Axelsche Courant BIJVOEGSEL I Zaterdag Gezondheidscommissie. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. VAN DE VAN We outvingeu het verslag van de Bevindingen eu Handelingen der Ge zondheidscommissie wier zetel 'evestigd is te Neuzen, over 1920, waaraan het volgende is ontleend Op 1 Januari 1920 was de Commissie als volgt samengesteld Lid en Voorzitter de heer J. Wisse, bouwkundige te Zaamslai Leden de heeren A. J. Klaassen, apotheker te Neuzen, J. C. Bom, arts te Axel, A. E. C. Kruysse, lid van den Raad te Axel, V. Verschaffel. meelfabrikant te Sas van Gent, Secretarisde heer E. A. T. van Borssum Waalkes, apotheker te Neuzen. Herbenoemd tot lid der Commissie voor het tijdvak van 1 Juli 1920 tot en met 30 Juni 1925 werd de heer A. J. Klaassen te Neuzen. Door het overlijden van den heer J. Wisse, werd als lid benoemd diens zoon, den heer A. P. Wisse architect te Zaamslag, zulks voor hot tijdvak van 20 Juni tot 1 Juli 1923, terwijl met ingang van 30 Juni tot Voorzitter werd aangewezen de heer A. J. Klaassen, waara. Voorzitter der Com missie. Deze meende echter deze aanwijzing niet te kunnen aanvaarden, waarna met ingang van 16 Juli in zijn plaats werd aangewezen da heer A. E. C. Kruysse. De Commissie hield in het geheel 9 vergaderingen, waarvan die op 26 Februari 1920 een openbare was, ter behandeling an vaststelling van bet jaarverslag over 1919. De Commissie bezocht verschillend# gemeenten tot haren kring behooreade. Bovendien werden verschillende malen woningen bezocht, in verband met ingediende verzoeken em vergunning tot afwijking van de bepalingen der plaatselijke bouwverordening bij voor genomen verbouw, ot wel tot onderzoek in loco van ingekomen klachten enz. De rekening over 1919 beliep in ontvang 2353,60, in uitgaat 2202,8 sluitende alzoo met een goed slot van 150,79. Den Algemeenen toestand der Volks gezondheid in d# gemeenten tot ons ressort behooronde, mogen we in het afgeloopen jaar weder gunstig noemen hoewel in de gemeente Philippine vele gevallen van dipktheritis voorkwamen. Voorzaover den toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbe tering daarvan ii verricht, betreft, vinden wo van onze gemeente het volgende vermeld Wij vestigden de aandacht van Burgemeester en Wethouders op de slechte afwatering van de perceelen aan de Axelsche Sassing. Het was ons gebleken, dat bij grootcn regenval sommige huizen daar voor een deel onbewoonbaar waren. Wij adviseerden om een rioleeriDg te maken ai# uit zou komen in de waterleiding van don Coegorspolder. Toen ons later bleek dat de toestand nog niet verbeterd was, stelden we den Inspecteur der Volksgezondheid, Jnr. de Graeff, hiermede in kennis, terwijl wij Z.Edelgestr. verzochten deze zaak negmaals onder de aandacht van het Gemeentebestuur te brengen. Naar aanleiding van klachten van de bewoners van de zoogenaamde „Oude Wijk" betreffende den overlast dien zy bjj regenachtig weer ondervon den van het hemelwater, dat zich dan voor hunne woningen verzamelde, gaven wij Burgemeesters en Wetbou ders in overweging deze straat te doen rioleeren. De brandput te Axel werd veront reinigd door vuil dat over de schut ting van het perceel Nieuwstraat G 67 werd geworpen. We adviseeren B. en W. de bewoners van bovengenoemd perceel aan te schrijven, de vuilnis op te ruimen. We ontvingen bericht, dat aan ons verzoek is voldaan. Aangaande verontreiniging van de lucht en stank van Fabrieken, enz. het volgende De toestand der waterleiding welke o.a. het afloopwater der Suikerfabrie ken van Sas van Gent, benevens dat der Stijfseifabriek naar de Schelde afvoert, was dezen zomer onhoudbaar. De bewoners van Sluiskil vooral onder vonden veel last van den stank die deze leiding verspreidde. We stelden een onderzoek in en het Heek ons dat het afvoerwater van de Stijfsel tabriek dezen stank veroorzaakte. We stelden het Gemeentebestuur van Neuzen en den Inspecteur van de Volksgezondheid er mee in kennis. Thans wordt overwogen of door een grondige reiniging van het afvalwater geen einde aan dezen voor de omwo nenden ondraagelijken toestand kan gemaakt worden. Naar aanleiding van klachten van bewoners van Sas van Gent, omtrent deu last die zij ondervonden van den stank van de gassen die uit de schoor steenen der Suphosphaaifabriek kwa men, stelden we een onderzoek ter plaatse in. Het bleek dat de klacht gegrond was. Bij een bespreking met directie over deze kwestie, beloof den zij de meest# medewerking. Later zijn geen klachten meer vernomen. De omwonenden van de Vlasfabriek van den heer P. Buijze te Axel onder vinden veel last van het stof, dat bij een vlasbewerking ontstaat. Naar aan leiding hiervan adviseerden wij Burge meester en Wethouders vau Axel, den heer P. Buijze aan te schrijven, zoo danige voorzorgsmaatregelen te nemen dat de omwonenden er geen overlast meer van hebben. Wij ontvingen be richt dat aan ons verzoek voldaan was. Naar aanleiding van de woningbouw in de gemeenten Axel, NeuzeD, Philip pine, Sas van Gent en Zaamslag werd ons advies ingewonnen omtrent ver schillende concept-raadsbesluiten be treffende bouwvoorschot, onteigening in erfpacht uitgeven van grond, vast stelling bouwplan enz. Onze adviezen luidden alle gunstig, behalve dat om trent de vaststelling van het bouwplan te Sluiskil. Het bleek dat de ontwer pen van deze woningen niet voldoen aan de eischen der Bouwverordening bovendien zijn ze wat inrichting betreft, heel wat minder dan de woningen te Zaamslag, Sas van Gent en Neuzen ^kom) gebouwd. De aanstaande bewo ners schijnen echter tevreden mei hunne nieuwe wouiugen, en dit is ook een factor waas rekening mee dient gehouden t® worden. By een onderzoek naar de verbete ringen die aangebracht moesten worden in de woniDgen te Axel. in ons jaar verslag van 1919 genoemd, bleek, dat deze nog niet geheel waren uitgevoerd. Wa verzochten B. en w. de eigenaars hier nogmaals op te wijzen. Besmettelijke ziekten. Uit daaromtrent zoowel van den beer Hoofdinspecteur en van den Gezondheidsraad, als van de burg# meesters ontvangen mededeeiingen kwamen de volgende gevallen van besmettelijke ziekten ter onzer kennis Axel. 6 gevallen van diphtheri# sn 1 geval van roodvonk. Heek. 2 gevallen van diphtheri# en 1 geval van roodvonk. Neuzen. 4 gevallen van diphtherie en 2 gevallen van rondvonk en 1 geval van febris typboïdea. Overslag. Geen. Philippine. 23 gevallen van diph therie. Sas van Gent. 1 geval van roodvonk. Wesidorpe. Geen. Zaamslag. 2 gevallen van diphtherie en 1 geval van febris tijphoïdea. Zuiddorpe, Geen Drinkwatervoorziening. Door de langdurige droogte in den nazomer, was er overal greot gebrek aau goed drinkwater. De behoefte aan een waterleiding werd dan ook weer sterk gevoeld. De bron te St. Jansteeu aangeboord schijnt niet vol doende water te kunnen leveren voor een waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Levens- en genotmiddelen. Door de gemeentebesturen van Neu zen en Sas van Gent werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om mon sters melk kosteloos bij de Commissie te doen onderzoeken. Van het ge meentebestuur van Neuzen ontvingen wij 8 monsters ter onderzoek, van het gemeentebestuur van Sas van Gant 6. Woensdag werd bij de politie te Middelburg aangifte gedaan door een bawoonster, dat Dinsdag tijdens haar afwezigheid uit een kast in hare woning verschillende gouden en zilveren voor werpen en ook een bedrag aan geld was ontvreemd. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in en het bleek haar dat den vorigen dag een tweetal hier niet woonachtige personen hadden rondgeloopen, die des avonds per trein naar Rotterdam waren vertrokken. In verband hiermede heeft de recherche van daar, bijgestaan door die te Rot terdam, aldaar op straat een der jonge mannen gearresteerd, zijn kameraad werd in een volkslogement van zijn bed gelicht. Bij touilleering werden enkele der gestolen voorwerpen op hen bevonden en ook eenig geld, terwijl het overige reeds in andere handen scheen overgegaan te zijn. De beide aangehoudenen, de 22-jarige W. v. D., bijgenaamd „Lange Willem" en de 23-jarige J. G. B., bijgenaamd „Vlie gende Barbier", zijn naar Middelburg ovefgebracht en tor beschikking vau de justitie gesteld. Midd. Crt. Terwijl het 10-jarig zoontje van deu landbouwer J. Minderboud te Bors- sele hielp bij het werk op de deel, geraakte zijn hand bekneld tusschen de raderen van den windmolen. Een vinger zal de knaap waarschijnlijk ge heel moeten missen en een tweede bleek totaal gespleten. Te Amsterdam heeft aan de Stroomarkt een tragisch geval van broedermoord plaats gehad. Een 31- jarige De H., die veel misbruik maakt vau sterken drank kwam in dronken' toestand eerst zya zuster en toen zijn 24-jarige broer om geld lastig vallen. De laatste, een tengere oppassende jongen, kreeg hooge woorden met hem, en toen de andere hem dreigde, nam hij een revolver uit een kastje. Bij de worsteling ontstaan door de poging van den dronkaard om hem het wapen te Ontnemen, klonk tot tweemaal een schot. Een der kogels trof den oudsten broeder in de borst. Hij was onmid- delijk dood. De andere is diep onder den indruk. Hij zegt uit angst zoo gehandeld te hebben. Te Maastricht zijn aangehouden H.K., 17 jaar, in betrekking bij da Havana Import Cy. te Amsterdam, en de 20-jarige monteur B. J., beide wo nend# t# Amsterdam. Eerstgenoemde had ten nadeele van zijn patroon f400 verduisterd samen hadden zy dat geld te Keulen opgemaakt en waren daarna oe politie te Maastricht om nachtver blijf komen vrageD, wat tot hunne aanhouding leidde. Nader is gebleken, dat de dief stallen van vet ten Dadeele van de firma VaD den Éergh te Rotterdam, nog veel grooter zijn geweest dan men eerst dachtin het geheel werden een 200 vaten gestolen ter waarde van meer dan f 30.000. Er hebben nog meer arresta ties plaats gebad. Sinds eenigen tijd trok het op het Hoofdpostkantoor te Amsterdam de aandacht, dat een der brievenbe stellers tijdens het sorteeren der brie ven zich gewoonlijk naar de W. C. begaf. Men vermoede, dat de man zich een aantal brieven toeeigende, deze open maakte, als hij zich had afgezonderd, om te zien, ot de inhond van waarde was, en de brieven dan verscheurde. Teneinde den verdachte op heeter- daad te kunnen betrappen bleeef in den nacht van Maandag op Dinsdag de chef van de afd. Bestelling op kantoor. Om 4 uur, toen de stukken voor de eerste bestelling werden gesor teerd, begaf de verdachte zich wederom naar de W. C. Hij werd toen onmid dellijk apart geroepen en op hem bevond men een aantal nog onopen- gemaakte brieven. De man werd aangehouden. Avp. Op den Polderschen weg by Goes is de 15-jarige wielrijder S. door een automobiel overreden en aan de gevolgen overleden. De Bond van Patroonsvereeni- gingen in de bouwvakken te Rotterdam heelt den Minister van Arbeid toe stemming verzoeht om van 1 April a.s. at tot 30 September d. a. v. den arbeidstijd in de bouwvakken te Rot terdam te brengen op negen uur per etmaal, ten eide de productie te kan nen vermeerderen. Op den vrij stillen weg tusschen Ernst en Vaassen werden twee meisjes aangerand met 'oneerbare bedoelingen. Ernstige mishandeling werd voorkomen door een fiatser, die passeerde. De Dames der daders zijn aan de politie bekend. Avp. O Aan de Nederlandsche Doofstommen en Vrienden der Doofstommen. Wanneer ge deze regelen leest, is het om uwe aandacht te vestigen op het moeilijk leven, welk een groot deel onzer lotgonooten doormaakt in Oostenrijk en Hongarije. De nood stijgt daar met den dag en doet hunne bede om hulp des te krachtiger uiten, zooals een bi;ief van de doofstomrren-vereeniging Chazar Andr&s Orsz, siketnéma Oithon" te Budapest weergeeft. De vereeDiging heeft een ledental van 200 dorfstommen en schreef: „Het is hier zoo droevig gesteld. Vele onzer zijn door den nood tot dea bedelstaf gebracht, Er is aan alles gebrek, brandstof is niet te koopen, kleedingstukken evenmin. Aan ondergoederen, vooral voor de kinderen, bestaat zoo'u behoefte, het zoude zoo welkom zijn, doch wij hébben geen geld om dit aan te schaffen. Wij hebben ons tot het Roodo Kruis gewend en daar zeide men ons, dat in Holland de doofstommen be.ig zijn, ons lijden, en onze moeilijke tijden eeTgszins te verlicnten. Is het waar Wij weten niet of wij droom den toen ons dit werd bericht; doch het zal wel waar zijn, omdat Holland zooveel voor ons land doet. Wij laten onze tranen vloeien, niet van droefheid, maar van blijdschap bij de gedachte dat onze lotgenooten in Hofland werkzaam zijn. God zegene hun pogen en doet ons de bede uiten .Helpt ons doofstommen." Teneinde eenigen zonneschijn ,e brengen in hun droevig tot, hebben vereenigigen van doofstommen in Nederland een comité gevormd waarvan het doel is om geiden bijeen te brengen, teneinde de doofstommen in die landen te helpen. Het comité richt bij deze dan ook het dringend verzoek tot 'otgeaootpn en hoorende vrienden, het te steunen met een bijdrage, opdat het den bitteren nood eenigszins kan verzachten. Men zende zijne bijdragen aan onderstaande personen of rechtstreeks aan den len Pen ningmeester van het comité, Diergaarde la an No. 16a, Rotterdam. Namens het uitvoerend comité W. G. van den Broek, Voorzitter Dooven- kring „Haga". Willem de Zwijgerlaan 1 's-Gravenhage Voorzitter.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 3