23 Maart 1921. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan der en. J. C. VINK - Axel. Twee of zes Binnenland. Dit blad versctnint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per Maand 25 Cent; franco per post 30 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 (Jent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr. 56. - Postbox 6. AL)VERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiëü worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtjdagvoormiddag ELF ure. In deze vraag ligt een keuze opge sloten en nu hangt natuurlijk bet ant woord af van wat bedoeld wordt. Verwijzende naar ons vorig nummer, waar we, in 't kort, verslag gaven van een ten stadhuize alhier gehouden vergadering, willen we direct de vraag nader aanvullen en zeggen tot de jongenswat doet ge liever 2 maanden dienen als soldaat of zes J£n tot de ouders: wat wilt ge liever voor uw zoons2 maanden in de kazerne, of 6 Het antwoord is natuurlijk 2. Eu nu is het wel eigenaardig, dat de regeeriDg, die vroeger de jongens liever een jaar soldaat had, (wat deze nog wel .geen eeuwig leven" noemden) dü ook liever ziet, dat de jongens maar 2 maanden ia de kazerne blijven. Maar de regeering wil ook, dat in die 2 maanden dat is 4 maanden minder, dan werkelijk noodig zou zijn om van de jongens geoefende soldaten te maken de recruten niet minder bekwaam zijn in het hanteeren van wapenen, marcheeren en wat verder tot den militairen dienst behoort. En nu is het iedereen duidelijk, dat als de officieren daar werkelijk zes maanden voor noodig hebben, het daD niet mogelijk is om dat in twee maan den klaar te, spelen, of men moet er een kunstje op gevonden hebben. Welnu, dat kunstje bestaat dan hieriD, dat de jongens de eerste 4 maanden de oefening thuis kunnen doen ia plaats van in de kazerne. In de practijk is het eigenlijk niet mogelijk, omdat vier maanden aan één stuk thuis (d. w. z. bij groepjes in eigen gemeente) te doen en daarom besteedt men er een paar jaar voor en dan met een paar uurtjes in de week achtereer. Het idee vinden we prachtig en aan jongens zoowel als aan de ouders moet het wel aanlokkelijk voor komen. Te meer, waar het vrijwillig is. Men geeft zich uit eigen beweging aan, want de wet dwingt er niet toe. AlleeD, ais men het niet doet, heeft men de zekerheid later zes maanden op te moeten komen en dan ook zes maanden het karzerneleven mede te moeten maken. Nu, wat dia zes maanden van een braven, gezonden en oppassenden joDgen in de kazerne kunnen maken, zullen we niet uitmeten, maar dat ieder ouder zucht wanneer hij (of zij) zijn jongen naar de kazerne ziet trekken is een even groot bewijs, dat de lucht er niet zuiver is, als dat men van predikanten van verschillend geloof de jongelui door ingezonden stukken ziet waarschuwen, dat ze zich toch sterk zullen toonen in geloof en zeden. Op het gemak en voordeel van thuis oefenen komen we echter nog terug. We wilden eerst liever overste KloDtje en den heer Laeruoes even navertellen, hoe dat thuis oefenen echter in zijn werk gaat. er voldoende jongens zich aangeven, dat verschillende plaatsen zullen wor den gekozen om zich te oefenen. Voor deze streek is Axel gekozen, met zijn flinke schietbaan, zijn mooi sportterrein gymnastiekzaal en als centrum gelegen tusschen vsrschillende omgevende dor pen. Axel zal dan dus worden een garnizoensplaats, maar zonder kazerne. De jongens kunnen zich van at hun 16e jaar aanmelden en maken dan gedurende 3 jaar iedere week een paar uur oefeningen, zoodat ze bij den aan vang van hun dienstplicht 300 uren geoefend hebben en dau een examen afleggen, waarbij zal blijken of ze vol doende bekwaam zijn en vóórgeoefend zijn om na 2 maanden in werkelijken dienst te zijn geweest, met groot verlof te kunnen gaan. Eigenlijk gezegd is die methode niet geheel nieuw, want we herinneren ons zeer goed dat ongeveer 20 jaar geleden er een voorbereidend militair onderricht bestond, dat hetzelfde doel te verwachten is, dat door algemeene deelname bereikt wordt, wat reeds door zoovelen in- en buiten de Kamer is bepleit en waarvoor reeds zooveel breeüurei en kranten zijn volgeschreven, nl. dat we zullen krij- een volksleger, zooals dat iu Zwitserland bestaat. Beter was het gean leger noodig te hebben, maar zoolaag onze buren nog zoo woelig zijn, is het niet raadzaam zonder verdediging te zijn. En dan nog wat brouwt het nog niet steeds onder onze eigen landge- neoten Hoevelen verlangen niet nog naar het oogenblik, dat ze staat en vorst en kerk en school omver kun nen werpen, om dat alles op Russisch bolsjewistische manier op pootjes te zetten, zoodanig, dat niemand meer iets het zijne kan noemen? Daarom, wie wenscht, dat de orde in ons land bewaard zal blijven, steune de plannen onzer vaderlandslievende regeering onder de souvereiniteit onzer Koningin Wilhelmina Alleen was er dat verschil, dat het toen meer een soort wintercursus was in het hanteeren van wapenen en dat men niet in uniform was. Thans achter zal men militair gekleed en gekeurd worden. Ook dit is een voor deel, want men slijt dan niet eigen kloeren en als men te zwak blijkt, waagt mea er ook niet zyn ge zondheid bij. Bovendien stelleo we ons voor, dat het oefenen, exerceeren, eaz. geheel kameraadschappelijk .on der ons" zal gaan en er .Jus geen bovenmatige krachtsinspanning en geen provoost zal zijn en ook hist geestdoo- dende op wacht staan achter blijft, terwyl men bovendien thuis om zijn maaltijd kan komen en dus geen kug behoeft te k(n)auwen Zoo komen we weer aan de voor deelen, die dq voorbereidende oefenin gen zullen opleveren. En dan denken we aan het niet te schatten voordeel, dat men veel kans beeft om van de zes maanden maar 2 in do kazerne te moeten laven Men wint dus vier maanden, dat men in zijn vak blijft, in zijn betrekking; in zijn studie. Wat een loon beteekent dat aiet voor velen. We gelooveu dan ook, dat na deze uiteenzetting velen zich alsnog ter gemeente secretarie zullen aanmelden om deel te nemen aan het vooróerai dend militair onderricht. We herhalen het is ieders vrije wil, maar als men teekent, meet men ook zijn verplich ting nakomen en geregeld de oefenin gen bijwonen op de tijdstippen, die de jongens evenwel ook zelve kunnen vaststellen. En hiermede is naar onze bescheiden meeniog voldoende verklaard, wat de nieuwe wet bedoelt met het ruim gelegenheid geven om door vrij willige oefeniDg den dienstplicht of groötendeels buiten het leger (buiten de kazerne) te vervullen. In het algemeen is voor ons land in die methode ook een groote bespa ring van uitgaven te voorzien, terwijl Parlementair Overzicht. Nadat de Tweede Kamer in de zit tingen van de vorige week eenige kleine wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming had aangenomen, ging zij over lot de behaodeliDg voorschriften ten aanzien van die verzekeringsmaat schappijen, welke bijzondere voorziening behoeven. Dit ontwerp, werd ingediend om de belangen te beschermen van de verzekerden bij een maatschappij, die niet meer in staat schijnt te zijn in de toekomst hare verplichtingen na te komen. Men krjjgt nu voor de maat schappijen. van welke moet worden aangenomen, dat zij in de toekomst niet meer aan hare verplichtingen kunnen voldoen, een speciaal toezicht van een rechter-commissaris met een commissie. De rechter-commissaris zal beslissen op welke wijze de belangen van de verzekerden, d.w.z. de grootste crediteuren van do toekomst, het best kunnen worden behartigd. Principieel verzet bestoud niet tegen het wets voor stel. De heer Marchant had een reeds amendementen ingediend, waarvan eein ge werden aangenomen, waarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd. In de avondvergadering van Dinsdag werden drie interpellaties afgedaan. In de eerste plaats die van deD heer Hei mans omtrent de aankoop van het huis van mr. S. Rink, voorzitter van den Raad van Arbeid te Tiel, ten behoeve van dien Raad. Hierover kon weinig Dieuws worden gezegd. De Regeering en de meerderheid der Kamer pogen steeds de handelwijze van Mr. Rink te verontschuldigen wij kunnen ons hier mede niet vereenigen en zien in het gebeurde niet slechtt een daad van grenzelooze bureaucratie, maar tevens een goed geslaagde poging van een hoog geplaatst ambtenaar om zicb zelf ten koste van het Rijk te bevoordeeien. WaDDeer zal het Rijk zijn belangen eens leeren verdedigen De interpel laties van den heer Ketelaar betreffende pensioenstorting door gepensionneerden en van Mr. van Berensteijn betreffende het niet goedkeuren van het besluit van den Haagschen gemeenteraad in zake het opera-subsidie haddea, geen succes. Het wetsontwerp tot bescherming van bet diploma van ziekenverpleging ont moette ook geen ernstig bezwaar. Toch komt het ons met mevr. Groeneweg eu de heeren Ketelaar en v. Ravensteijn voor, dat men zal moeten komen tot de oprichting van vakscholen en tot een Staatsdiploma. Men moet trachten zooveel mogelijk zekerheid te krijgen, dat de verplegenden over de noodige bekwaamheid beschikken. De toewijding behoeft daaronder niet te lijden. De heer v. Ravenstein diende eenige amen dementen in, om tot het instellen van een algemeen diploma te komen met aanteekening voor bijzondere vakken. Minister Aalberse, die het wetsont werp verdedigde, wenschte het onder scheid tusschen de gewone zieken en ge-esteskranken te behouden. Van een Staatsdiploma wil hij niets weten, alleen in geval van hooge noodzakelijk heid zou hij daartoe overgaan. Hy meent, dat het Rijk genoeg doet, als het vastelt, aan welke eischen een gediplomeerd verplegende moet voldoen. Nadat de ingediende amendementen waren verworpen, werd het wetsont- werd aangenomen. Daarna kon de Kamer veider gaan met de behandeling van het wetsont werp tot heffing van een tabak sac- c ij n s. De heer van Laar vond de belasting te bezwarend voor arbeiders en kleine luiden. Hij wilde haar daar om niet heffen van rook- eD pruimtabak. Minister De Vries kon dit-amendement gemakkelijk bestrijden door er op te wijzen, dat velen dan zelf bun sigaret ten zouden gaan maken. Maar ook overigens zou het amendement wel onaannemelijk geweest zyn, want de opbrengst zou er al te zeer door ver minderen. Een voorstel van den heer Deckers om niet slechts de kistjes, maar ook de sigaren stuksgewijze te laten brandtrolleeren nam Z Exc. zeer snel over. Nadat nog eeoige amende menten van minder beteekenis waren afgehandeld, nam de Kamer het wets ontwerp aan met 42 tegen 32 stemmen. De geheele Linkerzijde stemde tegen, althans voor zoover de leden aanwezig waren. Bij hen voegden zich slecht 2 Roomsch Katholieken, 2 Christelijk-Hi- storischen en de beide Rechtsche wilden. Van de voorstemmers waren er velen, aldus schrijft T. in de Avp. die iu deu grond van hun hart tegeD het wetsontwerp zijn, maar die om politieke redeoen daaraan geen uiting durfden geven. De heer Stulemeyer heeft dit met een zeer merkwaardige openhar tigheid verklaard. Wij die buiten de politiek staaD, kunnen een dergelijke nouding slecht ten zeerste betreuren. De invloed van het volk door zijn ver tegen woordiging op den gang van zaken gaat op die wyze geheel verloren. Men

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1