Gemengd Nieuws. Wy noteerea verder, dat Minister Pop, ia tegenstelling met zijn collega van IJsselsteya, aau de officiereu het volle recht toekeer, om over militaire vragen hun meeniug te zeggen, al ziju ar natuurlijk ambtsgeheimen, die zij hebben te eerbiedigen. De heer Ter Halt bracht hulde aan de wyze, waar op onze marine in zware oerlogsjaren haar taak heeft vervuld. De begroo ting werd aangenomen met 58 tegen 22 stommen. By de Indische begroeting greep do heer de MuraR de gelegenheid aan. om nu eens ie laten zien, welke geweldige kennis van koloniale toe standen hij tijdens zijn verblijf in de tropen heeft opgedaan. Veel goeds had hij niet te vertellen en inzonderheid de altredende Gouverneur-tieneraal van Limburg Stirum kreeg menig hard woord te booreu. De heer de Murali meende zolfs, dat deze landvoogd reeds lang had moeten heengaan. Tegen de actie tegen de inlandsche bevolking wenschte hij zeer streng te zien op treden en hij stelde o.m. voor, aan dp Sarekat Islam de rechtspersoonlykheid te ontnemen. Donderdagnacht werd de begrooiing aangenomen. Bij de begrootiiig van Buitenlandscbf Zaken traden drie punten op den voorgrond, t. w. de Volkenbond, hei geschil met Servië en het gezantschap het Vaticaan. De heer Vac Rave tteyn moet natuurlijk van den Volken bond niets hebben, alleen een revolu- tionnaire overheersching van de we reld kan heil brengen. En de heer Van Karnebeek was over hetgeen hy see juist te Qetêve had meegemaakt zeer voldaan. Wat het conflict met Servië betreft, heelt de Minister tegenover den heer De Jonge uitvoerig uiteengezet, dat ons laad geen schuld heeft. Tegen het gezantschap bij den Paus bestend een vry sterk verzet. Veoral van protestantsch-kerkelyke zyde gevoelde men blykbaar voor deza erkenning van de macht van Romo weinig en de hoeren De Savornin Lobman en Van de Laar wilden van eene bestendiging van den tydelyken dienst niets weten. Ten slotte werd de geheele begroeting aangenomen. Tusschen het begrootingswerk wer den verschillende andere wetsontwer pen afgedaan. Wy noemen hiervan in het bijzonder het wetsontwerp tot ver- hecging van den accijns op het gedis liUeard eu van de belasting op hout geest. Dat op dit punt geen volkomen overeenstemming zou bestaan, was te voorzien. Voor Minister De Vries gold blijkbaar uitsluitend, dat hij geld aoodig heeft. Eene groote verminde ring van drankgebruik verwacht hij dus niet. Het slot was, dat de geheele rechter zijde met uitzondering van den heer Van de Laar voor het wetsontwerp ■temde, de geheele linkerzijde tegen, toedat het ontwerp met 43 tegeu 34 ■temmen werd aangenomen. Een netto verlies van f924.000.000. Wjj zijn wel aan groote getallen ge wend geraakt, maar hier zetten wy enze «ogen toch nog eens wijd open, aldus nar. dr. Ant. "v. öijn in eeD ar tikel Droogmaking der Zuiderzee, in de Haagscke Post". Zoe juist hebben wij een bedrag van twee milliard aan Staatsvermogen opgesoupeerd aan de kosten van neutraliteitsbowaring en van do boruchto distributie, zoo juist leden wy verliezen van milliardeu aan Rus ■iioho, Oostenryksche en Balkan off- c ten alsmede ep markenbezit ons.wy tyn neg allerminst op obs verhaal ge komen de betastingen zijn tot ondraag lijke percentages gestegen, die de kapi taalvorming ernstig in den weg staan, on nuzijn wij met een werk be gonnen, dat over 35 jaar, als alles gereed is, met berekening van rente op ronte zal gekost hebben fin nieuwer- wotsche geldwaarde) 2.120 millioen, dat inmiddels zal hebben opgebracht ook met reDte op rente 620 millioen, en dat een product (4 polders) zal op leveren ter waarde van 444 millioen, alsmede een product (de afsluitdijk op zichzelf geDomeD) ter waarde van 132 millioen, zo'odat er een zuiver verlies zal zijn van niet heel veel minder dan een milliard gulden. AXEL, 28 December 1920. De zachte temperatuur van de laatste Decemberdagen van dit jaar doet ons veeleer aan de eerste Lente dagen denken dan aan den aanvang van het laatste der vier jaargetijden. Voorzeker hebben velen geprofiteerd van het aangename weer, dat tot wandelen uitlokte gedurende de beide Kerstdagen. Maar dan ook Diet langer, want den dag er vóór goot het water en ook gisteren was het weer velop regen. Ook hier neemt m«er eu meer toe da huiselijke viering van het Kerstfeest met een verlicht Kerstboompje, wat misschien da reden is. dat de school feestjes juist niet op Kerstdag gehouden worden. Gisteren had de viering plaats iu de bewaarschool van den heer J. A. van Hoeve, die zooals altijd door tal van ouders werd bygewoond. Ook ia de bijzondere school in de Nieuwstraat werden de leerlingen van de Zondag school vergast op een Kerstvertelling met tractatie. Morgen zal in de Ned. iferv. Kerk een Kerstboem prijken voor kinderen en leden van de Hervormde Zondagschool. Zaterdagavond werd met eerste Kerst dag in de Gerei. Kerk een orgelconcert gegeven door den heer S. P. Visser, musicus te Rotterdam. Deze wist ruim te profiteeren van de nuanceeriag, waartoe dit instrument gelegenheid geelt. Het programma, tot veler teleur stelling gewyzigd, bestond hootdzakelyk uit fantasie'» van dhr. Visser, waarin bij wel blijk gat het instrument meester te zyn, maar o. i. eenigszins afbreuk deed aan het stichtelyke der oorspron kelijke liederen, een meening waarin we niet alleen staan. - Vrijdagavond botsten 2 wielrijders ;n de Noordstraat alhier zoodanig tegen elkaar, dat er een afviel en mot ge broken arm uaar den dokter moest. De j.l. Vrijdagavond bij den heer Koole gehouden vergadering van bat comité van werkgevers te Axel tegen den 8 urendag met de werklieden was aanvankelyk goed bezocht. Maar ze zou dat niet blijven, want toen dn voorzitter dhr. Schieman hun het doel meedeelde, bleek er onder som migen een geest van verzet, in plaats van tot samenwerking te bestaan. En toen dhr. Schieman dezulken beschouwde als niat opge roepen, dunde de vergadering dau ook aanzienlijk. Toch bleef nog een vol doend aantal personen over, die wei gentgen waren om tegen den 8 urigen werkdag te ageeren, zoodat een voor loopige commissie werd benoemd, die met de verschillende werklisdenver- eenigingen hier ter plaatse zal over- 3,d wat in dezen te doen is. Op den lan Kerstdag speelde da voetbalvereenigiug „WilhalmiBa'' alhier eea wedstrijd tegeu „Zselandia" uit Middelburg. Aanhoudend was „Zee- landia" dat met slechts 9 man spteldo, voor de rust in de meerderheid. Hasr voorhoede combineerde uitstekend, doch het schieten op dool liet nog al wat te wenscben over. Vandaar dat Zeelaödia met rust ook nog slechts een 1 0 voorsprong had, dank zij echter eok het keurige verdedigen der Axelsche achterhoede, waarin vooral de rechts-achterspeler en do doel ver dediger uitblonken. Na de pauze speelde „Wilhelmina" stukken beter, niettegenstaande ze kort oa de hervatting eptj barer speler* door een ongsval moest misset Wel dra was het dan ook 1 1 en zelfs slaagde WilhelmiDa" er in de leiding te nemen (21.) De Middelburgers vielen nu fanatiek aan, doch niets mecht baten; het eind6 kwam met een 21 overwinning voor .Wilhelmina". Een kleine overwinning voor de Mid delburgers, dia technisch beter speel den, had de krachtverhouding beter weergegeven. Gisteren zou de Korfbalvereni ging alhier zich meten met een zuster vereniging van Terneuzen. De op komst van Neuzen was echter zoq gering, dat men combineerde en wel partij speelde, doch van een wedstrijd eigenlyk niet" gesproken kan worden. Gisteravond gaf de tooneelveree D'83DS Ontspanning door Inspanning" haar tweede uitvoering met betzefde programma als Donderdag j.l. De bovenzaal kon niet alle gegadigden bergen, zoedat enkelen teleurgesteld huiswaarts keerden. De uitvoering viel weer zeer in don smaak van hst publiek, dat dezen keer hoofdzakelyk uit de rijpere jeugd bestond, die het halve dagje Kerstdag nog vierden. Begrypelijk was het dan ook wel een beetje luidruchtig, maar toch zoodanig, dat alles in de beste stemming en tot aller tevredenheid van stapel liep. Tot onderwijzer aan de R. K. School te Zuiddorpe is met ingang van 1 Februari aanst. benoemd de heer A. J. Waelput, thans te Goes. Woensdagmorgen giDgen F. en P. de Nijs nabij Spui, gem. Tarneuzen op jacht. Daarby voerde hnn weg door eon afrastering met prikkeldraad. Toen zjj er doorheen kropen, kwam een der trekkers met de draad in aan rakiBg, met het needlottig gevelg, dat het geladen geweor afging en hat volle schot den 20-jarigen Petrus in het hoofd trof. Bijna onmiddellyk trad de dood in. z. VI. De Commissaris van Zeeland. Naar wij uit goede bron verne men, aldus schrijft de Al. Crt. heeft mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin ia Zeeland, wegens ge vorder dea leeftijd aan H. M. zya ontslag uit dat ambt gevraagd tegeu 1 Mei aan staande. Wa zijn er zeker van namens héél velen in Zeeland ta spreken, wanneer we zeggan dat men mr. Dijckmeester met leedwezen ziet aftredan. Want sedert hij vyttien jaar geleden 1 Mei 190(i hier ia Zevland op dien hoogan post kwam, in een voor hem vreemde omgeving, met eon bevolking wier bijzonderen aard hy ook nog moest leeren kennen, heeft hij in sterk toenemende mate de achting en de zeer groots waardeering verworven van allen die met hem in aanraking kwamen. Dat hy nog steeds in vollo kracht is, in wterwii vaa zijn 74 jaar, hebben we kunnen waarnemen toen hij in de jongste vergadering der Prov. Staten met besliste vastheid maar'pok met volkomen onpartijdigheid, de leden binnen de perken van het debat hield en daardoor in deze vergaderingen een aangename stemmiug wist te bewaren, dis tegenwoordig maar al te vaak iu vertegenwoordigende colleges gemist wordt. Maar nu hy rnaent te moeten heen gaan, terwyl hy nog al zijn krachten aan zyn functie kan wyden, dus zyn ambt zonder senile stagnatie aan ifln opvolger kan overdragen, meet dat besluit geërbiedigd worden. Hofbericht. De Koningio, de Prins en Prinses Juliana woonden Isten Kerstdag de godsüienstoelsniug by in de Kloosterkerk onder gehoor va® dr. A. Troel»tra, De Koningin en Prinses Juliana waren Zondagmiddag in de Groote Kerk tegen woordig bij een zangdienst, onder leiding van ds. Gheel Gildemeester. —•Nabij Sit'ard werd bet lijk gevon den van den ongebuwden landbouwer M. Tummerï in een steegje tegenover hst station. De ongelukkige was dood- gibloid; hem was de halsslagader doorgesneden. De vermoedelijke dader J. T., neef van den verslagene, werd aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De verslagene was met zyn beidt neven, waarbij de vermoedelijke dsder, in het café Ceulen, waar een woorden wisseling ontstond. Om erger te voor komen, verwijderde zich het «lacht- offer, doch werd onmiddellyk doorzijn belagers gevolgd. Buiten werd hij vastgegrepen eu by de gevolgde wor steling is hem de noodlottige steek toe- gebracht. Hy heeft nog getracht zich door de vlucht aan verdere mis handeling te onttrekken eu verstopte zich in bet steegje tegenover het station. Hier werd hij later dood ge vonden, ongeveer 50 meter van de plaats der worsteling. De verslagene stoad als zeer oppas send en gunstig bekend, terwijl de ver moedelijke dader, die beieids gearres teerd werd, te boek staat als een zeer terucht individu, die reeds zwa e gevangenisstraffen achter den rug heeft. Tel. Het 5-jarig zoontje van een mole naar te Kampen stond in de machine kamer te kijken naar het in volleo gang zijnde bedrijf, toen een der zwaarste moleDsteecen spleet eD door den zolder heen terecht kwam op het knaapje, dat op slag verpletterd wa». Een wel zeer tragische bijzonderheid is, dat verleden jaar oin den zelfden Wjd het 9 jarig zoontje in den zelfden molen door een luik te pletter viel. Zon fegavond werd tegen halftien braad ontdekt in de Ned. Herv. kerk te Ds Bilt. Het bleek dat een deel der kerk reeds was uitgebrand. Tegen 11 uur .was men den brand meester. Ook het órgel had aanmerkelijke schade geleden. Vermoedelijk heeft het vuur uit dsn omgevallen stoof dea brand veroorzaakt, daar bleek, dat de tijdens de godsdienstoefening gebruikte stoven, niet waren opgeruimd. Aardbevingen. Slechts druppelsgewijze worden nadere bijzonderhede.n over de ontzet tende aardbsviugpidie Argentinië getrof fen "heeft, bekend. Zoo weten de Ro- meinsche bladen nog het volgende mede te deelen De aarksehokkea be gonnen den 16sn Dee. en duurden tot den 19en. Vele plaatsen zijn van den aardbodem verdwenen. Vliegtuigen trachten eenigszins voor het verkeer in de geteisterde streken te zorgen. De Ifaliasnsehe kolonies zijn zwaar getroffen. Het Journal* verneemt uit Sjang hai, dat in de provincie Kansoe een hevige aardschok heeft plaats gehad. Verschei- de steden en dorpen zijn verwoest. Het aanial dooden wordt op meer dan twee duizeüd geschat. Ook in Japan herige vulkanische eruptie. Betreffende de aardbeving iu Japan wordt het volgei;de gemeld: De vulkaan Azaraa Yaraa op het eiland Nippon is plotseling sptiéf geworden. Da eruptie van dezen vulkaan werd voorafgegaan door een dichten asch- regrn, welke geheele dorpen in den leiterlyken zin des woords bedekte. Daarna werden groote vlammen en dichte rookwolken uit den kratermond zichtbaar. Da door den wind meegevoerde vonken veroorzaakten ep verschillende plaatsen hevige boschbranaen, vooral ia de nabijheid van Kamizawf, Een der aan den voet van den berg gelegen dorpen werd geheel vernield door een lavastroom.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2