Landbouw. Ingezonden Stukken. voor de belangen vau de predikanten, een 17-tal weduwen vaD leeraren en verder een krachtig protest deed hoeren tegen de wijze waarop de beer Van Gijn als Koninklijk commissaris by de Ned. Bank de handelwijze van de directie van die bank heeft aangevallen. Voor duurtebijslag aan predikanten gevoelt Z.Ex. weinig; omtrent de pen sioenen der bedoelde weduwen is een motie aanhangig gemaakt, maar ten aanzien van de hacrielwijze van den heer Van Gyn liet Minister de Vries zich niet uit zijn tent lokken. De be grooting werd zonder stemming aan genomen. Bij de begrooting van Buitenlaudscbe Zaken juichten de heereu Reekers en Van den Berg de benoeming van een vasten gezant bij den Heiligen Stoel toe. De heer Van der Feltz zou gaarne da werkelyke beweegredenen kennen, ais tot deze daad hebben geleid. De beer Van Embden besprak de tout, door onze Regeering indertijd gemaakt, hij de benoeming van een Oostenrijker tet consul in Servië terwijl toen de ver houding tusschen die landen reeds zet r slecht was. D« heer Van Kol drong er krachtig op aan, dat eindelyk een rinds zal worden gr maakt aan alle politieke ge konkel. Hij wees er op, dat het ge zantschap by den Paus aanleiding hoeft gegeven tot veel get wist tusschen de Chr stelijke partijen. Vrijdagmiddag kon de Minister aan het woord komen om de lange rij van sprekers te beant woorden. Hy beantwoordde de ver schillende opmerkingen, b.v. omtrent het vergoeden der „TubaDtia" onze houding ten opzichte van België en Servië en zal morgen zijn rede voort zetten. Eieren uit Hongarije en Polen Het weekblad „Nedarlandsche Krui denier". olficieel orgaan van den Ned. Bond van Kruideniers veraeomt dat uit Hongarije en Polen verscheidene waggons eieren men spreekt van on geveer 1 millioen stuks onderweg zijn naar ons land welke vóór de Paasch- dagen zullen aaBkomeD. Bij nadere informatie blijkt zegt de „Msb", dat deze eieren niet door Hol landsche handelaars zyn gekocht maar als ruilmiddel dienen voor geleverde groenten en andere Hollaudsche pro ducten. Het zal geheel van de markt hier en in Eogeland afgangen waar rie eieren van de hand zullen worden gedaau zoodat, zoolang de zending nog niet ia one land is geen beslissing wordt genomen. Zeenwsclic landbonwweek. Het programma is verschenen voor een Zeeuwsche Landbouwweek te hou den van 12—17 Sept. a.s. op het marine vliegterrein aan den weg Mid delburgVlissingen. Het tamelijk omvangrijk boekje bevat, behalve da namen van de Koningin en van Prins Hendrik, als beschermvrouwe en beschermheer, de namen van voorzitters en leden van het eere comité, vau de hoofdcommissie en van de commissies voer de ver schillende ooderdeelen. Blykens de alg. bepalingen zullen ée paarden aanwezig zijn 14 en 15 September; het rundvee 15 en 16 September en de veulens schapen en geiten 15 en 16 Sept. De inzendingen worden gerangschikt in de volgende afdeelingen paarden, rundvee, varkeDS, schapen, geiten, pluimvee en konijnen, bijen, akkerbouw tuinbouw, zuivelbereiding, wetenschap, landbouw vereenigingswezeK, land- beu windu3trie en werktuigen, hoelb slag. Alleen veor do wetenschappelyke afdeeliug en voor de werktuigen is Jberkomst vau buiten Zeeland toege staan. De aangifte tot deelneming moet geschieden aan de in 't programma genoemde 2e secretarissen drr ver schillende afdeelingen, vóór 1 Juli, en voor een enkele klasse van 't hoefbe slag vóór 1 Mei. Voorts bevat het boekje het kenrings reglement, en voorts het programma en de klasse indeeling in ieder der bovenvermelde afdeelingen, met de uitgeloofde prijzen. AXEL. 15 Maart :921. Belanghebbenden herinneren we er nogmaals aan. dat de vertreknren op de spoorlijn Mechelen -Terneuzen he den een uur vervroegd zijn. Nadat zij Donderdagavond voor haar donateurs een uitvoering had gegeven, werd gisteravond door de tooneelve-eeniging .Genoegen zij ons doel" alhier hetzelfde programma nog maals voor het publiek uitgevoerd. De vereeniging bestaat, zooals bekend, uitsluitend uit trampersoneel van de Zeeuwsch Vlaamsqfre en zoo ligt het voor de hand, dat bijna al wie bij de tram betrokken zijn, donateur zijn, zoodat Donderdagavond de bovenzaal van dhr. M. A Koole meer dan vol was, Gisteravond was het minder druk, doch waren de plaatsen matig bezet Na een welkomstwoord van den leider, dhr. A. van Maale werd met het programma begonnen, dat benevens een drietal tooneelstukjes nog zeven voord achten bevatte, zoodat het niet aan afwisseling ontbrak. De voorzitter zeide in zijn inleiding, dat dit eerste concert een proef was, waarom het dan ook is toe te geven, dat sommigs figuren zich wel eens te sterk in hun rol voelden, maar over 't geheel hebben de dilettanten getoond, dat hun optre den recht van bestaan heeft. Zonder te willen afdingen op de over ge nummers, durven we zeggen, dat het stuk „Liefde" onverbeterlijk werd opgevoerd. Ook de „Advocatenstreek" liep vlot van stapel, (om ter wille van den kapitein in scheepstermen te blijven Het decoratieve gedeelte was even eens goed verzorgd. De kippendiefstallen houden aan nadat de vorige week bij dhr. Jac. rekker het „Catharinahofwerd be kocht, vernemen we dat vannacht ook weer bij den landbouwer M. de Feijter kippen zijn gestolen. Gisteren werd in het Gulden Vlies alhier ten overstaan van notaris Dreg mans en ten verzoeke van derven Jac. Koster Sr. geveild een woonhuis met schuurtje, erf en tuin, aan den Nieuwendijk alhier, groot 4 aten 45 centiaren. Kooper werd dhr. C. van Alten Pz. alhier voor /4800. Een perceel dyk in den Ouden Eg- lantierpolder en groot 51 aren 90 cen tiaren (1 gemet 50 roeden) werd ver kocht voor 955 (met inbegrip van 130 voor boomprijs) aan dhr. Jac. Dekker Anthz. dijkgraaf van genoemden polder, alhier. Door het muziekgezelschap „De Volharding" te Zaamslag zal op 29 Juni een festival worden gehouden. In de Donderdagmorgen, mid dag en avond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Ter- neuzen werd dhr. L. J. van Driol, als raadslid geïnstalleerd. Van de ingekomen «tukken noemen we a. intrekking jaarwedderegeling amb tenaren burgeri. stand, door Ged. Sta ten en b. bericht van dhr. Maunaert, dat hy zijn benoeming tet lid van de arbeidsbeurs aanneemt. Een verzoek van het R. K. Zieken huis te Sluiskil, em subsidie, werd na breede bespreking verworpen met alleen de stemmen van de heeren Colsen en De Meyer vóór. Wijziging van de hegrooting was hierna noodig, omdat Ged. Staten niet wilden, dat de dienstjaren van burge meester en secretaris, elders doorge bracht, meetelden voor de periodieke verhoogingen. Het primitief kohier hondenbelasting, werd vastgesteld op een eindcijfer van 1472. Bij de behandeling van de politie verordening werd verworpen een voor stel Scheele om optochten met muziek (betoogiDgen) en muzikale wandelingen beide op Zondag, te verbieden. Vóór de heeren Scheele, van den OudeD, van Cadsand en De Jager. Een voorstel- De Jager, dat het ver boden is in bet opinhsar misbruik te maken van Gods Heiligen Naam en het bezigen van vlceken en onzBdelij :e taal, werd aangei/emen met 7 tegen 5 stemmeB. Vóór alle rechtsche leden en dhr. van Hasselt. Over een voorstel- De Jager, om de cafe's des Zondags om 10 uur te slui ten staakten de stemmen. Vóór de heeren Scheele, van den Ouden, van CadsaDd, Colsen, van Hasselt en De Jager. Verworpen werd met 7 tegen 5 stemmen een voorstel- De Jager om des Zaterdags van de kermis het sluitingsuur te bepalen op 11 uur 's avonds. Vóór de heeren Scheele, van den Ouden, van Cadsand, van Hasselt en De Jager. Inzake de orgels en het dansen kwam men tot eeD compromis. Het dansen blylt bestaaD op de kermis dagen, 2en Paascbdag en 2en en oen Kerstdag, terwijl vervallen daarvoor Nieuwjaarsdag, jaarmarkt en 3e Paasch dag. Voorts krijgen Sluiskil en Drie wegen 2 dagen „kermis". Eindstemming over da verordening in de eerstvolgende vergadering. Tenslotte werd nog verworpen met 7 tegen 5 stemmen sen voorstel Scheele om een tipverbod ia te voeren gedu rende de kermis en de Cbr. en nat. feestdagen. Vóór de heeren Scheele, van Cadsand, Hamelink, van Hasselt en De Jager. Tegen de heeren Nol sod, De Ridder, De Meijer, van Driel, Geelhoedt en de heeren van den Ouden en Coison. Z. VI. Uit het bijvoegsel tot de St.crt. van 1Ü Maart 1921, no. 49, blykt, dat op 14 Januari 1921, ten overstaan van notaris Mr. A. Ei. Lydsman te Hulst is opgericht N. V. NaiineloezB Venneot schap Zaadbandel en Boomkweekorijen J. Smallegsr-ge, Terneuzon. Aandeelhouders zijn do heeren Johannes Smallegange koopman, Simon van Hoeve, landbouwer, Pieter Arie Galle, architect, allen te Terneuzen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt /150.000, verdeeld in 150 aaudeelen elk van 1000, waarvan 44000 is genomen en volgestort. Da vennootschap heeft ten doel a. den handel in landbouw- en bloemzaden in boom struik- en siergewassen, b. het verbouwen of doen verbouwen dier zaden het kweeken of doen kwee ken dier gewassen, c. den handel in Jand- en tuinbouwbenaodigheden als mede wat in den ruinasten zin geno men met vorenstaande verband houdt et daaraan bevordelijk kan xijo. Verplaatst zijn, ingaande 1 Maart 1921: J. Meijaard, kommies 2e kl. van Koewacht naar Terneuzen J. Bruins, kommits le kl. van Koewacht naar Hulst; A. J. Jaspers kommies 2e kl. van Sas van Gent naar Koewacht C. Ooijen, kommies 2e kl. van Hulst naar Koewacht; M vau der Wiel, kommies 2e kl. van Terneuzen naar Sas van GentW. de Hoog, kommies le kl. van Ter Neuzen (A. u.) naar T«r Neuzen (stad); L. J. Gilbers,kon» mies 2e kl. van Cadzand naar Strijbeek J._ F. Bruggeman, kommies 2e kl. van Lattrop naar Cadzand. Door den heer Jhr Mr. Quarles vaa Ufford, den nieuw benoemden commissaris der Koningin in onze provincie is het beschermheerschap aanvaard van de in Juli te Middelburg te houden Kleiu-Nijverheidstentoonstel- ling (N. IJ. T. E. M terwijl da heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg het eere-voorzitterscbap aanvaardde. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het comité voor de tentoonstelling werd besloten, dat deze zal omvatten l. Voedings- en Genot middelen 2, Meubileering en Stoffeer- derij 3. Machinerieën en werktuigen 4. Gouden- en zilveren werken 5. Verpakkings- en reclameartikelen; 6.' Bouwvakken; 7. Eleclriciteit8. Kunst werken 9. Textielindustrie; 10. Bloemen en planten; 11. Sanitaire artikslen en 12 diversen. Onder de gemeente Sluis, gehucht Heille, is de vlasserij en boerdery, bewoond door zekeren S., met den geheelen inhoud, uitgezonderd het vee, totaal verbrand. Een groote hoeveel- heid vlas ging mede verloren. De oorzaak is onbekend. De vorige week hebben dieven ingebroken i»i de woniDg van notaris Verlinden ie Selzac-te. Zy hebben de brandkast opengebroken en er voor 300.000 obligaties en aandeelen uit gestoloD. Tem. Ct. Kantongerecht te Terneuzen. Uitspraken van 4 Maart 1921. Veroordeeld zijn o.m. ter zake van orer" treding. Trekdier onbeheerd. J. A. M M te Koe wacht tot eene boete van f b, tubs. 10 dagen hecht Leerp'ichtwet. M. F. te Axel, tot eene boete van fö, snhg. 10 dagen hecht.; A. v. IJ., aldaar, tot eene boete van flÉ. subs. 30 dagen hecht; J. H te Zaamslag. tot eene boete van fin, subs 30 dagen hecht.; S. v, d. H. te Ter Neuzen, tot een boete van f10, subs 20 dagen hecht. Motor- en Rijwielreglement. P. F V. te Kioosterzande, tot eene boete van fin, subs. 30 dagen hecht. Rijwiel zonder licht. F,.-L. v. d. L.P. B. v. U beiden te Axel, ieder tot eene boete van f10, subs. 20 dagen hecht, voor ieder. H. P. B. te Zaamslag en F. E. R te West- dorpe, ieder tot eene boete van f10, subs. 20 dagen hecht, voor ieder. R. P. v. d. v. te Axel, tot eene boete, van f10, Mibs 1 maand tuchtschool; - F. d. M, te Philipj i' e. tot eene boete van fló, subs. 30 dagen hecht. Rijwielen met gekleurde zijglazen. S. C. P. d. M.C. Sallen te Bouchaute, ieder tot eene boete van fé. subs. 10 dagen hecht vror iederTh. B.E. C., beiden te Aasenede, ieder tot eere boete van f.subs. 10 dagen hecht, voor ieder. Rijwiel zonder rem. A. C. ts Peizaete, tot eene boete van f15, subs 30 dagen hecht. Fietsen zonder bel. E. F. (1. te Sas van Gert, tot eene boete van 15, sub-i. 10 dagen hecht. Voertuig zor.der licht E. v. d. V. te Koe wacht en J. d. E. te Axel. ieder toteenboeia van fl subs 30 dagen hecht. Vrijgesproken pa.: C. d. P. te Axel; P. A. W. te Axel; - G. d. B. te Zaamslag; A. I. te Westdorpel C A. C. te Hontenisse. Ontslagen van rechtsvervolging. A. B. v. M. te Axel, mst teruggave der in beslag genomen voorwerpen. In den dienst. Aan do recruten, die onder de wapenen moeten komen. Binnenkort zult ge onder de wapenen komen. Veel zal U dan vreemd zijn en menigeen ziet met eenige bezorgdheid dien tijd tege moet, omdat z« van dezen of genen hoorden, dat de „dienst'' iets vreeselijks is. Mogen wjj U een goeden raad geven Laai U niet afschrikken door allerlei praatjes. Het kazerneleven is niet zooals thuis. Ge hebt er niet wat de oudwrlijke woning U gaf maar weet dit, Uwe Officieren eu Onderoffi cieren willen daarin gesteund door allerlei

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2