht zal worden, zoo vaak daar aanleiding toe bestaat, om over de partijen heen elkander de hand te reiken en het landsbelang steeds te blijven zien boven het enge partij voor deel. Zoo gaan wij dan vol goeden moed in het diep besei onzer verantwoorde- lykheid en met geestdrift in zee. Voor de meesteu uwer is het eigen lijk staatkundig leven nog een geheel vreemd terreiD. Gij kunt zulk een groote macht ten geede hebben, wan neer gij de mannen weet te overtuigen van uw ernst en toewijdiBg. Want voor alles willen wij met hou royaal samenwerken. En diegenen onder ons, die iu dezen ervaring ii ibben, erkennen met dankbaarheid, ciat oeze voorman nen zich hunnerzijds inspannen om zich de vrouwelijke mentaliteit iu te denken. Wat wij nu bovenal van u vragtm, is persoonlyke, onafgebroken toewijding. Dat is niet altijd even gemakkelijk. Ik weet zelve te goed uit den tijd, nu zeventien jaren geleden, toen ik voer hei eerst iu het bestuur van eene po litieke partij zitting bad, boa dikwijls belangstelling moet worden gegeven voor dorre onderwerpen hoeveel taais lectuur moet worden doorworsteld hoe vaak ons de lust bekruipt naar eigen gezellig tehuis terug te vluchten om met een mooi boek, ouder een schemerlamp naast een uitlokkende theetafel de geheele zure buitenwereld te ontvluchten. Maar wat eertyds nog had gekund, is op dit oogenblik plichts verzaking. Nu de vrouwen het stem biljet ontvangen hebben, gewenscht ot opgedrongen, zijn zy door de Wetge vende Macht gedwongen hare belang stelling uit te breiden buiten de eigen omgeving. Maar een hoogere macht, ook de eischen der moraal leggen U dien ernstigen plicht op. Wij staan in de aanvangsjaren van eene nieuwe wereld. Wie die niet wil helpen op bouwen, moet onder het puin van het inééuzakkeude ten gronde gaan. Dat opbouwen is niet dor. Het past zich geheel aan by de natuur der vrouw, het komt evereen met wat vat heeit in het diepst vau ons wezen, dat toch altijd meer gevoel dan koel berede neerd verstaud is en dat instinctief zoekt naar synthese. De nieuwe wereld worstelt met twee problemen eene intensieve ver meerdering van den goederenvoorraad, wat wy ons slechts langs den weg der vrijheid kunnen denken, zoodat •eue rechtvaardiger verdeeling werke lijk in kan sluiten behoorlijke welvaart voor allen en ten tweede de erkenning en waardeering van het moederschap ook in zijne maatschappelijke betee kenis en daarmede de zedelijke vrijmaking der vreuw, de gezondmaking van het voelen en de verhooging van de pbysieke en geestelijke volkskracht. Niemand heeit nog op dit oogenblik voor die beid6 problemen de uiteinde lijke oplossing gevonden. Theorieën zijn verlaten; de praktijk mat hare gevaarlijke waagstukken bracht ver nietiging met zich. Allerminst meenen tfij, dat alles scherp omlijnd voor ons te zien. Maar wij willen onze vrou welijke deernis met al wat lijdt, wy willen onze intuïtie, die reeds zoo menigmaal den juisten weg wees, geven naast het geschoolde inzicht en de economische kennis onzer leiders. Drie dingen hebben wij ens zeiven en elkander onophoudelijk voer te houden Weest in uw eigen gemoed ten volle verzekerd Weest vurig vau geest Arbeidt zao laug het dag is Grondwctslierzien ing. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de regeeringsvoerstellen tot herziening der Groudwet, groetendeels op den grondslag van net rapport der Staats commissie. Ze betreften kort aangeduid Troonopvolging. Schrapping van anderen dau nakomelingen der thans regeerende vorstin. Bij entbreking daarvan niet een volksstemming over den staatsvorm, zooals de commissie wenschte, maar handhaving der mo narchie, en dus een nieuwe konings keuze. Grond wetswijziging. Volksstem ming indien een voorstel in een der Kamers met minder dan twee derden is aangenomen.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1