TVUML GEREI). 36e Jaarg. i. 97. Zaterdag 12 Maart 1921. 74 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. - FEUILLETON. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdae- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per Maand 25 Cent; franco per post 30 Cent. Afzonderlijke Noe. Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 3». - Fostbox ADVERTENTIE» van 1 tot 5 regels 60 Gent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertenti&n werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag:- en rfldngTOormiddag ELF ure. De ziekteverzekering. Zooals bekend heeft de minister van Arbeid op advies van den Hoogen Raad van Arbeid er in toegestemd de be handeling van de Ziektewet-Talma aan te houden tet 1 April, zeodat binnenkort deze quaestie haar beslag zal krygen. De werkgevers- en arbeidericentralen achtten het beter, ia plaats van de regeling, door de Ziektewet Talma ge boden," eea ander systeem te velgen, met de bepaling dat de uitvoering aiet kesst aaa Overheidsinstellingen, deeh ia handen van de betrokkenen de werkgevers en werknemers. Voorgesteld word verder: dat er ep de basis vaa de Ziektewet-Talma zou kernen een ziekteverzekering, onder leiding en ceatrele van werkgevers- en arbeidersorganisaties, geldende veer eageorgaaiseerde ea georganiseerde patroons ea arbeiders dat de uitkcering 80 pCt. van bet loon zal bedragen, dat tea heogete 26 weken per jaar geaeten zeu kunnen werden dat de kasten van de verzekering, met inbegrip van de administratie, seudea kemea veer rekening der werk gavers dat de leiding der geheele ziektever zekering zau wordea gelegd ia handen van eea bestuur, bestaande uit evenvtel werkgevers ais werknemers. Vervolgens is overeengekomen de regeling zoe spoedig mogelijk ia te voeren, om te doen zien waartoe men practiscb in staat is. Mittorüch verhaal. 20) De organisatie van bedoelde verzeke ring wordt als volgt gedacht Elk bedrijt heeft zij a eigen ziekte riBiee ef bedrijfsvereeniging. Deze bedrijfsvereenigieg geldt veor bot gebeele land. Zee Beodig ea mogelijk zullen plaat selijke et gewestelijke aldeelingen van de bedrijfsverenigingen worden ge vormd. Leden van de bedrijfsvereniging zijn de werkgevers. De bedrijfsverenigingen concentre ren zich in een centrale, .Ziekterisico" of „Heofdvereeniging" genoemd. Lid van de centrale zijn dus de bedrijfs verenigingen. De heofdvereeniging eu de bedrijfs vereniging hebben elk afzenderlijke statuten. Het reglement voer da heofdvereeniging geldt tevens voor de bedrijfsverenigingen. De heofdvereeniging, bijgestaan door een directie, zergt voor de uitkeeringen welke voor rekening van de bedrijfs vereniging moeten worden verstrekt. Boven de organisatie staat een com missie van 3 scheidslieden, welke elk jaar opnieuw moeten worden gekozen. Zoowel de hoetdvereeBiging als do bedrijfsverenigingen kennen 'n alge- meene vergadering, welker bevoegd heid echter uiteraard beperkt is. Betreffende de werkloezen wordt verwacht, dat een oplossiBg gevonden zal worden om ook hen in de verzeke ring op te nemen, bijv. met als maat staf de uitkeeringsbepalingen der werkloozenkassen. Burgemeester Zimmerman. Wat reeds meermalen is voorspeld en lang werd verwacht, is thans een feit geworden Mr. Zimmerman treedt af als burgemeester van Rotterdam. Met hem gaat een der meest krach tige burgemeesters-figuren, welke ons land heeft gekend. Want een ijzeren wil bezat mr. Zim merman zeker. Wat hij zich voornam werd doorgezet, welke moeilijkheden hem daarbij ook in don weg kwamen. Tegenstand kon hij niet verdragen wat hij als hoofd der gemeente meende te moeten doon trachtte hij er door te krygea, welke moeite het hem sok kostte. Aan belaid en handigheid ent brak het hem daarbij ook niet. Sn hij heeft véél waten deer te zetten j daarvan zijn allerlei hervormingen 15 jaren in Rotterdam uitgevoerd en in gevoerd 't laatste het nieuwe Raad huis het bewijs. Dat hij by veel waardeering, van vóór- en tegenstan ders, ook veel vijandschap oogstte, ligt voor do hand. Zyn heengaan is voor Rotterdam een groot verlias, want de burgemees ter was iemand van buitengewone bekwaamheden, niet het minst op financieel en baudelsterrein. Dat daze werden gewaardeerd, is wol gebleken bij zijn 127,--jarig jubileum als burge meester, toen hij vau alle zijden werd gehuldigd voor hst vele goede dat hij voor Rotterdam heeft gewrocht. Koningin cn Prins naar Amsterdam. De Koningin en de Prins zullen Maandag U April eenige dagen naar Amsterdam gaan. De pretendent boog vooi de meisjes. »Wist ge dat ik op.reis was vroeg hij. »Neen, Uwe Hoogheid, wij kenden een van nw vervolgers en deelden ons vermoeden aan madame L'hopital mede,* antwoordde Adèle. iKcndet ge een van mijn vervol gers »Ja. Het was dezelfde, die bij Cbateau-Thierry het paard van luitenant de Contades doodde.* »Ea noemt gy dien mijn vervolger Hij lieett Contades immers onschadelijk gemaakt Ik heb niet weinig aan hem te danken.* »Hij zou hem niet onschadelijk hebben gemaakt, als mijnheer de Contades bij tijds was koenen opdageD,* merkte Louise glimlachende aan.» Dat h$ te laat kwam, heelt Uwe Hoogheid aaD mijn vriendin, freule de MailJy te danken.* »Gij spreekt in raadsels, dames. Ik weet stellig, dat de regent zelf had bevolen elke vervolging van mijn per- poon op te geven, Niettemin praat gy van vervolgers, van redding door ver volgers, van uwe bekoorlijke tusschen komst ik begryp er niets van.* »'tls ook een staatsgeheim!* zeide Louise, «leD vinger op den mond leg gende. »Nu, dan zal ik geduld oefenen riep de pretendent. Waar is de moedige postmeosteres Zij moet althans een belooning van mij aannemen.* De postmeesteres was echter vard we nen. Zy had nog andere zaken te doende ajoordoDaars onschadelijk te maken. Te huis komende, vond zy Hemy en William in diepen 6laap en Cüarles in tranen het edele druivensap had altijd deze uitwerking op hem, al» hij er te veel van genomen had. Madame L'hopital begaf zich onmiddellijk naar het raadhuis - en weldra zag men twee halfdronken lieden onder gewapend geleide de straat oversteben. Zij vloekten en schelden en riepen, dat zij soldaten van den overste Douglas waren doch wie had dat eoit van dezen gehoord De postmeesteres daarentegen was een veel te gewichtig persoon te Nonan- court, om hare verzekering niet te gelooven, dat die twee schurken een moordaanslag tegen prins Stuart in hun schild voerden. De geheele bevolking liep laam om de poort van de gevan Bnivcnverkoop ten bate der Weensclie kinderen. De Postduivenvereniging .Oranje Boven" te Ginneken heeft een prijzens waardige initiatief genomen om tot de hulpverleening aan Oostenrijk bij te dragen. Zij bereidt een openbare veiling van jonge postduiven voor, die op Zondag 17 April a.a. ten overstaan van een notaris re Ginneken zal plaats hebben en waarvan de geheele op brengst zal ten goede komen aan het R. K. Huisvesting» Ceaité voor de noodlijdende Weenschs kinderen. Om die veiling voortgang te kunnen doen hebben wordt eea beroep gedaan ep alle duivenliefhebbers om een of meer jonge duiven voor dit moois doel ta willen afstaan. De heer Felix Stoffels te Ginneken en de redactie „De Post duif" to Leeuwarden hebben zich mat de insehrijving belast. Niet naar Wilna Het Ned. Cerr. Bureau meent te weten, dat binnenkort de intrekking te verwachten meet zijn van het wets ontwerp betreffsado het zenden van een Nederlandsche troepen-contingent naar Wilna, in verhand met de volks stemming, dis daar zou worden ge- gouden. De uitvoer van suikerbieten. Op vragen van den haer Braat be treffende intrekking van het uitvoer verbod voor suikerbieten, heeft de heer van IJsselsteyn, Minister van genis achter hen te zien sluiten en wapende zich vervolgens met knuppel», hooivorken en oude hellebaarden om den verrader Douglas op het spoor te kernen. De pretendent bracht den avond onderwijl in aangenaam gezelschap door. Graaf Breteuil verscheen met eenige edellieden in de pastory en zorgde dat het den hoogen reiziger aan niets ontbrak. »Als de Eogelscben, Uwe Hoogheid, maar half zoo bereid zijn «ki u bij te staan als do inwoners van Nonanceurt en do sehoone freules Mailly en Breteuil, dan zit gij over zes weken op den Engelschen troon zeide lord Lochart. De avond begon te vallen. Henry laat zich lang wachten!» zeide Douglas tot zyn metgezellen. »Het rijtuig schijnt zich verlaat te hebben.» Het eene halfuur na het asdere verstreek. Alles bleef stil. Eindelijk verscheen er een rniter. »Henry Neen het is La Trousse De vervolger dar beide jonge dam#» was blijkbaar zeer vermoeid. »Zij zijn mij ontkomen riep hij al van verre. »En ten slotte ben ik in het struikgewas verdwaald. Daarom kom ik zoo laat.» »Dat's zeer onaangenaam 1» zeide Douglas toornig. »Hebt ge Henry niet gezien Wat »Neen.« »Lnister!« hernam de overste.» is dat Ie de schemering zag men een me nigte lieden Daderen. >Overste Douglas werd ergeroapen. »Slaat de moordenaars dood Ze moeten hier ergens zijn La Tronste waagde zich tet aan de krommiDg van den weg, deeh kwam spoorslags terug. »Red o, overste riep hij. »Alle» is ontdekt. De ge heele bevolkiDg komt op ons af.» »Dat hebben we weer aan die twee meiden te danken 1» riep Donglas, schuimbekkende van woede. »De duivel hale die vrouwen Ze hebben Contades op mij gewroken. Voorwaarts!» Hij gaf zijn paard de sporen en snelde met zija metgezellen over veld en weide heeu, door eenige steenworpen en de schimpende kreten van de verbitterde menigte achtervolgd. Lord Stairs zat in zijn fauteuil de courant te lezen, toen hij door een bijzonder gedruisch werd opeeschrikt. De deur van het vertrek werd haastig opengeworpen en véor hem stond de overste Douglas met verhit gelaat en van het hoofd tot de voeten met slijk bespat. »De onderneming is mislnkt, mylord. Ik heb door dik en dun moeten ga- loppceren om den dood te ontkomen. t Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1