\o. T i. Woensdag 22 December 1D20 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. B ERICH T. Nieuwjaarsadvertentiën Raadsverslag. FEUILLETON. Dit biad verscnijnt eiken Dlnsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per poet 871/» Cent. Afzonaeriijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr. ótó. - Poitl ax 8. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels SO Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk®tot Dinsdag- en Vrijdagvooraiiddag ELF ore. Wegens het aanst. KERST- FEEST zal dit blad in plaats van Vrijdagavond, Vrijdagochtend verschijnen. Aan Hoeren adverteerders wordt vriendelijk verzocht hunne opgaven voor dia courant utterlyk Donderdag- ivond te bezorgen. Voor de Nieuwjaars-editie van onze courant, welke zal verschijuen op Zaterdagmorgen I Januari I92L kunnen worden opgenomeu a 4-0 cents van 1—8 regels, welke worden ingewacht tot Vrijdagmiddag 81 December, uiter lijk 1 uur. DE UITGEVER. Zitting van Dinsdag 14 December 1920. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, C Th. van de Bilt, A. K. C. Kruysse, Jac. Wsyus, J. de Kraker, Jac. Dekker, J. M. Baart, F. Dielemau,, J. de Fey- ter en M. W. Koster. Afwezig de hser Ph. J. van Dix- hoorn met kennisgaCug. Voorzitter de heer L. J. den Hollan der, Burgemeester, Secretaris de heer J. A. van Vessem. 2. Missieve van Ged. Staten van Zeeland betreffende herziening der jaarwedden van de Wethouders. Ged. St. hebben een loonregeling vastgesteld, volger s welke de wethou ders eener gemeente vau 4001-7000 inwoners een salaris zouden krijgen van 450 en verzoeken den raad zijne meening daarover kenbaar te maken. Tbans is het salaris f 250. 1^ en W. hebben geen voorstel en willen het aan den Raad overlaten. Dhr. do Feijter kan zich, waar de werkzaamheden van 't Dagelijks Be stuur zoo zijn toegenomen, vereeuigen met het minimum, dat wordt voorge steld. Gezien de middelen der gemeente acht hij het niet gewenscht daarboven te gaan. Dhr. Weijns. sluit- zich hierbij aan. Dhr. Dielemau meikt op, dat wat zooeven gevraagd is ten opzichte van De Visser, ook. voor de Wethouders geldt. Wat is hun werk 'i Hoeveel vergaderiDgeu b.v. worden gehouden per jaar Da Voorz. autwoordt52. Dhr. Oggel zegt, dat wen aau Ged. Staten zou kunnen mededseien, dat ais de tijdsomstandigheden meer normaal worden en de levensbehoeften milder duur, dan bunnen voor wat hem (spr.) betreft de titularissen weer meegaan met het gewone salaris. Over 'i alge meen worden de salarissen veel te hoog opgevoerd en wanneer de levensbe hoeften minderen, zouden die salarissen best kunnen minderen. 1 Het middagmaal was weinig vroolijk. Papa was uit zyn humeur, mama trachtte een ouschuidig gesprek gaaude te neudeu, doch kiseg van haar man slechts korte antwoorden. Adèie was stom, eu tante ontdekt* traueusporen op haar gesicht. Een meer opmerkzame waarnemer zou echter in nare oogen iets gemerkt hebben van voldcenmg over een behaalde overwinning. Van Sabine werd niet meer notitie genomen dan beleefdheid vorderde. Na 't eten trok de heer des huizes zich dadelijk terug in zijn kamer om troost te zoekeu ia de krant. Het duurde niet lang, of zyn vrouw verscheen daar, den stofdoek in de hand. Ik begrijp niet, Oswald hoe jij j® zoo kunt opwinden. Ik heb dien Schro der nooit bisouder rynsp&thiek gevonden. Adète kan wei een beteren mau krijgen I voegde zij er vol moedertrots bij. Och, wat praat jij 1 lk had altjjd wel gedacht, dat dl* kapitein haar hoolu op hul had gemaakt. Maar juiiie vergist je. Die flirt maar een beetje en ais hy overgeplaatst wordt... Van overplaatsen is nog geen sprake. Zoo? Jij weet 't natuurlijk weer Dhr. Vau de Bilt (tweede Wethouder) is het daar geheel mee eens. De Voorz. zegt dat bet te bezien staat of juist bet salaris later niet hooger zal worden, daar Ged. Staten geen rekening houdeu met de tyden, maar met de inwoners en ais die toenemen verhoogt het salaris. Ged. Staten geven de motieven daarvoor aau, waarop we natuurlijk niet kunnen atdingeu. Dhr. OggelHet oordeel wordt toch gevraagd, en dus kan het gesprokene meegedeeld worden. Met 7 tegen 1 stem wordt alzoo besloten. Voor de b.h. Kruysse, Weijns, Kraker, Dekker, Baart, Dielensan en Feijter. Tegen dhr. Koster. De wethouders blyven buiten stem ming. 3. Missive van Ged. Staten betreffende herziening jaarwedde Ambtenaar Burgerleken Stand. De Voorz. zegt dat ook in dezen de Raad eveneons in do gelegenheid wordt gesteld om zijn meeniug konbaar ie maken. B. en W. hebben geen voorstel, doch meecen goed te doen dit aan den Raad over te laten. Desgevraagd be rekent hy, dat het salaris volgens do nieuwe regeling op 1250 zou komen. Dhr. Vaa de Bilt vindt dat voor Axel te veel. Hier is de secretaris ambtenaar van den Burg. Stand, zoo dat het werk van don laatsto gebeurt gedurende da secretaris-uren. Daarbij komt nog, dat ook hot tractement van den socretari* verhoogd is, zoodat het billyk is, dat hij zyn vollen tijd aan beter. Eergister heeft de inaa zelf' mij verteld, dat hij de volgende maand naar X. wordt overgeplaatst. Hij zal T zelf toch zeker wei weten? En daarvan heb je ons geen woord gezegdvroeg mevrouw met billyke verontwaardiging. Was daar dan zou'n haast bij Je weet 't nu toch. En doe mij het plezier, mij verder iuet rust te laten. Je ziet, dat ik nu aan 't lezen ben. Mevrouw bad echter heelemaal geen plan, nu al heen te gaan. Weiktuigelijk den stofdosk zwaaiend over de schrijftafel, begoD zij hoel vrien delijk Maü, zou jij niet liever wat gaan wandelen met dat mooie weer Ee wij moeten jou kamer toch ook 'n beetje opknappen voor de Uestdagen. Hij wilde toornig antwoorden doch daar rukteu hulptroepen aan een schoon maakster in voile wapenrusting. Dat was te veel. Hij begreep, dat weerstand tot een catastrophe kon leiden. Woedend wierp hij de krant ueer. Geen half nur een mensen rast. £a opstaande Doe wat je wiltVoor den avond kom ik niet thuis. Adieu Ea de revolutie woedde in de kamer vau den opperhoutvester. Taute liet men aan Waar lot over. Dia liep wat heen eu weer eu voelde zich overal te veel. Adèle wtelp haar moeder. Een poos werd er niets gezegd de secretarie besteedt en daar niet af gaan de uren voor den Burg. stand, tiat gaat niet op. Daarom zou bij willea vragen, of G*d. St. bedoelen de ver hoeging te doen ingaan, indien bet een afzenderlyk ambtenaar is. Spr. wil niet perseenlyk zijn, maar acht dit voor iedere gemeente het zelfde. De Voorz. moet opmerken, dat vroe ger voor dit ambt niemand te krijgen was, wegens het lage salaris en de greote verantwoording. Daarom werd die betrekking gecombineerd. Dhr. De Feijter gelooft, dat er toch woinig getrreontou zijn, waar do secre taris tegelyk ambtenaar van den B. S. is, eu dus kunnen toch anderen het werk ook wel De Voorz. gelooft dat or in Zoeland geen eukele gemeente is, waar die be trekking niet wordt bekleod door eea ambtenaar ter secretarie. Men denkt hier voornamelijk aan het voltrekken van de huwelijken, maar dat is slechts een klein onderdeel van hst werk. En dat kan niemand voor 300 doen. Dhr. Weijns Maar dan worden die ambtenaren toch dubbel gesalarieerd? De Voorz. iaat aan den Rsad over, hee ze willen trachten het bedrag te vinden. Dhr. Oggel vindt het toch vreemd, dat Ged. St. daar geen rekening mee houden, by het vaststellen van het salaris. Ais het waar is, dat die be trekking ereral wordt waargenomen door ambtenaren van de secretarie, dan wordt hef werk toch overal in de gewone diensturen verricht. eindelijk, op een oogenbiik, toen meiden en schoonmaakster op veiligen afstand waren, vroeg mama - Weet je, dat toü Ttssow overge plaatst wordt Het meisje zag haar verschrikt aan met groots oogen. Verbeeld je, papa kwam opeens met dat nieuws. Hy heeft den kapitein eergisteren al in de stad gesproken eu vernomen, dat bij met 1 Juni «verge plaatst wordt. Natuurlijk zal hy ons eerstdaags wel een afscheidavisite breugeu. Adèle antwoordde niats, maar hare handen beelden, terwijl zij het stol alnam van de hertengeweien. Hat gesprek werd aigebroken deor tante Sabine, die weer wat te vertellen had, wat de audereu niet interrasseerde. Toen zy behoorlijk de kamer uit ge loosd was, zet meviouw - Hoor eens, Aaèle, als de kapiteu komt, moeten wij maken, dat hij tante niet te zien krijgt. Wat moet by wel voor idee krygeu van onze familie Ea zich zelve in de rede veilend Stil eens Hoorde ik daar de bel niet Mxna let uatuurlijk op nietsGa jij even kijken. Mama, ik zie er zoo uit I Ntol zoo erg als ik... Daar wordt weer gebeld. Ik hoor het nu duideiyk. Ze Uoeu opcu. Xyk eens door een kier van de deur in de gang. Adèle opende voorzichtig de deur en keek doch zy week verschrikt terug. Hij 1 fluisterde zy. De kapitein Onmegelyk Toe mama, u moet er been gaan. Ik? Zoo, in mijn schort? Laat dan belet geven, zei Adèle aarzelend. Een chaos van gedachten en vermoedens woelde in haar hoofd. Ook haar moeder was ten prooi aan allerlei gedachten. NeeD, wy moeten hem ontvangen. Jij ziet er lang zoo erg niet uit al» ik. Ga gerust. Je behoeft hem maar in de salon te brengen. Dan kan je je geuw geen opknappen. Doen Aaèle wilde niet. Een oogen biik stonden moeder en dochter beslui teloos tegenover elkaar... Daar seboof tante Sabiue waer de kamer binnen. O, tanteriepen beiden tegelijk, ais zagen sy de hoop zelve. Wat is er kinderen vroeg taote luid en vergenoegd. Sast! deed mevrouw Burghard, wjjzend naar de deur. Sabioe, er is bezoek gekomen. Adèle en ik kuuueu niet ontvangen. Brengt u nem even in de salon dan kunnen wy ods vlug gaan kieeden. Sabine was zeer bereidwillig In 't salon, hé Heel graag. En we hadden baar nog wel willen verdoukeremaueu lachte Auète. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1