il 89. 'Zaterdag 12 Februari 1921 ,10" Jaar*: Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. De hand gereikt? FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS:. Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 36. - Poetfcox 6. ADVERTENTLEN van 1 tot 5 regels 60 Cent: voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advartentiên worden fratwo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoor middag ELF ore. De Belgische minister van Koloniën Franck, tevens leider van da Vlaamsch- liberale Kadergroep, beeit dezer dagen ie Antwerpen een rede gehouden die ten volle de algemeene aandacht ver dient an naar aanleiding waarvan de Tel. o.m. het volgende schryft, waar mede we ons goed kunnen vereenigen. In besliste termen heeft minister Franck to verstaan gegeven, dat het noodzakelijk is de Nederlandsch-Belgi iche kwestie, die nu reeds zoo langen tijd eeu hartelijke verstandhouding tusschea beide landen in den weg «tast, zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen. Bij heeft daarbij niet geschroomd zijn landgenooten te wijzen op den öankbaai heidsplicht, dien zij het Nederlandsche volk ver schuldigd zijn, Een bevredigende regeling, vau het hangende geschil zou, volgens hem, met goeden wil van beide zijden, ongetwijfeld mogelijk zijn. Indien de heer Franck met zijn rede bedeeld heeft de geesten wakker te schudden voor het gevaar, dat et- in eeiegen is, door het wederzijdscb boudeeren in een hopelooze impasse te geraken indien deze manifestatie mag worden uitgelegd als een .geste" gedaan door een vooraanstaand Bel gisch regeeringapersoou om nogmaals de mogelijkheid te scheppen tot een toenadering, welke aan de ougewenschte gespannen verhouding definitie! een eiaae maaktindien de heer Franck mot deze .geste" dus opnieuw de hand naar ons uitstrekt, dan«nag ook onzer zijds deze gelegenheid om tot toenade ring te komen, niet verzuimd wofden en moeten wij die hand grijpen, Wij hopen dat deze overtuiging ook in Den Haag zal doordringen en een onzer vooraanstaande regeeringsper- soonlijkheden eveneene da juiste woor- deu zal spreken, welker verzoenings gezinde geest aan de andere zijde van den Moerdijk zal worden verstaan. Onze lezers kennen ons standpunt; wjj gelooven, dat zelfs de meest inge wikkelde problemen, die zich hierbij voordoen, gemakkelijk kunnen worden opgelest, wanneer men aan beide zijden niet volhardt in een eng-natio- naai standpunt, dat gevoed wordt door gekwetste ijdelhedea. Is bet wel noodzakelijk om de ver schillende kwesties eu kwestietjes, di.e te ramen het Nederlandsch Belgische vraagstuk vormen ten zooveelsten mala de rev ut te laten passeeren Een breeds geest van elkaar begry pen is voor den goeden gang van zaken niet alleen voldoende, maar ook noodzakelijk. Daarbij aaag niet werden vergeten, dat men elkaar veel verweten heeft, dat de geïrriteerde gemoedstoestand aan beide zijden ver klaarbaar maakt, al ontbreekt veelal de gegrondheid hiervoo*| Evenals men in België moet inzien, dat de Bflgische regeering een fout beging door het anaexiouisme niet krachtig genoeg te verloochenen, evenzoo moet men in Holland begrip toonen voer de mentaliteit, waarvan na den oorlog vele Belgen ten opzichte vau ons land blijk hebben gegeven. Men heeft den Belgen hier ondank baarheid verweten en inderdaad deed het pijnlijk aan te zien, heeveleu in België vergaten, op welke wijze het Nederlandsche volk de Belgische vluch telingen in 1914 heeft ontvangen. Doch laten wy er ook aau denken, dat de Belgen, die vieren-een half jaar lang gezucht hebben onder den bijna ondragelijken druk dej^ Duitsche bezet ting, gedurende dien tijd zekere Hei- landsche elementen, die in België waren achtergebleven het waren voorzeker de slechtste handlangers diensten voor den vijand zagen ver richten, dat zij er getuige van waren, hoe de bezetter poogde den prachtiger* geest van weerstand der Belgische bevolking te breken, door het versprei den van Nederlandsche dagbladen, w er .neutrale" houding in den grooten strjjd tegen het Duitsche imperalisme nog versch in het geheugen ligt. Kan men het dan kwalijk nemen, dat zij, afgaande op den schyu van hetgeen zich onder hun «ogen afspeelde en toegevend aan een verschoonbaren drang tot generaliseeren, ons land en valk een minder goed hart toedroegen Onze gedwongen militaire neutraliteit stemt tet bescheidenheid in desen en geeft allerminst een vrijbrief om zich smalend uit te laten ever do Balgen, dio hu a nationaliteit door bloed en tranen aan den IJzer nebben bevestigd, al zjju ze dan ook dooi hun patriet t stne «enigszins verblind. Ook moeten wij in Holland inzien, fl!?. Historisch verhaal. •Ik heb er alle reden toe, mylord. Villeroy is mijn tegenstander en toch geeft hij zulk een luisterrijk feest ter mijner eert.» >Het is maar jammer dat een staats man als Uwe Hoogheid zich niet lang achtereen aan zijn bezigheden kan ont trekken,* merkte de Engeischman veel- beteekeneud aan. »Ook lieden avond wachten Uwe Hoogheid nog gewichtige overleggingen.» »Wat bedoelt ge, mylord vroeg de ragent met een knorrigen oogopslag. Als Uwer Hoogheids bevelen stipt zijn nagekomen, zal de luitenant de Contades op dit oogenblik met den ge vangen pretendent de poort van Parijs Dinneurijden,» antwoordde Stairs met akeligs koelbloedigheid. De regent trad een schrede achteruit. Hij had inderdaad niet meer aan'den last gedacht, dien hij ter wille van zijn bondgenoot had beloven, en nu kwam die vervelende geschiedenis hem op eens weer in de gedachte. Zijn gelaat betrokte midden van dat vroolijke feest was de herinnering hetu uiterst onaangenaam, dat een slachtoffer naar Parys werd gesleept, hetwelk hjjzelf in handen van de vervolgers had overge leverd. Lord Stairs bemerkte zeer goed den indruk, dien zijn woorden teweeg hadden gebracht en achtte het raadzaam zich voor eeDige minuten te verwijderen en den regent in een gesprek met den geestigen kapitein Caniliae achtnr te laten. Hij begaf zich naar een dor buffetten. Niet ver bier vandaan stond Madamo Parabère met Novè. »Zeg mij toch,» ver zocht do sehoona vrouw aan haar cava lier, »wre die officier in zijn glinsterende uniform is, dio ginds bij de veranda staat. Voor acht dagen heb ik hem ook al op de soiréa by de hertogin van Berry gezien, later op het diner van de generaals in het Palais-Royal, eu nu weer hier. Wie is hij toch?» De aangeduide persoon was iemand t&d een groot rijiig postuur. Zijn bleek en mager gelaat, de gebogen haviksneus en zwarte baard eu knevel maakten geen gunstigen indruk c»p den basehou wer, al werd men oawillekeurig door dat uiterlijk geboeid. Hij droeg de rijk geborduurde, donkerroode uniform van het in Franschen dienst staaude Iersche regiment infanterie, terwyl de vergulde kwasten op de schouders en de halskraag met do drie lelies op het gouden veld hem als den aanvoerder dat wij het verschil tusschea Vlamen en Walen aiet als een tagenstolliag hebben uit te buiten, evenmin als and.ren de vrijheid hebben hat Neder landerschap van Zeeuwen en Limbur gers ta betwijfelen. Waar het Nederlandsche standpunt zoowordt gesteld behoeft er van Belgische zijde o.i. geen reden meer tot wantreuwen te zij De Belg moet niet aannemen, dat achter een Nederlandsche Schelde alleen een Duitgch Rotterdam tegen over een geallieerd Antwerpen kan staanvrijhandel is internationaal, waarmede eeu nationaal monopolie op een natuurlijken waterweg envereenig- baar is. De Hollander moet een pro blematische sou vereiaiteit over de Wielingen evenmin tet ia het abstracte analyseeren, maar een open oog hou den voor de practische noodzakelijk beid, dat Zeebrugge een vryen uittocht naar zeo behoeft. Ee als gemeen schappelijk overleg hier geen overeen stemmieg kan brengen, ligt de weg ■aar dea Volkenbond open. In plaats van naar politieke twist punten te zoeken, dia een definitieve overeenkomst tusschea België en Nederland beletten dient de pers ia beide landen elke gelegenheid ie ge bruiken, die zich op hel gebied van kunst, wetenschap en sport voordoet, om de oude vriendschapsbanden te her stellen en nauwer aan te halen. Hier ligt de weg tet een vriendschap, die niet de bezegeling van papieren tractateu behoeft om hecat en duur zaam te zijn. van dit regement deden kennen. Wel, kent ge dien niet antwoordde Nové. Dat is kapitein Douglas, de overste van het Iersche regiment. Hy eeu wonderlijk man hy maakt «chuiden als een verdreven rijkvorst en heeft toch altijd geld in overvloed, hij is in alle vergaderingen te vinden en wordt toch door niemand als eeti per sooa van gewicht beschouwd, ieder kent hem en toch wil niemand met hem te doen hebben. Sedert een tialf jaar is hij nu te Parijs. Zie, daar spreekt Lord Stairs hem aan.» Sir Donglas,» zeide deze, den overste ter zijde nemend, »neem mij niet kwa lijk dat ik uw belangrijk schrijven niet beantwoord heb, maar de zaak vereischte spoed. Zoodra ik dat bericht van u had ontvangen, heb ik het den regent medegedeeld. Zijne Hoogheid heeft aanstonds een atdeeling soldaten naar Cbateau-Thiarry afgevaardigd, em den beddefl-sebprins in verzekerde bewaring te nemen. Op dit oogenblik zal de gevangene wei ia de Bastille zijn verondersteld ten minste dat uwe in lichtingen juist zijn geweest.» Mylord,» antwoordde Douglas, »Zijna Majesteit koning George betaalt mij voor mijn diensten als agent eD het is dus mijn plicht nauwkeurig op de hoogte van de zaken te zijn. Ik kan u ook nu verzekeren, dat de pretendent op het bepaalde uur te Chateau Thieiiy ie aangekomen sh dat hij, wel verre van in hechtenis te zijn genomen, zich thans op het landgoed van deD heer Lauzun bevindt, waar hy met zijn moeder ver dere plannen beraamt om zijn deel te bereiken.» Stairs keek verbaasd op. »Hoe is dat mogelijk Ik zeif heb de Contades de prachtigste beloften gedaan in geval hij Hy was verliefd, mylord. en ver praatte zijn tijd ep het kasteel La Ferté bij zyoe uitverkorene, freule de Maiily. Ai de edellieden in den omtrek zijn op de hand van de oude regeeriog en deden al wat zij konden om de reis van, den pretendent voortgang te doen hebben. Zoo is mijnheer Stuart ontsnapt. Nog éen oogenblik, wel is waar, en de luite nant zou het rijtuig van den vluchtelieg hebben ingehaald daar werd zijn paard door eeu schot getroffen, zoodat het stuiptrekkend neerviel eu de pretendent reed kalm en geregeld door naar Chaillot.» Hoe? Heelt men het durven wagen, zioti gewapenderhand tegen de bevelen der regeeriog te verzetten riep Stairs. En boe weet gij dat allee nu reeds zoo in bijzonderheden I Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1