ff >0. 99. Zaterdag 19 Maart 1921 36e «hiai'i. Nieuws- en Advertentieblad óo voor Zee uwsch - Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verscmjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per Maand 25 Centfranco per post 30 Cent. AfzonaeriUke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sir.- Poetbox 8. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 reeels 60 Cent; voor eiken regei meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrtydagvoormiddag ELF ure. By dit blad behoort een bijvoegsel. De nieuwe dienstplicht. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend bet wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht. De dienstplichtwet komt in vervan ging van de bestaande militie landweer- en landstormwetten. De nieuwe wet verschilt met haar voorgangster in hoofdzaak in hel volgende le. Het contingent wordt in twee groepen verdeeld, waarvan de sterkte (14.000 man plus hetgeen aan de voor vorige lichting is komen te ontbreken) volledig wordt geoefend met bestem ming voor de kerntroepen en waarvan de rest, na aftrek van het voor de zeemacht bestemde aantal, in totaal plm. 8000 man, slechts gedeeltelijk wordt geoefend met bestemming voor de reservetroepen. 2e. den duur der eerste oefening, welke ten hoogste bedraagt bij de kerntroepen zes maanden voor de onberedenen, acht maanden voor de militaire werüers negen maanden voor de onberedenen (de ziekenverplegers uitgezonderd), die tot onder officier worden opgeleid twaalf maanden voor de onberedenen, die tot officier worden opgeleid, voor de ziekenverplegers, voor de dienst plichtigen van den luchtvaartdienst en voor de beredeDen der artillerie achttien maanden voor de cavalerie Hittorisch verhaal. *22) (Slot.) >0, Monseigneur - stamelde Breteuil. ♦Spreekt het maar niet tegeD,* hernam de regent. »Gij behoort tot het oude regime en zyc op de hand van den hertog du Maine. Dat neem ik u niet kwalijk ieder heeft zijü eigen meeaing. Ge ziet echter, dat ik geen gewelde naar ben. Als ik het gewild had, zou Jakob de derde nu in de Bastille zitten, want dan zou Cootades niet bij o, mijnheer de Mailly, zijn afgestegen. Hij hqett evenwel meer op myn bedoeling dan op mijn woorden gelet niet waar Contades »Juist, Monseigneur, antwoordde deze met een diepen blos. Ik moet u hiervoor myn erkente lykheid betoonen,« ging de regent voort. »Mag ik u dit ter hand stellen Tevens reikte hij hem zyne benoeming tot majoor toe, Adèle beefde van geink en blijdschap. »Wel is waar had ik uwe uitverkorene ter verantwoording kunnen roepen,* ging Filips voort, zich tot Adèie wen dende, >omdat ze een officier ontrouw bij de reserve-troepou vier maanden bij de zeemacht acht maanden. 3e. de duur der vervolgoefeningen (aldus heeten voortaan de berhaling*- oofaningen) bedraagt bü de kerntroepen. 56 dagen voor de onberedenen, ver deeld over drie tijdvakken en 40 dagen voor de beredenen, over twee tyd vakken bij de reaervetroepen 20 opeenvol gende dagen bij de zeemacht 40 opeenvolgende dagen. 4e. ruime gelegenheid om door vry- willige oelening den dienstplicht buiten het leger te vervullen. 5e. afschaifing van 't blijvend ge deelte. Tot de karakteristiek van de nieuwe wet behoort verder de beperking van den dienstplicht tot één zoon per gezin, waardoor de loting veel van haar beteekenis zal verliezen. In vredestijd zullen er zya 12 regi menten infanterie, 1 schoolbataljon wielryder» van 2 compagniën, 4 regi menten cavalerie, 8 regimenten artil lerie, 1 regiment kustartillerie, 1 korps luchtafweerartillerie, 1 artillerieschool, 1 regimeut genietroepen, waarin het het korps pontonniers en torpedisten zal worden opgenomen. Voor de landmacht op oorlogsvoet zijn beschikbaar 20 lichtingen van pl.m. 24.600 man of met inachtne ming van het normale verloop rond 373.000 man. Daarnaast zijn nog beschikbaar 20 lichtingen van ruim 20.000 man elk, die voor zoover zij zich niet vrijwillig heeft gemaakt aan zijn plicht doch daar ik hem gelast had, op het kasteel La Ferté aan te gaan, zal ik dit door de viDgers zien. Van u, mijnheer de Mailly, verlang ik echter ais blijk uwer erkentelijkheid voor myne toege vendheid, de toestemmiog tot het huwe lijk van uwe dochter met den heer de Contades.*. Monseigneur riep de Mailly, »gij beschaamt ons allen diep Juist had ik uwe toestemming tot dat huwelijk willen verzoeken.* >Dan zijn we het eens,* zeide de regent droogjes. »Ons blijft dus nu niets anders over dan nog een woord te wisselen met. die schoone intrigante, madame L'hopital. Ik hoor dat gij van morgen al bij de koningin-moeder van Engeland zijt gsweest ♦Ja, Monseigneur. Toen de prins na zijn gelukkige redding Nonancourt verliet, gaf hij mij een brief om aan zijn moeder te Saint-Germain te bezorgen. En dat heb ik gedaan.* Eu hebt ge de koningin-moeder toen zelve gesproken »Ja. En zij bedankte mij recht hartelijk en noemde mij de goede engel van haar zoon.* En toen >Toen »Nu ja! Hoe betoonde ze u haar dankbaarheid. Welke belconing Beloouing, Monseigneur riep de oefenen, in vredestijd ongeoefend blij ven. Zij kunnen echter bij mobilisatie geheel of ten deele worden opgeroepen om met de wapenen te worden geoe fend of voor hulpdiensten te worden gebruikt. Ten slotte zij medegedeeld, dat voor gesteld wordt de nieuwe wet óp 30 Juli 1921 ia werking te doen treden. 25 pCt. belasting op de waardever meerdering van onroerende goederen. Ingediend is een wetsontwerp, betref lende de helling van een belasting wegens waardevermeerdering van on roerende goederen ten behoeve van de gemeenten. Aan de memorie van toelichting is bet volgende ontleend Het wetsontwerp draagt die beffing aan bet Rijk op ten behoeve van de gemeenten, zonder dat het Rijk ver goeding wordt toegekend. De regeering heeft gemeend de waardevermeerdering van onroerende goederen, langs tweeërlei weg te moeten treffen, a.l. le. ter gelegenheid van eiken eigendomsovergang van 'n onroerende zaak, zonder te onderscheiden, wie haar verkrijgt of van wie zij wordt ver kregen 2e. periodiek ten aanzien van rechtspersonen of daarmede gelijk te stellen commanditaire vennootschappen op aandeelen na afloop van elk tien jarig tijdvak. De regeering oordeelt het onmogelijk deze belasting te doen terugwerken. In de onderstelling, dat het wetsvoor- postmeestere8 beleedigd. Dio verlangde ik Diet.* Neen, dat's ook goed. Maar de koningin moest zich daarmee niet tevre den stellen. Gaf ze u niets ter herin nering aan uwe moedige daad Ja wel,* riep madame L'hopital, een klein portret te voorschijn halende, >ze heelt mij haar eigen beeltenis gageveD.* Niet eens een gouden lijst mompelde de regent, ♦niet eens een ring O, die Stuarts zijn altijd ellendige kruimelaars geweest I Vergeldt men op die manier de redding van een kindNeen, ik bemoei mij niet verder met die heele familie! 'tls mooi, madame!* zeide hij, haar het portret teruggevende. >In vertrouwen zal ik u zeggen dat gy ook mij een dienst hebt bewezen met de redding van den priDS. Ik haat alle staatkundige processen, alle gerechtelijk onderzoek en in dit geval hebt gij mij van al dien omhaal bevrijd. Uit erkentelijkheid daarvoor zal ik by bet geschenk van de koningin van Engeland Dog een tweede van den regent van Frankryk voegen. Ik zal het postmees- terscbap van Nonancourt, vrij vau alle belastingen, vaor uzelve en uwe nako melingen ertelyk maken.* Een uur later zat een recht tevreden en opgeruimd gezelschap in het oude en bereemde logement »Kouiug Hendrik* dat op dezelfde plek was gebouwd, waar zich tegenwoordig het hoekhuid stel 1 Juli 1921 tot wet zal zijn ver heven, heett zij als tydstip van aan vang van de te belasten waardever meerdering genomen 1 Januari 1921. De voorgedragen waardevermeerde- ringsbelasting vraagt van den eigenaar vau de onroerende zaak ten tijde van haar overgang een offer ten behoeve van de gemeente. Het schijnt min of meer inconsequent, dat desniette genstaanëe by bet wetsontwerp de verkrijger van de overgegane zaak tot schuldenaar van de belasting wordt verklaard. Dit is, naar de regeering meent, niet meer dan schijn, immers, indien de kooper eener onroerende zaak weet, dat hij ter zake van hare verkrijging een bedrag aan belasting moet betalen, zal hij zijn prijs daar naar bepalen. Ook is het practisch, de belasting te doen betalen door den verkrijger, omdat zij op hem gemak kelijker verhaalbaar is. De belasting zal bedragen 25 ten honderd van de waardevermeerdering. De Post. In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over het w.o, tot regeling van de in komsten en uitgaven vau Posteryen, Telegrafie en Telefonie 1921, verklaart de Minister, dat bij de doorvoering van dé Zondagsrust ten plattelande de ge legenheid zal worden gegeven dien dag toch dag- en weekbladen ten postkantore at ie halen. Betreffende de verhooging van de tarieven, kan de Minister mededeelen, dat de ioop van het verkeer met groote zorgvuldigheid wordt gevolgd. der straat Dauphine aan de kade verheft. Hier eerst kon Gaston zijn hart luchtgeven. Ge ziet du, mijn beste,* zeide Adèle vroolijk, >dat elke goede daad haar eigen belooniog met zich brengtwant als gij dien armen prins gevangen hadt genomen, zouden we vandaag hier niet zoo prettig bijeen zijn.* Zij zou niet gelukt zyn, als gy en uw vriendin niet zoo moedig voor mij badt gestreden,* beweerde Gaston, haar met verrukking aanziende. Daarin heeft de majoor de Contades gelijk riep Louise. Maar ge moat de postmeesteres niet vergeten. Drie vrouwen zijn voor u ea den pretendent in de bres ge sprongen. 't Is waar, de eerste maal hebben wij Jakob Stuart gered en zijn gevangenneming verijdeld maar de twee de maal heeft bij ziju redding te danken aan onze begeerte, om u op dien afschuwelyken Douglas te wreken. Ja, ja, mijnbeer de Cootades wij, vrouwen, zijD altijd voortreffelijke bendgenooten. We hebben den pretendent tweemaal gered Hoewel Gaston grooten lust had, om den overste Douglas op leven en dood uit te dageD, bleet deze wensch onver vuld. I)e overste verdween uit Parys, daar iedereen hem met minachting behandelde en zelfs Lord Stairs hem verloochende. Men heeft nooit geweten,

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1