Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. eu profial. Dit laatste model ééngul dens zilverbon blijtt geldig; de eerste, het oude model, wordt ingaande 1 Maart a.s. ingetrokken en zal Tan 1 Maart tot 31 Maart inwisselbaar z\jn bij de rijkskantoren. De liberale fusie. Dezer dagen is tot stand gekomen de vorming tot één partij van de Vrij liberalen, do Unie-liberalen en do Economischen bend deze nieuwe partij zal deo naam dragen van den .Vrijheidsbond". Rij den .Vrijheidsbond" zullen zich aansluiten de neutrale partij, de mid denstandsparrfj, de plattelandspartij, de algemeens staatspartij, het verbond tot de democratisee ring der weermacht. In een Zaterdag gehouden vergado ring van het Kon. Nad. Landbouwco- mité werd met 57 tegen 12 stemmen een motie aangenomen waarin met hei oog op de zeer onzekere toekomst, welke de Nederlandsche landbouw te gomöet gaat, en gelet op het eigenaardig ka rakter van dat bedrijf, tot den minister van Arbeid het driugende verzoek ge richt wordt vooralsnog met het indie nen van een wetsontwerp regelende dan arbeidsduur in het landbouwbedrijt te wachten. Een motie waarbij de wsnschelijkheid wordt uitgesproken, dat het K.N.L.C wordt een federatie van verschillende groepen (provinciale groepen en groe pen van speciale landbouwvereenigirx- gen), aan welke groepen op zichzelf de grootst mogelijks zelfstandigheid moet worden toegekend, wordt aange nomen met 51 tegen 36 stemmen. Pr\js per 100 Kilogram. Zooals algemeen bekend is, werd steeds b.v. Tarwe verhandeld per 2400, Rogge per 2100, Gerst per 2000 en per 1950, Maia per 2000 en per 2100, Haver per 1O0, Boonen en Erw ten per 80, per 100 en per 2500, Lijn zaad per 1960 en per 2040, Koolzaad per 2000 en per 2040 Kgr. en tal van andere minder belangrijke artikelen weder bij andere gewichtseenheden. Deze stammen alle af van de vroegere gewoonte, den pry's en de boeveelneid niet per gewicht, maar per Maat (Mud en Last) uit te drukken, maar met het verdwijnen hiervan heeft ook de overeenkomstige pryseenheid haar re den van bestaan verloren. Het vast stellen van ééa enkele prijseeuheid zou eeu groot gemak voor deu handel zijn. In eene vergadering op 20 Januari 1921 te Rotterdam, waartoe een twintigtal voreenigingen uitgenoo- digd, is met algemeeue stemmen be sloten, als gewichtseenheid voor de prijsbepaling honderd Kilogram aan te nemen. Msn noodigt nu den handel uit, met ingang van 1 Maart 1921 alle Granen, Zaden en Peulvruchten uitsluitend per 100 Kgr. te noteeren en te verhandelen. AXEL, 15 Februari 1921. Morgen (Woensdag)avond om 6 uur hoopt ds. Raams van Ëreskens in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden voor do zending. We willen onzoa lezers met na druk aanraden, om goed toe to zien bij het ontvangen van bankbiljetten van 25, daar ook bier in don omtrok reeds valsehe exemplaren* ijn voorge komen. Men lette vooral op do serie BX. Byv. tot do St. Crt. van 7 dozer bevat de statuten van de N.V. .Vezel- onderneming Axel" (V. O. A.) alhier gevestigd. De vennootschap werd opgericht by akto op 10 November 1920 verleden voor notaris Th. J. CaileBten te Neuscn. Zij heeft tin doel bol bereiden van vezelstoffen en bet handeldry ven daarin, plies ig den ruimsten sin genomen. De vennootschap is opgericht voor een tijdvak van 39 jaar. Hot kapitaal der vennootschap bedraagt f 120,000 verdeeld in 120 aandeelen van 1000, waarvan door elk der deelnemer» do hearen F. van Dixboorn, koopman te Neuzen, H. W. R. Kramer, cargadoor te Neuzen en F. C. Zaanevijile, koop man te Axel, genomen en volgestort zijn 30 aandeelen, zoodat zyn geplaatst 90 aandeelen, terwijl da overige^ 30 aandeelen, behoudens verlenging van den termijn, overeenkomstig art. 50 van het wetboek van koophandel ge plaatst moeten zijn vóór 1 Jan. 1930. Aan de 3 oprichters zijn nog afge geven 90 oprichtersbewijz.n. Het bestuur der vennootschap i» op gedragen aan een raad van bestuur, bestaande uit ten minsto 3 en ten hoogste 4 personen, die onderling de functies verdeelen. Voor de eerste maal zijn tot leden van dien raad van bestuur benoemd de heeren Van Dixhoorn, Kramer an Zonnevylie, voornoemd. Te Zaamslag is een gemeente- vergadering gehouden met het oog op het nieuwe Syo. Regiem, op de prodi- kantstractemeDten. Deze vergadering werd geleid door den voorzitter van het kerkbestuur. Ds. Van Dis sprak over de roeping dor kerk en de tegenwoordige tractementen. Dergelijke vergaderingen zullen dezer dagen ook te Terneuzen en te Axel gehouden worden. M. Cft. Aan den raad der gemeente Zaamslag is door de Feministische partij per adres aangedrongen het salaris der gemeente vroedvrouw te verhoogen en minstens te bepalen op f 2000 met vrij gebruik van rijwiel en vrij genees eu verbandmiddelen. De grondeD worden in een memorie van teelichting uiteengezet. M. Crt. Met ingang van 1 April is aan den heer J. de Tbeye, onderwijzer te Koewacht aan de openbrrj school aldaar eervol ontslag verleend. De heer de Theije is ruim 41 jaren onafgebrokeu onderwijzer in die ge meente geweest. Zondagavond zat Terneuzen een half uur in het duister, doordat de electriscbe centrale wegens slechte gaskolen geen stroom genoeg kon leve ren voor het gemeentenet. Allerlei hulpmidddelen werden natuurlijk op gezocht om Terneuzen .meer verlicht" te maken. Het is thans zeker, dat de electri- setae cenuale voor Zeeuwsch-Vlaande- ren te Sas van Gent zal gevestigd worden. Het gebouw zal verryzen op een terrein daartoe door de gemeente beschikbaar gesteld, hetwelk gelegen is langs de Stationstraat van dit terrein naast het Rijkspostkantoor. De opme ting van dit terrein heeft reeds plaats gehad. Te Philippine" wordt binnenkort een R. K. joDgens- en meisjesschool geopend. Te Hulst worden plannen be raamd om de katholieke middelbare school om te zetten in een katholieke hoogere burgerschool met vijf ofzesja rigau cursus. Waar het Rijk hiervoor 75 procent van da kosten draagt, acht men het zeer wel mogelijk, dat de overige 2ö%> die slechts eenige dui zenden guldens beteekent door parti culieren bijeengebracht zullen worden in dan vorm van aandeelen ad 100. Naar Zei. verneemt nemen Ged. Staten ernstig in overweging om do gemeente Clinge met Hulst te ver eenigen. Te Sluis is Donderdag aanbesteed het bouwen van eeu R.K. Jongensschool met onderwijzerswoning. Minste ia 'eohiy or was de heer L. F. Groosman Middelbuig voor 73.121.20. M, Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Febr. 1921. F. V., 27 j., te Hulst, is wegens be- leediging door den Officier van Justitie niet ontvankelijk verklaard. E J. B., 50 j., landbouwer ta Clinge, is wagens uit okking strooperij versord. tot 10 of 10 dagen heeht. J. v. P., 18 j., zonder beroep te Kemseke, is wegens verboden vervoer veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. Te Middelburg liet een jingen op do Kade een mand met eieren even onbeheerd staan en ondervond bij zijn terugkomst, dat eok anderen van eitjes houden, want de mand was verdwenen. Indertyd is door ds Souburgscbe iee«tcommi8sie voor 31 Aag. 1920, aan II. M. de KoniDgin het verzeek gericht, aan do commissie een drietal portretten van H. K. H. Prinses Juliana, van bare handteékening voorziei, te willen toezenden, em die portretten op 31 Aug. ta mogen uitreiken aan de drie scholen in de gemeente Op dit verzoek is gunstig beschikt, met dien verstande, dat de Koningin voor dat doel het nieuwste portret van do Prinses wilde bestemmen. Deze portretten, doer Prinses Juliana eigenhandig geteekend .Juliana, Sept. 1920" zijn deze week door de ex-feestcommissie outvange*. M. Crt. Moord op twee polltie-inspectenrs. Te Parys zijn twee inspecteurs van politie, die gewond waren bij de arrestatie van een inbreker, aan hun wonden zijn overleden. Merkwaardigerwijze geschiedde deze nieuwe wandaad juist op den dag, dat de tyding bekend was geworden van het verleenen vau gratie aan de» deserteur Le Cardonnel, die op 12 November 1920 ter dood veroordeeld is ook wegens het met een revolver dooden van een inspecteur van politie. Ook thans zag de inbreker zich plotseling ontdekt doer een tweetal inspecteurs en zoodra hij dit zag, aarzelde ook hij niet op heu te schie ten, met het bekende droevig resultaat. Ziehier, hoe deze nieuwe tragische geschiedenis zich afspeelde: In den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. hadden eenige inbrekers zich toegang verschaft tot een winkellje van Mme. Lecière, die daarin een bureau de tabac, tevens postzegalkantoortja hield. De inbrekers wisten zich meester te maken van de som van 150 francs en een partij postzegels ter waarde van 100 francs. De comm. van politie van deze wijk belastte toen 'c tweetal inspecteurs met 't opsporen van de bedrijvers van dezen diefstal. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het gestolene tegen een civiel prijsje door een zekeren Albert Ledentic by eeD koop man ten verkoop was aangeboden. Den volgenden dag nu bemerkte een der inspecteurs op een der boule vards dezen Ledentic, terwijl de laatste met een ander individu stond te spreken. Terwyl hij stilletjes naderbij sloop, pakte hij plotseling de beide individuen vast en beval huD, hem naar het bureau te volgen. Le dentic bood goen weerstand en liet zich gewillig meevoeren. Zyn conapag non wist zich evenwel met eenige moeite aan zijn geleider te ontrukken en zette het op een loopen. Voor don politie commissaris bekende Ledentic, («u. bij getracht had het gestolene te verkeopeu. Hy verklaar de, het ten slotte verkocht te hebben hij een koopman in de Rue du Ruii- seau, dezelfde, die de vlucht nam toen men hem zooeven wilde arres teeren. Dadelijk begaf zich thans een tweetal iuspecteurs op weg naar de rue du Ruisseau. Daar zagen ze na eenig speuren don ontvluchten Bacquet in gezelschap van nog een ander persoon binnengaan in een slyterij. De zaal was verlaten en de waardin bevond zich op dat oogenblik juist even in den kelder. De twee politiemannen besloten daarop in de herberg te gaan en als twee bezoekers wat gaan drinken en dau maar te wachten op de dingen, die komen zouden. Dus gingen zij u.-iar de toonbank, waar zieh ook Becquet en zijn vriend bevonden. Wantrouwig begluurde Bacquet de gezichten van de twee nieuwe gasten Dadelijk herkende hy in één van hen den man, die hem 'g middags in hechtenis had willen nemen. De inbreker aarzelde than3 geen oogen blik. Onmiddellijk trok hij zijn revol ver en schoot driemaal a bout portant op de beide inspecteurs. Een va* hen, midden in 'thart getroffen, zakte dadelijk ineen de ander, aan het hoofd en ia de buik getroffen, trok nog zijn revolver. De handiet en zijn vriend vluchtten daarop uit de her berg. De inspecteur, die in den buik getroffen was, wilde hen achterna Ioopen, strekte zijn arm uit, trachtte nog de haan van zijn revolver over te halenmaar zijn krachten lieten ook hem in den steek en hij viel neer. Op het lawaai van de schoten waren de gasten van het aangrenzend hotel komen aanloopen. Snel werden de twee gewonden op een bed gelegd. De zwaarst gewonde opende nog eenmaal de oogen, waaruit tranen vloeiden. .Het is Désiré", fluisterde hij en het waren zijn laatste woorden. Hij stierf op 33-jarigen leeftijd, een vrouw c-n klein kindje achterlatend. De andere gewonde, die steeds bij bowuetzijn was gebleveB, werd in een taxi gedragen en naar het ziekenhuis gereden. Laat in den avond heeft de politie- prefect zich nog naar het ziekenhuis begeveD. Een operatie in den onder buik van den gewonde was noodzake lijk geweest, doch zyn toestand was niettemin hopeloos. Op 31 jarigen leeftijd is ook hij overleden als een slachtoffer van zijn plicht. Zijn vrouw was stenotypiste op de griffie der rechtbank. Tel. Verklaringen van vooraanstaande Amerikanen. De correspondent van de .Echo de Paris" te Marion (Ohio) seint aan zyn blad, dat de Aumrikaansche staatsse cretaris van Oorlog, Baker, in een interview heeft verklaard, dat de vijf jaren van ondervinding, welke hij in deze functie achter den rug heett, zyn pacifisme hebben gewijzigd en dat hij thans ten stelligste overtuigd is van de noodzakelijkheid eener militaire macht. „Ik vind", verklaarde Baker, dat het leger de voornaamste plaats in neemt bij do revolutie van een demo cratische maatschappy. Het vertegen woordigt de gehoorzaamheid aan de wet. Het brengt den monschen gevoel voor tucht by door da eerbiediging van de wet en door do ccördinatie der maatschappelijke functies. Tevens sprak Baker een warm plei dooi uit voor da noodzakelyke vor ming van eeu leger van 580.000 man. De voorzitter der Amerikaansche Marinecommissio beeft na een onder houd met den aanstaanden president Hardiog onomwonden verklaard, dat de internationale ontwapeniigscenfo-

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2