IMMUI. lii.IU.ll. Woensdag o Januari 1921- 36e Jaarg. 1 P IU-jL Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, J. C. VINK - Axel. Europa in 1920. FEUILLETON. Dit blad versehiint eiken Dinsdaa- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRÜ KEER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. SO. - Postbox G. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvartentiSn worcfen franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtjdagvoorsiiddag ELF ure. 1920Het jaar van vredeDat zou het zijn en dat is het geweest, in dien zin, dat op de West Europeesche, eu grootendeels ook op de Oost-Euro- peescha slagvelden het wapengeweld ii verstomd. Maar de vrede, die den oorlog is komeD vervaagea, is er een van haat en verbittering, waaraan werkelijke verzoeningsgedachten voor alsnog vreemd zijn. Wel schermen de diplomaten met schoone frasen van helpen" en „tegemoetkomen", wel be oogt de Volkenbond, waarvan thans ook reeds eenige overwonneu staten deel uitmaken, een verbroedering der volken, maar de vredesverdragen van Versailles, St.-Germain en Sèvres, en de conferenties van San Remo, Hythe en Spa zijn er om te bewijzen, dat de geest van vijandschap met de militaire overwinning niet ten grave is gedaald, integendeel sterker dan ooit wellicht leeft. Wat de wereldoorlog heeft ge bracht is slechts een verplaatsing van ie machtin de plaats van het den vrede van Europa bedreigend Pruisisch militairisme is een nieuwe, minstens even gevaarlijke macht verrezen het imperialisme d*r Entente, dat zich voedt met de ellende en economische nood der overwonnen volken, j 't Is waar, en men weat dat in Londen, Parijs en Romo ook heel goed de facto reikt de macht vau den nieuwen Driebond minder ver dan de verwaten redevoeringen van Entente diplomaten en de bluffende verzeke ringen der Fransche bladen zouden doen vermoeden, en daarbijmet de samenwerking tusschen de drie bond- genooten wij weten dat nu zoo langzamerhand wel is bet niet zoo bijster gunstig gesteld. Maar tegenover de overwonnen volken zullen de geallieerden wel steeds een lijn blijven treken en in de opgelegde vredes verdragen bezitten zij een machtsmid del, dat hun voor langen tijd de hegomonie op bet vasteland verzekert. Het bolsjewisme dat een jaar gele den als een dreigend spook West- Europa aangrijnsde, heeft tegen veler vrees in zijn macht meer naar het Oosten dan naar het Westen uitgebreid. Toch getuigden de tallooze stakingen en arbeidsconflicten in bijna alle West- Europeesche landen van een toenemend verzet onder da arbeidsbevolking en een groeiend revolutionairisme, en het zou al heel oppervlakkig gedacht zijn, als men het bolsjewistisch gevaar voor West-Europa geweken of ook maar aanzienlijk verminderd achtte. Onder den drang der economische en politieke omstandigheden is een welbewust partij kiezen der arbeiders groepen van verschillende landen een noodzakelijkheid geworden en bijna algemeen zien wij dan ook de socialis tische partijen z-ich-oriënteeren hetzij naar de communistische hetzij naar de zuiver-socialistische beginselen. Met een enkel woord moet gewag gemaakt worden van de nieuwe wereld, waar de klassenstrijd nog zooveel min der fel gestreden wordt dan op het aan chronische ontevredenheid lijdende Historisch verhaal. Een man, wiens kleeding even fraai als kostbaar kon genoemd wordeD, zat in het kabinet van het Paleis Royal. Dit ka binet was met boeken en standbeelden, alle vlei'schilderyen en familieportretten, fraaie meubels eo groote met schrifturen bedekte tafels overladen. De man droeg een prachtige, roodfluweelen kamerjapon, door een gouden koord met kwasten om het middel vastgebonden, en hieronder een zijden korte broek, kousen van de zelfde stof, schoenen met juweelen gespeD, een vest van drap d'or en kostbare kanten om den hals. Zyn hoofd was versierd met een. allongepruik, een na- aping van de afschuwelijke mode, waar mede Lodewyk XIV de wereld neg kort voor zijn dood had Terheugd. Het ge laat van dien man vertoonde een zon derlinge mengeling van verstand en zin nelijkheid, van geestkrachten uitputting. Id zijn mondhoeken zetelde een trek van ijzeren vastberadenheid, maar de oogen hadden toch weer een goedaar dige uitdrukking, waarvan licht misbruik kon gemaakt worden. Jammer dat het ovpr het geheel welgevormde gelaat door vasteland. Kwamen niet zelfs berichten over een zeer beslist stelling nemen van Araerikaansche arbeidersgroepen tegenover de bolsjewistische beginselen en de praktijken waartoe die beginse len voeren Het ligt in de orde der dingen te veronderstellen, dat ook ever den Atlantischen Oceaan men eerlang andere dagen kennen zal. Maar voor het oogeablik mag men er zich nog verbengen in een sociale rust, die bij den in hooge mate gespannen toestand in Europa gunstig afsteekt. Vóór zware natuurrampen bleef de wereld langen tijd gespaard. Maar toch is het jaar niet voorbijgegaan zon der in verschillende strekeD, China, Japan en Argentinië, ernstige aarbe- vingen te hebben gebracht, die «enigs duizenden slachtoffers maakten. Voor China was de ramp wal dubbel zwaar. YVant daar heerscht al geruimen tyd een hongersnood, die ook reeds tallooze slachtoffers heeft geëischt en nog steeds voortduurt. Over het gebeurde ia de verschil lende landen kunnen we volstaan met een zeer korte revue. Duitschland heeft bange dagen door leefd, toen de „Kappiade" van medio Maart een geheel ander effect had dan zij beoogde en een Putsch van links, die al geruimen tyd dreigde, verhaastte. Het heeft werkelijk niet veel gescheeld, of Duitschland ware een prooi geworden van het allesvernietigende bolsjewisme maar het heeft zich weten te handhaven en toeü, na de Rijksdagverkiezingen, ia Juni een burgerlijke regeeriug de teugels van het bewind in handen nam is een tydperk aangebroken, waarin althans eenigermate weerstand kon worden geboden aan de tallooze, schier onoverkomelijke moeilijkheden, voort vloeiende uit bet vredesverdrag en den inwendigen politieken en economiscben toestand. Wij memoreeren de bezetting van het Rijnland en de schanddaden der zwarte troepen, de kolealeveringea aan de Entente, de onlusten in Opper Silezië, de voor het economische leven zoo noodlottige stakingen, waarachter meerendeels een politieke achtergrond moet werden gezocht, enz. enz,, alles bij elkaar zeker voldoende om een minder koelbloedige regeering dan de huidige Duitsche zich betoond beeft te zijn, het hoofd te doen verliezen Maar Duitschland trooste zich met de ver wachting die juist dezer dagen minister Von Simons heeft uitgesproken, dat de toestand in 1921 in vele opzichten zal verbeteren en men dit jaar een geluk kiger Kerstfeest zal vieren, dan het vorig jaar het geval was. In Engeland is in bet afgeloopen jaar de Isrsche quaestie zeer actueel ge worden. Een reeks van misdaden, door fanatieke Sinn-Feiners gepleegd, niet slechts op Ierschen, maar ook op Engel- schen bodem, gepaard gaande met re presailles, dikwyis op grooton schaal, der regeeringstroepen, beeft een toe stand in het leven geroepen, die soms veel weg had van een revolutie of formeelen burgeroorlog. Ter bezweriDg van het i evolutiegevaar is de Britsche regeering er toa moeten overgaan een reeds lang gegeven belofte in te wis selen en bij de nieuwe Home Rule-Wet éen scheel oog werd ontsierd. Deze man was Filips, hertog ran Orleans, of, zooals hy gewoonlijk genoemd werd eu nóg genoemd wordt de Regent. Hij regeerde het land tot aan de meerder jarigheid van Lodewijk XV, die zich onder de leiding vbd den maarschalk de Villars bevond en wiens talenten als toekomstig heerscher nog zeer twijfel achtig waren. Wat kon men ook van een kind Verlangen? De Regent droeg echter groote zorg voor dat kind. On dank» zijn menigvuldige gebreken en tekortkomingen, was Filips ran Orleans in den grond van zijn hart een goed roaD. Hij had het ongeluk geboren te zijn in een tyd, dat men de lichtzinnig heid als ridderlijkheid beschouwde. Als men dan daarvan verzadigd was, werd men vroom en de regent Filips van Orleans nam van het een en ander reeds vroegtijdig de proef, ondanks de waarschuwing zijner brave moeder Eli sabeth Charlotte van de Palts. Aan haar invloed is het echter voornamelijk toe te schrijven, dat haar zoon niet ge heel in het slijk der aarde is onderge gaan en dat ons nog enkele trekken van eea betere gezindheid zijn overge bleven. Deze man, deze regent dus, zat in zyn kabinet. Hy had juist eer; verze gelden brief ontvangen, dien Ibagnet, zijn oude kamerdienaar, hem gebracht had. Deze Ibagnet was dezelfde, die eens den regent antwoordde, t<en deze hem gelastte hem naar een der beruchte soupers te vergezellen »Ga maar al leen, Monseigneur, ik ben een te fat soenlijk man, om mij in zulke gezelschap pen te vertoonen,* een antwoord waar over de regent hem hartelijk uitlachte. De brief, dien Ibagnet gehracht had, liet den regent in het begin vrij onver schillig; doch toen hij verder las', werd zijn gelaat ernstig en trok zijn wenk brauwen samen. Eindelijk legde hij hem uit de hand en verborg hem onder een boek. Wij znllen onbescheiden genoeg zijn dat boek op te lichten en den inhoud te lezeD. Hij bevatte de volgende, met een vrouwehaod geschreven regels: Waarde Vriend en lieve Neef! Ik reken op uwe alom bekende goed heid en ridderlijkheid, zoowel als op de banden van bloedverwantschap, die tus schen u, Monseigneur, eu ons huis be staan. Ik deel u dus in vertrouwen mede, dat mijn edele zoon, koning Jakob van Engeland, nadat hij Bar heeft ver laten, morgen te ChateawTbierry zal aankomen, om zich vandaar naar Chaii lot te begeven Hij zal zyn intrek nemen in de villa van Monseigneur de Lauznn. Ik zal hem hier ontmoeten en hem mijn zegen geveD op de onderne- ming, uie hy, naar ik hoop, gelukkig ten einde zal btengen, en die u, Mon seigneur, bekend is. Bescherm mijn zoon tegen de hinderlagen zijner vijan den, opdat hij voorspoedig na^r Bretagne en van daar Engeland ontkome. Met vele groeten, uw getrouwe Nicht Beatrix Eleouore. Deze brief was inderdaad geschikt om den regent ernstig testemmeD. De in dien brief: »koning Jacobs genoemde zoon was niets meer of niets minder dan prins Jakob van Engeland, d. w. z. een prins zonder hofhouding en een troonopvolger zonder troOD. Toen Jakob II wegens zijn trouweloos heid uit Engeland was verdreven, vlucht te hij, zooals men weet, naar Frankryk. Hier hield hij door de gunst van Lode wijk XIV met zijne familie in het kas teel St. Germain zyn verblijl, waar hij in 1710 stierf. De nicht van den regent de schryfster van bovengemelden brief, Beatrix Eleonore, ondersteunde voortdu rend haar zoon Jakoo III, ook de ridder van St. George, doch meestal Pretendent genaamd, in zijn ondernemingen, om zich opnieuw meester 7an den troon te maken. Na den dood van Willen van Oranje en zijne gemalin Anna, had George I den Eogelschen troon bestegen. Ook Lodewijk XIV was gestorven, wat een groote verandering in de politieke toe standen had teweeggebracht. \*Wordi vervolgd

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1