So. 76. Woensdag 29 December 1920. 36*" A Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. BEjUCHT. Nieuwjaarsadvertentiën Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken - Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Pet 3 Maanden 75 Cent; franco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon tfr. 56. - Poetfcox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 00 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden- naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién worden franoo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrljdxgvoormiddae ELF ure. Voor de Nieuwjaars-editie van onze couraüt, welke zal verschijnen od ZateE'dagmorgen I Januari 1921, kunnen worden opgenomen a 40 cents van [18 regels, welke worden ingewacht tot Vrijdagmiddag 31 December, uiter lijk 1 uur. Vooral met bet oog op den beperk ten tijd verzoeken wij beleefd zoo troeg mogelijk opgave te doen. DE UITGEVER. Eea Saksische koningspartij. Naar jemeld wordt, is in Saksen, in navol ging van Beieren, een keniugspartijS •pgerieht. De nieuwe partij, welker itichters ia nauwe relaties staan met de Duitscb Nationale Volkspartij, zal zich van de Beiersche partij hoefdza tsiijk daardoor onderscheiden, dat zij niet alleen het herstel van den monar- cbistischon staatsvorm nastreeft, maar #ok het voormalig Saksische konings huis wil herstellen. Het programma der nieuwe partij is in sociaal opzicht zoo ingericht, dat men hoopt ook ia breede volkskringen aanhangers te vinden. Een eigen psrtijorgaan, dat zal worden opgericht, zal voor de monarchistische beweging propaganda maken. Sluiting van het Eug. Parlement. De koning heelt de zittingen van Hooser en Lagerhuis in een gemeenschappelijke vergadering der beide kringen geslo ten. In zyn sluitingsrede memoreerde de koning eerst da voornaamste feiten betreffende de economische onderhan delingen met Soviet-Rusland, wees daarna op den arbeid door den Volken bond in het afgeieopen jaar verricht en stond ten slotte stil bij de Iersche quaestie, waaromtrent hij het volgende zeide De toestand in Ierland grieft mij ten zeerste. Ik betreur de campagne van geweld en misdaad, gevoerd door een klein gedeelte mijner onderdanen, die Ierland van het Rijk trachten af te scheuren en ik sympathiseer raet de treuwe dienaren van de Kroon, die ender de grootste moeilijkheden en gevaren vrede en orde trachten te handhaven. Het is mijn ernstige hoop, dat alle deelen van het Iersche volk zullen aansturen op den terugkeer tet constitutioneel© methoden. De door het Parlement aangenomen wet is daarveor van groot belang. De wet stelt in Ierland twee parlementen en een nationalen raad in en geeft zelfbestuur .aan Ierland ten opzichte van al zijn binnenlandsche aangele genheden. Ik hoep oprecht, dat deze wet, de vrucht van ruim 30 jaar onverpoosden arbeid, ten slotte een dracht en vriendschap twsschen alle volken van myn koninkrijk zal brengen. De oorlog met D'Annunzio. Uit Rome werden de eerste schermutselin (Slot.) Een aardige, vriendelijke dame, die tante van u, zei de kapitein opge wekt. G, ja, zij is heel goedig, verklaarde Adèle, eenigtzins bevangen door het on Terwachte lête tête. Gelooft u wel, dat ik in 't korte Jamenzijn met haar werkelijk iets als sympathie, als dankbaarheid mag ik wel zeggen, voor baar heb gevoeld Zij verstaat de kunst, gelukkig te maken tonder dat zy 'tzelf weet. Adèle keek hem zoo verwonderd, zoo verschrikt bijna aan, dat hij lachen moest. Doch ernstig vervolgde by U weet niet, hoe dankbaar ik baar ben. Ik kwam hier met 't vaste plaD, afscheid vaD Eischenwald te nemen voor goed maar uw tante heeft mij daarvan teruggehouden. Zij heeft mij van een zorg bevrijd, my een pak van 't hart genomen... Adèle keek hem vragend aan. Ja, zei hij, zacht glimlachend, ik heb haar mijn woord gegeveD, niet te klappen.... Maar kunt u niet raden wat ik bedoel? gen gemeld in het eonflikt tusschoa de regeering en d'Annunzio. Het gelukte de legionnairs van den dichter dictator Zara binnen te dringen, ter- wyl de overgave van het bevel van Milo aan den nieuwen gouverneur plaats had. Milo verliet Zara terstond. Een deel der bevolking sloot zich aan bij da vrijschareo, de overrompelde Italiaansche autoriteiten konden geen tegenstand bieden. De Secoio Romano" verneemt uit Abberin, dat d'Anmunzie een proclama- tie tot de burgers van Fiume heeft heeft gericht ein zich tet het uiterste te verzetten en zich gereed te houdefa hun leven en goed te effsron en zonder telsurstelÜDg de vernieling van de stad te aanschouwen, indien dat noo- dig is. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft zieh de vorige week beyverd met de behande ling der Staatsbegrooting over 1921 gereed te komen. Maar alle goede voornemens konden één succes niet doen bereiken, n.I. dat op het vastge stelde uur de helft der leden ea 1 aanwezig was. Maandag vonden de hoeren 1 uur nog te vroeg en Dinsdag hadden de meeste hoeren blykbaar niet tijdig genoeg op kunnen staan om op het afgesproken uur aanwezig te zijn, zoodat de vergadering eerst om half twaalf kou aanvangen. Het voor beeld van vlijt en plichtsbetrachting, Biezend keek Adèle voor zich. Heeft u meneer Schroder afge wezen vroeg hij dan kordaat. Ja, antwoordde het meisje eerlijk, op vasten toon. Er was geruisch in de gang. Juffrouw Adèle, sprak von Tessow snal, misschien zijn wij 't volgend oogenblik niet meer alleen. Wilt u mij aen andere vraag beant woorden met een even vast »ja« Mag ik op Eichenwalde terng komen en wilt u dan met mij gaan, wanneer ik het vraag Ja 1 Toen mevrouw Burghard weer binnen kwam, asoest zij natuurlijk ëoea of zij hevig verrast was, het paar hand in hand te vinden, maar zij begreep ge makkelijk genoeg, tot welke nieuwe waardigheid zij 't plotseling had gebracht. Veel ophelderingen waren niet noodig, en zy was bereidwillig met baar moe derlijken zegen. Daar komt papariep Adèle eens klaps verschrikt. Ga jij hem tegemoet, kind, en wees heel lief en vriendelijk. Adèle vloog naar den gang. Lieve papa 1 I)a oppervester was niet weinig ver wonderd ever die od verwachte harte lijkheid. - Vadertje, wees niet boos, maar terwijl u weg was, hebben wij.... Natuurlyk weer een mooi stuk gemaakt. Dat heb je vaa die schoon maakrazerny. NeeD, kapot is er niets. Komt u maar binnen. Donnerwetteris mijn kamer dan Dog niet klaar Bijna. Nog grimmig opende hy de salondeur doch zijn gezicht werd spoedig vriende lijker, toen hij dea bezoeker zag. Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo lang op mij liet wachten, maar ze heb- beD mij de deur uitgejaagd. Die vrou ven hadden 't heele huis op zijn kop gezet... En nu komt u zeker uw af- schetdsvisite maken Wanneer zal 't wezen? Nu, u doet geen slechten ruil. Eichenwalde zal wel gauw vergeten zijn, hé Dat denk ik niet, zei von Tessow, blij dat hij den heer des huizes in goed humeur voDd. Ik wilde juist ow permissie vragen om heel spoedig eens terug te komen. O, dat zal ons natuurlyk altijd hoogst aangenaam zijn, verzekerde de Dog niets vermoedende vader. Eu dan zou ik graag een heel lief aandenken van hier meenemen hij wendde den blik naar Adèle en daarvoor vraag ik uwe toestemming meneer Burghard. En ik ook Eea zachte meisjes hand legde zich vleiend op zyn arm dat onze vertegenwoordigers op die wijze aan het volk gevsu, is Biet schitterend. Maandag kwam weder de Ondorwijsbagrooting aan de orde. By de Afdeoling Middelbaar Oadorwys werden weder vele eischeu geuit, die deor Minister de Visser met een bereep op den toestand der schatkist werden afgewezen. Eon pest van f 3000 voor het op te richten Rijks Centraal Insti tuut voor Lichamelijke Ondervoeding maakte vele tongen los. Inzonderheid de heer de Savornin Lobman meende dat men zich hiermede van Rykswege niet moest inlichten en er geen Rijks gelden aan moest besteden. De heer Gerhard verdedigde hiertegenover het groete belang, dat dit Instituut voer ons volk za! hebben en de heer Kete laar wees er in het byzender op, dat het slechts de bedoeling is een onder zoek naar de wenschelijkheid van een instituut ais bedoeld in te stellen. De salatisregeling voor Onderwijzers werd weder in de-at gehaald, zonder dat iets nieuws werd gezegd. De be grooting werd z. st. aangenomen. De behandeling van de begreoting van Marine bracht weinig nieuws. Alle pogingen, ook thans weer her haald om van de sociaal democraten een besliste verklaring te krijgeB, hoe zy zich in geval van nood ten opzichte van de landsverdediging zullen gedra gen en derhalve, hoe zij tegenover het militaire vraagstuk staan, hebben niet veel belang meer. Men weet, dat de partij onderling verdeeld is en dat zij hare houding van de omstandigheden afhankelijk stelt. Zoo! zoo! 't Werd nu den opper houtvester duidelijk, en 't leek of zyn goede bui weer wegdreef. Ik zie, dat alles hier al buiten mij om is klaar gespeeld. Een wonder, dat mij nog iets gevraagd wordt Allen waren zoo verstandig, hierop Diets te antwoorden. En toen papa wat uitgepruttold was, lukte het den kapi tein, hem behoorlijk in to lichten, en Adèle keok hem zoo smekend aan dat hij eindelijk wel toegeven moest. Wordt uit die meisjes maar wys 1 Vanmorgen verzekerde zij mij nog, dat ze nooit trouwen wilde. De kapitein lachte eens. Hij keek rond. Waar is nw tante toch? Ik ben baar veel dank verschnldigd. Tante Sabine Zij stond al in de geopende deur, tranen van ontroering op de bolle wangen. Nu mocht de gelukkige verloofde haar werkelijk de hand drukken en zij was heel trotsch, toen hij haar verteld»-, welk eeD gewichte rol zy gespeeld bad id deze belangrijke zaak. En dat kwaui eigenlijk van den schoonmaakdag, die mama belette, zelf dadelijk den gast te ontvangen. EINDE.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1