1MU tiMEI) \o. 92 Ioensdag 23 1\ W <W>] !aap«j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Het handelsregister en de nieuwe Hamers van Hoophacdei. FEUILLETON. Dit blad verscnijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. Cent. DRUKKER—UITGEVER j Bureau Markt C 4. Telefoon Ir.öe. - Portbox ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën worden frarxo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagYOormiddag ELF ure. Van den heer N. J. Harte, secretaris der voorbereidingscommissie v®or de oprichting der Kamsr van Koophandel in Zeauwsch-Vlaauderen, ontvingen we onderstaand schrijven, waaraan we, om het belang der zaak, gaarne plaats gunnen. Naar verwacht wordt zullen met 1 Maart a.s. in werking treden de „Han delsregisterwet 1918 (Stbl. No. 493/' en de „Wet op de Kamers van Koop handel 1920 (Stbl. No. 152)". Er is tusschen deze wetten een nauw verband, daar voor de inrichting en instandhouding van het Randelsre gister zal worden gezorgd door de Kameis van Koophandel. Daar zeer vele zakenmenschen met deze wetten zullen te maken hebben, is het nuttig, daaruit het een en ander mede te deelen. Binnen drie maanden na dan datum van inwerkingtreding der wet moeten alle handelszaken in het Handelsregis ter ingeschreven zijn, met uitzondering van die handelszaken van kleine hau dels- en ambachtslieden, minderjarigen straatventers, alsmede land- en tuin bouwers eu visschers die uitsluitend verkoopen hetgeen in hunne onderne mitig is voortgebracht of gevangen, Het Handelsregister dient om het publiek in te lichten vrie bepaalde handelszaken dry ven, welken vormde zaak en welke bevoegdheden de be stuurders hebben en ia hoever zij aan Hutoriich verhaal. 15) De regent lachte vergenoegd. >Haha Stairs zal niet licht weer een poging wBgen om dien Staart in handen te krijgen en zoo b«n ik toch mijn plicht als bondgenoot nagekomen 1 Alles heeft zich merkwaardig goed ontwikkeld en Contades zal hetgeen windeieren leggen. Hij verdient een prij» Ie Omstreeks het middaguurvan dien zelfden dag stond in het vertrek van lord Stairs de overste Douglas voor eene met bankbiljetten bedekte tafel. Hij stak bet geld bedaard in zijn zak en zeide vervolgens: »Mylord, ik heb de eer u te groeten.* »Waar en wanneer hebt ge plan die zaak tot een eind te brengen vroeg Stairs. Wanneer? kan ik u niet zeggen, was het antwoord. »Wel: waar? Ik vertrek aanstond van hier naar Nonanconrt in Normandiö. De luitenant Contades was zeer ge lukkig en tevreden. Niet alleen had hij de gunst van den regent niet verloren, maar ook had hij een «er sprakelijk zyn. Het Handelsregister zal voor ieder kosteloos ter inzage liggen en ieder die zulks wenscht, zal daaruit tegeu voldoening van een gering bedrag afschriften en uittreksels kunnen verkrijgen. Hat vertreuwen ia hst handelsverkeer zal daardoor worden bevorderd en verkeerde prak tijken worden tegengegaan. (Da opgaaf van het in een zaak gestoken kapitaal, blijft geheim). Het Handelsregister wordt, zooals ik het dezer dagen zag uitgedrukt „De Burgerlijke stand" voor den handel. De handelszaken enz. zoowel die gedreven door personen van andere nationaliteit als van Nederlanders moeten ingeschreven worden bij do Kamer van Koophandel in welks gebied zij gevestigd zijn. Onder de thans neg geldende wet werd eene Kamer van koophandel ingesteld wanneer de raad eener ge meente zulks gewenscht achtte. Dit was in Zeeuwsch-Vlaanderen alleen het geval te Ter Neuzen en te Sas van Gent. In Het geheele land waren ruim'90 Kamers. Overeenkomstig het desbetreffend Koninklijk besluit worden ar dit jaar 36 nieuwe Kamers opgericht, in 36 vastgestelde gebieden, doch welke als- dau alle gemeenten des rijks om vatten. Bij de komst dor nieuwe Kamers worden de bestaande ontbonden. Ia het aangehaald Kon. besluit, dat het aantal vaststelt en de gebieden omschrijft is bepaald, dat er eene Kamer van koophandel zal gevestigd zijn te Ter Neuzen voor de 35 ge- meemten van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ten einde de oprichting dier Kamers voor te bereiden is in elk gebied een commissie vau voorbereiding benoemd, welke heeft te zorgen voor de inschrij ving in het Handelsregister en het opmaken der lijston van kiezers, die bevoegd zullen zijn de leden der nieuwe Kamers te iiezsrn Ook to Ter Neuzan is •ene commissie benoemd, die haar kan toor zal houden in het porceel Langt Kerkstraat No 11. Ouder de handelszaken die in het Handelsregister moeten worden inge schreven verstaat de Handelsregister wet de zaak ot onderneming van ocd koopman, ook al is een niet koop man mede eigenaar. Onder „koopman" verstaat deze wet den koopman in den zin van het wet boek van Koophandel en in het alge meen ieder die zijn beroep maakt van het uitoefenen van esnigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin; voorts elke naamloozs vennoot schap en coöperatieve vereeniging. Onder „kooplieden" worden dus o.tn. gerekend zij die waren koopen en die weer verkoopen of het gebruik daar van verburenwinkeliers, calé houders e.d. zij die commissiehandel uitoefenen bankiers, kassiers, makelaars aannemers ondernemers van vervoermiddelen, zoo te water als te land scheepsbevrachters, slaepdienstagea- ten makelaars in een of andere branche assutadeuren of agenten van vnrze- kerigs maatschappij en Niet ingeschreven worden kooplieden die (kinderaftrek niet in aanmerking genomen) over geen der drie laatstver- leopen jaren in de Rijksinkomstenbe- lastiBg waren aangeslagen voor oen inkonyn van minder dan 2000 of die niet waren aangeslagen. Ook moeten in het Handelsregister werden ingeschreven de ambachtspa- troens. Indien de ambachtspatreons u i t- sluitend verkoopen hetgeen in hunne onderneming wordt voortgebracht worden zij ook niet ingeschreven, iadien zij gedurende zes maanden van het jaar werken met niet meer knechts dan daarvoor bij Koninklyk besluit is bepaald. Tot het doen van de voorschreven opgaven is gehouden de koopman, eigenaar der baudelszaak drijft deze de zaak niet zelf, dan is ook eie beheerder tot het doen van do opgaven verplicht. De Handelsregisterwet brengt alle bovengenoemde kooplieden onder in de volgende rubrieken 1. Koopman (vrouw) niet rechtsper soon. 2. Vonnoetschap onder eene firma, 3. Venuoot en commandite ot com manditair» Vennootschap op aauaeelen mot één beboerende Vennoot. 4. Idem met meer dan één bekee renden Vennoot. 5. Naamlooze Vennootschap. 6. Coöperatieve Vereeniging. Voor de meeste vakken is dat 2. welwillenden brief van den baron de Mailly ontvangen, waarin deze hem mede uit naam zijner dochter Adèle berichten van zijD wedervaren verzocht. Adèle was den morgen ca het voor gevallene op La Ferté op dringend verzoek harar ouders met de jonge gravin Louise de Bretueil naar het kasteel van haar vader vertrokken. Gaston schepte dus weer nieuwen moed. Al bleef de belooning van den regeat voorloopig nog achterwege, zoo troostte de officier zich met de gedachte, dat de regeut iemand nu nog niet opaa- lijk kon beleonen, die de belangen van het Engelsche hot had tegengewerkt. Gaston brak zich te vergeefs het hoofd met te bedenken, wie hem dien onverwachten en op zichzelf zoo verra derlijken dienst had bewezen, van hem eerst tot de vervolging aan te sporen en verder zyn paard op het beslissend oogeublik neer te schieten een won derlijk blijk van welwillendheid, wel is waarj dat eehter van niet weinig belang was geweest; want als de luitenant zijn paard verder had kunnen gebrui ken, zou da pretendent door hem ge vangen genomen, dienst vlucht verydeld Lord Stairs zeer tevreden, de regent integendeel geweldig ontstemd zijn. Gaston spande zijn hersens vruchteloos in om het raadsel op te lossen, wie toch die vriend kon geweest zyn. Hy telde de uren, die sedert Adèle'» ver trek verloopan waren en zuchtte dat *e hem geen tijding van baar brachten. De streek van Normandiö, die zich tusschen Boreux en Ilondeau uitstrekt, is rijk aan sehooue natuurtafereeleD. In een bekoorlijk del, door hoog geboomte ingesloten,» lag het kasteel van den graat de Breteuil aan don oever van de lion en op slechts tien minuten afstand» het dorp van dieD naam. Aan den overkant der rivier ligt de kleine stad Nora an court, waar de reizigers uaar Engeland en de Fransche havenplaatsen gewoonlijk pssseerden. Vele aanzien Ijjke woonhuizen lagen her- en derwaaris' verspreid. Een buitengewoone drukte hearsebte nu in het kleine vlek, daar de kermis of najaarsmis was aangebro ken. Wij vinden er ook de beide dames terug, die wij op het terras vau het kasteel La Fer:é hebben verlaten Adèle was vroolijk en tevreden een brief van hare moeder had haar van Gaston's omstandigheden op de hoogte gebracht, en zoo genoot zij na v&u al de genoegens, die het legeeren in de schoone streek haar aanbood, van jagen, varen, rijden nu eindelijk ook van de kermisdrukte. Aan den arm van den graat de Breteuil eu met bare vriendin aan de andere zijde, drong zij door de joelende menigte en genoot van el de vroolyke gezichten om haar heen. »Laten wij nu ook eens naar No- naucourt gaan,* riep Louise. »Gij zijt ai twee dagen hier en hebt het post meestershuis en de postmeestersvrou w nog niet gezien. En dat is toch de moeite waard Breng mij maar overal waar ge wilt,* zeide Adèle. aar neem een 7an de knechts mede,* merkte de graai aan. Wel neen, papa, waartoe zou dat dienen Ik weet den weg. Adieu, papa 1* Eu schertsend trok zij hare vriendin met zich mede door de bonte menigte, die eerbiedig piaats maakte voot de dochter van den landheer. Wel,* zeide Aaèle, zoodra beiden buiteu het gewoel waren gekomen en den weg naar Nonancourt hadden in geslagen, »die brief van mama geelt mij een otibesehrylelijke rust. Ik nai niet gedacht dat alles zich zoo goed zou schikken. Maar Gaston schijnt juist te hebben geua&n wat de regeut verlangde, toen hij dien ongelukkigen pretendent heeft laten ontsnappen.* Alles is meer geluk dan wijsheid geweest,* zeide Louise lachend. »En ik beu stellig overtuigd dat die akelige man, die ons zoo heeft doeD schrikken, dezelfde was die Gaston's paard heelt doodgescnoten.* (BJordl vervolgd.)

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1