Landbouw. Rechtszaken. 5. De aftfctrekktlyktaeid ««u h«t gexiu verminderd. 6 De arbeidspraestatie der gehuwde ▼rouw zal in den regel geringer zijn dan die van anderen. 7. Oek uit een medisch oogpunt behoort de gehuwde vrouw niet in loondienst. 8. De veelvuldige vervanging schaadt den dienst. 9. De arbeid der grbuwde vrouw warkt het systeem der kinderloosheid en kinderbeperking in do hand. Als toelichting op de twee laatste peuten, geelt de heer Michielseu merk waardige cijfers Reeds in 1911 en sindsdien zQn de cijfers nog ongunstiger gewordon waron er in Amsterdam van de 96 gehuwde klasse enderwyze- ressen, 64 zonder kinderen. Over het verlof vragon van gehuwde vrouwen in overheidsdienst geeft volgend sta- tistiekjo van een Inspecteur vau het L. O. een sterk sprekend overzicht. Het statistiekja gaat over 372 j*»r Er waren 153 klasse onderwijzeressen. Daarvan 122 ongehuwd en 31 gehuwd. Die 122 verzuimden in 31/, jaar 6651 schooltijden of 541/} P«r boord. De 31 gehuwden verzuimden 3122 schooltijden ef 100 per hoofd. En hior was het zwangerschapsverlof niet onder be grepen De schrijver concludeert „Het voor malig Kamerlid Roodhuizen heeft dan eok terecht gezegd, dat de overheid aan de gehuwde vrouwelijke ambtenaar eigenlijk de invitatie doet het huwelijk maken tot een carricatuur. „Zoolang men aan da Overheid tog eonige zedelyksplichten toeschrijft, zal dat abseiuut ongeoorloofd moeten beaten Daitsche dienstboden in Nederland. In den laatsten tijd verhuren vele Duitsche dienstboden zich in ons land. Het blijkt dat de werkgevers van deze dienstboden, niet Nederlanders, meonen niet verplicht te zijn, premie voor deze arbeidsters te betalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat echter deze verplichting wei bestaat. De werkgever moet zorg dragen, dat deze dienstboden (en in het algemeen al zijn arbeiders) zich aanmelden bij den Raad van Arbeid, opdat zij in het bezit komen van eon reutekaart of anders een bewys, waaruit blykt, dat de werkgever niet verplicht is, premie te batalen. Dost hij dit niet, dan loopt hij gevaar, zich aan overtreding der Invaliditeitswet schuldig temaken, zoo dat proces-verbaal moet volgen, afgezien van de omstandigheid, dat niettemin de verplichting tot premiebetaling blyft bestaan. Zyn er enkele van zijn arbeiders on willig om hun rentekaart over te leggeD, of zich aan te melden, dan houdt de werkgever het loon in. Deze bevoegd heid geeft art. 268 I. W., om het den werkgever mogelijk to maken, aan zijn verplichtingen, die de I. W. hem op legt, te voldoen, maar tevens ook om te voorkomen, dat de werkgever, indien hij zijne verplichtingen niet nakwam, zich zou beroepen op de onwilligheid van den arbeider. De vrijzinnige fusie. Zaterdag hebben de drie voorpaamste der vrijzinnige partijen, die by de fusie betrokken zyn, de ineensmeltingsplan- nen behandeld op een algemeenc ver gadering. De Liberalo Unie to Amster dam, de Bond van Vrij Liberaleu te Utrecht, do Economische Bend in Den Haag. Pij de Liborale Unie was aan de vergadering als voorstel van het hoofd bestuur voorgelegd te besluiten 10. Het totdusver door het Hoofdbe stuur verrichte tot uitvoering van de motie van 8 Mei 1920 goed to keuren 2o. het aan haar medegedeelde coi- septprogram in beginsel te aanvaarden als grondslag voor de stichting van do bovenbedoelde nieawe staatkundige partij 3o. het hoofdbestuur te machtigen alle verdere stappen te deen en maat regelen ta treffen, neodig om in een volgende algemeene vergadering eeta definitief besluit te kunnen nemen. Dé vergadering die zeer druk bezocht was, heeft hieraan met op 1 na alge meene stemmen baar goedkeuring ge hecht. De Vrij Liberalen machtigden het hoofdbestuur de onderhandelingen voort te zetteD, daarby rekening te houden met de critiek in de vergadering op het ontwerp-program geoefend en daar- by zooveel mogelyk de wenschen te bevredigen, in de vergadering uitge sproken. In oen volgende algem. vergadering zal het hoofdbestuur verslag uitbrengen van de verdere onderhandelingen en een definitief besluit nemen. De vergadering van den Economi- scben Bond machtigde het heofdbe*tuur namens den Bond toe te treden tot de nieuw te vormen party op den grond slag van het ingediende ontwerp- program. Deze motie werd mot alg. stemmen aangenomen. De aanwezigen brachten den heer Treub aan het einde der vergadering staande een ovatie. De work loosheid. Iu een vergadering der Provinciale Staten van Noord-Brabant deelde de directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs te Hertogenboscb, de heer Foppela mede, dat hy dezer dagen met eenige leden van 't Bossche gemeentebestuur op bet departement van Binnenlandsche Zaken is geweest ee daar de ontstellende medeaeeling had gehoord dat terwijl het aantal werkleozen in 't land nu zoowat 100.000 bedroeg - op hot departement de verwachting bestond, dat de malaise nog zoo zou toenemen, dat weldra 50 a 60 pet. van de Noder- landsche bevolking door het Rijk zou moeten gesteund werden en dat die toestand nog wel 3 jaren zou duren. Te Amsterdam werd een meeting van het werkloozen agiratie-comilé ge houden. Twee «prekers betoogden de noodzakelijkheid van de inwilliging der gestelde eischen Productief werk of uitkoering van bet volle loon. Na afloop werd gedemonstreerd. Een paar honderd werkloozen trokken in optocht onder politiegeleide door de stad. In den optocht werd een doek mee gedragen met het opschrift: „De Regeering en de Stad hebben den plicht ons niet te lateu verhongeren". Valsche rjjksdaaldcrbons. De minister van Financiën brengt ter keanis, dat valscbo zilverbons van 2.50 zyn aangetroffen, Deze bons zijn gedrukt op een vettig glanzend papier; zij zyn veel meer doorschijnend dan de echte bons. Het papier waarop de echte bon is gedrukt vertoont bovendien by nauwkeurige beschouwing roode en blauwe vezels (haartjes). Deze vezels zijn het meest zichtbaar op da open plekken, zooals b. v. in de cyfers aan de voorzijde en in den rand van bet medaillon aan de achterzyde. Het papier van den valschen bon heeft geen vezels. Behalve verschillende afwykingen, welke eventueel nader zullen worden gepubliceerd, zijn eenige in bet oog loopende verschilpunten aan te wijzen, als Het middenvak aan de veorzyde van den zilverbon moet bestaan uit een complex van fijne gebroken en ondui delijke lijnen, terwijl de valsche bon een stel grove en zeer duidelyke fijnen vertoont. In den rand aan de voorzyde heeft de vervalscher de teekening niet juist overgenomen. Ter voorkoming van misverstand wordt opgemerkt, dat de echte evenals de valsche ziiverbons geen watermerk hebben, Nadere inlichtingen verschaft deagent van het ministerie van Financiën. Ten slotte wordt 500 uitgeloofd aan hem of haar, die aan de politie zoo danige aanwyzing doet, dat deze tot veroordeeling ^an den vervaardiger leidt. Aangezien valsche zilverbons niet door het Rijk worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen op de hem aange boden bons toe te zien en deze, indien zy kenmerken van vervalsching vei- toonen, te ^weigeren, ot wel, zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst, by den agent van het minis- tere vau Fiianciën te Amsterdam (Korie Spinhuissteeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. Een beriebt in enkele bladen dat mr. R. J. H. Patijn, secretaris generaal van Buit. Zaken, comrtLsaris d t Koningin in Zteland zou wordt n is volgens de Avp. geheel ODjuist. De vervulling der vacature zal uog wel eenigen tijd op zien laten wachten. De veepest in België. In aansluiting op het bericht, dat aan het voornemen om de veemarxten in Beigië van 15 Januari af wederom vrijelyk toe te laten, in verband met de gevallen van veepest te Vollezeele vooralsnog geen gevolg zou worden gegeven, verneemt de Brusselscbe correspondent van de Msb. thans, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, de markten vermoedelyk tegen 15 Februari a.s. vry te geven. Sinds 3 Januari heeft zich geen nieuw geval van pestziekte voorgedaan. AXEL, 18 Januari 1821. De loop d*r bevolking in onze gemeente over 1920 was als volgt Geboren 108 mannen, 91 vrouwen, totaal 199. Gevestigd 137 m., 127 vr., totaal 264. Overleden 37 m., 32 vr., totaal 69. Vertrokken 149 m 172 vr., totaal 321. Bsvolking op 31 Dec. 1919: 2790 m., 2759 vr., totaal 5549. Bevolking op 31 Dec. 1920: 2849 m., 2773 vr., totaal 5622. Aizoo Vermeerderd met 73 personen. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 46. Overleden niet beheorende tot de werkelijke bevolking 2. Zondag nam Ü3. De Walle, die bet beroep heeft aangenomen naar de Geref. kerk ta Oenkerk, afscheid van de gemeente Zaamslag. Hy had tot tekst voor zijn afscheids rede gekozen Tessalonicenzen 2, vers 1517. Naar aanleiding daarvan sprak de scheidende leeraar over: Een lief derijke vermaning van den Apostel Paulua aan de gemeente van Thessa- lonica en stond achtereenvolgens stil by: lo. een trouwe vermaning; 2e. een rijke herinnering en 3o. een vurige zegenbede. Na het einde dezer keurig gestilleerde rede sprak de ouderling J. Scheele Wz. een woord van dank en waardee ring namens den kerkeraad en de ge meente en werd staande gezongen Ps. 121 4. Ds. A. Tkiolen van Axel sprak namens de clasRis Axel een woord van dank en afscheid, mede namens de gemeente van Axel en verzocht staande te zingen Ps. 134 4. De scheidende leeraar was zeer onder den indruk, toen hij dankte veor deze blijken van waardeering. Het ruime kerkgebouw was evervol met een belangstellende scharevelen moesten zich met een staanplaats tt- vreden stellen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot veldwachter in de gemeente Sas van Gent D. F. Ferket, marechaussee te Oostburg. De loop der bevolking van St. Jan- steen over 1920 was als volgt Geboren 59 m., 56 v., totaal 115, Gevestigd 193 m., 157 vr., totaal 350. Overledon 19 m 22 vr., totaal 41. Vertrokken 205 ou., 177 vr., totaal 382. Bevolk, op 31 Doe. 1919 1782 m. 1713 vr. totaal 3495 Bevolk, op 31 Dec. 1920 1810 m. 1727 vr. totaal 3537 alzoo vermeerderd met 42 personen. Voltrokken huwelijken 89. Levenloos aangegeven 3. Overleden 3 personen van hier in andere gemeenten. Vrijdag waren te Kapellebrug 41 stuks vee iu quarantaine. Nadat de beesten door een Nederlanschen en Belgischen veearts gekeurd waren, werden zij naar België getransporteerd. Arrond. Rechtbank* te Middelburg. Lichamelijk letsel door schold. Onder ds Vrydrg voor bovengenoemds rechtbank behandelde zaken was die tegen W. I. D., aannemer te Oostburg, beklaagd van het veroorzaken van lichainelyk letsel door schuld. Op 30 November werd aan een door bekl. te Oostburg te bouwen huis een plaat opgeheschen vau ongeveer 60 Kg. Daarby brak de stelling en vielen de getuigen I. J. de Hondt, metselaar en J. J. Lanse, opperman, naar beneden zij werden daarby gewond en bewuste loos in een café ia de buurt binnen gedragen, waar zij beiden echter spoedig weer bijkwamen. Thans wist de Hondt niet juist ta vertellen of hij dicht bij een der stellingpalen stond, doch Lanss wist dat zij zoo wat midden in stonden. De afstand tusschen de palen was 3.42, er was een steunbalk aangebracht. D@ wachtmeester der marechaussee, L. de Doelder, gaf inlichtingen over de situatie, waarvan een foto was genomes, die nu ter zitting aanwezig was, De getuige S. A. Cuveliie, opzichter der gemeente Oostburg, heeft bekl. gewaarschuwd voor het ongeluk, dat de stelling te zwak was, maar er ia niets aan verbeterd. Na het ongeluk bleek het getuige, dat de palen vermolmd waren; het tou.w was z. i. niet geschikt om 60 Kg. aan op te hijscben. De laatste getuige, evenals ds vorige tevens deskundige, was de heer P. C. de Does, opzichter by de gemeente werken te Middelburg, die da afstand tusschen do palen op zich zelf reeds te groot achtte; dat bekl. ook overtuigd was dat de stelling zwak was, bleek daaruit dat hy een steunbalk aanbracht. Het touw acht spr. soliede genoeg. D@ officier van justitie, mr. Gombault, zeide, dat het voor bot O. M. steeds moeilijk is het bewijs te leveren in zaken als deze, waar het gaat om de schuldvraag. Ook de rechtbank heeft dit in de laatste jaren een paar malen bemerkt, o.a. in de zaak tegen dr. Merckens. Of het touw goed was, doet niet ter zake, want hier toch is sprake van nalatigheid de palen waren door de slapte in het werk langen tijd niet gebruikt eu bekl. had moeten nagaan of zij nog goed waren. Er zijn hier twee aannemers, bekl. en een timmer man, dech bekl. heeft de stelling gebouwd. Spr. hoopt dat het een les voor bekl. zal zijn, dat hij niet alleen moet kijken naar financieel voordeel, maar dat hy ook de verantwoordelijkheid draagt voor de veiligheid van hen, die in zijn dienst zyn. Waar bekl. een blanco strafregister heeft en volgens e:a verklaring van den burgemeester gunstig bekend staat, al is hij zeer koppig, meeat spr. een voorwa» dalyke veroordaeliag te kunnen vragen, dcch das eek een zware straf om bekl. een goede waarschuwing te geven. Spr. vordert 6 maanden bechteais met 3 jaar proeftyd eu de byzondere voor-

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2