Ixelsche Courant BIJVOEGSEL ïrijdag 24 December 1920. No. 75. Raadsverslag. VAN DE VAN Zitting van Dinsdag 14 December 1920 Aanwezig de heeren J. M. Oggel, C Th, van de Bilt,.A. E. C. Kruysse, Jac. Weijns, J. de Kraker, Jac. Dekker, J, M. Baert, F. Dieleman,, J. de Fey- ter en M. W. Koster. Afwezig de heer Pb. J. van Dix hoorn met kennisgeving. Voorzitter de heer L. J. den Hollan der, Burgemeester, Secretaris de heer J, A. van Vessem. III. i Adres van K. J van Drougelen om van de gemeente 10 M3 grond te koopen voor zyn woning B. en W. stellen voor dien grond eerst aan den publieke* dienst te juttrekken. Dhr. Kruysse vraagt of bet dan met paaltjes aangewezen wordt. Alzoo wordt besloten. 10. Verzoek van A. P. Freekenliorst om den toeslag voor zyn hond te verdubbelen. B. en W. stellen voor den toeslag te bepalen op 100. Dhr. Dieleman vraagt hoe het ging toen er geen hond was. De Voorz.De Gom. Opz. zei, dat geklaagd werd, dat do kar te zwaar was voor één man zonder hond. Dhr. Kruysse Toen de hond werd aangeschaft, was er maar 1 straatveger Nü zijn er drie en gaat nog 2 maal per week iemand met paard en kar rond om het vuil op te halen en toch ziet men van de 10 keer nog 9 keer twee man by de kar loopen, plus den boDd. Daarom geloof ik, dat die hond best gemist kan worden. Dhr. Ogg&lDan souden we van de wal ia de sloot-raken. Die hond doet het werk van een man eu trekt goed Als de kar te zwaar is, moet er weer een man by, terwijl we er nu met/' 50 meer van af zyn. 't Is eigenlijk de moeite niet waard om er over te sproken Dhr. Koster Maar als die kar dage lijks over de straat gaat, kunnen ze toch de hoopjes vuil wel oprapen. Als dat niet kan, dan acht ik de hond overbodig. De Voorz. zegt dat de toeslag slechts geldt tot I Jan., later kan overwogen worden, of het zonder hond kan. Dhr. Kruysse wijst er nogmaals op, dat men steeds 2 man by do kar ziet één met den bezem, één met den boom van de kar en de hond die trektdat vindt hy overbodig. Bovendien moet men ook rekening houden met het tuig van dien hond. Het voorstel wordt evenwel met alg it. aangenomen. 11. Dankbetuiging van tien Ned. Bond van Gem Ambtenaren voor den ontvangen steun voor de „Bust en Vacautieoorden" met verzoek nogmaals een bydrage te ver leenen. Hat voorstel van B. en W. om 10 b\j te dragen wordt met 9 st. aange nomen. Dhr. Koster stemt tegen. 12. Verzoek van den Bond van Ver eeniaingen te Axel om jaariyksche subsidie. Adressanten geven te kennen, dat de Bond ia opgericht op 25 Nov. 1920 en aanvankelijk omvat de vereenigin gen Azaf, Concordia, Hoop op Zegen, Orelio, Tavenu, Vlasvereenigiog en Winterlezingen dat het hoofddoel is het beschikbaar stellen van een gebouw waarvan door vereenigiogen ot personen tegen ver goeding gebruik kan worden gemaakt dat de Bond ia de gelegenheid is hot eenige gebouw, hetwelk tot voor omschreven doel geschikt kan worden geacht, n.l. het Beursgebouw, te huren dat huur en exploitatie per laar be draagt ƒ1127, terwijl door den BoLd voorloopig f £37.50 kan worden oi r bracht, aoodat er 689.50 t« kort is redenen waarom ze verzoeken om een jaarlijksche subsidie, gelyk aan bet jaarlijksch te kort. Blijkens de toelichting is de begroo ting aldus Ontvangsten Concordia 100 Azaf Orelio Hoop op Zegen Winter lezingen Mej. P. de Visser 60 50 40 7.50 180 Totaal 437.50 Uitgaven Interest 475 Belasting Assurantie Ouderhoud Vuur en licht 250 Dhr. Van de Bilt vindt ook 300 genoeg. Toen de zaakjes goed gingen, is er maar raak gekocht, zoodat ze het nu maar moeten uitzoeken ook. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegeD 4 stemmen. Vóór da h.b. Oggel, Van de Bilt, Kruysse, Dekker, Kraker en Baert. Tegen de h.h. Weijns, Dieleman, Feijter en Koster. 13. Verzoek van W. P. Dieleman om voor zyn woning een yzoren hek te mogen plaatsen. B. en W. stellen voor eerst nader te onderzoeken of dit, in verband met de tramlijn daar, wel toelaatbaar is. Dhr. Kruysse meent dat niet B. en W., maar d<? aanvrager dit moet doen. Voorz.: Juist, maar we dienen in _.k geval eerst te weten, of hij toe stemming heeft en daarom kunnen we het aanhouden. Totaal ƒ1127 B. en W'. stellen voor om voor 1921 300 toa te kennen, op groud dat sommige vereenigiogen vroeger da school hadden en dan ook gratis vuur en licht genoten. Dar. Koster is tegen dit voorstel. In een tijd van drukken vlashandel ia het gebouw gekocht voor vlasbeurs. Nu de aandeelhouders te kort hebben en ze niet aan de rente kunnen kernen voer het gebouw, hebben ze de ver- eenigingsn aangezocht, die nu moeten zorgea dat met gemeentesteun de rente wordt opgebracht. Dat klopt niet. Als ze te kort hebben, moet de gemeente daar niet in komen. To minder nog waar verschillende dier vereenigingen reeds subsidie krijgen en particulieren trachten bier winst uit te slaan. De Voorz. antwoordt hierop, dat er voor vereenigingen geen ander locaal is en de gemeente toch het vereeni- gingsleveu most steunen, terwyl toch door hst kleine bedrag dat B. on W. voorstellen geen nadeel wordt geiodeu. Dhr. Kruijsse zegt dat niet de vlas- handelaren, maar de vereenigingen het verzoek doen, die anders op straat staan. En or ziju toch ook vereeni gingen by, die in 't algemeen belang zyn. Overigens neemt hij het niet zoo zwaar op, warn als b.v. Concordia geen locaal heeft om te repeteeren, dan moet de zaak maar ontbonden worden. Er is nu een te kort van bijna 700, maar dat mindert toch als het gebonw voor meer andere doeleia deu gebruikt wordt. Dhr. Dieleman gelooft wel, dat er vereenigingen zyn, die moeilijk zitten. Maar de behoefte kan toch niet zoo sterk zijn, want onlangs is er eens een vereenigingsgebouw gesticht, dat aan alle eischen voldeed en hot is later ten doede opgeschreven. Er zijn in Axel meen ik 68 vereenigingen, terwijl cr nu elechts 4 steun vragen. Zij vragen geen gold, maar om het tekort te dekken en dat is gevaarlyk. Dat kan nu klein, later groot zijn. Spr. vindt we moeten niets aofen, ot alles, maar dan ep hetere gronden. De Voorz. acht het gevaar niet groot, 't Geldt maar voor een jaar. 't Ia een kwestie van opvatting. Als we tegen een tekort van 700 300 steun toe zeggen, is dat niet teveel. Dhr. Dieleman heoft bewys, dat als ze b. v. maar ƒ500 krygen, de zaak al mis loopt. Dhr. KruijsseAU de Raad er iets voor voelt, kan dat gevaar word-en ondervangen door het tekort te dekken voor een maximuna van 700 Dhr. Baert is het eens met B. on W. Met 300 zyn ze al een heel eind gebaat. Als er 60 veresuigingen zyu, zullen er oek nog wel meer van de beurs profiteeren. 14. Wyzlglng van de begrooting 1920 B. eu W. stallen voor deze begroo ting zoodanig te wyzigen, dat do uitgaven worden vermeerderd, wegens verhooging van een 15-tal posten, in totaal met ƒ311.825 eu verminderd, wegens verlaging van 5 posten met 3425, terwijl de inkomsten worden verhoogd met 308 400, wegem bijdragen van het Rijk en terugbeta ling van voorschotten van de gastabriek. Met alg. st. wordt de wijziging goed gekeurd. 15. Verzoek van de Veroeni»ing Volkshuisvesting" alhier, om over t« gaan tot aanbesteding van de overige 24 arbeiderswoningen, ingevolge raadsbesluit van 6 Juli 1920. Da Voorz. zegt, dat er 60 aanvragen om een woning zyn ingekomen, terwijl er slechts 12 woningen beschikbaar zyn binnen enkele weken en er nog 12 nieuwe bijgezet worden. B. on W. stellen daarom voor maar te besluiten om zoo spoedig mogelijk de overige 24 huizen aan te besteden, op grond daarvan, dat le de aanvragers voor eeu groot deel aan een woning kunnen worden geholpen en 2e het vermoedelijk voordeeliger is, nu maar door te wer k&o, omdat hst houtwerk als deuren en kozynen in den winter op de werk plaatsen gereed gemaakt kan worden. Dhr. de Feijter vraagt, of die 60 aanvragers allen zonder of in nood woningen zitten. De Voorz. leest de lyst voor an zegt, dat de meesten geen woning hebben ot opzeg van huur hebben. Dhr. Koster vraagt wanLeer de wo ningen betrokken worden. De VoorzVermoedelyk alle 24 in Maart en de eerste over een week of zes. Dhr. Weyns acht het beter nog met aanbesteden te wachten, nu de pryzen aan 't dalen zyn. De Voerz. gelooft niet, dat het veel zal uitmaken. We zouden b.v. met het voorjaar kunnen beginnen en dan met volle kracht aanpakken. We heb ben wel overwogen om voor het ge vraagde voorschot voer 48 woningen eenig uitstel aan de regeeriug te vra gen want er was toch eigenlyk besloten om er 48 te beuwen. Dhr. De Feijter Maar h e e is dat aangenomen van die 48 Ik meen slechts in beginsel, en dat alleen defi nitie! is besloten om 24 huizen te bouwen. De Voorz. leest het vroeger genomen besluit voor, wat met het gezegde van dhr. De Feyter overeenstemt. Dhr. De Feyter voelt ook voor het idee vat) Weyns. 't Verschil in prijs zal grooter zyn dan het voordeel, dat het timmerwerk kan geven, dat nü gemaakt wordt. De Voorz. verwacht niet vee! van de prysdaling. Dat is maar tijdelijk, omdat los komt, wat in den ketting- handel zat. Dhr. de Feijter wil geen briefje geven van verwachtingen omtrent pry- zeD, maar hij ziet toch verbetering van den toestand tegemoet. Die huizenbouw is toch al een strep voor de gemeente en laten we die nu zoo klein mogelijk maken. Voorz.Ja, natuurlyk, maar nu er al 60 aanvragen zyn, gaat het niet op om die menscbon maar te laten wachten. Dhr. De Kraker zou ook willen voorstellen om to wachten tot eind Januari, we kunnen toch niet beginnen te bouwen vóór Maart. De Voorz. wil als voorzitter van den Raad aanraden dit voorstel niet aan te nemen. Het is niet in 't belang van de vereeniging en ook niet van de gemeente. Dhr. De Kraker: We kunnen dan toch de prijzen afzien Dhr. De FeijterZeker, want als we nü aanbesteden, profiteeren de aanne mers van de prijsdaling en niet de gemeente Dhr. Weijns vraagt nog ot het niet kan uitstellen tot half Februari. De Voorz. voelt zich verplicht èn ia 't belang der gemeente èn als voor zitter van deu Raad om het voerstel van B. en W. in stemming te brengen. Dhr. OggelMaar dat kan toch gewijzigd worden? Wat beteekent het verschil, of we in Januari of in Fe bruari aanbesteden Voorz.Dan moeten de Wethouders hun voorstel intrekken. Dhr. OggelNeen, we kunnen voor stellen om half Februari het tweede complex woningen te doen aanbesteden. Dit voorstel wordt met op één na alg. st. aangenomen. Tegen stemt dhr. Kruijsse. 16. Wyztgirig van bet raadsbesluit d.d. 6 Juli 1920 ingevoige scbry ven van den Minister. Dit schrijven stelt «enige administra tieve wyzigingen veer betreffende het voorschot voor deu woniDgbouw. Z. b. s. wordt aangenomen de wyzigingea aan te breDgen. 17. Voorstol tot intrekking raadsbe sluit d.d. 6 Juli 1920 en den rentevoet te bepalen op 6°/#. De Voorz Dit betreft het aangaan van een geldleening groot 1700 tegen 5 pCt. rente. Aangezien hiervoor geen bedrag beschikbaar is wordt met alg. st. aangenomen het voorstel van B. ou W. om do rente te bepalen op hoogstens 61/, pCt. 18. Voorstel verordening op de keu ring van waren ln de gemeento Axel. Do Voorz. zegt, dat nu er zooveel geknoei voorkomt met levensmiddelen en weer met allerlei artikelen wordt geleurd, is hot goed de aandacht to vestigen op verplichte keuring daarvan. B. en W. stellen daarom voor eou out- werp-verordening aan ta nemen, be staande uit 9 artikels. Art. 2 houdt in het verbod om waren te verkoopen, die ondeugdelijk zyn van samenstelling, ot in oudeugdolijken toestand vorkeeren. Overtredingen dezer verordening wer den gestraft «a*t hoogstens 6 maanden hechtenis of 20G0 boeta. Dhr. Koster vraagt of ouder .waren" oek melk begrepen wordt. Dhr Dieleman vindt het goed, oen verordening te maken, maar dan moet er ook Je hand aan gehouden worden. Het schijnt dat het in onze gemeente niet zoo nauw genomen wordt met den verkoop van melk, boter eu kaas. De Voorz. is het daarmede eens en is voornemens eeu onderzeek naar die artikelen te doen instellen. Maar als we geen strafbepalingen hebbes tegen overtredingen, zou dat toch niet helpen. Spr. vindt het treurig, dat waar zooveel wordt gemengd en geknoeid eu de menschen overal dure prijzen voor moeten betalen, dat daar de overheid niet strenger is opgetreden.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 3