Landbouw. Rechtszaken. Burgerlijke Stuud. Tweodo Kamer. Op vragen vac den beer Broat be treffende bet toekennen van vergoeding aan landbouwers- wegens schade, veroorzaakt door buitengewone regen val, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geantwoord: Het is ondergeteekende bekend, dat tengevolge van een buitengewonen regenval op 25 Mei 1920 in sommige gedeelten yan zuidoostelijk Groningen aan bet te velde staande aardapp Ige was scbade is toegebracht. Ondergeteekeude betreurt het, dat verschillende landbouwers hierdoor in financieels moeilijkheden zijn gekomen, doch kan geen vrijheid vindeD, tot het geven van vergoedingen voor verliezen, welke in den landbouw worden geleden als gevolg van ongun stige weersomstandigheden. De gevolgen van een dergelijke handelwijze zo.uden voor de schatkist niet te overzien zijn. InriilldUcltsverzt kering. Tot nog toe werd de opvatting gehuldigd, dat de ouderdomsrente, dn krachtens art. 37o I.W. werd toegekend inging op den dag, waarop de rente trekker de eerste poging ondernam tot het verkrijgea van een rente bijv. door het vragen van inlichtingen, het toe zendeu van reutekaarten met een verzoek, om ouderdomsrente te mogen ontvangen, al werd bet formulier van aanvraag (vast model) eerst later by den Raad ingediend. De Raad van Beroep te Amsterdam heeft echter bij uitspraak van 9 Dec. 1920 beslist, dat de rente pas ingaat op den dag, dat het officiéél vastge stelde aauvraagtormuher ouderteekend bij den Raad wordt ingediend. Ia verband met het groote belang, dat voor de belanghebbenden in deze kwestie is gelegen, wordt dezen aangeraden, tydig voor hvt bereiken van hun 65e jaar een aanvraagformulier bij den Raad in te leveren, welke formulieren bij alle postkantoren er den Raad van Arbeid gratis verkrijg baar zijn. Landbouwtelling. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Haudel heett aan de Commis sarissen der Koningin bericht, dat het voornemen bestaat, in bet laatst van Mei en het begin van Juni a. s. een waarheen bij gegaan en gestorven ia. In ziju nieuwe gelukkige omgeving, aan de zijde zijner scbooDe vrouw, troostte Contades zich spoedig over de onaangename uren die hij hem bezorgd had. De pretendent Jakob Stuart landde in Schotland, nadat by gelukkig van Nonancourt Daar de baven St. Malo was ontkomen. Maar zijn zaak 1 verloren. Zonder geestkracht en even zelfzuchtig als al de leden van zijn geslacht, verstond hij slechts de kunst om politieke bewegingen op touw te zeituu niet om ze tot een goed eind te brengen. Btj Preston werd ao iuatste hoop der Jakobiefeu vernietigd. De ridder de Saint George vluchtte teru naar net vasteland, waar hij nog ccd paar vorgeetsche poging aanwendde om den troon zijner voorvaders te heroveren, tot de slag bij Culloden, waarbij zijn zoon Eduard het opperbevel voerde, aan al de vooruitzichten der Stuarts voor goed paal en perk stelde. De postmeesteres L'hopital werd de vrouw van den langen Charles Benoit. Nog tusschen de jaren 1840 en '50 was in het posthuis te NoDancourt het portret van de ex-koningin van Eogelaud te zien, dat zy de moedige vrouw te Saint GermaiD bad gegeven. EINDE. telling in zake bet grondgebruik en den veestapel te houden O" ongeveer dezelfde wijze als in het jaar 1910 heeft plaats gehad. Evenals in 1910 zal de leiding dezer telling in iedere gemeente uit den aard der zaak moeten berusten bij deD burgemeester. De burgemeesters kunnen de werkzaamheden opdragen aan hen, die zij daarvoor het rneest aangwezen achten. In zeer vele ge vallen zullen dit wel de gemeente veldwachters zijn. Met het oog op den omvang der werkzaamheden en de daarbij verlaugde nauwkeurigheid zullen de gemeenten evenals in 1910 in staat worden ge steld, aan de personen die met de uit voering worden belast, een vergoeding uit te keereu. Bij het bepalen van het bedrag dezer vergoeding is er echter rekening mede gehouden, dat het verzamelen der gegevens in zake de land hou wstatistiek in het algemeeD behoort tot de taak der gemeente besturen. Tevens zal worden raodegedceld, welk bedrag van Rijkswege aan iedere gemeente ais vergoeding zal worden uitgekeerd. Het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw heeft aan den Minister van Landbouw per adres gevraagd den zomertijd op te heffen, nu de brandstofvoorziening beter is. AXEL, 18 Maart 1921. In een gehouden bestuursvergadering der Vorèeniging tot verbetering der Volkshuisvesting is de bouw der 24 aanbestede woningen gegund aan de laagste inschrijvers, zijnde de beeren Gebr. Nieuwelink, metselaars, Hoek, W. Vercouteren, timmerman, Iz. Brak man, schilder, J. van Riju, lood- en ziukwerker, allen te Ax 1. Namens den Bond van Soc. De mocratische Vrouwenclubs in Neder land sprak Woensdagavond alhier, op de bovenzaal van dhr. M. A. Koole, mevr. G. Miedema Zondervan te Am sterdam over het onderwerp de vrouw en de strijd der arbeidsklasse e opkomst was matig. Met een felle critiek op het tegenwoordige regeerings stelsel en de misstanden der kapitalis tische maatschappij wakkerde de spreekster de aanwezigen aan. om zich aan te sluiten onder de roode vaan van het socialisme, ten einde een meer menschwaardig bestaan te krijgen ook voor de m nder gefortuneerde Nederlanders. In den nacht van Woensdag op Donderdag zyn weer bij v rschillecde menschen aan den Ouden weg en Nieuwendijk goederen ontvreemd, die op de achterplaatsen dezer woningen te vinden waren. Voornamelijk had men het gemunt op kippen en zijn dan ook by tientallen van deze dieren vermist. Voorzeker is dat een schade post voor de eigenaars, meestal werk- menschen, die na hun kippen gedu rende den winter te hebben gevoed, nu op den legtijd hoopten. Gisteren werden ten huize van dhr. J. E. Blansaart alhier op verzoek van de erven Wed. L. van Dixhoorn notarieel verkocht de volgende onroe rende goederen le. een hofstede, bestaande in woon huis, schuur en erf met boomgaard, weg, water, wei- en bouwland, gelegoD in den Hooglandpolder, te O-ssenisse, groot 9 hectaren, 34 aren, 20 centiaren of 20 gemeten 289 roeden. Kooper werd Leo Warrens, Ossenisse voor 850 per gemat. Boomprijs 500. 2e. 76 aren 10 centiaren of 10 gen». 205 r. bouwland gelegen als voren voor 800 per geniet. Kooper Warrens voornoemd. 3e. li a. 30 ca. of 6 gem. 296 r. bouwland gelegen als voren voor 800 per gemet aan Adr, Zegers, Axel. 4e. 75 a. of 1 gem. 205 r. bouwland gelegen als voren voor 1000 per gemet aan L. Warrens. 5e. 10 heet. 46 a. 50 c.a. of 23 gem. 219 r. bouwland gelegen in den Groote Huijssenspolder te Zaamslag voor 1270 per gemet aan W. van Tatenhove, land bouwer te Zaamslag. 6e. een woonhuis ia de Noordsirsat te Axel groot 1 a. 71 c a. voor 4000 aan C. J. Bakker te Axel. 7e ea 8a perc. Twee woonhuizen in de Koestraat te Axel voor 2500 aan G. Faas te Axel. 9è. een woouüuis in de Koestraat voor 1200 aan Lev. de Groote te Axe; en 10e. het voortdurend recht tot buur van een vrouwenzitplaats in de Ilerv. Kerk to Axel vuor f 160 aan F. van Driel, lanubouwer te Ax' l. Naar aanleiding van het ni uwe wetsontwerp op de militaire dienstplicht werd hier gistei avond een vergadering gehouden, waar Overste A. Klontje en de heer P. G. Laernoes, resp. voorzitter en secretaris van Jeu Vrij willigen Landstorm een bespreking hielden tot puders en jongelui, ten emde dezen te wijzen op de gelegenheid, die de nieuwe wet biedt, om thuis, d. w. z. in zijn eigen woonplaats de oefeningen te maken, die men anders iu oen garnizoensplaats te leeren krijgt. Be halve het voordeel van thuis te zijn levert dit ook het groote voordeel op, dat men na een verkregen bekwaam heid - men zou kunnen zeggen, als men zooveel als atgeëxerceerd is iu plaats van 6 maanden slechts 2 maancen op moet komen. Men kan met die oefeningen op zijn 16e jaar beginnen, zoodat men er met een paar uur per week oefenen mee at is. Vau de aanwezigen gaven zicb veertien jongens op, dat aanvankelijk weinig is. Wij zullen echter hopen, dat achter dit getal weidra een nul kan geplaatst worden om het aantal deelnemers uit te drukken en stellen ons voor daartoe die zaak in een vol gend nummer eens breedvoerig uiteen te zetten, waarna dan moge blijken van hoeveel nut en voordeel bet is dat men hier reeds de voorbereidende oefeningen leert voor den militairen dienst. Ten gerieve van aangeslotenen en verdere belanghebbenden melden we, dat behalve de personen, wier naam op de gids voor het locale rijks telefoonnet alhier (de lange kaart) voor komen, nog zijn aangesloten de vol gende personen ouder de daaraan voorafgaande nummers 68. Putter, J. de, laDdb. Steenboscb. 69. Jonge, P. de, aannemer, Kerk- dreef. 70. Boggende, W. A. den, boekhou der, Molenstraat. 71. Dieleman, A. P., rijwielhandel, Weststraat. 72. Tatenhove, C. M. van, bierhan- del Weststraat. 73. de Jonge, H. J., bakker, Markt. 74. Wiemeerscb, Gebr. van, aan nemers, Noordstraat. 75. Visser, Jan de, Stationstraat. 76 Dieleman, W., Textielonderne ming. 77. Hügenholtz, J. B. T., predikant, Ma n-'-t. 78. Verlinde, Em., vlashandel Nieu we weg. 79. Blankert, G. S., slager Weststr. SO. floye, Alt. van, Vlashandel. Stationstraat. - Te Zuiddorpe kan men blijkens verschillende berichten niet slagen bij het omzetten van de openbare lagere school in een Roomsch Katholieke. Men zegt, dar de onderwijzers aldaar niet genegen zijn om te soiliciteeren naar de betrekkingen, die aan de r. k. school open zouden komen, zoodat dan Zuiddorpe met eeuige .wachtgelders'' zat en het particulier schoolbestuur naar vreemde krachten zou moeten omzien, Naar Zei. verneemt bestaat bij de hoofden en het onderwijzend personeel der openbare en bijzondere scholen in het voormalig arrondissement Ter Neuzen het voornemen, aan den heer H. S. Grateraa, öi? van 1 Aoril 1901: tot en met 31 December 1920 «chooN'V opziener in genoemd arrondissement geweest is, een album met geealligra- feerde opdracht, bevattende de band- teekeningen van hen, die in December 1920 aaa de verschillende scholen werkzaam waren, aan te bieden als blijk van erkentelijkheid en hoogach- ting. Tot leeraar in de wiskunde aan de Gemeente H. B. S. met 3 j. cursus! en de openbare Handelschool re Gro ningen, is benoemd de beer H. L. C.B Kok, re Terneuzen. Dinsdag 5 April a.«. zal in morgen- en middagvergadering in de Geref. kerk te Ter Neuzen de Classicule Diaconale Conferentie gehouden worden. De roe pende diaconie is die van Ter Neuzen adviseurs zijn de predikanten S.1 Groeneveld en A. Thielen van Ter Neuzen en Axel. Eou tweetal belang rijke vraagpunten zullen behandeld worden: Van de Diaconie te Axel: Is bet de roeping vau de Diaconie om degenen die door werkeloosheid in be hoeftige omstandigheden zijn gekomen, te ondersteunen en van de Diaconie te Ter Neuzen Is bet gewenscht, en zoo ja, hoe dan, te komen tot oprichting van een rusthuis voor ouden van dagen Stand. Per prov. stoomboot „Schouw.en" arriveerde Maandag te 12 uur te Zie- rikzee de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Dijekmeester, ten einde afscheid te nemen van d« ver schillende burgemeesters v»d het eiland, voor hij zijn betrekking neerlegt. Velen waren op 't stadhuis hiertoe aanwezig.' Ook verscheidene personen en corpo raties maakten van de gelegenheid ge bruik om in audiëntie ontvangen te worden. Te Hoofdplaat zal een R.K. school worden opgericht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 20 Maart. N*ed. Herv. Kerk. Voorm. 9'/s ure Nam. 2 Ds. J B. T. Hngenholtz Ds. J. B. T. Huge holtz Geref. GemeoDte. Voorin. 9 ure Nam. '2 Leeskerk Lecskerk Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Maart 921 Veroordeeld wegens Weder.-pannigheidA. O., 22 jaar, land bouwersknecht te Ter Neuzen tot f25 of 25 dagen hecht. P. v. D„ 25 jaar. veldarbeider te Ter Neu zen tot f15 ot té dagen hecht. Oveitreding ïijksbelaningwetten P. j N., 26 jaar, schippersknecht te Hontenisse tot f 25 of 2 dagen hecht. M W 26 jnar, huisvrouw van C. B.. en M. W., 16 jaar, huisvrouw nn C. Dh. beiden te Clinge ieder tot f10 of "0 dagen hecht. LandlooperijW. T. v d. B., 83 jaar, zonder beroep te Axel, tot 12 dagen hecht. Van 1 tot 28 Febr. 1921. Hoek. Geboorten. 2 Sara, d. vac Jacobus IJsebaari en Jacomi a de Kiaker. 14. Janna, d. van Leendert Maas en Suzarna Sara olijn 21 Sara d van Franco's Dieleman en Jaconcina Drcbbe. 28. Mar.a, d. van Pieter de Jonge en JohaDna de Bruijne. Ovei lijden. 2.. Aarnoud Drubbe, 40 j., echtg. van Catharina Buijze. Hengstdijk Geboorten. 7. Angela Maria, d. van Josephus AJphonsus van Buycen en Mathilda Otharina Hermans. 17. Louisa Apolonia, d. van Josephu» van Hee?« au Maria van den Bosch. Overlijden. 7 Paulina van Poorten, 48 j., echtg. van Petrus Clementus Kouijzer 11. Apolonia de Nijs, f 9 jechtg. van Ger*rdu8 Manga i s.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2