Vrije Cokes. Borduurzijde, Jongens- en Meisjes hanssoppen Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. W erkmansbelang Koopt geen Niet alle Borduurzijde is geschikt! Firma P. R. Veenhuizen, flxel. aan zeer voordeelige prijzen. F. 6. van Gafenhove. Afdeeling Axel, Z. L. M. O;ider voorzitterschap van den heer Pb. J. van Dixhoorn werd jl. Zaterdag ep de bovenzaal van dhr. J. do Lozanne alhier oen algemeens verga dering gehouden van bovengenoemde rereeniging. De voorzitter heet in welgekozen woorden de aanwezigen welkom, en wenacht ook de niet opgekomanen als collega'a en medeleden der afdeeling bij den aanvang van 1921 het geluk, dat hun naar verdienste toekomt. Spr. werpt een terugblik op 1920 met betrekking tot do vereeniging en wijst op de belangryke verwisseling vau voorzitter. Ook het afdelingsbestuur onderging verandering. De hoer W. Dieleman, die van af de oprichting der afdeeling \jverig sn accuraat secretaris der afdeeliug Axel was, legde deze functie neer. Bot komende jaar belooft voor de Z. L. M. weer gewichtig te worden, als we denken aan de tentoonstelling te Middelburg, waarvoor spr. reeds nu aller medewerking inroept, opdat ook daar de atd. Axel weer een goed figuur sal maken. Nadat de notulen gelezen en goed gekeurd zijn, wordt naar aanleiding daarvan deer den voorzitter medege deeld dat aan de schadevergoeding voor landbouwers, die aan de grens wonen en bun vee ep stal moesten houden wegens veepest in België, ernstig gewerkt wordt. Spr. heeft met de heercu Zonnevylle en Puylaert een schatting gemaakt welk# j 28000 beloopt. Er v?erd gera kend op 150 per rund en zoo afda lend tet 25 cent voor eon varken. Ook bet Hoofdbestuur wydt or alle aandacht aan. Tot de ingekomen stukken behooren een schrijven van den 2e secretarie, dal hij genogen is oen lezing te houden op Zaterdag 29 Januari. De heer W. Dieleman schrijft, dat hij wegens ongesteldheid als bestuurs lid bedankt, waarop de secretaris in opdracht van het bestuur eenige woor den van erkentelijkheid voor het ge presteerde aan den afgetredeae heeft geantwoord. Omtrent het idee voor op te richten reclame en inlichtingen kantoor zal het afd. bestuur onderhandelen. Bü monde van dhr. A. Haak werd de jaarrekening goedgekeurd. Over 192Ü was blijken» deu penninmeester, dhr. A. de Bruijne ingekomen ƒ3052,50, w.o. f 571.50 ais gued slot van bet vorig jaar. en uitgegeven ƒ695,31, zoodat er een goed slot is ƒ2357,19. Hiervan moet waarschijnlijk ruim 1600 aan het hoofdbestuur atgsdra gen worden. Do begrooting beloopt 890, waar van 70 onvoorziene uitgaven. Hierbij wordt voorgesteld oen nieuwe contributie heffing, waardoor de ge wone leden, die geen of minder dan 1 Hectare bouwland gebruiken, ƒ3 50 betaleo, waarvan 2.50 afgedragen wordt aan de hoofd kas. Verder stijgt de contributie tot een maximun van van 1 20, waarvan 15 voor de afdeeling. Het doel is, zegt de veorz., dat de afd. kas iets overhoudt om to dianon voor do te houdon tentoonstelling, die in 19Ï5 zal gehouden worden. Dhr. M. de Putter stelt veor de contributie door hot Hoofdbestuur vastgesteld, te verheogen met 50% voor de afdeeling. Men is echter huiverig dit door te voeren, daar reeds nu 20 leden bedankt hebben. Met 35 tegeu 4 stemmen wordt het bestuurs voorstel aangenomen. Besloten wordt om voor 1921 ƒ50 toelage te geven voor eon cursus in paardenkennis en oen in hoefbeslag. Hierna hoeft bestuursverkiezingplaats tg worden met bijna algemeene stem men herkozen de b h. Ph. J. van Dix hoorn, Aarn. de Bruijne, S. de Feyter en S. van Hoevein do vacature Dieleman wordt gekozen dhr. J. Scheelo Wz., met 19 van de 38 stommen. De overige stemmen waren verdeeld over 8 leden. Dhr. Scheele neemt de benoeming aan en hoopt, dat voor hem niet zal gelden de klacht hier geuit, dat de bestuursleden zoo slecht do vergade ringen bezoeken. B\j de omvraag wordt de wensch geuit om te ageeren tegen de wille keurige verhooging van de vermogens belasting en grondbelasting, ook in verband met een te verwaehten meer waardebelasting. Ten opzichte van da buisslachting en 8 urendag wordt reeda door het Hoofdbestuur actie gevoerd. Ten slotte krijgen ook de posterijen nog een beurt, waarna de vergadering wordt gesloten. Film Aielsclie Fokdag. Naar wo van bevoegde zijde ver nemen», ia gisteren op eeu algemeens vergadering ta IJzendijke gesproken over den verkoop der film en hebben do onderhandelingen met hot .Stamboek van het Ned. Trekpaard" tot gunstig resultaat geleid, zoodat hoogstwaar schijnlijk de film aan laatstgenoemde vereeniging verkocht is. Besloten word om dit jaar een zelfden fokdag te houden te IJzeudijke. AXEL, 11 Januari 1921. Zondagavond werd alhier een brutaal stukje uitgehaald. Oiigeveer 7 uur was bij de wed. F. aan den Armendijk een kerel door de achterdeur ingeslopen. Toen de vrouw oven naar achter ging meende de deugniet ontdekt te zijnen wierp daarom do vrouw tegen deD grond, waarop een andere vrouw, die er een spelletje kaart speelde, eveneens hevig geschrokken de deur uitliep em hulp. De dief wist intusschen te ont snappen met modeneming van oen fietslantaarn en een pomp. De beide zoons waren afwezig, anders was het natuurlijk niet zoo goed met den insluiper afgeloopen zou bij dat misschien geweten hebben In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Overslag ingebroken in de schuur van den landbouwer Charles Lammens, wonende op Nederlansch grondgebied, vlak tegen de grens. Ruim 50 kippen, waaronder veel jonge, en eenige duiven werden ontvreemd. De zakken, waarin men de dieren gestopt heett om ze weg te dragen, heelt men van genoemden landbouwer gestolen. Tern. Crt. Door hot stembureau van Ter Neuzen, 7 Jan. 1921 is als opvolger van mevrouw G. B. Duiker-Blekkink, die wegens het niet meer bezitten van de noodige vereischten was vervallen verklaard vau het lidmaatschap van den gemeenteraad tot lid van den raad benoemd verklaard de heer S. Duiker, die zich metterwoon ook naar elders heeft verplaatst en dus evenmin aan alle eischen voldoet. Opvolger ep de lijst der S. D. A. P., is nu do hoer L. J. van Driel. By den dienst der directe be lastingen zijn verplaatst G. Dokter, komrn. 2e kl. van Clinge naar Assen delft, P. C. A. A. Fenyn, kemm, 3e kl. van Terneuzen naar Clinge, G. L. Bol, korans. 3e ki. van Ossendrecht naar Terneuzen. Door het bestuur van de vereeni ging .Handelsbelang" te Middvlburg tol Ged. Staten van Zeeland het dringend verzoek gericht om de afvaarten en dienstregelingen van den Prov. Stoom- bootdienst weder te doen plaats heb ben als vóór den oorlog. In het adres wordt gewezen op den veel verbeterden algemeenen toestand, vooral ook op het gebied der kolenpo sitie en de verwachting wordt uitge sproken, dat in ieder geval de dienst regeling in overeenstemming worde ge bracht met de toenemende verbetering der tijden en het uit de slechte ver bindingen voortspruitende gebrek aan goede verbindingen voor den handel. M. Crt. De drie personen welke verdacht worden van de berooving vtn een boer uit Wolphaartsdijk in een café op den Nieuweedyk t« VlissiDger, zijn gevankelijk Daar Middelburg overge- oracht en ter beschikking van do justitie gestold. M. Crt. Da Hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam brengt ter kennis van de Politieautoriteiten, dat de Rotterdam sche Handels- en Landbouwbaok tot voor korten tijd gevestigd te Rotterdam, haar bedrijf heeft overgebracht naar de Sarpbatiestraat 2 te Amsterdam, waar a's beheerder optreedt P. van Staal broeder vau den oud directeur der Bank K. R. vau Staal. Een dronken machinist wilde dezer dagen 's avonds een goederen trein van Oidenzaal naar Amsterdam brengen en stond daarvoor reeds op de machine. De stationchef zag het gelukkig bijtijds gelaste hem de machine te verlaten en toen dit niet goedschik* ging haalde de politie hem er af en stopte hem in de does. - Avp. Den 9 Dec. 1.1. werd uit de brand kast op het telegraaafkantoor van het station te Apeldoorn een zak met 74 vermist. Door do werkvrouw met het schoon houden van dit kantoor beiast werd dezer dagen oen bankbiljet van 25 ia betaling gegeven en de recherche vond daarin aanleiding een onderzoek naar de herkomst in te stellen, dat de vrouw tot bekentenis bracht. Zij be vindt zich thans in arrest. Het onderzeek bracht tevens aan het licht, dat zij ODgeveer twee jaar geleden uit die brandkast een zak met 100 heeft ontvreemd, waarvan toen een der ambtenaren werd verdacht. Natuurlijk ken dat niet bewezen wor den hij is ovenwei op verzoek over geplaatst. Avp. Nieuwjaarsviering in Lintburg. Voor het eerst na den oorlog, nadat de menscben weer in het bezit van ▼uurwapenen zijn, is de oudejaars avond in het anders zoo rustige Nieu- wenhagen op zeer rumoerige wijze gevierd. Het schieten met revolvers, geweren, zoogenaamde .hamers", carbidbussen, ja zelfs met dyaamiet- patronen, ii aen geheelen nacht niet van de lucht geweest. Bovendien was het oen gejoel van troepjes dron ken en halfdronken mijnwerkers, die een helsch spektakel maakten. Op baldadige wijze is met het eigendom van anderen omgesprongen. Regen vaten werden omgestuoten en wegge rold, ruiten ingeslagen, luiken uit bun hengsels gelicht of stukgeslagen. Kar ren en meelwagens uit de schuren gehaald en in de sloten gereden. Een yzeren brievenbus, aan c«fé R., werd stukgeslagen en van den muur gerukt en de Nieuwjaarscorrespendentie in den modder geworpen. Zelfs op Nieuwjaarsdag werd geschoten, tijdens de kerkdiensten. Do poHtie is reeds eenige van de belhamels ep het spoor. Tel. Een nieuwe aardbeving. By de be etuurscommissie van het Amerikaan- sche Roede Kruis te Parijs, is, naar het .Journal" meldt, bericht ontvangen, dat een nieuwe aarbeving in Albanië heeft geteisterd. De stad Elbassaa zou volkomen verwoest zijn. Tot dus ver moeten 14 personen gedood en 300 gewond zyn. Tienduizend persenen zijn dakioos geworden. - De Amerikaansche .anti-sigaret- tenbond", welke, nu Amerika is „dreog"- gelegd, een verbitterde campagne is begonnen tegeD het tabaksgebruik, hoeft aan Harding verzocht niet te willen rookeD, wanneer hij president zal zijn geworden. Aangezien de aanstaande president echter een hartstochtelijk looker is, is het niet waarschijnlijk, dat bij gevolg zal geven aan dit verzoek. Sas van Gent. Huwelijks-voltrekkin- een. 9. Caesar Petrus Guilelmus Feijen. 24 j., jm en Angéle Marie Plnmet, 23 j jd. 10. Walter Lambertus Karei Constant Teller, 35 j., (gescheiden) en Bertha Johanna van Agtmaal, 28 j., jd. Geboorten. 2, Hedwig, d. van Gerrit Adriauus Bakker en Antje Qilkina Gras. 4. Paul, z. van Louisa van der Poorten. 10. Lia Nathalie, d. van Herman Edu- ardus Jules NuDDink cd Adriana Groa- nendaal. 11. Juiieoe Nathalie, d. van Petrus Jacobus D'Hoens en Leonie Oderij. 29. Pierre Ferdinand, z. van Edmond Désiré Vermoet en Bertha Paulina de Vleesschouwer. Overlijden. 11. Paul van der Poor- teD, 6 d., z. vaD Louiza. 14. Petrus Martens 78 j., z. van Petrus Franciscus en Sophia vau den Abeele (beiden over leden). Onzen welyemeenden aJ^lF dank aan degenen, dia met beleid gehandeld hebben en behulpzaam waren bij het ongeval met onze paarden nabij de Katholieke school op Vrijdag laatstleden. Gebr. VERHELST, landbouwers, Axel. (Vereeniging tot geldelijke uitkeering by het sterven van varkens). ZITDAG voor het betalen van con tributie op Zaterdag 15 Januari 1921. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden in de maanden Januari, Februari en Maart by den secretaris-penningmeester M. Loof. HET BESTUUR. voor U onze kleuren en kwaliteiten gezien hebt. Axel. COKESBONNEN verkrijgbaar op werkdagen van des voormiddags 87»— 9 uur en van des namiddags 4l/2— 57s uur bij den boekheuder der gas fabriek op het gemeentehuis. Zaterdags alleen vaa 87g—9 nur voormiddags. Axel, 5 Januari 1921. De Beekhouder, J. CORNELISSE.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 2