IJ iJÜll u 77. Zaterdag 1 Januari 1921. 36e tfaarg. T-W** O Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. Oudejaarsavond. ANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/, Cent Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. £6. - Poetfeox 8. A DVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Centvoor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtjdagvoormiddag ELF ure. Weer iï het kalenderblokje zoodanig vsrdund, dat bet laatste blaadje zicht baar wordt en we genoodzaakt zijn etc nieuwe serie aan te schaften. Is bet niet ei we pas geleden onze keuze deden voor een nieuw schild, ot van een firma, fabrikant of leverancier me jaarlijksche maandkalender op hingen Ja, wèl zijn de uren, dagen en maanden weer als een schaduw ver vlogen! We telden ze alle 366. Iedere dag gaf zya werk, zya rust zijn ont spanning, zijn vreugde, zijn droefenis, ijju verwachting en zijn teleurstelling en toch is het, of we er slechts enke le hebben beleefd, en of al die audere dagen maar met sprongen zijn voorbij gevloden. De tyd vliegt snel. Meer dan ooit x\jn we ons dat bij de wisseling des jaars bewust. Vandaar dat we zoo gaarne op Oudejaarsavond even stil staan in onze dagslijksche beslomme ringen, om dan met ernst ons af te vragen Wat bracht het ons en wat tal het andere ons geven Het moge al zijn, dat er enkele on verschilligen zijn, die den laatsten avond des jaars beschouwen als alle andere en gewoon ter ruste gaan om den volgenden morgen weer oven ge woon te ontwaken en den arbeid te hervatten, voor de meesten is dat niet zoo. De oudejaarsavond heeft voor ieder iets eigenaardigs, waardoor zij zich van andere avonden onderscheidt. Voor velen is zij een avond, waarop men lijn dierbaren by zich heeft vereenigd *n men vol dankbaarheid zich ver heugt in het geluk, dat men nog samen het jaar beëindigetf kan een avond, waarop men onder gezelligen kout samen i-, met z: ng en muziek zich vermaakt, terwijl de bocalen rond gaan en het oude jaar met het nieuwe wordt verwisseld ondereen vroolijkheid, die sok dien avond tot een onvergetelijke maakt, vol aangename herinnering. Voor velen ook is zij een avond vol plechtigheid, vol van ernst. We denken aan een kerkganger, die na volbrachten arbeid in vromen aandacht de overdenking wenscht te volgeD, die zijn prediker hem voorhoudt op dén laatsten dag des jaars. Zacht en liefelijk nu eens toenemend in helderen zilveren klank, dan weer svergaand in zacht gefluister klinkt het gelui der kerkklok hem tegen. De sterren schitteren aan den hemel, ter wijl de wind iel door de boomen ruischt al wil ze verstrooien de diep zinnige gedachten, waarmede de man is vervuld. Hy denkt misschien aan vrienden, die hem het vorig jaar nog vergezelden op zyn pad naardeOude- jaarsavondpreek. Oude liefde, oude Herinneringen, oude smarten vervullen hem weliicht dat eek vurige verlan gens, levendige hoop hem moed en troost schenken. We weten het niet, maar wat we wel weten, is dat zoo'u oudejaarsavond ons bet hart week maakt, indien we ons den tijd willen gunnen om even stil to staan en vryen loop te geven aan de gedachten, die bij den jaarlykschen overgang onze ziel vervullen. Welnu, lezer, hopen we dat ge by het lezen dezer regelen dan ook even een terugblik op bet rerloopen jaar hebt geslagen, veorzoover het uw eigen werken betreft en dat go dan dankbaar en voldaan over uzelf knnt zeggen laat ik zoo voortgaan. Maar mochten er fouten kleven aan wat U volbracht, of aan Uw plannen en gedachten, ver ban ze dan en tracht ze te vervangen door goede voornemens, opdat de balans het volgend jaar een minder nadeelig slot geve of zoo mogelijk een batig saldo het antwoord zij op de gewetensvragen, die ge uzelf stelt op oudejaarsavond. Na deze overpeinzing wenschen we even te herdenken wat het jaar 1920 ens op maatschappelijk gebied gaf. Veel bizonders eigenlyk niet. Wa leven zeowat voort onder de naweeën van den oorlog, waarbij duurte nog steeds de hoofdrol speelt naast een algemeens inzinking van handel en productie. Lieten deze zich niet direct gevoelen, de verplichte leening van 450 millioen was des te meer een directe aanslag op de brandkasten. Maar ook de minderbedeelden werden geschaad, doordat verschillende sta kingen aanleiding gaven tot loonsver- hooging en indirect tot duurder leveu. We denken aan de transpori-staking, de poststaking, verhooging van salaris sen van allerlei ambtenaren, enz. Behalve met deze zorgen, had de Re- geering ook in groote mate te kampen met den woningnood en werden naast wyzigingen in de Huurwet en Woning wet ook bij millioenen voorschotten verstrekt voor huizenbouw. Tet de voornaamste besluiten en wetteü, welke de regeering dit jaar bekrachtigde behooren voorzeker de gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar lager onderwijs de invoering van den 8-urigen arbeidsdagde aan sluiting bij den Volkenbond een ere- dietovereenkomst met Duitscblandde anti revolutiewetde volkstelling en de opheffing der brandstoffenrantsoe- neering. Tegen de duurte kon de regeering blijkbaar niet veel uitrichten, ofschoon commissiën en rapporten werden samengesteld. Hoofdzakelijk zal bet van de wereldmarkt afhangen of er prijsdaling komt en die van blijvenden aard zal zijn. We hopen het, ofschoon we ons nog niet kunDen voorstellen, dat het leven goedkooper wordtwant wat er van de lagere consumptieprijzen overblijft, kunnen we gerust afzonderen voor den Minister van tinanciëo, de Provinciale opcenten of de Gemeentelijke belas tingen. De welmeenende aanmaningen tet zuinigheid worden zoodanig in de prak- tyK toegepast, dat de Rijks begrootin- gea met milioeaen en de provincie en gemeente-begrootingen met tekorten van duizenden sluiten, als tenminste de belastingen niet in gelijke mate wor den opgeschroefd. Zij, die de minste belastingen op brengen, hebben daar weliswaar niet veel last van, maar dezulken worden be dreigd met zoodanige werkeloosheid, dat een strenge rantsoeneering van uitgaven ben nog nauwelijks voor ar moede zal kunnen bswaren. Intusschen gaan we geen gunstig tijdperk tegemoet en beginnen de in komsten meer en meer te luwen. De dagbladen melden geregeld het stop zetten van fabrieken of rantsoeneering van werktijden, waardoor massa's ar beiders zonder werk komen en dus ook zonder loon en we vreezen, dat de tijd zal aanbreken, dat een beroep wordt gedaan op de liefdadigheid, die we zoo ruimschoots betooneu voor het buitenland en dan ten goede zal moeten kernen aan landgenooten. We stellen ons voor, dat met even veel liefde zal geholpen worden, indien maar het Neaerlandsche proletariaat in dezelfde mate lust tot arbeiden toont. Maar dat vertrouwen is helaas ook dit jaar zeer geschokt, waar men steeds booger loon tegenover minder arbeids prestatie stelde en het spreekwoord Arbeid adelt" tot een spotterny werd verlsagd. Ten opzichte van onze gemeente vallen niet veel feiten te vermelden. En dat is begrijpelijk. We stellen ons al tamelijk tevree als het zoo blijven mag, Rampen kwamen niet voor, terwijl de handel, ofschoon niet druk, toch tot voor eenige weken geregeld ging. De Markten mogen zich in een druk bezoek verheugen. Het fabrieks wezen is voor wat het vlas betreft, aanzienlijk verminderd, al is het ook, dat de laatste maanden bet getal vlas seryen nog met enkele toenam. In tal van bedrijven werd dit jaar een gasmotor geplaatst, wat ook op voor uitgang van de industrie wijst. Ten opzichte van het gemeentebe stuur kunnen we wijzen op een flink besluit, dat werd genomen om 48 werk manswoningen te bouwen, waarvan er reeds 24 in aanbouw ziju. Daarnaast herinneren we ons het Festival met het concert van het Middelburgsche corps, de opening der schietbaan en de tolspaardendag, als festiviteiten, die meer of minder vreemdelingenbezoek aan ons stadje bezorgden en afwisseling gaven in het dagelijksch leven. Ten slotte keeren we tot ons zeiven en mochten we de voldoening smaken, üat naast minder distributiewerk weer meer haudelswerk ons bedrijf begun stigde. De omstandigheid, dat we in een nieuwe en ruimere werkplaats met meer machine-materiaal onz9 orders konden uitvoeren, kwam zeker aan de snelheid van uitvoeriüg ten goede. De invoering van den 8 urendag was daarnaast voor ons een teleurstelling en we moeten ten dien epzichte voor de toekomst de clementie van het pu bliek inroepen, daar uitbreiding van personeel in deze streek niet wel mo gelijk is. Ook voor ons vak blijft nog de duurte gehandhaafd, zoodat de ver wachting, dat vroegere verhoogingen tijdelijk zouden zijn, de bodem werd ingeslagen en deze dus gehandhaatd blyven, zoo niet nog verhoogen, wan neer het posttarief dat noodzakelijk maakt. Aan onzen toenemenden lezerskring en verdere begunstigers bieden we onzen hartelijken dank voor het genoten vertrouwen, terwijl we ons by hernieuwing aanbevolen houden veor gewaardeerde opdrachten. Tevens druk ken we daarbij den wensch uit, dat het jaar 1921 voor U en de uwen in alle opzichten mag zyn een voorspoedig jaar. AXEL, 31 December 1920. Men verzoekt ens erop te willen wijzen, dat met ingang van 5 Januari 1921 de nieuw uit te geven of te ver lengen passen voor grensverkeer en verbeden strook en de vrijstellingen voorzien moeten zijn van portretten van den (de) persoon te wiens (wier) name zij worden afgegeven. Alsdan zal de betrokken persoen twee goed gelijkende portretten bij de aanvragen van passen of verlenging van passen of vrystelling moeten ever- leggen. De betrekken Brigadecommandant der Kon. Marechaussré zal één dezer portretten op de rugzijde van den pas of vrystelling plakken eu daarna voor zien van zijn stempel, hetwelk zal worden geplaatst halt op het portret en half op den pas. Dinsdagavond gaf de Chr. Zang- vereeniging „Asafi' alhier een uitvoe ring in bet Beurgebouw, waarbij ook het Kinderkoor enkele nummers song. Van de eerste drie nummers die de zangvereen. liet hooren trof ons vooral het nummer „Hemelklokken", dat heel mooi gezongen werd. Daarna gaf het Kinderkoor 3 nummers, welke alle drie flink gezongen werden. Onder de kleine zangera, waren er, die fliak hun partij zongen, waardoor er vast heid klonk in bun uitvoering. Nadat de zangvereeniging neg 2 stukjes ge zongen had, gaven 2 sopranen een ■oio ten beste, waar niet erg op geroemd werd. Van de verder gezongen zang nummers troffen ons nog „Wandellied" en „De twee jagers" en van bet kin derkoor inzonderheid „Zangerslied* dat lust tot zang flink liet hoeren. Ook Moederliefde" een solo veor e^n meisje uit bet kinderkoor en begeleid door orgelspel van een meisje uit 't kinderkoor werd goed uitgevoerd. Als exstra nummertje gaf de zangver eniging het komische „Pepita" dat zoo bij 't publiek in den smaak viel, dat hot op verzoek nog eens herhaald werd. Over 'tgeheel mag de zanguit voering flink gestangd betten, wat bleek uit het app'aua van het talrijk aan wezige publiek.

Axelsche Courant | 1921 | | pagina 1