Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. strekkend verzoek, vergezeld ven een werkgevers verklaring, dat zij als tim merman, metselaar of stukadoor in het bouwvak werkzaam zijn, wenden tot den minister van Oorlog. De koningin-Moeder. Blijkens da bulletins heeft de ope ratie *an Koningin Emma een gunstig verloop gehad en is H. M. thans zoo goed als genezen. AJSEL. 14 Januari 1921. Woensdagavond werd in de Öeref. Kerk de tweede lezing in dit seizoen gehouden, uitgaande van het Comité voor Cbri9telyke Winterlezingen alhier. Als spreker was ditmaal geëngageerd Prof. Dr. S. O. Los, uit Pretoria, die voor een talrijk gehoor het onderwerp .Voortrekkers Zuid-Afrika" behandelde. Spr. gaf een uiteenzetting van de Zuid-Afrikaansche geschiedenis van at de ontdekking van Kaap De Goede Hoep tot heden, die hy verdeelde in drie perioden de kindertijd, de jong» lingsjaren en den manuelijken leeftijd van Zuid-Afrika, welke thans bereikt is. In de eerste periede noemde spr. als voortrekkers Ds. Plansiu», dr. Van Ri»beek ea een Boer, Van der Stel de feitelijke grondleggers. De bevolking was aanmerkelijk klein, doch werd later aanzienlyk versterkt toen de Fransche Hugenoten kwamen. Men stichtte plaatsen (boerderijen) en vond daarin een bestaan. Omtrent de uit gestrektheid van zoo'n Zuid Afrikaan ecbe boerderij deelde spr. mede, dat die ongeveer 7« van de geheel# opper vlakte van Nederland zou beslaan. Hierna volgde een uiteenzetting van da Eogelsche politiek ten opzichte van Zuid Afrika omstreeks 1814. DeBritsche regeoring vroeg millioenen aan, onder voorwendsel daarmee Holland te betalen voer afstand van De Kaap, doch Holland heeft hier neeit één cent van ontvangen; het geld werd besteed voor versterking van Noord Frankryk en de Zuidelijke Nederlanden tegen Napoleon. Levendig toekende spr. het ontstaan van den strijd tusschen Boer en Brit en noemde in dit verband o. a. de overwinning bij Amajuba. Vele namen, zooals Moord- spruit, Weenen, Bloedrivier e. a. her inneren ons aan de bitterheid vau dien strijd. Prof. Los noemde verder als voor trekkers o. m. nog Paul Kruger, De Wet, Potgieter en Pretorius. Vooral aan eerstgenoemde, wien spr. eenigen tyd als buisprediker heeft gediend, wijdde hij een uitvoerige beschouwing. De eenvoudige Kruger, de man van waarheid en recht, hield er geen grond wet op na; de Bybel strekte hem daar voor tot richtsnoer, Zelfs Bismarck getuigde van hem, dat hy de grootste staatsman ter wereld was. Spr. schetste verder de annexatie van Transvaal, Oranje-Vrijstaiu, Natal en de Kaapkolonie doer het Britsche Ryk en de stichting van de nationale party in Zuid Afrika. Na de pauze w erd de jongste geschie denis van Zuid Afrika behandeld, voor namelijk eok tydens de oorlogsjaren 1914'18. Toen poogden de Britten de Boeren aan te zetten om de Duit- •chers te verjagen uit Zuid West Afrika, waartegen krachtig werd geprotesteerd door generaal Beyers, die ten slotte voor de troepen vsb Louis Botha moest vluchten en ep die vlucht den dood vond. De nationale party (Herzogisien) werd endertusschen sterker en wen vooral terrein na het fusilleeren van Feurie. Spr. verwachtte, dat deze party na afloop van de verkiezingen in Februari, wel weer zeer versterkt zal blyken. I» een meerderheid behaald, dan zal de eerste eisch aan Engeland zijn: zelfbestuur van Zuid Afrika, met een door het volk te kiezen gouvarneur- gennraal. Spr. besloot zijn interessante rede met de hoop, dat de Boeren nan weer flor hun oude vrijheidslied zullen kuqpep aanheffen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden bij verschillende bewoners op het plaatje (Kanaalkade) alhier kippen ontvreemd, naar men zegt tot een totaal van ©Dgeveer zestig stuks. De politie doet natuurlijk onderzoek, doch tast tot heden in het duister. Het is echter te hopen, dat de dader(s) gepakt worden, want anders is het te voorzien, dat meerdere pogingen volgen. Op de algemeene jaarvergadering der onderlinge varkensverzekering .Helpt Elkander" te Zuiddorpe bleek in 1920 ontvangen te zyo 102.16 en uitgegeven 70.55, zoodat da jaar rekening sloot met een batig slot van 31 61. Van de 240 varkens, welke in den loop van 1920 in verzekering opge nomen waren, zijn er 3 gestorven. De aftredende bestuursleden, de h.h. A. Cappendijck en J. A. Lippens, wer den herkozen. Ter vervanging van den heer P. Verhoeven werd gekozen dhr. A. Kaas. Met algemeene stemmen werd vast gesteld, dat voor 1921 de premis per varken en per kwartaal 25 cents en de uitbetaling bij sterfte ef ongeval 50 cents per K.G. bruto bedragen zal. Een voorstel van den heer A. Vell< - man om de boete voor het niet by wonen der algemeene vergadering van 10 cents op 50 cents te brengen, ward met 24 stemmen tegen 8 stemmen voor ver worpen. Tot l April a.s. worden nieuwe leden aangenomen. Jonggehuwden en nieuw e parochianen kunnen lid worden tegeD betaling van 1.50 entreegeld, terwyl anderen hiervoor 7 50 meeten betalen. Er werd één nieuw lid ingeschreven. Zei. De bevolking van Koewacht be stond op 31 December 1919 nit 1503 mannen en 1404 vrouwen, totaal 2907 personen. Zy vermeerderde door geboorte met 45 m. en 39 vr., totaal 84 persoaen, door vestiging met 100 m. en 70 vr., totaal 170 pers. en ver minderde door overlijden met 20 m. en 20 vr totaal 40 pers., door vertrek van 104 m. en 111 vr., totaal 215 pers. De bevolking bestond dus op 31 December 1920 uit 1524 m. 1382 vr., totaal 2906 personen. Er werden 34 huwelyken voltrokken. De bevolking van Neuzen bestond op 31 December 1919 uit 4968 mannen en 4978 vrouwen, totaal 9946, personen. Zy vermeerderde door geboorte met 141 m. en 120 vr., totaal 261, doer vertrek van 304 m. en 297 vr. totaal 809 pers. De bevoiking bestond dus op 31 December 1920 uit 4968 m. en 4978 vr., totaal 9946, personen. Zy verminderde met door overlyden van 40 m. en 48 vr., totaal 98 en door vertrek van 396 m. en 413 vr., totaal 809. Er werden 93 huwelijken voltrokken. De bevolking der gemeente Graauw bestond op 31 Dec. 1919 uit 1094 mannen en 1091 vrouwen, totaal 2185 persoten. Zy vermeerderde door geboorte met 25 m. en 41 vr., totaal 66 personen, door vestiging met 79 m. en 75 vr., totaal 154 pers. en vermin derde door overlijden met 14 m. en 23 vr. totaal 37 pers., deor vertrek van 91 m. en 97 vr., totaal 188 pers. De bevolking bestond dus op 31 December 1920 uit 1093 m. 1037 vr., totaal 2180 personen. Er werden 29 huwelijken voltrokken. In de vergadering van den Ge meenteraad van Hulst werd Dinsdag besloten adbaesie te betuigen aan een adres van den gemeenteraad van Sas van Gent, waarin by den Minister van Waterstaat wordt aangedrongen tot een spoedigen aanleg van de drink waterleiding zoo noodzakelijk ter voor ziening in het watergebrek by iaugdu rige droogte. Besloten werd tot aankoop van een perceel tuin van het Liefdehuis voor den prijs van 20.000 voor woning bouw. Tijdelijk zal tot 31 Dec. 1921 het bedrag der koopsom werden opge nomen tegen e«D rente van hoogstens 7 De jaarwedden der wethouders werden verhoogd van 250 od 450 en der vroedvrouw ƒ1100 op 1500. Tot hoofd der openbare school werd benoemd de haer W. F. Schröier van Poeldijk. De jaarwedde van den directeur der Gasfabriek werd verhoogd van 2400 ep 4000 met de bepaling dat bij in het vervolg ook belast werdt met de geheele boekhouding en het geldelijk beheer. In afwgking met de desbetreffende voorstellen van Ged. Staten werd de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burg. Stand vastgesteld op 640. Te Stoppeldijk is benoemd tot boefd der school te St. Pauluspolder do heer Tb. Rademakers, thans onder wijzer te Leur. Tot onderwyzer aan de openbare lagere school te Heinkenszand is benoemd da heer Th. C. Jansen Ver- planke te Clinge. Thans is bij Kon. besluit met ingaug van 1 Mei e.k. aan Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Kouin gin in de provincie Zeeland, op de meest eervolle wijze en onder dankbe- tuigiDg voor de vele en gewichtige diensten ontslag uit dat ambt verleend. By Ken. besluit is benoemd tot officier bij de arrondissement recht bank te Middelburg mr. D. J. Wolson, thacs in gelijke betrekking te Wir- schoten. Zaterdagavond werd te Hoofd plaat een jongen opgepikt vau 21 jaar jaar oud, door de rijksveldwachter. Toen hem naar zyue papieren werd gevraagd bleek het een Hongaar te zijn. De jongen was komen loopen uit zijn geboorteland, door Italië, door Frankrijk, door België en ten laatst# niet een schuit uit Antwerpen te Breskens aangeland. Hy heeft tijdens den oorlog aan het Italiaansche front gevochten. Zijn ouders waren toen hij terugkeerde gestorven en nu besloot hy om oaar zijn familie in Amerika te komen. Daar had bij een broeder die priester was, maar de armejoDgen had geen cent bij zich. Zei. Bij Kou. besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der water- keering voor het calamiteuze water schap Oud- en Jong Breskens, I. Ris- seeuw te Breskens. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 Januari 1921. Ned. Herv. Kerk. Voorin.»1/, ure Ds. J B. T. Hugenho'tz Nam. 2 Dp. J. B. T. Hugetholtz Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leest erk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelhui g. Zitting ran 14 Januari 1921. Uitspraak wegens: Mishandeling: C. S., 40 jaar, risscher te St. Jansteen, tot f20 of 20 d. hecht. Verboden verroer: J. B. N 45 jaar, direc teur Bloemfabriek te Walsoorden is rrijge- sproken. Niet voldoen san het bevel van een ambte naar. P. F. d. M„ 44 jaar, landbouwer te Osaenisse tot fl of 15 d. hecht, Diefstal: Ch. O., 40 jaar, landbouwer te Sas van Gert, tot tl ot 15 d. hecht. Meineed: F. B., 63 j., landbouwer te RitU hem tot 1 jaar gevang. Door de Belgische Begeering is de uit levering gevraagd van L.'M29 jaar boek houder te Sas ran Gent, thans gedetineerd to Middelburg, ter zake van verduistering. Tegen hem was door den onderzoeksi echter te Gent aen bevel tot gevangenneming ver leend. Uit het kanaal, onder de gemeente Koudtkerke, werd Maandag het lijk op gehaald van een 20-jnrig meisje. Bij den storm van (Maandag op Dinsdag) is een Ierseksch visscbersvatr- tuig (eigenaar de heer C. Sinke) met mossels geladen en bestemd voor Ant werpen bij Lillo gezonken. De twee opvarenden syn gered. M. Crt. Te Rotterdam is door een vracht auto overreden de 9-jarige C. P. B. die met een ernstige schedelbreuk naar het ziekenhuis is overgebracht. De bestuurder van de auto week snel uit voor den jongen, die voor de auto stond te springen, toen deze naderde, dech kon overrydiDg niet voorkomen. Door het snel uitwijken reed de auto tegen een lantaarnpaal en kantelde. De bestuurder en de inzittendoh kregen gtea noemenswaar dig letsel. Te Neer (L.) kwam een werk man, die in een houtzagerij de stoom- zaag bediende, zoodanig met de sneldraaiende cirkelzaag in aanraking dat hij bijna terstond dood was. Op dee Leidgchen Straatweg, even voorbij Oud Wassenaar werden twee motor-rijders door een vracht auto aangereden, bij welk ongeval zy beiden gedood werden. De lijken werden door de Wasse- naarsche politie naar het lijkenhuis te Wassenaar vervoerd. Aan de chocoladefak riek Béja te Breda ziin 100 werklieden ontslagen. Te Winschoten is aan de cartonfa briek Reiderland ontstag aangelegd aan 31 ongehuwde werklieden. Aan de machinefabriek en constructie- werkplaatsen van de firma De Vries Rohbé en Co. te Goiiochem zijn 150 arbeiders ontslagen, terwijl de helft van het fabriekspersoneel aan de kopergie- terij van de fa. H. K. van Wingerden en Zd. ontslagen is. Van 131 December 1920. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 6. Florimond Joseph de Schepper, 21 j., jm. en Magdalena Veisfraeten 19 j-. jd- Geboorten. 9. Julia Maria, d. van Cyrillus Borgt eD Emma Maria van den Broeke. 23. Valeria Maria, d. van Vic- torus Aloysius Poppe en Honorifia Maria vbd Regenmortel. 27. Julma Maria Margaretha, d. van Ludovicus Victor Hamerlinck en Josephina Joanna Maria Herwegh. 28. Elia Maria, d. van Alphonsus de Waele en Maria Jo- sephina Matthijs. 29. Martha d. van Alfons de Meester en Angelina Vleij minck. 30. Désiré, z. van Petrus Gu- staaf Maria David en Prudence Florence van den Berghe. OverlijdeD. 6. Else Sijlvia ven Poele, 7 j d. van Petrus van Poele en Sylvia de Vliegher. 8. Alouisius de Dauw, 18 j., z. vatf Emilus de Dauw en Maria Sophie Boone. 20. Een als levenloos aangegeven kind, van het vrouwelijk geslacht, van Emery Marie Boon en Josephina Maria Schalkens. 24. Andié Bernard van Regenmortel, 2 m., z. van Gustavus van Regenmortel en Virginia Eulalia Vereecken. Zaiddorpe. Geboorten. 13. Irma Maria, d. van Cyrile Eaaile Michiels en Nathaiia Maria D'eliortes. 28. Celi&a Maria, d. van Petrus Frauciscus Hoek en Rozalia de Smet. Overlijden. 16. Johanna Cathariile de Block, 65 j., eebtg. van Augustus D'hert 20. Hermioa Coppisters. 12 j., d. van Aloijsius Coppieters en Emma de Craene.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2